Mondscheingasse - Ulice měsíčního svitu

Mondscheingasse - Ulice měsíčního svitu https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/304828/mid_mondscheingasse-ulice-mesicniho-svi-yRd-304828.jpg 4 1 1

Mistrovsky napsaná sbírka tak trochu strašidelných povídek, v nichž vás vypravěč zavede do leckterých zákoutí Starého Brna. Kniha ostatně nenese podtitul Nové starobrněnské pověsti jen tak pro nic za nic. Příběhy jsou doprovázeny černobílými obrázky Augusta Potuczka, které dotvářejí mysteriosní atmosféru.

BrněnskýDrak
30.12.2017

Zajímám se o brněnské pověsti a podtitul "Nové starobrněnské pověsti" mě zmátl a knihu jsem si (omylem) koupil. Nejde o žádné pověsti, ale o autorem vytvořené povídky, zasazené do brněnských reálií. Děj - minimální až žádný. Pointy - chabé nebo žádné. Celá kniha v podstatě stojí na autorově až psychopatologické zálibě v morbidnostech nejhrubšího zrna. Mrtvoly, lidské kosti, krev vykašlávaná mladíkem umírajícím na tuberkulózu, směs odpadků od jídla smíchaná do kbelíku a požívaná bizarními postavami, mladý schizofrenik končící doživotně v ústavu pro choromyslné, nemoci, lidské utrpení, sebevraždy. To je jen malá ukázka rekvizit těchto povídek. Jestli má někdo obsesi pro takováto témata, kniha ho jistě zaujme. Pro ostatní ztráta času.

Robert Janás
česká, 1973