Moll Flandersová

Moll Flandersová https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31783/bmid_moll-flandersova-R96-31783.jpg 4 162 27

Román se odehrává se v Londýně na počátku 18. století a líčí dobrodružný život ženy pocházející z nejchudší a opovrhované společenské vrstvy, která je rozhodnutá všemi prostředky získat majetek a společenské postavení. Po pěti manželstvích zůstane bez peněz a bez vyhlídky na další sňatek a východisko nalézá v podvodech a krádežích. Po uvěznění je vypovězena ze země a shodou okolností potká muže, který je ochoten si ji vzít. Doslov „Na počátku byl Defoe“ napsal Květa Marysková. 01-087-66... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon

Moll Flanders , 1722

Kabátice
Kabátice
13.08.2013 2 z 5

Kniha mě zase tak moc nezaujala. Ano, příběh byl plný neočekávaných zvratů a událostí, Moll ze všech sil bojovala o to, aby změnila svůj osud, ale i přes to mi děj přišel plochý a stereotypní. Byl tak našlapán dokola se opakujícími nepříznivými životními událostmi, že jsem na konci ani nemohla uvěřit tomu, že přišel happy end...

kacimilek
kacimilek
02.06.2013 4 z 5

Dost zajímavá a záživná knížka o hříšnici, která vlastně podle dnešních hledisek zase taková nemrava nebyla. Je vážně zábavné pozorovat, jak se celý pohled na společnost a morálku za pár století změnil.

Selinute
Selinute
10.11.2012 3 z 5

Knížku jsem četla před mnoha lety . Vzpomínám si, že se mi hodně libila. Dnes ji mám v knihovně a necítím potřebu číst ji znovu.

tygrilady
tygrilady
28.10.2012 5 z 5

Klasika,která se mi líbí...pěkný je i film

pet-kyval
pet-kyval
17.07.2012 2 z 5

[022/12] Do jisté míry byla ‘Moll Flandersová‘ docela milým překvapením, protože má předešlá setkání s panem D.D. nebyla tak docela ověnčena úspěchem. Ne, že by nepsal čtivě, ale ještě jsem nikdy jeho knihu nedočetla až do konce, protože mě většinou začal nudit samotný příběh. U Moll tomu nebylo jinak a můj názor se nezměnil. Jen se stala taková zvláštní věc, že mi po letech nedělalo problém zatnout zuby a knihu přeci jen dočíst.

První, co mě k této knize napadá je to, že na mě celý příběh působil až neuvěřitelně nerealisticky. Představa, že jedna jediná žena prožije tolik věcí za tak relativně krátkou dobu a přitom se nijak zvlášť charakterově nevyvine je poněkud zarážející. Měla X manželů a každému z nich porodila alespoň 3 děti. Přitom ani v jednom případě jsem snad nepocítila nějakou mateřskou lásku a stesk po nich. Moll si jednoduše sbalila věci a odkráčela za vidinou dalšího manželství a dalších peněz někam v dál. U posledního manžela se u ní nějaké hlubší city sice projevují, ale je to celé až příliš ploché, uměle naaranžované a neemotivní a ať jsem dělala cokoliv, nevěřila jsem tomu.

Dalším mínusem je i to, jak je kniha rozdělena na dvě poloviny. V první polovině se cyklicky vdává a stává vdovou, vdává a stává vdovou, vdává a stává vdovou. Za sebou zanechává ratolesti v takové či oné situaci a jediné, co jednotlivé koexistence s manželi odděluje, je odhalování jejich různorodých kostlivců ve skříních. A světe div se, ve většině případů jsou to kostlivci finanční. Peníze, sex, peníze, sex a do tohoto jednotvárného chumlu nakonec přijde střihač s obřími nůžkami, který udělá rázné ŠMIK. A najednou nejde o sex, ale hlavně o ty peníze a (ne)milá Moll se dostává na dráhu kriminálních živlů, která ji pak provázejí po celou druhou část.

Zkrátka, je to kniha pouze o dvou tématech a životních etapách, které se skládají z drobných příběhů a přitom postavě zabraly celý život. Mají společného mnoho, ale různého málo. Moll je po celou dobu stejná a nijak se myšlenkově neposouvá. Vše omlouvá hloupostí a naivitou mládí. Její chyby ji sice varují před současným životem, ale do budoucna její povahu napravují jen minimálně. Děj je vlastně o ničem, zásadních zvratů minimum a celou dobu jsem postrádala nějaké napětí. Nikdo si nezískal mé sympatie a nedokázala jsem se ubránit zoufalství, které přicházelo pokaždé, když autor stále dokola popisoval principielně stejné životní příběhy anglické děvky a kapsářky. Ale přečíst se to dá vcelku lehce.

maryzka
maryzka
07.05.2012 2 z 5

Já jsem ji poměrně četla nedávno ale připadá mi že Moll Flandersová a Roxana je na stejný vlně.

Miila
Miila
20.04.2012 5 z 5

Tuhle knížku jsem četla ještě na základní škole a ohromně n mně zapůsobila. Z paměti mi sice vyprchalo jméno autora, ale když jsem po čase zjistila, o koho jde, knížku našla a přečetla si ji znovu, měla jem znovu ten skvělý pocit, jako když jsem ji četla poprvé. Děj sice není nijak zvlášť úchvatný, ale ta knížka prostě má něco do sebe :-)