Noční motýl

Noční motýl https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/405380/bmid_nocni-motyl-kbG-405380.jpg 4 120 43

Mojmír Mráz ze Žezlic série

SETKÁNÍ S NOČNÍM MOTÝLEM MŮŽE ZNAMENAT ROZKOŠ, NEBO SMRT… Září 1489. Mojmír Mráz ze Žezlic, zmocněnec moravského zemského soudu, přijíždí na hrad starého přítele, aby vyšetřil smrt jeho vnučky. Dívka se ztratila mezi potulnými komedianty, k nimž utekla před nuceným sňatkem – smutnému osudu však uniknout nedokázala. Stopy vedou do zapadlého městečka uprostřed moravských lesů, kde pokojné občany právě děsí série podivných vražd. Vypráví se, že před dvanácti lety se v okolí zjevovala víla zvaná Noční motýl a setkání s ní znamenalo rozkoš, nebo smrt. Nyní se zdá, že přízrak někdo vyvolal opět, a starý strach získává novou podobu. Mojmír však nevěří, že vraždy jsou dílem ďábelské bytosti a spravedlivou odplatou za chtíč a hrabivost. Vydává se najít vraha z masa a kostí, jehož temné záměry, skryté za útoky nehmotné víly, postupně vyplouvají na povrch.... celý text

wooloong
26.07.2020 4 z 5

Hezké popisy a jazyk, konec mi přišel příliš rychlý a překombinovaný.

stoun25
26.07.2020 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, detektivka ze středověku? Oddechové a trochu tajuplné prázdninové čtení.
Plný počet

Alma-Nacida
06.07.2020 4 z 5

Příjemné překvapení. Poslouchala jsem jako audio při domácích pracech, a tak možná tím, nebo trochu zvláštním přednesem, jsem se občas musela vrátit a kousek si poslechnout znovu, aby mi opravdu došlo, co a jak. Za to ta jedna hvězda dolů.

jaroiva
10.05.2020 4 z 5

Proti jiným historickým detektivkám mi to připadalo trochu překombinované. Nechytlo mě to tolik. Je pravda, že jsem měla myšlenky někde jinde. Většinou právě proto čtu, abych se trochu osvobodila od reality. Tady se mi nepovedlo se natolik ponořit do děje, abych přepla.
Celou dobu jsem myslela, že dám tak 3*. Ale až snad poslední odstavec, ne-li dokonce poslední věta, mi nějak zarezonovala s aktuálním nastavením, někde něco zacvaklo a musím ještě hvězdu přidat.

DraculasLady
07.04.2020 5 z 5

Už mám své oblíbené autory tohoto žánru, a tak k další novým přistupuji vždy trochu s rezervou. Příběh Nočního motýla mě ale velice mile překvapil. Počátek je možná trochu utahaný, ale poté Vás knížka do sebe poměrně bezpečně vtáhne. Od poloviny už jsem četla jedním dechem, protože jsem toužila poznat příčinu toho všeho. Rozmotání celého klubka této zápletky je v závěru velice zběsilé, ale tak napínavé, že nejde knihu jen tak odložit.

Ladygeront
18.03.2020 3 z 5

Nebyl to vyloženě propadák, ale také žádná bomba! Začátek mě vyloženě utýral, vlekl se. Další děj byl chaotický. Historie žádná. Já zůstanu u Vondrušky, Hrdličky atd.

Chesterton
11.12.2019 2 z 5

Asi to bude tou fantastikou, kde je autor doma.
Chaotické a překombinované, jak píše evelýny je mému pocitu nejblíž. Po celou dobu jsem si připadala jako na houpačce. Popisy, čeština, neotřelé vyjadřování a hlavně atmosféra příběhu, kterou podtrhuje Jiří Švarc, jsou výraznými klady.
Jenže téměř až do konce jsem se ztrácela v postavách - živých i mrtvých - a měla mnoho chvil, kdy jsem chtěla knihu zahodit. Napětí se sice stupňuje, ale přestávalo mě zajímat kdo i proč. Navíc mi tam taky chyběla historie.

Příběh je natolik "opředen tajemstvím a temnou aurou", jak píše soupik2012, že mi přišlo, že se autor dlouho nemohl mezi fantasy a historií rozhodnout.
Takhle pro mě historická detektivka vypadat nemá. Doposlechla jsem s pocitem "konečně" a jdu si odpočinout ke zkušenému autorovi :o)

zahradnice18
09.11.2019 5 z 5

Hezká historická detektivka. Zase po dlouhé době to byla knihy, kterou jsem četla "dnem i nocí". Pan Nečas umí. Nejsou zde žádné příliš dlouhé úvahové nebo popisné pasáže. Doporučuji.

jarin58
06.11.2019 4 z 5

Určitě povedená historická detektivka,pana Nečase lze přirovnat k bardům této literatury.

zdenek118
29.10.2019 4 z 5

Snad moje 1. historická detektivka, kterou jsem si přečetl na doporučení mé ženy. Určitě zajímavá dějová zápletka, v které středověký vyšetřovatel rytíř Mojmír Mráz ze Žezlic se snaží objasnit záhadné zmizení své vnučky Jitky. Autorovi knížky se dle mě docela dobře podařilo vylíčit prostředí a život jedné zapadlé moravské osady, její obyvatel ať už prostých chudých lidí, drobných řemeslníků až po příslušníky střední bohaté třídy. Pouze bych autorovi vytknul příliš velké množství postav a velké množství složitě popisovaných dramatických dějových zápletek, v kterých jsem se při jejich čtení dost ztrácel. Teprve až v příliš dramatickém konci knihy je objasněn osud hledané Jitky. Přesto mohu říci, že se mi kniha jako celek líbila i přes výše uvedené moje připomínky.

evelýny
27.10.2019 3 z 5

Historická detektivka, která se počtem vraždících magorů může směle rovnat severským bestsellerům.
I když tak úžasně poeticky popsaný rigor mortis v nich zřejmě nenajdete.

,,Mojmír narovnal voskový prst pevně zaťatý do dlaně. Smrt už překonala odpor vůle a dovolila mu prsty pohnout. Potrvá to teď nějaký čas, kdy je tělo volné jako ve spánku, pak svaly ztuhnou jako kámen a dalších pár dní se budou pomalu uvolňovat a mířit k definitivnímu konci."

Pro mě dost chaotický, překombinovaný příběh, ve kterém jsem se ztrácela.
Spíše jsem si užívala neotřelé originální zpracování, krásu a bohatost českého jazyka.

P.S: Po celou dobu čtení mi hlavou vířila melodie Johanna Strausse ml. s textem K.M.Walló ... Noční motýl v lásce znamená - moje amygdala si prostě nemohla pomoci )

Kerberos
28.09.2019 5 z 5

Příjemný poslech audioknihy,která se od historického románu s nádechem fantasy přeměnila v až trochu krvavý boj o přežití a ...,vic nebudu prozrazovat.Určitě doporučuji.

milary
25.09.2019 4 z 5

Moc se mi to líbilo. Sžívaly jsme se déle; obávala jsem se, aby knížka (navzdory žánrovému zařazení) přece jen nesklouzla do fantastiky, kde je autor doma, ale já ji často nečtu a ani tentokrát jsem ji číst nechtěla :). Nemohla jsem se zpočátku chytit pro zvláštní a nezvyklou bohatost jazyka, která mi zprvu jaksi upozaďovala děj. Ale to se brzy změnilo. Text se krásně plynule odvíjí, autor popisuje pocity i situace neuspěchaně a jaksi systematicky, ale neukecaně a výstižně, nikdy se neopakuje a děj má patřičný vývoj i moc pěknou atmosféru. Vždycky se trochu bojím, že se na konci dobré knížky něco zvrtne a tentokrát jsem se bála dvojnásob. Zápletka byla složitá, těsně před koncem jsem se musela vrátit a trochu si oživit pár podrobností, napětí by se dalo krájet. Ale stránky přibývaly a já se děsila, že to autor s tou invencí přepálí a vznikne nastavovaná kaše, ve které se to celé utopí. Naštěstí ne. Co hrozilo překombinovaností, se celkem důsledně logicky zdůvodnilo. Za mě nečekaná spokojenost.

Hotovson
23.09.2019 5 z 5

V podstatě by se to mohlo stát kdykoliv, na historickou detektivku mi to přišlo málo historický, ale to je jenom muj pocit, jinak to má ale pěknou atmosféru, tudíž se mi to líbilo a ani mi moc nevadilo, že hlavní "vyšetřovatel" Mojmír Mráz neni zas až tak hlavní a nestojí to celý jenom na něm, možná je to i plus.

85098211
05.09.2019 5 z 5

Výborně napsaná historická detektivka, silně šlape na paty pánům Vondruškovi a Červenákovi ;-). Příběh je opravdu originální a hodně dobře zpracovaný, měla jsem pocit, že něco takového tady ještě nebylo - a to je opravdu co říct! Každopádně se jedná o dost zamotaný případ, který se ale nakonec hlavnímu vyšetřovateli přece jenom podaří vyřešit - i když já jsem se v něm nedokázala zorientovat ani zdaleka tak rychle, jako on :-). Další bod, který bych v knize vyzvedla, byla naprostá nepředvídatelnost příběhu - protože, když už si čtenář myslí, že je všechno jasné jako facka, vynoří se nová fakta a najednou je všechno úplně jinak. Ale zkuste se přesvědčit sami, knihu určitě doporučuji a dávám plný počet! ;-)

soupik2012
22.08.2019 5 z 5

Kniha je opředena tajemstvím a temnou aurou. Napětí děje se neustále stupňuje a když se začne zdát, že odhalení zločinců díky velkému počtu indicií nebude tak složité, zjistíte, že příběh ještě nekončí. V knize jsou z počátku delší popisy prostředí a okolí, ale jinak v ní nejsou žádná hluchá ani nelogická místa a tak nenacházím nic, co by se dalo této knize vytknout. Audioknihu velmi zdařile čte pan Jiří Schwarz. Hudební doprovod dodá knize na děsu a napětí.

akinomV
14.08.2019 5 z 5

Za mě velmi povedená historická detektivka. Bez brutality, vulgárních slov a celou dobu mě příběh bavil a zajímal.

bookcase
09.08.2019 4 z 5

Historické detektivky moc často nečtu, takže Nočního motýla jsem si docela užila. Je fakt, že Mojmír vůbec jako hlavní postava nepůsobí, to už spíš Kristián. Ale jako celek - za mě dobrý.

Modrina
22.07.2019 3 z 5

Jsem trochu v rozpacích. Knížka se mi četla dost těžce, ale důvod neumím říct. Příběh sám mě vcelku zaujal, takže jsem se nutila knížku dočíst. Závěr se mi líbil, trochu jsem se bála banálního konce, ale naštěstí se nekonal. Takže za mě tak průměr.

trudoš
04.07.2019 4 z 5

Na detektivkách Ondřeje S. Nečase mám rád, jak profesionálně k nim přistupuje. Žádné impulsivní psaní, kdy je děj tvořen za pochodu a pachatel zločinu se vyvrbí podle situace, či překombinované konspirace, jež mají za účel postrašit plebs. Ne, Nečas preferuje poctivou ruční práci a obzvláště na Nočním motýlovi je znát, že si nejdříve promyslel jednotlivé detaily a teprve pak začal komponovat příběh samotný. Každá z postav se tak v příběhu řídí smysluplnými pohnutkami, byť ty často zůstávají skryty až do konce vyprávění. Historické reálie přitom působí uvěřitelně, ačkoliv tady se autor drží zkrátka a kulisy využívá spíš k podmalování temné atmosféry, než pro potěchu znalců středověku.
Stinnou stránkou je množství hrdinů, mezi něž se tříští čtenářova pozornost i sympatie, přičemž Mojmír Mráz ze Žezlic není figurou natolik charismatickou, aby zastínila všechny ostatní. A na závěrečném vyústění je bohužel znát, nakolik byla jednoduchá zápletka s lupiči zbytečně přehlcena dalšími motivy.