Moje první lásky a jiné milostné povídky

kniha od:


Koupit

Do prvního svazku svých spisů jsem zařadil prózy, které by se daly zjednodušeně nazvat milostné. Porušil jsem úmyslně časovou posloupnost jejich vzniku. Zařadil jsem do první části prózy shrnuté do knihy Moje první lásky, napsané na sklonku sedmdesátých a v začátku osmdesátých let, snažil jsem se v nich totiž vylíčit pocity spíše pubertálního toužení než skutečné milostné zážitky. Teprve po nich následují povídky o zralejších vztazích, ačkoliv většina z nich vznikala v letech šedesátých. Zařadil jsem také krátkou prózu ze své první povídkové knihy Bezvadný den, která vznikala ještě v padesátých letech. Kratičká Láska je jistě dosti naivní, ale ve své době měla smysl i tím, že se naprosto vyhnula všem dobovým literárním rituálům a manýrám. Byla o lásce - o ničem víc. Zbylé povídky pak jsou ze dvou sbírek: Milenci na jednu noc a Milenci na jeden den…(z poznámky autora)....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/55151/moje-prvni-lasky-55151.jpg 4.1112
Nahrávám...

Komentáře (8)

Kniha Moje první lásky a jiné milostné povídky

AnnaPanulis
15. dubna

Knížku jsem četla kvůli referátu, ale byla mi doporučena učitelem češtiny. Rozhodně to za mě nebyla knížka na jedno posezení. Mnohem více mi vyhovovalo, když jsem si přečetla vždy jen jednu povídku a nechala ji třeba i pár dní uležet. Lépe jsem se pak vyznala v posloupnosti děje.

Některé příběhy mě sice ne tak úplně bavily, ale jiné mi přišly za to mnohem zábavnější. Dívky mi ne vždy sedly, kolikrát to byly velmi zvláštní osobnosti, ale s hlavním hrdinou jsem si povětšinou rozuměla. Měla jsem k němu blízko věkově a chápala jsem i jeho pohnutky. Líbil se mi kontrast hluboce dumajícího hrdiny a jednoduchých lásek.

PeťkaW.
23.03.2017

Krásně poeticky napsané dílko, které se čte skoro samo. Líbí se mi provedení, které popisuje skutečně ty dětské lásky, až po ty skoro dospělé. Najde se tu spousta milých vět, ale i hodně vět moudrých, nad kterými stojí za to se pozastavit a trochu o nich popřemýšlet. Kdybych ale měla být naprosto upřímná - po týdnu nebudete vědět, o čem povídky jsou.


feex8
13.04.2016

Slabší priemer. Väčšinou "dievčatá" nudili (aj hlavná postava), hoci niektoré boli zaujímavé. Páčilo sa mi, ako sa hral autor s dejom, ako viedol dejové línie. Nevadil mi ani spôsob opisu priamej reči, celkovo sa to čitalo dobre. Ale cela kniha je taká jemne naivná, v podstate pre mňa z pohľadu celku dosť nezaujímavá.

Moje hodnotenie: 43%

Sandik
03.04.2015

Kniha povídek, naprosto skvěle popisujících první lásky v jejich postupné zrání od nesmělé nevyjádřené lásky (Miriam), až po lásku už téměř dospělou (Přehrada). Umím s představit, že někomu tyhle povídky nic neřeknou, protože jejich půvab příliš netkví v nějakém obratném nakládání s jazykem nebo v dobře vybudovaných a překvapivých pointách, nýbrž v prostém popisu velmi reálně znějících a téměř jistě i osobně prožitých zkušenostech. Ocení je tedy především ten, kdo si podobnou zkušenost sám prošel...
Hodnocení jednotlivých povídek: Miriam 100%, Incamera Caritatis 90%, Má vlast 65%, Hra na Pravdu 65%, Provazochodci 90%, Přehrada 90%, celkový dojem: 80%

hanajm
27.08.2013

Dosti netradiční povídky o lásce, nic podobného jsem dosud nečetla. Bylo to zajímavé čtení, stojí za přečtení, ale podruhé už po této knize zřejmě nesáhnu.

Eliškam
26.07.2013

Knížku jsem četla, když mi bylo 15a byla jsem z ní nadšená. I po 13 letech jsou některé příběhy v mojí paměti velmi živé..

Marčullkas
21.07.2013

Dospívající klučina popisuje jeho první lásky, starosti a radosti. Dojemné čtení

Karmína
18.01.2012

Moc krásně napsaná kniha, která mě před lety zahřála na srdci a dodnes v něm zůstává :-)