Moje planeta

Moje planeta https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31133/moje-planeta-31133.jpg 4 87 7

Dílem Antoina de Saint-Exupéry vstoupilo do literatury nové téma - člověk odpoutaný od země. Dnes, kdy je obloha propletena houštinou leteckých linek, se nám téměř nechce uvěřit, že nás od počátku dopravního letectví dělí jen několik desítek let. A právě počátky tohoto nového oboru lidské činnosti jsou námětem prvních dvou Saint-Exupéryho próz KURÝR NA JIH a NOČNÍ LET. Dýchá z nich opojení nad lidskými možnostmi, opojení z dobrodružství, odvahy, podstupovaného nebezpečí. V ZEMI LIDÍ si už Saint-Exupéry klade a zodpovídá otázky. Při pohledu na zemi z výšky jako by tím palčivěji vyvstávaly základní problémy lidských vztahů, jako by se snáze rozpoznávaly pravé hodnoty, oproštěné od nánosu konvencí. A ve VÁLEČNÉM PILOTOVI pak užívá Saint-Exupéry svých osobních zkušeností nejen k postihnutí průběhu zoufalé a marné obrany před fašistickým vpádem, ale i k vystižení celé proměny lidské psychiky tváří v tvář válce. MALÝ PRINC, kterým celý soubor předznamenáváme, je jednou z nejoblíbenějších dětských knížek, ale má mnoho co říci i dospělým, kterým by se třeba dětská kniha do ruky nedostala. Jeho něha, láska k lidem i ke všemu krásnému, jeho jímavá poezie vyjadřuje lidské i umělecké krédo spisovatele, který patří k nejhumanističtějším umělcům tohoto století.... celý text

Literatura světová

Vydáno: , Odeon

Le petit prince, Courrier Sud, Vol de nuit, Terre des hommes, Pilote de guerre , 1946

Kabuky
09.02.2024 5 z 5

Vynikající čtení.

marieskalic
22.10.2023 5 z 5

Narozdíl od prince tuto knihu skoro vůbec nikdo nezná. A je to škoda. Exupery je skvělý.

PMR
27.12.2021 5 z 5

Jojo, to byl letec...

Afilada
03.09.2020 4 z 5

Exupéry má skvělé vidění světa, ztotožňuji se s ním. Bohužel jde o texty napsané před mnoha lety, takže tehdejší nepřiměřená pomalost vyprávění se trochu projevuje, obávám se, že dnešní čtenář si tuto knihu brát do ruky moc často nebude.

yaja8823
23.03.2019 1 z 5

Kniha plná osobních prožitků spisovatele, plná úvah a zamyšlení nad životem. Čte se složitě, člověk se musí zamýšlet skoro nad každou větou, co tím chtěl spisovatel říct. Docela náročná četba, mám raději lehčí žánry... ovšem Malý princ je hezká četba.

Blancheerka
26.01.2017 2 z 5

Knížka mě vůbec nebavila a dočítala jsem jí z osobní povinnosti. Povídky byly psané zdlouhavě se spoustou úvah, myšlenek a pozastavování se nad situacemi, pocity a prožitky. Vyprávění je táhlé a plné filosofických otázek, které jsem asi nebyla s to pochopit. Jediné, co za to stálo byl Malý princ

Pavelpi
28.02.2013 5 z 5

Moje oblíbená kniha.Někdy se říká,že autor vidí svět spíše srdcem,než očima a to je to,co mne Saint - Exupérymu přitahuje.Být člověkem podle něj znamená být odpovědný za lidský vlastní osud na kterémkoliv životním postu.

Část díla

Antoine de Saint-Exupéry