Moje německá matka

od:

Moje německá matka

Autor je synem válečného zločince Hanse Franka - generálního guvernéra Polska - popraveného v Norimberském procesu. Ve dnech 21. 4. - 23. 4. bude hostem nakladatelství Práh v Praze a poskytne rozhovory českým médiím. V historii bychom našli jen málo příkladů, kdy syn zúčtovává tak nesmlouvavě se svými zločinnými rodiči. Otcem Niklase Franka nebyl nikdo menší, než nacista Hans Frank - generální guvernér Polska a jeden z nejtěžších válečných zločinců, odsouzený k smrti v Norimberském procesu. Jeho matka Brigita, zvaná též "polská královna", byla ztělesněním chladné krutosti. A právě takovou ji vykresluje v této své slavné knize. Cílevědomá a chladná Marie Brigita ke svému vzestupu využívala veškerých prostředků - sexu, vztahů s muži i s ženami, vydírání, kšeftování, bezohlednosti a vypočítavosti. Provdala se za mladého právníka Hanse Franka, který zahájil svoji kariéru jako Hitlerův obhájce během "doby bojů", v roce 1934 se stal říšským ministrem a po začátku války v roce 1939 byl jmenován generálním guvernérem Polska. Brigitě se s ledovým klidem podařilo slabého, ale nadějného Hitlerova obdivovatele k sobě připoutat. Bezohledně si užívala výhod a pohodlí plynoucích z postavení jejího muže. Obchodovala s kožešinami a ukradenými šperky, obohacovala se v ghettech, vyvolávala nesčetné aféry - a kdo jí zkřížil cestu, objevil se u šéfa SS Himmlera jako podezřelý z židovského původu. Poté co byl Hans Frank - který měl ještě v norimberské cele ze své Brigity strach - popraven, pomohl kardinál Faulhaber vdově překonat první hladové roky. Ještě v roce 1947, kdy byla nakrátko internována s ostatními manželkami nacistických pohlavárů, jako Emmy Göringovou nebo Ilse Hessovou, slavila v internačním táboře Augsburg-Göggingen staré dobré časy, aniž by někdy projevila lítost nad zločiny svého muže. Pro svého nejmladšího syna Niklase měla matka na konci svého života jen pohrdavé pokrčení rameny. Brigita Franková zemřela zchudlá ve věku čtyřiašedesáti let....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33734/moje-nemecka-matka-33734.jpg 4.227
Originální název:

Meine deutsche Mutter (2005)

Žánr:
Literatura světová, Literatura faktu
Vydáno:, Práh
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Přidat komentář
evask
01. února

Kniha rozebírá povahu manželky válečného zločince Hanse Franka. Vypočítavá, bezcitná ženská. Míří vysoko a podřizuje tomu vše. Autor líčí i intimní podrobnosti, které si snad musel domyslet, do takových podrobností si snad jeho matka deník nevedla. Autor smýšlí o svých rodičích strašně, nemají žádnou kladnou vlastnost. Otec, když byl zatčen, přijal víru, ale autor zpochybňuje, že to myslel upřímně. A tak se zamýšlím nad osobou Niklase. Děti válečných zločinců snad ani nesmějí veřejně říct, měl jsem rád svého otce, matku. Ale že dokáže takhle o své matce psát, to taky o něčem vypovídá, ne?

Xena36
16.10.2017

Cti otce svého i matku svou... v případě otce masového vraha a vypočítavé, chladné a před holokaustem zavírající oči matky se i Desatero musí pozměnit.

Syn, co tak píše o takových rodičích, si nezaslouží negativního komentáře...

ondreej
09.03.2017

Napsat takovou knihu o rodičích byla bezpochyby velká odvaha, a po přečtení to je o to víc pochopitelný, z hlediska duševního marasmu a nedostatečnosti zúčastněných, že k tomu od niklase franka skutečně došlo...

GrasselováL
25.04.2014odpad!

Na rodiče by se mělo vzpomínat v pozitivním světle, i když byli jakýkoliv. Mluvit o matce jako o poběhlici, co dala každému se mi opravdu příčí...celá kniha dle mého psána ironicky a opovržlivě.

Syn, co tak píše o svých rodičích si nezaslouží pozitivního komentáře...

dusin
04.02.2013

Řekl bych, že ještě o kus lepší něž první kniha Můj otec. Přijde mi, že se autor více ponořil do psychiky svých rodičů a skvěle nám ukázal jak se to všechno mohlo stát. Zde především životní cestu jeho matky, ale také ještě detailněji z trochu jiného pohledu cestu jeho otce. Téma 2SV mě neustále nějakým bizarním způsobem přitahuje, mimo jiné právě proto, že nedokážu pochopit co se to s lidmi někdy stane, že jsou schopni dělat věci, nad kterými zůstává rozum stát. Tato kniha mi alespoň částečně dává odpověď. Děkuji.

Claricia
23.11.2012

Vypořádat se s matkou - manželkou nacistického pohlavára, která iluzí moci Třetí říše žila i po skončení druhé světové války, nebylo pro autora nic jednoduchého. Stejně jako jeho otec, i ona využívala všech možností, které nacistické Německo svým věrným nabízelo. Kniha je syrovou zpovědí, vyrovnáním se s vlastním rodičem, někdy se čte sama, jiné pasáže musí člověk delší dobu trávit. Přesto patří mezi to nejlepší, co jsem ve vztahu k druhé světové válce (a jejímu dědictví) četla.


Autor a jeho další knihy

Niklas Frank

Niklas Frank
německá, 1939

Uživatelé mají knihu

v Přečtených39x
v Čtenářské výzvě1x
v Doporučených5x
v Knihotéce18x
v Chystám se číst23x
v Chci si koupit7x