Moje blues

Moje blues https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/142884/bmid_moje-blues-fPR-142884.jpg 4 52 8

Sbírka nevšední reflexivní poezie jednoho z nejvýznamnějších českých básníků obsahuje bohatou výrazovou i tematickou škálu moderní lyriky.

fanous21
25.10.2023 2 z 5

Tak tohle ne

mahdal
03.11.2022 3 z 5

Tyto verše v rytmu blues dokážou člověka zasáhnout, čiší z nich jistá nálada "bluesových let" a a života plného napětí. Přesto některé verše dokáží zasáhnout ostřeji, jiné zase ne. Ale někdy je důležité "minout se přesně".

Pablo70
02.05.2021 4 z 5

„Moc lidí říká, že blues vzniklo z kostelní hudby (gospelu), ale to je lež. Blues se zrodilo, když Bůh řekl Adamovi a Evě, že mají opustit ráj."
(John Lee Hooker, Continuing Saga of the Boogie King. Down Beat 2/1990)
"Kain přespává v mém jméně/ Vrahoun biblická/ A pořád po něm jdou."
(Josef Kainar, Kainovo blues. Moje blues)
Jak jinak, když se jmenujete Kainar? A víte, jak to bylo… i když: Kainar byl komunista a ze strany nevystoupil ani po roce 1968. Přesto – muziku svého mládí nezapřete, i když vám ji budou zakazovat a Kainar v rozpuku svých divokých let skládal texty na americké šlágry a blues. Blues ho přitáhlo zdrcující pravdou života a svou jednoduchou repetitivní formou, říkal tomu litanická poezie, ale později, jak se rozvolňovalo po smrti Stalina, už se naplno přihlásil k blues (sbírka Moje blues, kterou jsme přečetli). Bodejť ne, když měl skoro biblické jméno! Vzpomínám, jak táta mluvil o starých komunistech, kteří ještě chodili na mši svatou a vůbec jim to nepřišlo kách (dokud jim to poradci z východu nevysvětlili). Tak také nacházíme v Kainarově sbírce vedle sebe Kytičku za Vasila, báseň o Lumumbovi (jako školáci jsme na sebe pokřikovali: „Lumumba, Lumumba, ten to všechno vybumbá!“ - bez ohledu na jeho krutou smrt, ale cpali to do nás horem-dolem) a blues plná bible (Kainovo blues, Blues o ráji a sladkým bernardýnovi a později i o Lazarovi, co chodí po světě). Cítíte, jak to tam Kainara táhne, protože to je v něm a má to tradici přes tisíc let. Koneckonců, doba nebyla idylická, jak někteří vzpomínají:

Proč je to nevím
Ale je to fakt:
Jak se tak zvětšujou úřední formuláře
Náhrobní kameny jsou
čím dál mrňavější

Jako by pod nima už nedřímali lidé
po lidským žití
po tý hrozný túře
Ale pudlíci
o kterých Co se ví
Kdo je kdy vyváděl počůrat ulici…

Jako by to psal o dnešku, není-liž pravda? Ale blues jsou i o naději: ti ubozí tuláci s kytarou znovu čekají na vlak, který je odveze za lepším příštím (jak třeba zpívá Johnny Young v blues Hear That Whistle Blow nebo Big Joe Williams v Ramblin´ On My Mind ad.) Báseň Blues o tom co chceme, končí litánií, o tom, jak je třeba žít:

Milovali se
jen když se měli rádi
Kávu pili
když jim bylo černo
Neptali se
Kdo je druhá – druhý…

Dobrý blues. Však ho zpívá Mišík!

Ronnie68
02.02.2021 4 z 5

Bavila mě ...

fa.sci.ko
24.01.2021 5 z 5

Blues o jejích slzách

Proč slzy kanou Proč jen netečou
— — — — —
To se tak píše
Buď už chvilku tiše
Co ti to dal kdo ke čtení
No kecy
— — — — —
/Ale já vím Když pláče
Schoulená
A v žalu má až k bradě kolena
Ty její slzy
Umějí jen téci/

Báseň, co mě chytla za srdce. Stejně jako mnoho dalších z této skvělé sbírky, která dokonale prolíná nádheru s depresí.
Zařadila bych sbírku do čtení pro zlomená srdce

Lac
28.12.2020 4 z 5

Pěkné .

Richard Skolek
09.11.2020 3 z 5

Něco bylo krásné, s jiným jsem se minul.

ludek7426
07.07.2020 5 z 5

.... "přiznávám se tímto ke všemu
A též se přiznávám
Že z toho ničeho mi vůbec není líto
Lituji jenom koncertu
---Ať mrtvá Adélka to slyší - - - -
Lituji jenom svého koncertu
který už nenapíši"

Tyhle básně by měl člověk číst, když ho občas něco bolí. Pomáhá to....

Josef Kainar
česká, 1917 - 1971