Moje bengálské přítelkyně

Zkušenosti z ročního pobytu v Bengálsku líčí pracovnice katedry orientalistiky filozofické fakulty UK s humorem.

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/206089/moje-bengalske-pritelkyne-fDx-206089.jpg 4.620
Literatura česká, Literatura naučná, Cestopisy a místopisy
Vydáno, Práce

Kniha Moje bengálské přítelkyně

BabaJaga11
08.08.2020

(+ SPOILER) Jela jsem na jednodenní terénní služební cestu a protože obvykle úplně netrefím čas a nejbližší spoj mi ujede před nosem, anebo jsem pro jistotu na zastávce o půl hodiny dřív, a navíc i cestou vlakem je potřeba se nějak zabavit (a hlavně neusnout, abych neodjela, kam nechci :-)), beru si s sebou poslední dobou knížku. Ovšem musí být co nejmenší a nejlehčí, jelikož celý den ji nosím v batohu na zádech s asi 10 kg rozmanité výstroje a dalšího vybavení. Taky nesmí být nová, protože hrozí, že se mi do batohu dostane voda (ať už dešťová, nebo z mokřadů, které zkoumám a do nichž občas taky padám), bláto, anebo se třeba rozplácne rajče, které si s sebou beru k svačině. Zkrátka knize hrozí nemilý "úraz" - a ten obzvlášť "bolí" u knihy nové. Ideálně je tedy taková, kterou se po přečtení chystám poslat dál.

Na poslední takovou cestu byly vybrány "Moje bengálské přítelkyně". Musím přiznat, že první stránky, kde autorka líčí úskalí děkování a zdvořilých proseb v Indii, mě moc nenadchly. Zdálo se my, že na slůvka "děkuji" a "prosím" padlo těch stránek až moc. Skoro jsem si říkala, zda si s sebou nevzít jinou knihu. Dorazila jsem totiž z práce domů pozdě večer, s vědomím, že následující den budu brzy vstávat a musím si rychle nachystat věci s sebo. Každý normální člověk by začal oblečením nebo jídlem... já si šla nejdřív vybrat knížku, a pak není divu, že když jsem honem přečetla pár stránek, zdálo se mi to zdlouhavé :-).

Další pokračování knížky, během cesty vlakem, mě už zaujalo podstatně víc, ať už šlo o vyprávění o jídle, nebo tradičním oděvu bengálských i dalších indických žen – o sárí. Líbilo se mi prolínání faktografie a líčení osobních zážitků, zejména různých společenských faux pas, jichž se autorka nechtěně dopustila. Indové to obvykle přešli s humorem – a autorka nakonec taky.

Trochu zdlouhavé mi připadalo líčení svatebních zvyklostí (ale skvělá byla kapitola o námluvách a životní příběhy několika bengálských děvčat z koleje, kde bydlela i autorka), ale naprosto mě dostal závěr o bengálských maminkách. Za to nakonec pět hvězdiček.

Autorka již v době vzniku knihy, tj. před více než 40 lety, poukazuje na změny, které postupně prostupují indickou společností a odstraňují různé tradice i tabu. Zajímalo by mě, jak je to dnes - ale nechystám se do Indie to zjistit. Horko, které vadilo autorce, by mně vadilo ještě víc, a s množstvím lidí bych jako introvert asi taky měla problém. O to víc jsem vděčná autorce, že jsem si mohla přečíst tuto knihu, která mě seznámila se zajímavou bengálskou kulturou. I když autorka ne se všemi zvyky v Bengálsku a Indii souhlasí, je vidět, že si tamní lidi zamilovala – a oni zase ji.

jana14
25.05.2020

Náhodně jsem při vyhledávání narazila na tuto knihu, která se mi v mládí moc líbila. O to víc, že to byla doba omezených možností a tak každé zajímavé vyprávění z exotické ciziny bylo vítáno. Jako mladé dívce se mi moc líbilo právě to přiblížení života dívek bengálských. Třeba povídání o jejich nádherných vlasech. Dodnes se za Indkami ohlížím a zkoumám, zda je tomu tak - a většinou je. Nebo vegetariánské stravování - nic proti, ale také tvrdím, že není pro každého. Autorce děkuji a až knížku znovu potkám, určitě si ji ráda opět přečtu.

Ronny
09.01.2019

Velmi čtivě popsaný studijní pobyt autorky v Indii, její seznamování s rodinami bengálských spolužaček. Jednotlivé kapitoly se zabývají stravou, oblékáním, postavením žen ve společnosti a jejich každodenním životem, manželstvím apod.
Je to psáno humorně a laskavě. Opravdu doporučuji.

Shui-Xian
10.04.2016

Kouzelný cestopis... K Indii laskavý, chápavý, psaný s úžasným smyslem pro humor a s odhodláním přinést Evropanovi co nejpestřejší, nejautentičtější obrázek tehdejšího Bengálska. Na poutavosti knihy nemění nic ani fakt, že doba značně pokročila a poměry se mění - jde o poutavé čtení, příjemný exotický zážitek... Viděno dnešní optikou, může se zdát až přikrášlené a shovívavé k neradostným stránkám reality, nicméně věřím, že Preinhaelterová vychází z opravdových zážitků. A právem sdílí se čtenáři své dojmy, v čem jí Indie učarovala...

Bengálsko exotika

Hana Preinhaelterová
česká, 1938 - 2018

všech 6 knih autora

Kniha Moje bengálské přítelkyně je v