Moje Antonie

Román české ženy mezi evropskými přistěhovalci v Americe, který v smíšeném národnostním prostředí vyzdvihuje povahové rysy pro českou ženu typické, vášnivou lásku k životu, houževnatost, dobrotu, důvěřivost a citlivé srdce. Vyprávěn v prvé osobě obdivným pohledem Američana, byl míněn jako oslava české ženy k obnovení české samostatnosti v r. 1918. Jeho autorkou je americká spisovatelka irského původu, která prožila mládí mezi evropskými přistěhovalci v Nebrasce a sblížila se zejména s rodinami skandinávskými a českými. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/93234/moje-antonie-93234.jpg 425
Vydáno, Práce

My Ántonia, 1918

Kniha Moje Antonie

Boženka2

Kniha o časech a místech, o kterých toho moc nevím. Krásné popisy krajiny, přírody a lidí. Zajímavé postřehy ze života rodin na farmách i v městečku. Hezké, klidné čtení.

Ajrad1981
31.12.2019

Některé pasáže - a celkem dlouhé pasáže - vůbec nejsou o Antonii, což je podle mě škoda. Její příběh by mě zajímal víc než nějaký Jimmy. Možná proto, že byla Češka? Vlastně bych asi víc ocenila, kdyby to stejné bylo vyprávěno z pohledu Antonie, protože pocity přistěhovalců, kteří jsou nuceni vyrovnat se s úplně jinými podmínkami, začínat od píky a to vše bez znalosti jazyka, tyto pocity nejdou převyprávět někým dalším.
Každopádně je tam krásně popsáno prostředí i rodina Šimerdova. Jen v jednom okamžiku to vypadá, jako kdyby autorka označovala šmahem všechny Čechy za zloděje. Naštěstí jen v té jedné chvíli.

Vera Silent
11.11.2011

My Antonia je takova americka obdoba nasi Babicky. Je to nostalgicke vzpominani na chude, avsak stastne detstvi uprostred prerie v Nebrasce. Hlavni hrdinky romanu jsou vsechno silne zeny, nektere se stanou schopnejsimi a bohatsimi podnikatelkami a obchodnicemi nez muzi, jine, jako treba Antonia, najdou sve stesti a smysl zivota v rodine. Pro me bylo obzvlast zajimave cist, jak Americani odlisne chapou nasi ceskou kulturu (to je obsazeno predevsim v prvni casti knihy) a i po nekolika stoletich mi pripada, ze the family of Shimerda byli typicti Cesi. Je zajimave, jak se nektere prvky kultury skutecne nemeni a take, ze tzv. asimilace, tedy prizpusobeni se, rozhodne neni samozrejmost. Antonia se po celou dobu knihy nestala Americankou, i kdyz v Americe vyrostla a zila. Muze se to porovnat s pristehovaleckymi rodinami dnes. Nostalgicke cteni na pohodlne vecery, velmi prijemne to plyne.

Zpátky z Afriky
Zpátky z Afriky