Modrý pták

Modrý pták https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50612/modry-ptak-50612.jpg 4 53 4

Modrý pták se rozezpíval pod perem nositele Nobelovy ceny, Belgičana Maurice Maeterlincka, v r. 1908. Snová pouť dvou dětí za modrým ptákem štěstí ani dnes nevyznívá anachronicky: oba malí poutníci dojdou k poznání, že největší štěstí je mít láskyplný domov a dokázat pomoci těm, kteří trpí – to jsou konstanty, které neztrácejí na významu ani v našem současném hektickém životě. V tomto básnickém dramatu, jež dnes patří do zlatého fondu evropské dramatiky, se spojuje svět lidí, zvířat i živlů v duchu poetiky symbolismu. Modrý pták byl uveden v roce 1908 na scéně Moskevského uměleckého divadla v režii K. S. Stanislavského a stal se divadelní událostí. Současnou podobu mu vtiskla nedávná vynikající inscenace brněnského Divadla Husa na provázku v režii Vladimíra Morávka.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Doplněk

L´Oiseau bleu , 1908

sgjoli
18.09.2022 3 z 5

Tohle je dost zvláštní divadelní hra. Na první pohled působí dost nenápadně, ale ta pointa je dost silná. Hledání štěstí, které je ústředním motivem zápletky, mi připadá dost aktuální, ač tato hra vznikla již před desítkami let. Určitě to má co dát i současnému čtenáři (resp. divákovi v divadle). Přesto na mne kniha nedokázala zapůsobit tak silně, jak jsem doufala. Ale možná je to jen slabost mé představivosti a možná by mi víc sedělo a víc na mne zapůsobilo, kdybych tu hru viděla na skutečném jevišti. Takhle v tištěném provedení jsem se do příběhu neuměla tolik ponořit a nechat se tolik pohltit dějem a tím "poselstvím", co se autor snaží předat.
Nicméně musím říct, že jevištní provedení by mne skutečně zajímalo. Hra je v určitém ohledu docela fantaskní a metaforická, tak by mne zajímalo, jak by se s tím někdo popasoval i po stránce scénografie (scéna, kostýmy, rekvizity, atd.). Vydání, které jsem měla, bylo s fotografiemi z představení souboru Divadla Husa na provázku, takže to u nás někdo očividně již uváděl. Tak to budu muset průběžně hlídat, jestli to nebude někdo někdy uvádět i v dohledné době v mém okolí. Protože tohle by podle mne za shlédnutí stálo.
Nicméně, celkově hodnotím 3 hvězdami. Pointa samotná se mi líbila, zároveň mne čtení přimělo přemýšlet nad tím, jak by takováto hra mohla být předváděna na jevišti, což se mi ještě u žádné hry nestalo (všude jinde jsem si to uměla představit dost dobře). Ale něco mi tam chybělo, abych si z toho tištěného textu odnesla nějaký silnější zážitek.

Radoušš
31.07.2018 5 z 5

Krásný příběh o lidském štěstí. Někdy máme štěstí přímo pod nosem, ale nevidíme ho.

frdd
06.01.2018 2 z 5

Popravdě jsem od knihy čekal daleko víc. Poněkud infantilní příběh dvou chudých dětí putujících kouzelným světem za pomoci svíčky, psa a pytlíku cukru ve mně opravdu hlubokou stopu nezanechal.

novoterka
03.01.2013 5 z 5

Krásná knížka, naprosto mě okouzlila pojetím Štěstí, Lásky, Přátelství..............
Budu se k ní ráda vracet.

mýty a legendy belgická literatura rozhlasové zpracování

Maurice Maeterlinck
belgická, 1862 - 1949