Modré nebe, Tome: Příběh letce RAF Tomáše Loma

Modré nebe, Tome: Příběh letce RAF Tomáše Loma https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/499651/bmid_modre-nebe-tome-pribeh-letce-raf-to-qmw-499651.jpg 5 5 4

Válečný veterán RAF Tomáš Löwenstein Lom vypráví svůj životní příběh ženě, kterou potkal ve svých pětadevadesáti letech, když právě chtěl, jak říkal, „jet tramvají do krematoria a už tam zůstat“. O historických událostech minulého století, které protínaly jeho život, vypráví s nadhledem, humorem a poetikou, ale také zcela bez sentimentu muž, jenž vyrůstal v první republice a dospíval za války, kdy sloužil u britského královského letectva. Vztah s autorkou knihy vystihl slovy: „britský bombardér a jeho doprovodná stíhačka“.... celý text

Monika-Pavli.
08.08.2023 5 z 5

Tuto knihu mohu jen doporučit! Četla se jedním dechem. Vyprávění pana Toma a jeho vtipné hlody mě mnohokrát rozesmály. Kniha mě opravdu chytla za srdce, párkrát i slzy ukáply. Jediné co mě teďka mrzí je, že jsem se nikdy nedostala na jeho besedu.

Paní Klímová, Vám patří velké díky za to, jak skvěle jste se o pana Loma dokázala postarat a díky Vám, se dostal jeho příběh do rukou čtenářů.
Děkuji za to, že jste se s námi podělila o životní příběh tohoto obyčejně neobyčejného, statečného muže.

ivana4135
05.06.2023 5 z 5

Kniha mě velmi dojala a doporučila bych ji úplně všem, protože obsahuje několik vrstev. Zajímavý je rodinný původ pana Loma i jeho dobrodružství za války, ale v knize je zejména popsán jeho život v posledních letech. Asi není náhoda, že se tak vysokého věku často dožívají lidé optimističtí, stateční a charakterní. Závěrečná část dojemně popisuje odcházení pana Lema a je tak trochu mementem, jestli v naší zemi funguje dobře systém péče o nejstarší pacienty a že rodina a přátelé jsou v té chvíli to nejdůležitější.

Tclaw
18.10.2022 3 z 5

Mrzí mě to, ale nemůžu hodnotit lépe. Život a charakter pana Loma nemám právo soudit, spíše jen obdivovat. Stejně jako všech jemu podobných mužů. Kniha je ale zvláštní, jiná. Jiná než např. od generála Fajtla, od pana Rajlicha a dalších, kteří také psali a píší o našich veteránech. Zkratkovité kapitoly, někdy jen části rozhovoru či nějaké hlášky pana Loma. Vše tak nějak poskládané dohromady. A pak silný konec, který, ač si to dle autorky pan Lom nepřál, je dost "srdcervoucí". Na mě až moc. Beru ji tedy spíš jako popis několika příhod autorky s Tomášem Lomem proložených jeho minulostí. A to nijak zvlášť do hloubky.

Kopretina58
18.08.2022 5 z 5

Krásná kniha ještě o krásnějším člověku, autorce se moc povedla, vřele doporučuji.

druhá světová válka (1939–1945) životopisy, biografie vojenští letci podle skutečných událostí českoslovenští letci v RAF váleční veteráni bombardéry

2018  97%Dobrodružství pana Wellingtona
2022  92%Modré nebe, Tome: Příběh letce RAF Tomáše Loma