Modrá sféra

Modrá sféra https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60027/modra-sfera-60027.jpg 4 659 77

V této strhující knize se Jeffery Deaver vydává do světa počítačových hackerů a pohybuje se v něm se svou typickou bravurou a samozřejmostí. Díky napínavému ději a geniální detektivní zápletce zasazené do prostředí nejmodernějších technologií čtenář navždy změní svůj pohled na obyčejný počítač. V počítačovém ráji v Silicon Valley umírají lidé rukou sadistického počítačového hackera s přezdívkou PHATE. Ten proniká do jejich počítačů, narušuje jejich životy a s mrazivou rafinovaností je láká do osidel smrti. Šéf oddělení počítačových zločinů státní policie v San José proto v zoufalství propouští z vězení hackera Wyatta Gillettea a navzdory hlasitým protestům ostatních zaměstnanců oddělení se ho snaží přimět ke spolupráci na vyšetřování. Gillette se poté s posedlostí příznačnou pro hackery marně snaží vystopovat vražedný počítačový virus PHATE. Jeho úsilí nezůstane bez odezvy: PHATE zasazuje týmu citelnou ránu, když zavraždí jednoho z jeho členů - počítačového „kouzelníka“ a průkopníka spletitého labyrintu počítačových sítí. Vyšetřování pak nabírá ještě zběsilejší tempo. Spojenectví Gillettea a detektiva Franka Bishopa, kriminalisty ze staré školy, který je zvyklý na osvědčené vyšetřovací postupy, je zprvu nelehké. Proti nim však stojí nelítostný a geniální zabiják PHATE, takže se oba musí vydat ze všech sil, aby šílence zastavili. Románem Modrá sféra Jeffery Deaver znovu potvrzuje oprávněnost své pověsti „mistra časovaného napětí“. Kniha je brilantní charakteristikou zločinu v informační éře a autor v ní nešetří napětím ani početnými zvraty. ... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Domino

The Blue Nowhere , 2001

Petr K.
19.02.2013 4 z 5

Dilo to neni spatne, ale nekdy mam pocit, ze kdyz Jefferyho napadne nejake tema, da si opravdu zalezet a nastuduje dane odvetvi hodne peclive a dopodrobna. To cele pak prenese do knihy a popisuje a popisuje. Je to urcite zajimave, ale vseho moc skodi. U teto knihy me vsecky ty odbornosti, atd ...., dost nudily. Ty zvraty, jak uz tu mnozi psali, meli skoncit driv, ale to je proste Jeffery, u nej si muzete byt jisti, ze pokud nejste na 98% prectene knihy (ctu elektronicky), tak to neni posledni zvrat. (u vsech jeho knih)

Jinak kdyz opomenu ty nedostatky (z meho pohledu), tak jsem u toho byl napnuty a bavilo me to. A o to jde, ne :-) Takze 4 body, ale urcite ma lepsi dila, nez je toto.

jhsoft
04.09.2012 5 z 5

Jako obvykle Deaver nezklamal..kniha je čtivá a napínavá od začátku do konce, akorát některé věci z počítačové branže jsou poměrně nepřesné(možná jen špatný překlad), nicméně tyhle malé odchylky od reality jsem zkousnul a s knihou jsem spokojen.

karvak
08.01.2012 5 z 5

Úžasné, strhující, chytré a velice čtivé. Thriller se spoustou odborných věcí popsaných tak, že je bez problému pochopí i laik. Napětí se zvedá ve vlnách, vždy je postupně vygradováno tak, že se od knihy nemůžete odtrhnout, ale zápletka se následně zavčasu rozuzlí a napětí klesne, takže si můžete vydechnout. Každopádně se po celou dobu čtení nenudíte. Jedna z nejčtivějších knih, co jsem kdy četl.

dalimoni
23.10.2011 5 z 5

Velmi povedený thriller z počítačového prostředí, je vidět, že je to psáno už "dávno", protože některé věci už do dnešní doby téměř nepatří, jakoby by byly už z doby dávno minulé (diskety,walkman...). Autor pak navázal thriller podobného zaměření (Rozbité okno), které se mi líbilo o trošku více, ale i přesto mě kniha bavila a četla se prakticky sama. 94%

Melic
19.10.2011 4 z 5

Od prvních stran mě děj chytil a nepustil do konce. Pro mě atraktivní prostředí, zápletka i spád knihy. Nejprve bych neváhal s hodnocením 5*, ale... To ale vzniklo dějovými zvraty. Myslím, že byly zbytečnou kaňkou na příběhu, ani ne samy o sobě, jako tím, že všeho moc škodí. (Nemohl jsem nevzpomenout na seriál "Útěk z vězení", kde to také tvůrci až přehnali.) Proto "jen" 4 hvězdičky.

Shelly
29.09.2011 5 z 5

Jedna z nejlepších knih tohoto autora. Jedna z mála, které přečtete opravdu jedním dechem a jen litujete, že už skončila. Je plná zvratů, ale tomu, kdo nepotřebuje vědět kdo je vrah hned na začátku a má rád napětí až do úplného konce bude jen vyhovovat.

kittyna
03.09.2011

J. Deavera mám velice ráda - normálně detektivky nečtu, ale jeho si přečtu vždy s chutí. Tato knížka ve mě vyvolala lehce rozporuplné pocity. Byla každopádně zajímavá - to bez jakékoliv diskuse. Ve světě počítačů se pohybuji od mala, takže spousta věcí pro mě novinka nebyla. Přesto jsem se dozvěděla spoustu nového a překvapivého. Hackerství je v dnešní době velice rozšířené a spousta institucí hackery využívá. Navíc nebezpečí internetu je čím dál tím větší, protože si spousta lidí ani neuvědomuje, co vše na sebe na internetu prozradí.

Fascinovala mě myšlenka nerozlišování mezi virtuálním a reálným světem. Znám několik případů mladých lidí, kteří se naprosto ponořili do virtuálního světa a měli pomalu abstinenční příznaky, že nejsou na síti a nemohou hrát. Proto mi toto téma bylo velmi blízké. Nevím, jestli je možné ponořit se do virtuálního světa až natolik, jak je to popsáno v knize, ale obávám se, že v blízké době to možné bude.

Deavera vřele doporučuji a tuto knihu také. Nepovažuji ji za jeho nejlepší dílo, ale každopádně mistr zvratů opět předvedl své umění.

pet-kyval
23.07.2011 2 z 5

[068/11] (ebook) No, že by mě to přímo posadilo na zadek… Že by jsem se od přečtení rozhodla, že už nikdy nepustím počítač… Že by mě to vyneslo po literární stránce až do nebes… Ani jedno z toho se říci opravdu nedá. Tak nějak jsem očekávala, že je tento autor jedním z nejzdatnějších thrillerových spisovatelů moderního světa, ale jestli je tohle jedno z jeho nejlepších děl, konstatuji, že se jedná jen o druhořadého pisálka, jehož popularita je vystavěna na „fascinujících“ a ,,nepředvídatelných“ zvratech, které mají zamaskovat klasickou dějovou linii. Pro shrnutí mého názoru bych mohla citovat přímo z této knihy: ,,Myslel jsem, že to bude mít trochu větší šmrnc a šťávu.“

Kniha mě jednoznačně zklamala. Jedním z důvodů proč nečtu anotace je ten, že nerada znám první polovinu knihy, její děj a kdo je kdo. Stačí mi jednoslovné body a podle toho volím co chci číst. Takže když jsem si přečetla thriller/krimi a hackerství, zařadila jsem si knihu do seznamu a po přečtení musím říct, že to byla neuvěřitelně nudná záležitost. Dostala jsem se zhruba na 50. stranu a nad hlavou mi začal poletovat velký otazník v doprovodu pěti hvězdiček a z těch pěti byly dvě podřezané a naprosto vykuchané, že jim z huby tekl hvězdný prach a oči se jim podlily výtažkem z mléčné dráhy. Tohle, že je ten úžasný autor? Ta úžasná kniha? Text jsem na týden odložila v domnění, že na to jen nemám náladu.

Pocit se ale nezměnil. Nic víc, než průměrná ,,detektivka“ vystavěná na matení tím, že samotné postavy se neustále jen pletou a na zabijákovy, který propichuje ženy a děti a zezadu zbaběle muže. Navíc jeho motiv je nezajímavý a o tom, že by to byl člověk postrádající smysl pro hranici reality a virtuality jsem přesvědčená nebyla a nejsem. Tím pádem u mě autor ani zabodovat nemohl.

Navíc, hackerství bylo takové… chudé, vyobrazené jen v popisech různých úkonů, které prý ještě v mnoha případech jsou upraveny tak, aby vyhovovaly autorovi. Jediná světlá chvilička nastala, když se Gillette dostal do přímé virtuální konfrontace s Phatem a začal takový mini-souboj. Jinak je to vlastně o ničem. Podívejte se na jeden díl moderních amerických kriminálních seriálů s akčním skoro-koncem a máte tuto knihu. Navíc ukončení celého děje je tak neuvěřitelně zženštilé, až se mi chvíli zdálo, že to musela napsala žena. Což ovšem není diskriminace autorek, ale holý fakt, že ženy a muži píší jinak.

Celkově jsem tohoto autora odsunula až na druhou kolej, kde stojí zástupy těch, od kterých možná někdy ještě něco přečtu, ale nebude to mojí prioritou. Za rok dva dám nejspíš šanci ještě jednomu z jeho starších kousků, abych se definitivně ujistila, že o něco nepřicházím, ale tím myslím tohoto autora uzavřu. Pro mne ztráta času.

ttoper
13.07.2011 3 z 5

Nějak nechápu to všeobecné nadšení z této knihy. Podle mě velmi průměrná kniha. Neustále zvraty už přestávají býti zvraty a celá kniha se nějak zvláštně točí pořád dokola. Příběh moc negraduje, protože se vlastně po každém zvratu vrátí zase na začátek. 3* jsou s hodně přivřenýma očima.

Caelos
22.06.2011 3 z 5

Už jsem myslel že to skončí a zvrat. Pak už to musí skončit a zase zvrat. Těch zvratů bylo na můj vkus na konci trochu moc. Prostředí mi příliš atraktivní nepřišlo. Taky jsem si nebyl jistý v jakém se to odehrává roce, protože něco nasvědčovalo tomu že někdy teď, něco že tak rok 1995, trochu mě to mátlo. Ale jinak jako jo, bavil jsem se. Na trochu podobné téma mohu doporučit Neznámá pravidla od Davida Morrella.

Candid
09.06.2011 5 z 5

Ach jo, další kniha u které lituji, že už skončila, a že nemám od spisovatele ještě jinou knížku. Celou dobu jsem si při čtení říkala- určitě to bude takhle a takhle, je to tady ten a přesně tohle jsem si myslela, ale nakonec mě vždycky Deaver vyvedl z omylu a zjistila jsem, že vím prdlajs a na konci jsem koukala jako puk, protože všechno bylo úplně jinak a ve snu by mě nenapadlo, že zrovna takhle...

radus
31.05.2011 5 z 5

Myslela jsem si, že čtení této knihy bude naprostá nuda, počítačům totiž moc nerozumím. Musím ale konstatovat, že jsem dlouho nečetla nic tak zajímavého, od knížky jsem se nemohla odtrhnout a přečetla ji jedním dechem. Fakt dobrý!

Fiza
07.02.2011 5 z 5

Tato kniha způsobila, že mám ke dnešnímu dni v knihovně všechny Deaverovky kromě Mělkých hrobů... Pro mě naprostá TOP...

Wyder
28.11.2010 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, přečtena asi 4x. Dle mého názoru nejlepší kriminálka ze světa hackerů a počítačů obecně. Deaver prostě umí!

pistalka
30.11.-0001 5 z 5

Modrá sféra - to je Deaver ve své nejlepší formě. Zajímavé prostředí internetových a počítačových sítí, sloužící jako podhoubí pro kriminální živly, spousty překvapivých zvratů a hlavně parádně zběsilé tempo.
Jsem uživatelem internetu a přiznávám se, že mě tento román docela vyděsil. Zatím se sice jedná o fikci, ale kdo ví, na jaké úrovni bude počítačové hackerství za deset nebo patnáct let. Osobně mám z toho trochu strach.

buben.oi-x
30.11.-0001 5 z 5

něco tak úžasnýho,je to klasa

Andrys
30.11.-0001 5 z 5

Na zadním přebalu knihy je super dovětek, nějak takhle:
Pokud se Vám zdá, že Vaše myš nepracuje jako obvykle, že se Vám občas zasekne počítač... Nemějte strach, nic Vám nehrozí.

Pravděpodobně