Modlitby ke zlomeným kamenům

Modlitby ke zlomeným kamenům https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44801/modlitby-ke-zlomenym-kamenum-44801.jpg 4 48 9

Modlitby ke zlomeným kamenům je doslova základním kamenem Simonsovy nadmíru úspěšné kariéry spisovatele. Kniha samotná dostala nejen cenu Brama Stokera za nejlepší sbírku krátkých povídek roku 1991, ale přinesla i mnoho námětů, které autor později rozpracoval do stejně úspěšných románů, jakým je například Doba mrchožroutů. Kniha přináší i první Simmonsovu publikovanou povídku Řeka Styx teče proti proudu, která získala okamžitě cenu za nejlepší povídku roku. V několika povídkách se zde poprvé objevuje postava Štíra známá z románů Hyperion a Pád Hyperionu, jakož i jiné postavičky z románů dalších.... celý text

Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: , Perseus

Prayers to Broken Stones , 1990

pavel.2
22.07.2021 1 z 5

Inu, něco ze Simmonse to má - některé povídky mají atmosféru, případně kvalitní popisy nějakého tématu. Takže u těch některých se dalo vytušit, že za nějaký pátek by třeba i mohlo vzniknout něco tak senzačního jako je Hyperion...
Ale jen zřídka. Zabalil jsem čtení u bitvy u Gettysburgu (ta samotná povídka mě sice bavila, ale celkový pocit zbytečnosti, který jsem získal u většiny těch předchozích, rozhodl, že nedočtu ani tu).
Samozřejmě, Vzpomínání na Siri je dobrá povídka. Proto taky ta jedna hvězdička. Spolu s Gyttysburgem to je ale na 2 hvězdičky málo.
Ostatní byl chaos, podivnost, nebo chyběl závěr a části děje.

desert.fox
30.01.2020 3 z 5

Kolísava kvalita povídek. Líbilo se mi Vzpomínání na Siri, jednoznačně později využité v Hyperionu.

andrej0867
11.07.2018 3 z 5

Kolisava kvalita. Najlepsia je poviedka Metastáze, vyborna je aj Doba mrchožroutů (ale tu som cital az po knizke takze mi nedala nic nove). Su tam aj vyslovene slabe alebo chaoticky napisane veci ako E-lístek alebo ta o skautovi a vetereanovi s Gettysburgu.

ludek.n
22.01.2018 4 z 5

Kniha získala cenu Brama Stokera za nejlepší povídkovou sbírku roku, a je to na ní vidět. Ty nejlepší nápady Simmons později rozpracoval do úspěšných románů. Jednoznačným vrcholem je Vzpomínání na Siri, kterému zdatně sekundují Metastáze. Parádní je i Doba mrchožroutů, Řeka Styx nebo Iversonovy díry. Na opačném pólu se pak potácí sarkastická Vanni Fucci je živ a zdráv a žije v pekle, jež je jen pro ty, kdo mají podobný druh "černo-svatého" humoru v oblibě. Mně bohužel přijde jako úlet, který do celkového pojetí sbírky moc nezapadá.

Plague
09.11.2016 4 z 5

Těžko hodnotit - některé povídky lepší, jiné horší. Dobře hodnocené povídky mě nezaujaly a naopak.

Řeka Styx ; Oči, do kterých.... ; Noční můra z kolébky - nic krom nenaplněných očekávání.

Nejvíce se mi líbila povídka E-lístek do Vietnamu a k té připojím i komentář.
Simmons krásně vystihl morálku člověka - lidé jsou ve své podstatě zlí a sobečtí, ale vždy si sami sebe dokáží omluvit a ospravedlnit. Je velmi jednoduché odsoudit druhého za jeho chování - o to zajímavější je mít možnost vidět, jak bychom se v podobné situaci chovali sami. Jak by jednal průměrný člen moderní "civilizované" společnosti, když mu dáte do ruky pušku M-16 a pošlete do neozbrojené vietnamské vesnice v době vietnamské války? Jak rychle se člověk nechá svést pocitem moci a zahodí veškerou morálku?

vlkodlaq
30.10.2016 4 z 5

Tak jako u všech ostatních sbírek i tady kvalita a čtivost velice kolísá, mám-li však knihu hodnotit jako celek, patří k těm lepším sbírkám.

lazarus
23.10.2015 4 z 5

Asi tři opravdu dobré povídky a zbytek docela dost slabý. Od Simmonse jsem čekal trošku víc.

KellyH
29.09.2012 4 z 5

Některé povídky se mi líbily více, některé méně, ale ve výsledku to hodnotím jako velice povedenou sbírku.

petrulicnik
22.11.2010 5 z 5

Podle mě nejlepší sbírka povídek, která kdy byla v tomto žánru napsána.