Modlitba za Owena Meanyho

Modlitba za Owena Meanyho https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/89289/bmid_modlitba-za-owena-meanyho-ISB-89289.jpg 5 1041 174

První vydání v pořadí sedmého románu amerického spisovatele Johna Irvinga, autora světově proslulého bestselleru Svět podle Garpa, vypráví příběh prazvláštně nadaného chlapce Owena Meanyho, posmívaného mezi svými vrstevníky, ze kterého se však posléze stává mladík nebývalé autority, prorok, jenž prožívá absurdní novodobou paralelu s životem Ježíše Krista.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Argo

A Prayer for Owen Meany , 1989

Masenka1304
01.11.2016

Pěkná myšlenka, někdy trochu nudné a zdlouhavé. Owen Meany je mi postava sympatická, leč na Oskara Matzeratha přece jen krátká...

evask
02.10.2016 4 z 5

Dočteno, prostřední část trochu zrychlenou formou. Když už teď znám konec, měla bych si to přečíst znovu a s větším soustředěním.

Kepida
09.09.2016 5 z 5

I po letech,když se mě někdo zeptá, kterou knihu mám nejradši, napadne mě tahle Irvingova zcela odlišná kniha jako první.

Káča2015
07.08.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla.

montaana219
03.08.2016 5 z 5

Skvělé. Prvních a posledních 100 stran jsem přečetla vyloženě jedním dechem, mezitím to sice bylo místy zdlouhavé a trochu nuda, ale takový je už Irving. Každý detail v textu ovšem měl svůj smysl, který se dříve nebo později projevil. Moc se mi líbily osobité názory na víru a podobnost Owena s Ježíšem. Těším se, až si někdy najdu čas přečíst si knihu znovu, kdy už nebudu zvědavá jak to celé dopadne a o to více si budu moci vychutnat příběh samotný.
Po dočtení knihy jsem neodolala a pustila si i film natočený na motivy Modlitby, ovšem nemá to ani z poloviny takové grády ;)

"Dávejte si pozor na lidi, kteří se označují za věřící, víte jistě, co tím myslí? - a vědí to oni? "

najiva
19.07.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších knih co znám.

Mijagi
07.07.2016 5 z 5

Ve svých nejnovějších knihách ztrácí John Irving ten správný tah, tahle starší ho ještě má. Nejlepší román, který jsem v poslední době četl a rozhodně nejsilnější Irvingova kniha. Myslím, že postavu Owena Meanyho jen tak z hlavy nevypustím. A nejde jen o něj, ale také o přátelství s vypravěčem Johnem a spoustu dalších roztodivných lidí, jimž dává autor tolik prostoru a dokáže je tak dobře popsat, že si v polovině četby připadáte, jako kdybyste žili mezi nimi. Tohle je opravdu velký román a vše v něm zahrnuté má nějaký smysl, na jehož postupném odhalování stojí posledních sto stran a emocionálně silný závěr. Do toho skvěle rozpracovaná témata víry a nesmyslnosti válek. Možná by stálo za to zkrátit méně záživnou dějovou linku z Toronta, která tu a tam protká hlavní osu příběhu, ale v rámci celého díla jde o odpustitelnou maličkost. Parádní čtení.

klarra007
17.06.2016 5 z 5

Výborný. Měla jsem ráda Garpa, ale tohle je lepší.

ajla5
27.05.2016 5 z 5

Absolutně skvělá kniha. Jen teď brečím a brečím. Měla by být v povinné četbě. Doporučuji!

Leluse
21.11.2015 5 z 5

Owen byl moje první kniha od Irvinga. Po půlce textu jsem si dala pauzu, ale vrátila jsem se k ní a jsem moc ráda. Styl jakým Irving píše, mě baví. Nepostrádá vtip, ale člověk zároveň očekává příchod tragédie. Owen byl výjimečný a o své výjimečnosti přesvědčený. A jeho víra směřovala k jedinému, zachránit vietnamské děti před smrtí na úkor vlastního života. Byl to malý člověk s nezaměnitelným hlasem, který vykonal velký čin, protože věřil, že k němu byl předurčen.

Sermone
15.11.2015 4 z 5

John Irving je veľmi dobrý rozprávač, o tom niet pochýb. Nie každý spisovateľ dokáže udržať čitateľovu pozornosť pri 600 - 700 stranovej knihe tak, ako on. Aj keď niekedy sa mi zdá (a to sa mi jeho štýl páči!), že keby tých strán bolo povedzme o 100 či 150 menej, máloktorý čitateľ by sa cítil ukrivdený. A to platí aj pri tejto knihe.
Ale aj napriek (podľa mňa) zbytočnej dĺžke, je Modlitba za Owena Meanyho veľmi dobrá kniha. Nie je to síce ľahké čítanie, ale som si istý, že sa k nej raz vrátim. Aj keď medzi moje srdcovky patriť nikdy nebude. Moje hodnotenie: 75%

romankrasa
28.09.2015 4 z 5

Tuto knihu jsem si půjčil z popudu, neboť jsem o ní mnohé slyšel a názory na ni byly spíše kladné. I mně se vážně moc líbila. Očekával jsem nějakou obyčejnou knihu, která mne nijak zvlášť neosloví, ale opak je nakonec pravdou. V příběhu Owena Meanyho je nutné hledat souvislosti a zamýšlet se nad dějem. Celou dobu jsem si říkal, proč Owen trénuji střelbu na basketbalový koš, ale až na konci příběhu jsem pochopil. Kniha pro mě znamenala mnoho a silný příběh s poutavou atmosférou u mne vzbudil pocity beznaděje, ale zároveň lásky a radosti. Jsem rád, že jsem se rozhodl pro přečtení této knihy, která je vážně výjimečná a hodna uznání…

bookemma
18.08.2015 5 z 5

"Kdo věří ve mne, i kdyby umřel, bude žít; a kdo žije a věří ve mne, neumře navěky."

Bože,
dejž ať Owen Meany není jen postava na stránkách knihy, ale skutečný mladý muž. Nikdy Tě o to nepřestanu prosit.

opicatko
13.08.2015 4 z 5

Cítil jste někdo tu silnou inspiraci (no dalo by se to nazvat i hůř) v Grassově Plechovém Bubínku? Četla jsem jí kdysi dávno, naštěstí před Grassem, takže to byl zážitek. Musím si ji tedy přečíst znovu. S odstupem.

fereny
03.06.2015 5 z 5

Číst tuhle knihu je Zážitek.

tanuki
26.03.2015 5 z 5

Kniha s jedinečnou atmosférou, příběhem i jeho vyústěním. Únavné výlevy o americké politické situaci si autor mohl ušetřit, pak by kniha byla naprosto dokonalá. I tak bez váhání plných 5 hvěz.

kalache
23.03.2015 5 z 5

..každý z nás je zde s nějakým cílem,jen je třeba jít tou správnou cestou...Owen ji našel...moc jsem mu to přál....skvělé...

eineLeserin
22.03.2015 3 z 5

Asi jsem od té knížky příliš mnoho očekávala. Začátek se trochu vlekl a i když byly historické okolnosti v pozadí jistě přínosné, děj to zdržovalo a nebavilo mě to. Ani typicky individualizované postavy mi nějak extra nesedly. Možná je to tím, že jsem knížku četla dlouho a roztahaně. Celkový pohled ale zas tak špatný není :) .

Blanice
16.03.2015 4 z 5

Docela mi vadily skoky ze 60. do 90. let a rozmazávání vietnamského traumatu, jakkoli je to téma pro USA tíživé. Nakonec to však mělo pro děj románu smysl.
Owen Meany mě uchvátil, John Irving umí.

petr9719
06.02.2015 5 z 5

Bravurně postavený příběh, dopodrobna vykreslené postavy, vtipné a přemýšlivé.

Jelikož jsem vůbec nevěděl, o čem kniha je, trochu mi ze začátku vadilo téma náboženství. Ale bylo to nedílnou součástí knihy, dá se říct že i "hlavním motivem". Postupné odhalování života dvou hlavních postav - kamarádů od školy až po univerzitu přes odkazy na válku ve Vietnamu - je plné zvratů a ne úplně normálních situací. Vrtalo mně pořád hlavou, co autor sleduje těmi "zázraky" a neobvyklými zážitky, ale až po přečtení celé knihy to do sebe zapadne. Poslední stránky, kde se naplní osud obou hlavních hrdinů, jsou vlastně nejvtipnější i nejvážnější, víc nechci napsat, abych další čtenáře nepřipravil o zážitek.

přátelství zfilmováno americká literatura válka ve Vietnamu (1959-1975) proroci

John Irving