Modlitba za Owena Meanyho

Modlitba za Owena Meanyho https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2302/bmid_modlitba-za-owena-meanyho-sdk-2302.jpg 5 1038 174

Nové vydání v pořadí sedmého románu amerického spisovatele Johna Irvinga, autora světově proslulého bestselleru Svět podle Garpa, vypráví příběh prazvláštně nadaného chlapce Owena Meanyho, posmívaného mezi svými vrstevníky, ze kterého se však posléze stává mladík nebývalé autority, prorok, jenž prožívá absurdní novodobou paralelu s životem Ježíše Krista.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Argo

A Prayer for Owen Meany , 1989

esma
esma
07.12.2020

Nedala jsem to. Přiznám se, že jsem to dočetla jedině z důvodu vysokého hodnocení v DK, ale názor jsem ani poté nezměnila.

Toffee
Toffee
30.11.2020 4 z 5

Owen Meany je hodně zvláštní postava. Chvílemi mi hrozně vadil, jindy mi ho bylo líto a jindy jsem se skláněla před jeho hlubokou vnitřní moudrostí a citlivostí. Iritoval mě jeho pocit vyvolení nebo spíš předurčení, fascinovalo mě, jak manipuluje s lidmi, kteří si to uvědomují, ale podřizují se. Došlo mi ale , že právě v tom spočívá mistrovství téhle Irvingovy paralely s Ježíšem. I ten nejspíš tyhle pocity ve svém okolí vyvolával.

jfialova
jfialova
21.10.2020 4 z 5

Po velmi dlouhé době jsem zase sáhla po knize Johna Irvinga-ono jich není mnoho, které jsem ještě nečetla. Tuto jsem odkládala, v době středoškolských studií se totiž na rozdíl od ostatních spolužákům tolik nelíbila. Myslím, že jsem udělala dobře, když jsem její četbu o nějakých patnáct let odložila. Pro českého čtenáře, který není zběhlý v podivném systému amerických církví a pohybuje se v převážně ateistickém prostředí, je to poměrně náročná četba. Autor nechce totiž jen šokovat a vytvářet absurdní situace, ale nutí k zamyšlení. Nad vírou jakou takovou, nad společností, nad životem a jeho cenou, nad nenávistí a hloupostí. Oceňuji mistrovské vykreslení samotné postavy Owena, která nemá podle mě v literatuře obdoby, a její velmi citlivé zasazení do reálií, jak geografické, tak časové. Příběh dává smysl, byť nechybí ani bláznivý labrador a vycpaný pásovec. Kniha není pro každého, ale z bezpočtu pozitivních reakcí je vidět, že svoje nadšené čtenáře si rozhodně našla. A já se nedivím.

Romkal
Romkal
17.08.2020

Četla jsem ji pomalu!vždycky tak po třech dnech a po částech.Musela jsem vždycky vstřebat,promyslet!
Bude mi chybět Owen!Byl i mým přítelem na těch pár chvil!A nedivim se Johnovi.Bez druhé půlky se nedá žít!
Za mě skvělá kniha!Jsem ráda,že jsme se našli!

Tereza365
Tereza365
23.07.2020 5 z 5

Kniha naprosto geniální. Ačkoliv dlouhá, nedala se odložit. Závěr fenomenální. Doporučuji.

AyaEssa
AyaEssa
17.07.2020 2 z 5

Jsem dost na rozpacich, klasicky Irving - chvilemi skvely a pak (vetsinu casu) rozvlacny a popisny az do bezvedomi. Libily se mi postavy a jejich vyvoj, ocenuju originalni dejove zvraty a centralni zapletku. Celek je vsak zabaleny do nevabneho havu vznikleho z autorovy potreby rozpitvavat nepodstatne a s dejem nesouvisejici detaily na mnoha strankach. Mozna, ze pro americkeho ctenare, ktery neni odkojen evropskym systemem (kdyz cirkev, tak katolicka, kdyz farar, tak jeden v obci - a v celibatu) a ma urcite sirsi povedomi i o valce ve Vietnamu (cimz nemyslim znalost ryze historickych a geopolitickych faktu, ale spis realne prosakovani nasledku do zivota beznych lidi - obdobne jako u nas treba okupace v '68, jejiz pusobeni na ceskoslovenskou spolecnost se cizincum pomerne tezko vysvetluje, nebot chybi ten faktor "zaziti" na vlastni kuzi), je kniha snaze stravitelna, nebot mu bude kulturne blizsi. Jedna vec, co mi celou dobu sla neuveritelne na nervy, bylo pouziti kapitalek pro Owenova vyjadreni. Byt chapu zamer, miji se ucinkem, je to pouze neskonale unavne cist.

betth
betth
08.06.2020 5 z 5

Můj oblíbený John Irving si díky Owenovi udržuje laťku opět vysoko. Knížka mě pohltila.

LenkaCechova
LenkaCechova
24.05.2020 5 z 5

Kniha, která ve mě zanechala obrovskou stopu! Je to moje nejoblíbenější kniha, prostě srdcová záležitost.

PetK
PetK
23.05.2020 4 z 5

Zdoláno, snad po třech týdnech, což je pro mě docela dlouhá doba na jednu knihu.
Fascinuje mě, jak může být někdo schopen vymyslet si hrdinu typu Owena Meanyho, dát mu všechny ty podivuhodné vlastnosti a ještě kolem něj vystavět tak propracovaný příběh. Ten je opravdu silný, pro mě, většinového čtenáře detektivek a thrillerů, výjimečný. Owena nelze nemilovat, vše umocňuje láska a silný vztah vypravěče k němu, která je patrná z celé knihy. A finále... ach, to finále.
Už u Garpa (audio) jsem měla problém s tím, že mi některé pasáže přišly zbytečně rozvleklé a díky tomu příběhu padal řetěz. A u Owena jsem to měla stejně. Za to, že jsem vydržela, jsem pak byla několikrát odměněna naprosto brilantní absurdní situací s nádechem tragikomična. Taky trochu cítím jako hendikep, že fakt nejsem zběhlá v náboženství a fakt nemám páru, jaký je rozdíl mezi episkopály a kongregacionalisty... Ono to ve výsledku vlastně nehraje až tak velkou roli, ale v knize je otázce víry a církví věnován hodně velký prostor, tak se domnívám, že znalý člověk by z toho měl o to věší zážitek.
Kolem a kolem - myslím, že Owena si budu pamatovat, Johna mně vždycky bude líto a ten příběh ve mně (na rozdíl od spousty jednohubkových detektivek) i přes drobné výhrady zůstane.

Chronic32
Chronic32
19.05.2020 5 z 5

Každý v sobě máme malého Owena Meanyho, jen ještě nevíme, jak se nakonec projeví. To se dozvíme na konci, jak v životě tak v této knize.

Krastyx
Krastyx
12.05.2020 5 z 5

Mám chuť navštívit místa z vyprávění a na nich se pomodlit za Owena Meanyho sám.

rozina351
rozina351
14.04.2020 5 z 5

Jedna z nejsilnějších a pro mě nejdůležitějších knih, které jsem kdy přečetla. Nečetlo se mi to vůbec lehce, čtení jsem prokládala lehčími žánry a ke konci knihy se dopracovala asi po roce, ale stojí to rozhodně za to. Téma hledání smyslu života Irving zpracoval naprosto bravurně, takže knihu řadím k osobnímu kánonu klasické světové literatury.

Val
Val
27.03.2020 5 z 5

Owen je totální srdcovka. Rozhodně jedna z nejsilnějších knih, na kterou nikdy nezapomenu .

Abroš
Abroš
18.02.2020 5 z 5

Prvních asi 70 stran mi přišlo takových nijakých.Pak se to postupně rozvíjí do velkého příběhu.Zajímavé poznatky o válce ve Vietnamu.Vypravěčský styl Irvinga mám moc rád.Jedna z nejlepších knih jaké jsem KDY četl

HelenBarbora
HelenBarbora
07.02.2020 5 z 5

Kniha mě naprosto rozsekala, a Owen je můj zatím největší literární hrdina. Příběh jsem neměla s kým rozebrat, knihu nečetla dokonce ani paní v knihovně. Byla jsem na to sama s dějem uvízlým v hlavě. Doteď nevím, jestli jsem závěr pochopila správně. Pan Irwing umííííí :)

blowfish
blowfish
13.12.2019 3 z 5

Irving rozhodně umí psát (viz Svět podle Garpa), ale kniha mě nezaujala. Nicméně věřím, že si kniha našla příznivce.

Petra88991
Petra88991
19.10.2019 2 z 5

Za mě šíleně dlouhá knížka, bez obsahu. Je mi líto něco takovýho o knížkách psát, ale autora jsem absolutně nepochopila, za mě Irvinga už nikdy. Jinak příběh hezký, ale zdlouhavý, pořád jsem čekala na nějaký bum, ale nepřišlo nic.

bob0985
bob0985
04.09.2019 5 z 5

Každý detail má nějaký význam. Řekl bych, že kniha je zamyšlením nad smyslem existence každého člověka. Kniha mi připadla zajímavější a hlubší než Život podle Garpa.

Bandini
Bandini
22.08.2019 4 z 5

80 procent knihy jsem si říkal, že to je hrozná nuda, vůbec jsem to vlastně nechápal a pak se to všechno začalo spojovat a nakonec je to jedna z mých nejoblíbenějších.

Farg
Farg
08.08.2019 5 z 5

Úžasná kniha a podle mě nejlepší od Irvinga.