Modlitba za Černobyl

Modlitba za Černobyl https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/125284/bmid_modlitba-za-cernobyl-q5H-125284.jpg 4 1103 328

Šokujci pohľad na jednu z najväčších nukleárnych katastrof sveta. Autorka prostredníctvom výpovedí mnohých ľudí (likvidátorov, odborníkov, ale aj bežných rodín) zobrazuje osud bieloruského a ukrajinského národa. Kniha je akýmsi kukátkom do obdobia, keď z roztaveného reaktoru vyletovali do ovzdušia rádioaktívne splodiny, ktoré navždy pochovali krajinu a mnohé obce zo zasiahnutých oblastí. Obrazy zúfalých ľudí, evakuácia 30 km zóny, ale aj práca nič netušiacich mladých likvidátorov. Pri čítaní si začnete vážiť svoj život a bežné starosti, pretože žiť s Černobylom je žiť s neustálym strachom o vaše zdravie a o zdravie vašich detí. Absurdné opisy starých ľudí v zóne, smutný obraz vdovy po požiarnikovi a jej hrozné svedectvo o dlhom umieraní manžela, choré deti v nemocnici a začarovaná krajina opustenej zóny, v ktorej je všetko otrávené.... celý text

Literatura světová , Literatura faktu , Historie

Vydáno: , Doplněk

Чернобыльская молитва (Černobyľskaja molitva) , 1997

Ondra148
27.02.2024 5 z 5

Zajímavé i jako sonda do mentality místních (Ukrajinců, Bělorusů a Rusů)….což v dnešní době má docela význam.

KnihoSny
09.02.2024 5 z 5

Knihu jsem si vzala po druhé a opět mě to úplně dostalo je těžké říct co cítím a proto to radši jen doporučím hlavně i audioknihu je krásně namluvená:)

FanDE
08.02.2024 1 z 5

Neseděla mi forma, styl, všudypřítomný patos. Jedna věc je líčená tragédie, ale takto hrát na city? Je mi líto, zklamání.

LanternDream
14.01.2024 4 z 5

Knihu jsem po jedné z prvních srdcervoucích výpovědí odložila a několik měsíců jsem na ni nesáhla. Bála jsem se pokračovat.

Jednoho lednového dne mi padl zrak na opuštěnou knihu na polici a uvědomila jsem si, že takhle k tragickým epizodám dějin přistupovat nechci. Osoby, kterých se výbuch v Černobylu bezprostředně dotkl, období připodobňují k počátku války. Zaslouží si být vyslyšeny a pochopeneny úplně stejně jako lidé, kterým válka také sebrala spokojené dětství, radost ze života, rodinu, přátele a pocit bezpečí. Knihu jsem tedy znovu popadla. Po přečtení se ve mně něco změnilo.

Až zpětně si uvědomuji, že ač mi zpočátku forma, kterou je kniha napsaná (především forma monologů), dělala trochu problémy, považuji ji nakonec vlastně za jednu z velkých kvalit tohoto tíživého svědectví.

Autorka věnovala veškerý prostor lidem, jejich tragickým příběhům, vzpomínkám, myšlenkám plným zoufalství, zármutku, bolesti, ale i frustrace, vzteku, občas i snahám ospravedlnit své jednání ve vyhrocené situaci.

Nemohla jsem se vyhnout snaze vcítit se do pocitů každého z nich. Ve většině případů to nebylo možné, takové hrůzy zažili.

Jsem ráda, že jsem knihu dočetla. Je děsivé, jak málo pro režim znamenal lidský život...svým jednáním dopustil neodpustitelné. Přeji si, aby se nikdy nezapomnělo na ty, kteří svět zachránili před ještě horší a rozsáhlejší katastrofou.

joanb
31.12.2023 5 z 5

Byla to pecka, toto svědectví o Černobylu.

pige
27.12.2023 5 z 5

Ten jiný pohled na realitu, bez příkras, je ohromující. Až z toho mrazí.

KatyM.
14.12.2023 5 z 5

Velmi silná smutná kniha plná beznaděje popisující výpovědi lidí, kterých se havárie nejvíce dotkla.

JancaMia
10.12.2023 5 z 5

Kronika o přeživších této jaderné tragédie, zpovědi jednotlivých lidí (daň rodinných příslušníků v důsledku ozáření ... ). Velmi silná kniha. Půjčeno z knihovny.

VA_Krtek
08.12.2023 4 z 5

....Dcerce bylo šest roků. Ukládám ji ke spánku a ona mi šeptá do ucha. Tatínku, já chci žít, jsem ještě maličká ... A já myslel, že nic nechápe ...

Kniha není psána jako beletrie, není to ucelený příběh. Je to soubor výpovědí osob přímo či nepřímo zasažených černobylskou havárií. U některých výpovědí je vám těch lidí nesmírně líto. U naprosté většiny z nich, ale musí středoevropanovi zůstat rozum stát. Na jedné straně tolik lží a zamlčování ze strany sovětských elit, na straně druhé enormní pohrdání zjevným nebezpečím ze strany místních. Nemluvím o lidech, kteří byli nasazeni na likvidaci následků, ale o těch ostatních. Opuštěná technika se rozkrade a použije na jiných místech, úroda ze zasažené oblasti je sklizena a zkonzumována - to přece nevadí, že je to radioaktivní. Však co je to ta radioaktivita? Vždyť není vidět. A vším samozřejmě prostupuje neuvěřitelná míra spotřeby vodky, samohonky a prostředků na mytí oken. Sovětská mentalita - opravdu.

eva2683
10.11.2023 5 z 5

Veľmi ťažké čítanie. Tak ťažké, ze skoro každú noc počas čítania knihy som mala ťažké sny.
Súbor výpovedi priamych svedkov a "účastníkov" katastrofy. Súbor príbehov tak silných, smutných a desivých, ze je mi ťažko. Veľmi ťažko. Citim hnev. Nad ľahostajnosťou zodpovedných, nad utajovanim, nad tým ako tam posielali nič netušiacich ľudí na istú smrť. Na tym, ako sa snažili zachovať zdanie dokonalosti štátu aj za cenu ľudí. Hnev nad tým, ako sa vykaslali na bezpečnosť, ako diletantsky bola celá elektráreň postavená a riadená. Som smutná nad osudmi ľudí, ktorí mali tu smolu, ze žili blízko, ze nevedeli, ze neverili a spoliehali sa na tých hore. Sucitim s matkami a manželkami. A ďakujem hrdinom, ktorí sa ci uz vedome alebo nevedome obetovali, aby sme mohli žiť aj my tu, kde žijeme.

Clouderella
02.11.2023 3 z 5

Opravdu těžká kniha, silné téma, zajímavé pojetí formou monologů, úvah a poznámek přímých účastníků havárie v Černobylu, likvidátorů následků havárie a zejména pak jejich příbuzných. Kniha se mi hodně těžce četla, autorka odvedla dobrou práci, když tak těžké téma zpracovala citlivě, tak aby si podle dobových zážitků udělal závěr každý sám. I dnes děsí utajování havárie a následků ze strany státu a jeho představitelů, ale i lékařů, fyziků a jiných odborníků. Jakoby nikdo nechtěl převzít osobní odpovědnost za následky a všichni vyčkávali, kdo udělá první krok. V tomto duchu zní jako pohlazení část textu popisující dojmy bývalého ředitele Institutu jaderné energetiky Akademie věd V. B. Něstěrenka, který jak se zdá bez ohledu na následky chtěl informovat o tom, co se stalo a jaký má být další postup. Popis mentality obyčejných lidí a jejich chování, ať již při evakuaci nebo rabování již jen dotváří celkový obrázek Sovětského svazu.

tomas1794
10.10.2023 4 z 5

Než jsem rozečetl tuto knihu, přečetl jsem si knihu Černobyl od autora Serhii Plokhy, která mi poskytla fakta, na které jsem mohl navázat. Tato kniha je soubor rozhovorů s lidmi, kteří se jakkoliv účastnili Černobylu - od likvidátorů, obyvatel okolních vesnic, různých lidí, kteří se k něhodě jen připletli, či lidí, kteří trpěli následky. Stejně jako u minulé knihy autorky můžu i zde říct, že některé příběhy mě zajímaly více, některé méně, ale obecně vzato i ty nejméně zajímavé byly stále nadprůměrně zajímavé. Pokud někdo chce pochopit, co pro některé lidi Černobyl znamenal, kromě nehody samotné, tady se to dozví.

lidunka1
09.10.2023 5 z 5

Velmi silné svědectví lidí. Občas pro mě hodně útržkovité a špatně srozumitelné. A znovu se mi potvrdilo, že ruský či běloruský člověk je jurodivý. Pro nás že západu je jeho jednání někdy nepochopitelné: poslouchat rozkazy a jet hasit reaktor bez ochranných prostředků. Neúcta k člověku jako jednotlivci, fušersky postavená jaderná elektrárna!, lži a manipulace. A z výpovědí lidí mrazí. Silně na mě zapůsobilo, jak ženy milovaly své může a jejich lásku nic nezastavilo. I my jsme byli touto havárií zasažení, i u nás se zvedl výskyt rakoviny či problémy těhotných žen.

jfialova
05.10.2023 5 z 5

Kniha je opravdu silnou výpovědí lidí, kteří se stali přímými svědky jedné z největších katastrof novodobých dějin. Není dokumentem událostí v samotné elektrárně, o tom si ale lze najít řadu podrobných dokumentů a co se stalo, je poměrně známé. Tady ale dala autorka prostor úplně obyčejným lidem, dětem, starým lidem, rodičům, hasičům a jejich rodinám. U některých příběhů se lze jen těžko ubránit slzám, zvlášť pokud máte děti. Dopad celé té hrůzy byl a stále je obrovský, byť už vlivem času trochu mimo hlavní proud pozornosti. Forma výpovědí je velmi dobře zvolená, sledujete tok myšlenek jednotlivých lidí, což dává jejich vyprávění naprosto autentický a lidský rozměr-řekla bych, že mezi řádky vidíte to utrpení a slzy, tu bezmoc a v některých případech i rezignaci. Je to také svědectví o mentalitě lidí ve státech bývalého SSSR-kvůli novému autu a garáži jdou v gumákách rukama odklízet grafit z reaktoru a šli by znova. Je to hrdinství, nebo nerozum? A co zodpovědnost představitelů národa, kteří tam ty lidi s klidem posílali, a sami se tam báli vkročit? A možná i dnes je vidět, že nátura těchto gerojů a jejich vůdců se v mnohém příliš nezměnila.

TetaEli
18.09.2023 5 z 5

Nebylo to lehké čtení. Očekávala jsem asi něco podobného jako Svědectví o životě v KLDR, ale tyto monologické výpovědi/zpovědi byly daleko syrovější a více mě zasáhly, a to možná právě díky jisté neučesanosti textu a mnohdy nepříliš plynulému toku myšlenek respondentů.

katpas76
29.08.2023

Knihu jsem nedočetla. Vůbec se mi nelíbil styl. Upřímně nevím, co takto hrubým textem autorka zamýšlela? Syrovost zážitků tím pro mě nikterak nenabyla, naopak jsem se cca 80 stran trápila a nakonec knihu odložila. Škoda, protože téma Černobylu mě zajímá.

Gabi13
26.08.2023 5 z 5

Některé příběhy se mi hodně zahryzly do hlavy. Především vzdělaných lidí, kteří věděli co se děje, ale nemohli udělat naprosto nic. A když chtěli, byli trestáni, stejně jako je tomu dnes v Rusku i Bělorusku.

nula87
09.08.2023 4 z 5

Příběhy a vzpomínky lidí, kteří byli u toho. Ať už jako obyčejní lidé, likvidátoři zapojení do úklidu a jejich vdovy, vědci, nebo političtí pracovníci. Jak chcete bojovat proti neviditelnému nepříteli, když vás připravují na úplně jinou válku? Jak se chcete vyrovnat se životem po havárii? Se svou zodpovědností, svědomím, smutkem a zoufalstvím?

Becca_books
28.07.2023 4 z 5

Knihu jsem začala číst když jsme v dubnu sledovali seriál Černobyl. Je to velmi dobře natočeno, ale číst přímo výpovědi a vzpomínky lidí se mi dostalo víc pod kůži.

Dandy1
16.07.2023 4 z 5

Výpovědi jsou zajímavé. Na jejich základě si lze složit obraz, co se dělo po katastrofě. Vzpomínky dětí berou za srdce. Jak radiace ničila těla zachránců je děsivé.