Modlitba za Černobyl

Modlitba za Černobyl https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/125284/bmid_modlitba-za-cernobyl-q5H-125284.jpg 4 1103 328

Šokujci pohľad na jednu z najväčších nukleárnych katastrof sveta. Autorka prostredníctvom výpovedí mnohých ľudí (likvidátorov, odborníkov, ale aj bežných rodín) zobrazuje osud bieloruského a ukrajinského národa. Kniha je akýmsi kukátkom do obdobia, keď z roztaveného reaktoru vyletovali do ovzdušia rádioaktívne splodiny, ktoré navždy pochovali krajinu a mnohé obce zo zasiahnutých oblastí. Obrazy zúfalých ľudí, evakuácia 30 km zóny, ale aj práca nič netušiacich mladých likvidátorov. Pri čítaní si začnete vážiť svoj život a bežné starosti, pretože žiť s Černobylom je žiť s neustálym strachom o vaše zdravie a o zdravie vašich detí. Absurdné opisy starých ľudí v zóne, smutný obraz vdovy po požiarnikovi a jej hrozné svedectvo o dlhom umieraní manžela, choré deti v nemocnici a začarovaná krajina opustenej zóny, v ktorej je všetko otrávené.... celý text

Literatura světová , Literatura faktu , Historie

Vydáno: , Doplněk

Чернобыльская молитва (Černobyľskaja molitva) , 1997

Obelix15
Obelix15
05.08.2021 5 z 5

Černobyl. Neznám snad nikoho, kdo by alespoň okrajově nevěděl, co se zde před 31 lety událo. O této katastrofě existuje několik stovek dokumentů, milióny fotek a hlavně tisíce příběhů, které Černobyl vytvořil. Zpovědi starousedlíků, záchranářů, doktorů, vojáků či vědců mi místy vytvářely mrazení v zádech. Od první stránky jsem se vžil do jejich příběhů a někdy nezůstalo oko suché. Tohle je příběh Černobylu. Příběh obyčejných lidí, kteří jsou pro ostatní hrdiny nebo "odpadem". Za mě jasný plný počet!

Niu
Niu
02.07.2021 5 z 5

Slova došla. Když přečtete, jste ohromeni. Chtěla bych toho napsat tolik, ale nějak se to ve mně zaseklo... Taková tragédie, tolik zmařených životů. A proč? Proč to tak dopadlo? Lži, zastrašování, zakrývání očí před realitou. Válka je jiná, tohle je psychoteror. Jako malá si pamatuju, jak dospělí mluvívali o srážkovém mraku na prvního máje, který prostupoval z východu na západ. Mrazilo mě z toho a zároveň fascinovalo, jak atomy mohou napáchat tohle vše. Po přečtení příběhů lidí převážně v dobách po havárii to vidím z úplně jiného pohledu. Tolik utrpení nevinných. Je to opravdu silné. Kdo jsme, abychom věděli všechno? Kdo jsme abychom zkrotili přírodní jevy? Nám byly dány skvělé dary, jen bychom měli vědět, kdy je potřeba sklonit hlavy a nalézt pokoru.

InaPražáková
InaPražáková
18.06.2021 5 z 5

Ze tří zatím čtených knih Alexijevičové je Černobyl nejdrásavější, tentokrát jsem poprvé musela dělat přestávky, abych se vydýchala a oschly mi oči. Alexijevičová má neuvěřitelnou schopnost přimět lidi k upřímnému vyprávění o věcech, o kterých se mluvit skoro nedá, je znát, že se do nich umí vcítit a nijak je nevede, jen sdílí jejich pocity. Pravdivosti souboru hlasů všech typů lidí, které Černobyl ovlivnil, nemůže dosáhnout jiný typ dokumentu, zaměřený na nějakou jednotlivost - krajinu, likvidátory, vědce. Samo o sobě je to fascinující čtení, ale ještě navíc se z celku skládá dohromady obraz specifické východoslovanské povahy, "sovětský člověk" se svým fatalismem, vírou v ideál a samozřejmou ochotou se pro něj obětovat.

Miladad
Miladad
13.06.2021 5 z 5

Tohle je velmi plastický pohled na černobylskou tragédii. Člověk si vůbec neuvědomí jak moc může taková událost ovlivnit obrovské množství lidí. Různorodé výpovědi čtenáře opravdu zasáhnou. Nečte se to lehce, ale knihu opravdu každému doporučuji.

Kenan
Kenan
11.06.2021 5 z 5

Zapomenu spoustu knih, které přečtu, ale tuhle nikdy. Četla jsem ji už dávno, ale stále ji mám v hlavě. Stále si pamatuji, jak mi v autobuse při jejím čtení tekly slzy. Výpovědi dospělých, ale i dětí, kteří výbuch přežili. Čekala jsem svou první dceru, když k výbuchu došlo, takže si pamatuji, co následovalo.
Tahle dojemná, hrůzostrašná kniha se ve mně uhnízdila.

Veruci
Veruci
09.06.2021 3 z 5

Autentické vzpomínky lidí, které černobylská katastrofa nějakým způsobem zasáhla. Zpovědi záchranářů, dobrovolníků, manželek likvidátorů (protože ti většinou nepřežili), novinářů, vědců, stranických funkcionářů, učitelů, dětí... Zpovědi lidí, kteří tam tenkrát žili, ale také těch, kteří se z nejrůznějších důvodů přistěhovali až pár let po výbuchu a cítili se zde bezpečně, protože tam, odkud přišli, bylo ještě hůř.
Čtete monology těch lidí, útržky vzpomínek a všechno to je neskutečně emotivní. Mrazilo mě při čtení té knihy a rozhodně nešla přečíst na jeden zátah. Trvalo mi dlouhých 15 měsíců, než jsem to zvládla.

Magrata15
Magrata15
06.06.2021 4 z 5

Knihu jsem si vybrala do výzvy,ale netušila jsem,do čeho jsem se pustila.
Místy velmi emotivní vyprávění. Po první kapitole jsem myslela, že už dál nedokážu číst. Další vyprávění bylo zase pojato umělecký a nepochopila jsem,co těmi slovy bylo myšleno.
Chápu, že se stane katastrofa, chápu, že vybuchne reaktor,nebo cokoliv jiného. Ale nepochopím, že lidem byla zamlčena pravda a že vojáci, dělníci a další dobrovolníci, kteří byli do elektrárny posíláni na práci byli vlastně posíláni vědomě na smrt. A odnesly to i jejich blízcí, ženy, děti.

Metla
Metla
30.05.2021 5 z 5

Fňukáte nad rokem ve znamení Covidu? Přečtěte si tuhle knihu a rázem si uvědomíte, že rouška na ksichtu, zavřené školy, hospody, posilovny a kadeřnictví, karantény, lockdowny, jakož i další (často nesmyslná) opatření, jsou stále ještě procházka rozkvetlým sadem.
Strávila jsem tři dny s lidmi, které poznamenal Černobyl. Uvízla jsem v Zóně a hned tak neuniknu, hlubší poznání skutečných událostí ve mně bude rezonovat pravděpodobně navždy. Mít obecné povědomí, tušit versus informovat se až na dřeň, to je propastný rozdíl. Pouhá slova mě dokázala neskutečně sklíčit, přičemž jejich prostřednictvím se přenáší nepatrný zlomek hrůzy a bezmoci těch, co zažili pohromu na vlastní kůži. Někteří byli přímo tam, v Pekle, pracovali, hasili, zasypávali, čistili… jiní se mohli jedině zoufale dívat, jak jim nemoc z ozáření kosí nejbližší.
Samotnou havárii kniha popisuje pouze letmo – o to důkladněji se autorka věnuje tragickým následkům. Od emotivních výpovědí milujících manželek, pečujících o své umírající muže, přes hořké monology likvidátorů, vojáků, lékařů, myslivců, vědců, specialistů na kdeco z rozsáhlé škály úkonů nutných ke zmírnění dopadů katastrofy. Stovky tisíc lidí, dobrovolníků i „dobrovolníků“, nedostatečně vybavených a ještě hůř informovaných, vodka coby zázračný všelék. Nechybí ani svědectví nejmladší generace, postižené na těle i duchu, plačící pro opuštěné domácí mazlíčky, pro ztracené dětství.
Celá tragédie je tím otřesnější, jak se zachovali sovětští pohlaváři: „Všechno je pod kontrolou, nic výjimečného se neděje.“ Strana by raději obětovala veškeré lidstvo, než připustit, že hrdá velmoc tragicky selhala a vypustila do světa smrt v podobě radioaktivního mraku. Žádná varování. Kdo neposlouchal „štvavá rádia a vysílačky imperialistů“, pro toho byly dny, kdy se atmosférou masivně šířily radionuklidy, zcela všední. Pálení čarodějnic, oslavy 1. Máje s povinnou účastí a tak dále. Téměř tři týdny trvalo, než byli soudruzi nuceni zvednout notně hrbolatý koberec, pod který zametali pravdu. Nehorázný, nepotrestaný zločin. Kolika onkologickým onemocněním se dalo předejít včasnou evakuací, případně kdyby lidé alespoň věděli, že mají být zalezlí, nevětrat, nejíst kontaminované potraviny, polykat jódové tablety? Oběti nelze vyčíslit. Tehdejší Československo si náležitě vyžralo svou dávku sovětské pýchy - co se týká území ČR, nejvyšší koncentraci svinstva schytala deštivá Severní Morava. Smutné prvenství a nejtragičtější stigma si však navěky odneslo Bělorusko.
Přesto není zamořená oblast zcela opuštěná, někteří z původních obyvatel se navzdory nebezpečí vrátili. Útočiště zde nalezli i uprchlíci z občanských válek, etnických a náboženských čistek následujících po rozpadu SSSR; neviditelný zabiják jim připadal méně hrozivý než ozbrojení fanatici.
Lépe jsem poznala zádumčivé ruské duše, pověstný sovětský fatalismus, od malička sugerované hrdinství a s tím související ochotu obětovat vlastní „nicotné“ životy ve prospěch národa. Mít je za nepřátele… měli bychom se bát, nikoliv se „udatně“ prsit v internetových diskuzích.
Mohla bych o „Modlitbě za Černobyl“ napsat nejdelší komentář v historii Databáze knih; takový široký záběr, tolik ohromujících detailů, bolesti, děsu, absurdity. Raději čtěte sami.
Ovšem varuji vás: zaděláte si na noční můry.

Damato
Damato
24.05.2021 5 z 5

Mrazivé, dojemné, lidské a člověk má u toho dojem, že by s chutí někomu rozbil hubu. Tehdejší socialistické státy se semkly jako jeden muž a v čele se Sovětský Svazem ( a nikdy jinak) to tvrdošíjně zapíraly, až se z Finska donesly první zvěsti, že je svět trochu naruby, tak pak teprve se - v červenci toho roku zakazovalo školkám chodit s dětmi na písek.... apod. Byli jsme bráni jako stádo, které má plný žlab, nic jiného nepotřebuje. Sovět řekl, že se nic neděje, tak se nic nedělo. Odnesla to celá Evropa a kus Asie. Před 35 lety.... Je na tom svět dnes lépe? Pár mocných ( a to vůbec neberu ty pijavice v naší vládě, to byly, jsou a zřejmě zůstanou loutky , které nemají, krom zvyšování své vlastní životní úrovně vliv na nic, co se za našimi hranicemi děje. Jak jsou ošetřeny jen laboratoře mocenských států- myslím Ameriku a Rusko, když jen malý únik z malé laboratoře kdesi v Číně dokáže dostat na kolena celý svět.
Mluví ze mě pesimismus, protože jsem včera s touto knihou náhodou nakoukla i do proroctví Nostradama a je mi z toho ale safra těžko...Kdo nás zničí dřív? Příroda, která už nás má plné zuby, nějaký nesvědomitý psychouš, který někde něco vypustí, náboženské rozkoly, kdy svět začíná stavět mešity v křesťanských zemích, ale o křesťanských kostelích v muslimských zemích jsem opravdu neslyšela- Mluví ze mě ale především strach. Strach o děti, o vnoučata, kam jsem je to - Pro Boha- přivedli, co jsme jim tady zanechali za balast, jak přírodní, tak lidský balast, kdy se člověk bojí člověka, národ národa a ti co drží pomyslnou ruku na knoflíku s názvem konec lidské rasy se předhánějí, kdo ten knoflík první pustí. Styďme se všichni. Ti dole, co chtějí žít a nedovedou zvednout hlavu i ti nahoře, co dělají, že se jich naprosto netýká a dělají to v zájmu zachování lidstva. Pane Bože, jestli tohle vidíš, tak ti musí být ouvej, nad promarněnou energií, kterou jsi do nás, lidí, vložil......

Calwen89
Calwen89
14.05.2021 5 z 5

Jedním slovem - MRAZIVÉ..

Forma monologů mi velice vyhovovala, autorka posbírala opravdu velice surový materiál a celá kniha je emoční bouří, kterou s klidem určitě neustojíte. Doporučuji ve formě audioknihy, ty monology jsou opravdu neuvěřitelně zpracované.

tamara1351
tamara1351
03.05.2021 5 z 5

Zoufalství,beznaděj,slova mi docházejí.......

Skjaninka
Skjaninka
02.05.2021 5 z 5

Modlitba za Černobyl....a po modlitbe horí sviečka, v tomto prípade ako keby stále horel reaktor, čoby spomienka na to utrpenie nevinných ľudí.
Dúfajme, že nikdy "nevyhasne" a skutočne sa stane kronikou budúcnosti, ako hrozba na to, čo sa snáď už nikdy nezopakuje.

5/5

Evaho73
Evaho73
23.04.2021 5 z 5

Veľmi závažná kniha so závažnou udalosťou, závažnými dôsledkami, závažnými výpoveďami, závažnou buducnosťou...
Okrem svedectiev uvedených v knihe, mňa osobne znepokojuje fakt, že nad nami neustále visí damoklov meč v podobe ďalších jadrových elektrárni, napríklad aj u nás...
Kto nám zaručí, že sa podobná katastrofa nemôže opakovať ?
V samotnej knihe ma veľmi znepokojil aj fakt, že Černobyľ sa stal "bezpečným" pre vojnových utečencov, vyhnancov, delikventov...
Kniha Modlitba za Černobyl mi ostane v hlave ešte dlhú dobu.

SilviiM
SilviiM
13.04.2021 4 z 5

Pro mě je velice těžké knihu hodnotit. Špatně se mi četla. Ale za to nemůže paní spisovatelka.
V žádném případě nelze tuto knihy přečíst za dva dny, možná ani ne za týden. Knihu jsem musela odkládat a přemýšlet nad ní. Nad tím jak mohl někdo takovou katastrofu dopustit, jak mohl někdo říct, že se vlastně nic neděje. Jak tam mohli lidé dobrovolně jezdit a pokládat se za hrdiny. Pro mě nepochopitelné.. Velmi silné téma pro mě...

Ivka14
Ivka14
20.03.2021 4 z 5

Autorka posbírala vzpomínky a zážitky z osudného dne, kdy se ne jen jejich ale i celý svět otočil vzhůru nohama. Nějaké příběhy mě dohnaly k slzám a při jiných mě předběhl mráz po zádech. Každý příběh byl něčím jiný, i když to bylo i stejném tématu a události.

Karcoolka2210
Karcoolka2210
18.03.2021 5 z 5

Len ťažko hľadám slová po dočítaní tejto knihy, ... tie svedectvá, no sila ... no jednoznačne odporúčam prečítať.

Katka2382
Katka2382
12.03.2021 5 z 5

Velmi silná a na čtení trochu těžší,ale velmi potřebná kniha.
Z příběhů se tají dech a mráz běhá po zádech.
Říkám si jakby se v takové chvíli zachoval jiný národ?Taky by skoro každý šel?A šel by s hrdostí?
A taky přemýšlím,stát se to už po pádu železné opony nechovala by se tamní vláda víceméně stejně?Nesnažili by se to stejně ututlat?

juliesze
juliesze
08.03.2021 4 z 5

Je to vynikající dílo. Výborně posbírané názory každého jednotlivce, které skutečně ukazují i na to, jak každý jednotlivec vnímal událost jinak. Některé příběhy byly až mrazivé, u jiných mi bylo až zle z toho, jak se kdo zachoval. Opravdu velice zajímavé bylo to, jak se novinář přijel podívat na radioaktivní sklad automobilů, které je už dávno rozebrané a rozkradené. Nedozírné následky spojené s tutláním důsledků katastrofy. Nemožnost režimu zlikvidovat potraviny, použití biologických robotů (tedy lidí) místo těch technických, čekání na smrt dospělých i dětí. Výborné dílo, ale jednu hvězdičku ubírám za překlad. Pokud bych nemluvila plynně rusky, ůbec bych tu větnou kontrukci nepochopila, ale v ruštině se spousta sloves vynechává, věty vůbec nemusí žádné mít. Jenže v češtině to zní trochu krkilomě a některé věty se mi četly opravdu strašně těžce. Tohle mi trochu zkazilo zážitek z knihy, která byla ale opravdu výborná!

OldFirehand
OldFirehand
08.03.2021

Čo ja viem. Áno, bola to hrozná tragédia. Áno, z prečítaného behá mráz po chrbte.
Je potrebné oceniť autorkinu prácu, ktorá bola iste náročná.
Vadí mi politická rovina diela. Autorka je liberálna politička, hnusným spôsobom to pretláča do knihy. Ako keby ani nešlo o tých ľudí a o tú katastrofu.
Ako keby bol jediný jej motív môcť po každej svedeckej výpovedi nariekať a vykrikovať, že to súdruhovia. A že nikto nevisel.
Moderné libtardské hľadanie vinníka.

Ešte pridám: "Kto z vás je bez viny, nech prvý hodí kameň" - tesár z Nazaretu

Dominika2111
Dominika2111
05.03.2021 4 z 5

Jestli to opravdu je soubor vypovedi Cernobylcu, beha mi mraz po zadech. Je smutne, ale zaroven zajimave se podivat na nasledky jaderne havarie ocima lidi, kteri to prozili z tesne blizkosti. Je take neuveritelne, jak moc jejich zivoty byly ovlivneny hlavne po socialni/psychicke strance, nejen zdravotni. Pribehy jsou otresne chytlave, jen jsem mela nekdy problem se vyznat v tom, kde kdo je a o cem prave mluvi. Jsou tam i casti, kde se objevuji proudy myslenek a je tezke se vyznat. Ale jinak kniha super a vrele doporucuji!