Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou

Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou https://www.databazeknih.cz/img/books/90_/90956/modlitba-pro-katerinu-horovitzovou-90956.jpg 4 2324 303

Dramaticky vypjatá novela o tragickém osudu židovské dívky, která povýšila pomstu za své soukmenovce na smysl své existence. Lustig ve své sugestivní novele zpracovává motiv sadistické léčky, s jejíž pomocí se nacističtí pohlaváři pokusili získat majetek od skupiny zajatých bohatých židovských obchodníků. V druhé rovině novely pak vypráví vlastní příběh hrdinky, dívky, která se na prahu smrti vzepře ponižování své lidské důstojnosti a dokáže v sobě zmobilizovat sílu, schopnou překonat strach i přirozený pud sebezáchovy.... celý text

kurama45
07.10.2020 2 z 5

Nadávajte mi a bite ma, ale mne sa to nepáčilo, ani čo by za necht vošlo. Nie, nebolo to strašné, ale rozhodne to pre mňa nie je kniha, na ktorú budem spomínať s láskou. Musela som sa lúskať doslova každou vetou, strana za stranou bol sám pátos. Lustig príbeh napísal takým kvetnatým štýlom, až na mňa zo strán temer padali lupene. Niektoré vety boli neskutočne dlhé a umelé, no nebolo to ako v Hore duše (Kao Sing-ťien), kde sa do mňa po dočítaní dlhotánskeho odseku vlialo niečo nadčasové. Nie, v tomto prípade som bola jednoducho unavená a prázdna. A šlo sa na ďalší odsek. Rovnako dlhotánsky, rovnako vyumelkovaný, rovnako nijaký.
Nacistický veliteľ mal každú chvíľu niekoľkostranové prejavy, ktoré boli spočiatku zaujímavé, no neskutočným opakovaním toho istého nakoniec stratili všetko mrazivé čaro. Namiesto zimomriavok ma oblial povzdych: „Super, už zase to isté…”
Kniha postrádala akúkoľvek aktivitu hlavných postáv, všetko bolo iba povedané, nič ukázané. Tým, že mi autor miliónkrát zopakoval, aká je Katarína úžasná, skvelá a sympatická, z nej úžasnú, skvelú a sympatickú osobu neurobil.
Z čitateľskej apatie ma vytrhol až šokujúci záver. Bohužiaľ len preto, že pôsobil ako päsť na oko. Z Kataríny, ktorá bola celú novelu ako taká handrová bábka, sa zrazu stala odvážna bojovníčka… Samozrejme, nemohla chýbať ani do očí bijúca symbolika a prirovnanie hlavnej hrdinky k známej Biblickej žene.

Celý príbeh má len niečo cez 100 strán, no i tak som sa nemohla dočkať konca. Naťahovalo sa to ako guma v trenkách. Stále dookola sme sa točili v tých istých rečiach, v tých istých myšlienkach, neustále sme podupkávali na mieste. Keby bola táto kniha smotana, tak je z nej na konci maslo. Ako by povedali Angličania: „Interesting story, poor execution.“

hmyzák
22.09.2020 4 z 5

Mrazivá novela o tématu naděje, kterou člověk potřebuje, aby mohl žít, doufá v ní i v momentě, když už žádná není.

Věřit naději znamená být zaslepený okolnostmi, které napovídají, že naděje je jen iluze.

Bedřich Branske drobí kousíčky životadárné naděje, aby splnil hanebný plán.

BaDu_
18.06.2020

Nejprve mi trvalo než jsem pochopila, jak a co se vlastně stalo. A pro čtenáře červené knihovny jako jsem já to bylo ke konci trochu příliš, ale i přesto si myslím, že je důležité si občas přečíst i takovýhle žánr.

Rori1357
16.06.2020 3 z 5

Do knížky jsem se musela nejprve začíst. Chvíli mně trvalo, než jsem si zvykla na Lustigův styl psaní, ale pak už se mi knížka četla poměrně dobře. První dvě třetiny se v knížce nic převratného neděje a vše nejzásadnější se stane až na posledních několika stránkách. Konec knihy je vygradovaný, hodně drsný a šokující. Tento příběh není smyšlený. Lustig zde propojil dvě skutečné události, které se staly za druhé světové války. Příběh mě zaujal a mám v plánu si ho ještě někdy přečíst.

Katka2382
28.05.2020 5 z 5

Co napsat,tohle je prostě skvělá kniha.Film byl taky výborný.

kralika
28.05.2020 5 z 5

Je-li někomu dávána naděje, uvěří všemu - všemu...

"...v té chvíli pochopil, proč rasu a příslušnost neurčuje rasa a příslušnost o sobě, nýbrž ti, kteří z obou záležitostí učinili nezbytnost, podmínku; obvinění a zakryli tím sami u sebe to první, totiž rasu, nebo směs ras, a potom svou naprostou nepříslušnost; jinak by to ani nemělo smysl, který to právě takhle mělo.“

„Pro ně je to přirozené a pro nás šílené. Anebo je to obráceně?“

aďka.c
26.05.2020 4 z 5

Zpočátku se kniha jevila zajímavě, ale po několika stranách pořád nepřicházel žádný zvrat, a tak dílo začalo být trochu nudné… pořád jsem jen čekala, kdy už se konečně něco stane. Závěr se však Lustigovi velmi povedl. Celá kniha velmi dobře pracuje s napětím, které pak vyvrcholí v to, co snad každý očekával, avšak právě způsob, jakým Lustig ten závěr sepsal, mě nechalo tak nějak v šoku.

marketa9252
16.04.2020 5 z 5

Poutavý příběh, až neuvěřitelný jak to chodilo v ......

klarafialova
24.03.2020 4 z 5

Tato kniha mě ze začátku moc neoslovila, ale poté se mi potvrdilo, že na prvním dojmu vůbec nezáleží, jelikož může být klamný. Tato kniha velmi dobře popisuje, jak malou cenu měl život v době holokaustu. Děj sice není strhující, ani nijak akční. Ale každé slovo v této knize má svou hloubku. Lustig zde výjimečně popsal bezcitnost nacistů, kteří zneužili bohatství pánů, i když předem věděli, jaký je jejich osud. Nechávali jim planou naději, aby od nich získali co nejvíce peněz a většina z nich tomu bohužel slepě věřila. Ale není se čemu divit, když pánové nevěděli, k čemu slouží komíny a proč z nich jde černý kouř, těžko odhalili předem jasnou zradu. Chamtivost nacistů byla nekonečná, vždy když už řekli, že nic nechtějí, ukázalo se, že jim to nestačí. Pan Brenske byl jasný příklad falešnosti a bezcitnosti. Jeho slova mazala med kolem pusy, avšak málo kdo poznal že ten med má v sobě jed. Kateřina však má v sobě velkou odvahu a dokáže aspoň provést pomstu. Tato mladá dívka působí velmi nevinně, ale nese si v sobě silnou osobnost.

Kuža007
16.03.2020 5 z 5

Lustigovo stěžejní dílo. Krásně ukazuje holocaust i odpornost nacistů, kteří se snažili Židy okrádat, aby podpořili, i v téměř prohrané válce, nacistický režim. Obdivuhodné filmové zpracování Antonína Moskalyka. Adamírův úlisný nacista Brenske mě děsí ještě dnes.

vercas945
28.02.2020 3 z 5

Pro mě trošku zklamání, kniha mě oproti jiným s podobným tématem úplně nevtáhla do děje, trošku jsem se do čtení musela nutit. Znala jsem dopředu zhruba obsah, což možná byl zčásti ten důvod. Ale Lustigův styl psaní se mi líbí.

dagimich
04.02.2020 1 z 5

… v té chvíli pochopil, proč rasu a příslušnost neurčuje rasa a příslušnost o sobě, nýbrž ti, kteří z obou záležitostí učinili nezbytnost, podmínku, obvinění a zakryli tím sami u sebe to první, totiž rasu nebo směs ras, a potom svou naprostou nepříslušnost; jinak by to ani nemělo smysl, který to právě takhle mělo...

essterkaa
24.01.2020 4 z 5

Kniha mě neuvěřitelně vtáhla do děje a nepustila mě až do konce. Zase trochu jiný pohled na tématiku Židé a 2. světová válka, který ale rozhodně stojí za to!

Endy17
16.01.2020 4 z 5

Zrůdnost nacistického režimu v trochu jiné podobě.

kap66
09.01.2020 5 z 5

Tentokrát se naprosto výjimečně odpíchnu od komentářů maturantů: nebuďte naštvaní na učitelku, která vám "vykecala konec". Nečtete detektivku. Děj je opravdu velmi jednoduchý a není to nejdůležitější složka knihy. Konec je předvídatelný, přece už o holokaustu něco víte. Tahle vaše znalost vás aspoň přiblíží spíše ke Kateřině, která dost brzy rozpozná v Brenskeho jednání "kejklířství", než k americkým židům, kteří si mohli dovolit naději, protože, zvyklí na život v USA, ztratili obranyschopnost proti takovému bezpráví, nevěděli nic o plynových komorách a spalování mrtvých těl (ten kouř je z cihelny? koželužny?) a věřili v moc peněz.
Když tohle víte, oceníte to důležitější. To, jak Brenske zpočátku vzbudí v zajatcích pocit, že jsou bráni jako úctyhodní LIDÉ, a postupně jim ubírá prostor a důstojnost, aniž by se jeho chování vnějškově změnilo. Jeho dvojsmyslné promluvy k nim – právě s vaší znalostí toho, jak to dopadne! – vás zasáhnou:
"Vy tam u vás víte, k čemu je dobrý hmyz, my zase známe, co je to plyn, kterým lze hmyz vyhubit."
"Jsem si jist, že nakonec nebudete mít námitek."
(a ke Kateřině) "Vás mám při tomto konečném zúčtování už na starosti já sám. Vaše rodina bude zařazena k výměně duší nezávisle."
Je to obrovsky (hrůzně) působivé, ale musíte vědět, do čeho jdete.

Háčko
02.01.2020

Za mne již vícekrát tuto knihu ne. Musela jsem ji číst ve škole jakožto povinnou četbu. Možná to byl jeden z faktorů, který utvářel můj názor na knihu. Nemám ráda, když mi někdo něco vnutí. Autorův styl mi nevadil, dalo se to číst, ale i přesto mě kniha nijak nenadchla a potvrdila, že tuto tématiku nerada čtu.

Mindy
11.12.2019 4 z 5

Po celou dobu čtení jsem se cítila tak nějak nervózně a stísněně, ta mrazivá atmosféra mi zalézala pod kůži, Brenskému jsem od začátku nevěřila ani slovo a celou dobu jsem tušila, jak to dopadne.
Pan Lustig má velmi osobitý styl psaní, moc dobře se mi to nečetlo, ale celkově hodnotím kladně.

Flexa
28.10.2019 5 z 5

Modlitba je o snaze lidí uchovat si život, přičemž se dostali do rukou lidí pro které je lidský život jen hadrem kterého se můžou kdykoli zbavit. Krutost skrytá za vlídnost, a ještě ten cynismus, to dělá z teto knihy dílo které stojí za přečtení. 80%

NachlJ
14.10.2019

Této knihy jsem se docela obávala a nejen tím že jí napsal tak veliký autor jako Arnošt Lustig, ale i tím že byla inspirovaná skutečností. Kniha ale předčila všechna má očekávání.

Laïmée
22.09.2019 5 z 5

Brutální a dokonalá. Jednu z pasáží jsem četla v tramvaji s otevřenou pusou. Pan Brenske je pro mě vrcholné ztvárnění zla. Oceňuji lezavé postupné vytváření zlověstného dojmu, včetně střídání znalosti a neznalosti povahy tábora a "sprch".