Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou

Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/370/bmid_modlitba-pro-katerinu-horovitzovou-iwA-370.jpg 4 2324 303

Dramaticky vypjatá novela o tragickém osudu židovské dívky, která povýšila pomstu za své soukmenovce na smysl vlastní existence. Lustig ve své sugestivní novele zpracovává motiv sadistické léčky, s jejíž pomocí se nacističtí pohlaváři pokusili získat majetek od skupiny zajatých bohatých židovských obchodníků. V druhé rovině novely pak vypráví vlastní příběh hrdinky, dívky, která se na prahu smrti vzepře ponižování své lidské důstojnosti a dokáže v sobě zmobilizovat sílu, schopnou překonat strach i přirozený pud sebezáchovy. Samostatné knižní vydání šesté, v EMG první.... celý text

Novely , Literatura česká

Vydáno: , Euromedia

K.Katynska
04.06.2022 5 z 5

Četla jsem ji v rámci Čtenářské výzvy. Mrazivá, zároveň napínavá a strhující.

DanaKa81
03.06.2022 4 z 5

Tak trochu jsem doufala v jiný konec, ale i tak se mi tato dramatická novela od A. Lustiga docela líbila.

shelma
29.05.2022 5 z 5

Silný příběh odvážné mladé židovské dívky s překvapujícím koncem.

zdenaR
28.05.2022 5 z 5

Další ze skvělých knih velkého pana Spisovatele. Dramatický příběh o tragickém osudu nejen židovské dívky.

pidalka777
27.05.2022 3 z 5

(SPOILER) Začátek byl dost zdlouhavý a říkala jsem si že jsem si do výzvy měla vybrat jinou. Jenže já od knih jen tak neodchazím, takže jsem se kousla a dočetla. Konec byl akční a překvapivý. Nemyslela jsem si, že Kateřině hrábne a postřílí vojáky, trochu jsem doufala, že to bude mít jiný konec. Buď je uvězní v táboře (protože jsem jim moc nevěřila, že je pustí) nebo s nimi budou jezdit ve vlaku sem tam až spáchají sebevraždu no a nejhorší byl plyn.

majda00
25.05.2022 5 z 5

Husí kůže po celou dobu čtení. Je to jedna z mála knih na jejíž příběh si vzpomenu, když třeba jedu v autě. Přiznám se, že mi chvíli trvalo přelouskat autorův styl psaní, ale jakmile jsem se do knihy ponořila, tak nebyla šance úniku. Silná kniha.

Hermiona419
24.05.2022 5 z 5

Doteď vstřebávám, mistrovsky napsaná kniha. I když ze začátku jsem se vůbec nemohla začíst, měla jsem sto chutí s tím praštit, tak se to po pár stránkách rozjelo a četla jsem bez přestání až do konce, výborná kniha!

Isew
19.05.2022 4 z 5

Čtenářská výzva - jinak bych se ke knize nedostala. Ne proto, že by nebyla skvěle napsaná (to opravdu je), ale kvůli tématu, které se mě příliš dotýká. Znám film, a tak jsem věděla k jakému závěru kniha spěje. Přesto jsem si podvědomě přála, aby to dopadlo jinak. Zázraky se nedějí. Je hrozné si znovu a znovu připomínat, jakých zvěrstev je schopen člověk. Otázka proč stále platili? Protože neměli jinou možnost. Viděli světlo na konci tunelu i ta slabá naděje pro ně byla nadějí. Nechtěli vidět náznaky (stále opakované konečné řešení), i hloupé důvody k dalším a dalším platbám.

Mudry
16.05.2022 5 z 5

Skvělé dílo. Není co dodat.

Kryštofka
16.05.2022 5 z 5

Mistrovské dílo.

Andrea864
07.05.2022 5 z 5

Příběh je silný, strhující, cynické chování nacistů hrůzné a A. Lustig to vše vypráví svým klidným a vyrovnaným způsobem. Kniha ve mě zanechala hluboký dojem. Doporučuji.

lucisa.n
04.05.2022 2 z 5

Velice silný válečný příběh. Ale…. Jsem další u těch, pro které bylo čtení velice náročné. A to díky stylu autorova psaní. Musela jsem se extrémně soustředit, některá souvětí číst i opakovaně. Vlastně se ani nedivím, že jsem ji před několika lety nedočetla. I teď jsem měla nutkání. Ale jsem ráda, že jsem vydržela a knihu dočetla. Do dalších autorových knih se už ale nepustím.

martina.culik
18.04.2022 2 z 5

Jak už bylo v ostatních komentářích řečeno, jedná se o silný příběh. Nicméně mně vůbec nevyhovoval autorův styl, takže jsem ráda, že kniha byla útlá.
Ačkoli jsem příběh neznala, už od začátku jsem si všímala, jak pan Brenske často mluví o konečném řešení, své nadřazenosti a nesmyslně obhajuje výdaje, které souvisí s výměnou.
V mém hodnocení se odráží to, že si mi kniha velmi špatně četla. Dlouhá souvětí, se spoustou závorek, středníků apod. jsem někdy musela číst dvakrát, aby mi neunikl smysl.

Jana512
08.04.2022 5 z 5

Nebylo to lehké čtení! Jak strašlivá byla bezmoc těch, kdo se dostali do spárů nacistů! Nevinné lidi nejen že odsoudili, ale pod záminkou, že je osvobodí, vyzískali z nich co mohli. Kateřina, která se tolik bála smrti a toužila být osvobozena, se nakonec statečně zachovala.

Ajrad1981
04.04.2022 4 z 5

Knížku jsem už četla, někdy před 20 roky, plus mínus. Takže základ děje jsem si pamatovala a aspoň jsem u toho mohla vnímat další věci. Třeba kolik je v knize závorek. Nic proti nim, ale v přímé řeči je dost dobře nechápu. S tím souvisí další zamyšlení, jestli se mi to tenkrát taky četlo tak blbě. On má holt Lustig velmi specifický styl psaní, ale když si na to člověk zvykne, už to není tak hrozné.
Ale hlavně jsem si mohla všímat věcí přímo z děje. Například jak často pan BB používá obrat "konečné řešení". A ty důvody pana BB, proč pořád platit, byly místy až neuvěřitelně pitomé, jak mu to mohli věřit? Nám to přijde až průhledné, ale my nejsme v jejich kůži, nám nejde o život, nechytáme se zoufale každé naděje. Z těch nacistických zvěrstev tady je mi zle víc než z těch v Krásných zelených očích.

monte
02.04.2022 3 z 5

Útlá knížka se silným příběhem.
Ani mě autorův styl psaní moc neseděl

nicolettkaa
24.03.2022

Pana Lustiga si jako autora literatury o holokaustu nesmírně vážím, přesto mi jeho styl psaní úplně nesedí. Podle mě je nutné číst jeho knihy vícekrát, aby člověk dokázal vše vstřebat.
Přestože vám je jasné, jak příběh skončí, cítite pocit naděje stejně jako hlavní postavy a to až do nevyhnutelného prozření.

Parwana
17.03.2022 4 z 5

Brilantně napsaná novela o tragickém osudu krásné mladé židovské dívky, která je až děsivá. Jak autor umně dávkuje drama, jak se napětí s každou další stránkou zvyšuje... nervy drásající čtení.

SumýšIrena
15.03.2022 3 z 5

Smutný příběh, silná hrdinka. Mně ale nesedl autorův styl. Ze začátku jsem se nemohla vůbec začíst.

Magrata15
09.03.2022 5 z 5

Další tragický příběh.
Od začátku mi bylo jasné, k čemu tohle ,,vyjednávání" vede .
S hyenami bez svědomí se prostě slušně vyjednávat nedá. Zvlášť, když je pohání vidina snadného zisku.
Moc pěkně a dramaticky napsáno.