Daň peklu

Daň peklu https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25910/dan-peklu-25910.jpg 4 213 46

O šestnáctileté Kaye Fierchové, harcující se po světě s matkou-rockerkou, se povídá, že je divná. Nechodí do školy, vede zvláštní řeči a ustavičně si vymýšlí báchorky, které jí nevěří ani její nejlepší kamarádka Janet. Když se však Kaye povede oživit kolotočového koně s ulámanýma nohama, uhranout Janetina kluka, poté natrefit na zraněného elfa a ještě jí na okno zaťukají skřítčí kamarádi z dětství, je nad slunce jasnější, že tu doopravdy něco nehraje. Bodláčnice, Loutnička a Špičák dívce prozradí, že k nim má blíž, než si sama myslí. Proto ji požádají, aby jim pomohla v boji s elfskými mocipány, neboť se naplnila sedmiletá lhůta a jejich národ musí o halloweenské noci přijetím Pekelné daně stvrdit své vazalství vůči kouzelnému dvoru Prokletých. Ale pokud by se Kaye odhodlala stát se obětinou, smlouva zůstane nenaplněna a skřítkové by získali svobodu. Dívka prosbu vyslyší a spolu s Janetiným starším bratrem Cornym pronikne do bezcitného světa Neviditelných, aby se o nich i o sobě dověděla víc. Jakou úlohu však hraje v téhle nemilosrdné říši záhadný Roiben, kterého zachránila před jistou smrtí a který je tak přitažlivý? Je celá hra na obětování vážně jenom jako, anebo navzdory všem skřítčím ujištěním začalo jít do tuhého, protože za celou záležitostí stojí kdosi mocnější a Kaye čeká boj o holý život v kulisách, jež jsme vyhradili snům a pohádkám?... celý text

Romány Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Knižní klub

Tithe , 2002

denniys
08.01.2024 4 z 5

Knihu jsem si užila a to mi vlastně stačí, nevadí, že není geniální a nezapomenutelná, ale je čtivá a příjemně oddychová...
A kdyby začátek nebyl tak rozvláčný, bylo by to ještě lepší... a kdyby bylo ještě víc Roibena, přidala bych snad i hvězdičku..

Eliza20
06.07.2023 4 z 5

Tithe - Kniha není špatná, ale ten překlad. Možná jsem udělala chybu, že jsem první četla krutého prince, protože jsem si v tom udělala trošku zmatek. Tato kniha (série) je napsána (a přeložena) v jiném desetiletí než krutý princ, proto chápu určité rozdíly v českém názvosloví (elf - víla), ale nakonec jsem si musela otevřít anglickou verzi knihy, abych se zorientovala. A nestačila jsem se divit. Překladatelka umě pozměnila kontext celých scén a pasáží svým překladem. Bohužel. Navíc překlad jako Kelpie - vodní kůň nebo pixie - plivnice mi bohužel přijdou dost k smíchu. I když asi chápu, kam tím překladatelka mířila. Sérii dočtu v originále (jako bych měla jinou možnost) a budu ji brát jako takové doplnění světa The folk of the air series spíše než samostatně stojící dílo. K ději dodám, že punková hrdinka Kaye se mi líbila, stejně jako Roiben. Jejich vztah je trochu z rychlíku, ale to nevadí, nemá to být žádný psychologický román s hloubkovým rozborem charakterů a vztahů.

Valiant - Druhý díl je jiný, ale určitě ne špatný. Moc se mi atmosféra "betonové jungle" a všudypřítomné špíny a pochybných rozhodnutí líbila. Tohle je zase trošku jiná romance.

Ironside - S třetím dílem se opět vracíme k pohledu Kaye, potkáváme ale také některé postavy z Valianta, takže ta změna vypravěče ve druhém díle měla nějaký smysl. Postavy pomalu a jistě tak nějak dospívají a jejich charaktery se vyvíjejí, i třetí díl mě bavil.

Not for humans - povídka ve spolupráci Holly Black a Cassandry Clare, crossover mezi postavami z Modern Fairytales a Shadowhunters. Krátká, čtyřstránková povídka z kavárny Moon in the cup, kterou si otevřely společně Val z Valianta a Kaye z Tithe. A vůbec moje nejmilejší povídka z pera Holly Black. Neskutečně milá a vtipná kapitolka ze života postav po hlavní sérii. Potkáváme skoro všechny postavy a celý příběh se nese na pozitivní notě.

A Visit to the Impossible Lands - povídka z roku 2018 ve které sledujeme některé události z The cruel prince očima Kaye a Roibena. Vidíme o čem si povídají, když dojde k oné osudové korunovaci Daina a vidíme jak řeší hlavně svůj vztah a jeho budoucnost. Také vidíme první náznaky přátelství mezi Kaye a Cardanem.

The Lament of Lutie-loo - Povídka z roku 2019 ve které hraje sice prim Lutie - loo, ale dostaneme i Roibena a naneštěstí Balekina. Povídka se odehrává cca na začátku knihy Krutý princ. Vidíme taky Ethine a její vztah s jejím bratrem, který tedy dost pokulhává. Také nahlédneme do budoucnosti Val a Revuse z Valianta. SPOILER: je odhaleno, že spolu čekají první dítě, to mi přijde moc hezké. Jsou už holt dospělí se vším všudy.

The poison eaters and other stories - do komentáře připojuji i recenzi této povídkové knihy, která je složena z povídek, které Holly Black publikovala v různých časopisech během let. Všechny povídky se mi líbily v rozmezí *** a *****. Je tu také povídka "The Land of Heart's Desire" která zde byla poprvé představena a která je z pohledu Roibena, který ve společnosti Cornyho přemítá nad svým vztahem s Kaye, zatímco Cornelius pochybuje pro změnu o sobě a o svém vztahu s Louisem. Milá nenáročná povídka, jenom něco navíc po milovníky zdejšího světa a postav.

Luigi1
12.03.2023 5 z 5

Škoda,že nepřeložili druhý a třetí díl

anibeni
11.03.2022 3 z 5

Příběh to byl hezký, ale chybělo tomu dle mého názoru lepší propracování...některé pasáže mi tam přišly nedotažené..

Dani3
29.01.2022 3 z 5

Až příliš mi to připomínalo sérii Železná víla, ovšem s tím rozdílem, že Daň peklu je méně povedené.

Od Holly Black jsem četla i sérii Krutý princ, tak mohu říct, že světu krutých víl zůstává věrná. Struktura příběhu je více méně stejná. Krutý svět víl, rodinné zázemí i to, že problémy v pohádkovém světě mají přímý dopad na ten lidský.
Na stylu psaní mi vadily usekané věty a odstavce, které na sebe nenavazují, myšlenkový tok hrdinů se najednou z ničeho nic měnil.

Asi bych knihu více ocenila, nebýt právě Železné víly, kterou jsem četla dříve. Její postavy a svět si budu pamatovat, ale na Kaye a Roibena brzy zapomenu.

MystoganW
05.04.2021 5 z 5

Četla jsem dávno v knihovně a po letech ji objevila v antikvariátu. Je to super kniha. Štve mě, že od autorky přeložili všelicos,ale na 2. a 3. knihu se vykvákli.

vera4097
17.04.2020 4 z 5

líbí se mi, chci si přečíst další díly :/

haaabi
12.04.2020 5 z 5

Přiznám se, že Kaye mě na začátku trochu štvala (no dobře, tak mě lehce štvala skoro pořád), ale i tak je Holly Black prostě boží a zatím mě nikdy nezklamala. Opět kouzelný ale drsný svět elfů, víl a jiných bytostí, kam se jen tak někdo z lidí nepodívá. A my díky Holly můžeme.

Friggthegod
21.01.2020 5 z 5

skvělá kniha od Holly jako vždy, na to jak je krátká není stroze napsaná a děj příjemně ubíhá, na neobvyklé zvraty se vždy další knihou těším a ani tentokrát nezklamala, hlavní postava Kaye má zajímavý příběh a není jen nudná pubertačka, autorka se stále drží tématiky víl a to jen dobře jelikož to není okoukané, plus kapesní velikost je taky super

heliiinka
11.01.2020 3 z 5

Nějak mě to nevtáhlo. Chyběly mi tam souvislosti, takhle to působilo trochu nereálně a situace byly násilně napasované do požadované formy. Roiben je sympaticky tajemný, Kaye je divná, nelogická a nesympatická.
Pozn. Krutý princ od této autorky je super :)

kolacky
29.06.2019 4 z 5

Rozhodně bych v češtině uvítala i druhý a třetí díl...

Erinka24
09.06.2019 5 z 5

Naprosto dokonalá kniha, nevšední příběh. Všechna díla této autorky se mi líbí, autorka vytváří nový svět s určitými pravidly a bytostmi, dechberoucí.

zinon
02.04.2019 4 z 5

Na tuto knížku jsem se vrhla po přečtení Krutého prince, který mě moc bavil. Daň peklu se mi tolik nelíbila...bylo to na můj vkus moc stručné :) a jiné pasáže zase obsáhlé (ty jsem dokonce téměř přeskakovala, protože mě nebavily - hlavně ten začátek). Tuto autorku mám ráda, píše tak nějak jinak....a to je osvěžující :)

Marta88
02.02.2019 5 z 5

Knihu jsem četla již po třetí, což pro mě není úplně typické, ale tuhle jízdu jsem si užila jako poprvé. Některé scény mi rezonují celým tělem.

katie1698
25.01.2019 5 z 5

Úžasná knížka ze které mrazí v páteři.

Kikulka97
09.01.2019 5 z 5

Nebvyklý příběh, nové pojetí víl a charismatičtí hlavní hrdinové. Jen škoda, že série nebyla dovydaná :( Jedna z knížek ke které se vracím.

Atekram
29.12.2018 5 z 5

Moje srdcovka, kterou jsem poprvé četla někdy v 15 a dodnes se k ní pravidelně vracím. Ačkoli je v knize romantika, není to přeslazené, přehnané ani pitomé. Autorka dokáže na pár stránkách vykreslit svět kouzelných jako děsivé, kruté, dekadentní, zvrácené ale i úchvatné místo. O hrdiny opravdu bojíme a často jsme zhnusení jejich činy, ačkoli jsme si je oblíbili. Oceňuji hlavně, že postavy jsou inteligentní, plastické, neuvažují černobíle, což vůbec není v tomto žánru samozřejmost.

hurikan123
04.05.2018 5 z 5

zdá se mi to dost podobný jak nejtemnější část lesa..... takže fakt dobrý!!!

trudoš
25.03.2018 2 z 5

Holly Blacková se ve své autorské prvotině rozhodla převést postavy z bájí a legend do moderní doby, aniž by přitom působily naivně. Její čarovná říše tak rozhodně není roztomiloučká planinka s jednorožci. Tady vládnou smrtící intriky a odpor k lidem. A uprostřed neviditelného boje o moc se ocitá šestnáctiletá Kaye, obyčejná holka s minulostí drobet nejasnou. Přestože měla být původně šachovou figurkou v rukou proradnějších, velice záhy se z ní stává neřízená střela, nad níž nemá kontrolu nikdo.
Silnou stránkou autorky je schopnost vidět do duše mladých. Život v přívěsu, práce v barech či pumpách a noční alkoholové párty bez konce se mohou zdát od patnáctého roku nadnesené, k realitě však mají podle mě daleko blíže, než kdejaké princeznovské deníky z velkoměsta. Přesto mi Daň peklu přišla stále jako standard dívčí literatury. Na malém prostoru věnovala autorka víc energie líčení pubertálních lásek a tužeb, než hlavní dějové lince, která přitom nepostrádá jistou dávku nápaditosti. Škoda.

Shinju
31.03.2017 5 z 5

Moc krásná knížka. Mám ráda knihy od této autorky, protože v každé knížce dokáže něčím novým překvapit.