Moderní člověk a náboženství

Moderní člověk a náboženství https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/20613/moderni-clovek-a-nabozenstvi-20613.jpg 4 12 4

Jedno z nejvýznamějších Masarykových filozofických děl. Základní verze Masarykových úvah o duchovní krizi člověka v sekularizovaném světě. Spisy TGM sv. 8, ed. Jan Zouhar, Helena Pavlincová, Jiří Gabriel.

Lac
28.11.2020 2 z 5

Pan president, napsal filozofické pojednání, ze kterého čiší obrovská sečtělost a míra vědění. Rozborem sebevražd mě příliš neosvítil. Dvě hvězdy dolů, za čpící "nestrannost" jeho osobního křesťanství. Pro oponenturu klesá populisticky na úroveň dnešních politiků, fujtajbl a další hvězda dolů. Píše pěkně o Augustinu Smetanovi. Závěr je nijaký, na 220 stránek... Přesto doporučuji k přečtení. Víru každému přeji, stejně jako procitnutí ze stálého znečišťování planety, o kterém se p. prezident opomněl vizionářsky zmínit.

baacinka
12.01.2020 3 z 5

Nejsem filozof a ve filozofii od začátku 19. století těžce plavu. A Masaryk počítá s čtenářem znalým filozofie. Je to spíš o filozofii než o náboženství. Ale poskytne to vhled do ducha moderní doby, nabídne zamyšlení, co stále ještě modernímu člověku v jeho vztahu k transcendentnu chybí. Samozřejmě je třeba spis číst si přihlédnutím k duchu doby (jako každý jiný spis). Mám ráda ale Masarykovu dikci. I učený výklad prokládá humornými, často spíš sarkastickými poznámkami na účet svých protivníků v polemice. Což tehdy bylo spíš pravidlem, jak krásná to byla pro vědce doba.

Holden
01.03.2016 5 z 5

Jestli chcete trochu hloubějc proniknout do podstaty moderní společnosti, TGM vám určitě rád poskytne pár zajímavejch podnětů k přemýšlení.

"Ztratil rovnováhu, protože ztratil duchovní střed. Duše toho moderního člověka ztrácí se na všecky strany, do všech úhlů světa - nemá žádného pevného jádra, žádného středu, žádné jednoty."

WEIL
31.08.2011

Jak se liší moderní člověk před sto lety s moderním člověkem dnešní doby?

A co na to řekne moderní člověk za sto let?

Tomáš Garrigue Masaryk
česká, 1850 - 1937
1998  79%Sebevražda
2005  83%Světová revoluce: Za války a ve válce 1914-1918
2000  78%Moderní člověk a náboženství
1994  72%Nová Evropa
1991  66%O demokracii

Kniha Moderní člověk a náboženství je v