Móda za železnou oponou

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Móda za železnou oponou - Československo 1948-1989. Odívání a móda mimořádně citlivě odrážejí způsob života společnosti a její ideály. Po roce 1948 českou módu poznamenala komunistická ideologie. Rozkvět v oděvnictví dosažený v období první republiky po válce pohasl a směr dalšího vývoje násilně ovlivnil rok 1948. Odívání se mělo stát základem nového životního stylu a móda jedním z nástrojů ideologického působení. Prosadily se snahy vytvořit společně s dalšími zeměmi východního bloku nový způsob odívání nezávislý na módě vycházející tradičně z francouzských návrhářských ateliérů. Teprve od druhé poloviny 50. let 20. století do konce let šedesátých se mohla také československá móda opět nechat inspirovat tzv. světovou módou. Na počátku nového desetiletí (v období tzv. normalizace) došlo k novým ideologickým zásahům do vývoje módy, ale již odlišným způsobem. Celý tento nepřirozený vývoj byl ukončen v rokem 1989, kdy se občané a stejně tak móda mohli svobodně nadechnout. Bohatě ilustrovaná publikace (fotografie sbírkov ých modelů Uměleckoprůmyslového musea, dokumenty, dobové časopisy) přibližuje čtenářům část každodenního života v 40letém období komunismu - způsob odívání, konformity i vzdoru, módní trendy, přebírání západních vzorů i hledání vlastní cesty. Na pozadí politických i společenských trendů kniha dokumentuje jak činnost výrobních podniků, tak především snahu lidí o důstojné a módní oblečení....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/319903/big_moda-za-zeleznou-oponou-xFl-319903.jpg 4.310
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Móda za železnou oponou

HelaF
11.04.2018

Velmi kvalitně zpracovaná publikace vysvětlující poválečný vývoj v textilním průmyslu u nás v kontextu doby, zahraničních vlivů i snah komunistické strany. Kniha je tištěná na kvalitním papíře, obsahuje plno ilustračních fotografií z dobového tisku i ze sbírek muzea. Bude zajímavá pro všechny, kteří se zajímají o módu, vlivy které módní trendy ovlivňují i pro ty, kteří chtějí lépe pochopit poválečný vývoj v naší republice . Bude bavit i starší generaci, která si připomene odívání z dob svého mládí.

Lenka4
29.09.2017

Publikace upoutá už svojí obálkou. Obrazový doprovod je velmi bohatý. Módu autorka představuje v pevném kontextu s politickými událostmi. Osobně bych uvítala více informací o výrobních podnicích textilu, oděvů a doplňků.