Ženy na pranýři

Ženy na pranýři https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/165633/bmid_zeny-na-pranyri-lVH-165633.jpg 5 215 63

Příběh se odehrává od února do června roku 1353. Je inspirovaný událostmi, které se tehdy staly v Brně, a v druhém plánu příběhu se promítají dějiny Čech a Moravy. V únoru zemřela druhá manželka krále Karla IV. a ten si hned domlouvá sňatek další. V únoru se také narodila dcera Kateřina markraběcímu páru Markétě Opavské a Janu Jindřichu Lucemburskému a hned se plánuje její zasnoubení. Hlavní linií příběhu je vztah manželů Ferreových a následně soudní proces s Jiřím Ferreem. Jiří Ferreus a jeho mladá žena Kateřina Smelclinová jsou příslušníky bohatých patricijských brněnských rodin. Ferreus se ke své ženě chová i na tehdejší poměry nehorázně. Krutě ji bije, nadává jí a všelijak ji psychicky trýzní. Tvrdí, že ji tak vychovává, když ji pořádně nevychovali rodiče. Kateřiny rodiče mu domlouvají, ale když to není platné, obrátí se na městkou radu o pomoc. Ta také Ferreovi domlouvá. Ferreus si ale z toho nic nedělá a ženu dál nekřesťansky bije. Ví, že na jeho straně je městské právo, které mu zaručuje beztrestnost ohledně chování ke své ženě. Přísežní jsou bezradní. Zbědované Kateřině se nakonec podaří z domu utéct a schová se u rodičů. Ferreus je žádá, aby mu ženu vydali zpátky. Kateřinina matka, spřízněná s vlivnými brněnskými rodinami naplánuje s matkami rodů, jak Ferrea společensky znemožnit a Kateřinu zachránit. Při rozhodne soudní proces za přítomnosti samotného markraběte. Druhou linií příběhu jsou osudy brněnského kata. Umírající vězeň, kterého měl původně popravit, mu svěří tajemství o velkém bohatství. Kat Hajo ho má téměř na dosah ruky, ale není jednoduché ho získat. Navíc mu právě zemřela žena, musí se postarat o své dvě děti a řešit případ měšťanky Magdaleny, která je odsouzená za vraždu svého starého manžela. O ukryté bohatství se zajímá i dominikánský mnich, který se ho snaží získat pro svůj řád. Zdá se, že podezřívá kata, že o celém případu něco ví. Je silný protivník, který se neštítí ničeho, aby dosáhl svého.... celý text

Heliku777
02.09.2019 5 z 5

Kniha od mé oblíbené autorky. Četla se dobře a už se těším na další její knihy.

hanzmb
27.08.2019 4 z 5

Poměrně se podařilo udržet úroveň z 1.dílu, což nebývá vždy zvykem. Má to solidní příběh, dobře popsané dobové reálie a vlastní děj má pevnou logickou stavbu. Pokud bych něco vytkl, tak nechápu časovou osu série. Příběh začíná pár měsíců před Nevěstkami. A z popisu zjišťuji, že Židovky budou ještě starší. Navíc mi připadá, že to trochu sklouzává do románu pro ženy. Chlap je buď násilník nebo kariérista a vrah. Jediná výjimka je spíš zženštilý Mikuláš Mořic.
Navíc Mořicové jsou na 1 stránce bratranci i strýc se synovcem. To bych od paní učitelky čekal větší pořádek.

kveta1410
28.03.2019

Toto byla třetí kniha od paní Horákové, kterou jsem přečetla. A taky moc pěkná, historicky zajímavá - zvláště pro patrioty Brna jako jsem já. Pěkný příběh, zajímavý děj. Někdy a některé trestní praktiky 13.stol. by se hodily i v současnosti. Ale ženou - manželkou bych v té době být nechtěla.
A určitě to není poslední kniha kterou si od autorky přečtu.

vlkcz
24.02.2019 4 z 5

Opět skvělý příběh i jeho zpracování. Sice jsem měl, už tradičně, problémy s rodinnými vazbami všech zúčastněných, ale ještě to šlo udržet.
Škoda jen, u MOBY také trochu tradičně, odfláknuté korektorské práce a spousty chyb (i gramatických).

hapac
11.12.2018 4 z 5

Ani tento díl mne nezklamal a jsem ráda, že se mi knihy N.Horákové dostaly do ruky.

Andulka VK
19.10.2018 5 z 5

Byla to ma prvni kniha od teto pani spisovatelky a vubec nezklamala...mam sveho oblibeneho autora Vlastimila Vondrusku a tak jsem trochu porovnavala,ale uz ted se pidim po dalsich knihach teto autorky.Libi se mi moc i jeji styl vypraveni,co se slohove stranky tyka...jen mi hodne vadilo,ze knihu asi pred predanim do tisku nikdo necetl,protoze nejen pravopisne chyby doslova bily do oci!Snad kdyby to byla kniha ciziho autora prekladana do nasi materstiny,tak to bych snad dokazala jakz takz tolerovat...i kdyz...:)
Zde byly zameneny i jmena osob(Magdalena zemrela a vzapeti mluvi misto Hedviky,Alzbeta misto Anny)jde navstivit rodiceSmelclinovy-napsano Smelclinovi...chybi pismenka ve slovech,jinde nadbyvaji-ale i pres tyto zadrhely knihu hodnotim velmi kladne.Protentokrat jim to odpustime a budu se tesit,ze pri cteni dalsich del mi to tak nebude"tahat oci"...kazdopadne se tesim na dalsi pocteni!

tygřík2
03.10.2018 4 z 5

Poté, co jsem pominula časovou nesrovnalost s těhotenstvím markraběnky a smrtí katovky oproti předchozím dílům série, jsem si opět středověce a detektivkově pochutnala. A řeknu vám, pánbůh zaplať za rovnoprávnost!

Petřvalda
22.09.2018 5 z 5

Čtu sérii o Karlu IV. od paní Vaňkové, už mi chybí jen poslední šestý díl. A najednou jsem díky výzvě objevila knihy paní Horákové, kde je hlavní postavou bratr Karla IV. Jan Jindřich, moc pěkně se to doplňuje. I proto, že paní Horáková nepíše hlavně o královské rodině, ale spíše o životě tehdejších měšťanů. Úžasné čtení, určitě sáhnu po dalších knihách této autorky.

8130
06.09.2018 5 z 5

napřed jsem se dostala k židovkám, nakonec koupila všechny tři knihy a každý večer se vracím v čase do Brna mezi postavy z těchto knih...

Alizon
16.08.2018 4 z 5

Opet naprosta spokojenost. Stejne jako v prvni knize z teto serie (Brnenske nevestky) mame moznost sledovat vice dejovych linek: nestastny osud mlade Kateriny Ferreove, ktere se snazi jeji okoli pomoci, ale pravo je na strane jejiho nasilnickeho manzela a cast "trochu vice detektivni" pribeh kata Haja, mestanky Magdaleny, slojirnice Hedviky, dominikanskeho mnicha Amata - ktere spojuje nejenom patrani po tajemnem bohatsti. Ctive napsany pribeh ze zivota mestanstva ve 14 stoleti. Zadna hlucha mista - pribeh(y) bezi jako na dratkach. Uvidime jak se bude serie dal vyvijet, zejmena ctvrty dil muze byt diky budoucimu vztahu Elsy a markrabete zajimavy:) Priznavam se ze k memu nadseni prispelo i to, ze se vse odehrava v mem milovanem rodnem Brne (a letos se mi kniha hodila i do vyzvy).

Žurinka
23.06.2018 5 z 5

moc pěkné

Mandrejka
23.06.2018 5 z 5

Od této knihy jsem dostala vše, co jsem očekávala. Opět jsou tu moc pěkně zpracované reálie českého středověku, zajímavý příbeh, který baví. Super historická oddechovka, se kterou nešlápnete vedle :-).

minek
20.06.2018 4 z 5

Opět jeden z historických románů, postavených na útržcích historických fakt. Kniha realisticky přibližuje současnému čtenáři tehdejší postavení ženy ve společnosti. Příjemná oddychová četba.

Riccia
19.05.2018 4 z 5

Moje v pořadí druhá kniha od této autorky i z cyklu Mocní a ubozí Markrabství moravského. Po Brněnských nevěstkách, do kterých jsem se pustila díky Čtenářské výzvě 2018, se mi ještě nechtělo s prostředím středověkého Brna ani s jeho obyvateli loučit. Část rodinných propletenců jsem ještě měla v hlavě z minulé knihy a u zbytku už jsem věděla, že to nemusím tak hrotit - i bez podrobných znalostí jednotlivých příbuzeneckých linií mne čekalo milé, příjemné a napínavé čtení, které jsem si docela užila. Určitě se časem pustím i do dalšího příběhu této řady.

verense
24.02.2018 4 z 5

Historické romány, notabene české, patřily ani nevím proč vždycky na okraj mého čtenářského zájmu. A jsem ráda, že jsem se díky Čtenářské výzvě 2018 mohu své čtenářské preference poopravit minimálně o díla Nadi Horákové. Ženy na pranýři jsou psané velmi čtivě, i když ze začátku jsem se chvíli orientovala v postavách (a přiznám se, že jsem poněkud rezignovala zapamatovat si všechny ty příbuzenské propletence), a také v některých dobových výrazech. Jsem ráda, že nežiju ve 14. století a manžel si se mnou nemůže jednat, jak se mu zlíbí, neděsí mne inkvizice, nemusím se bát, že zemřu na spálu. Za chyby v textu ubírám jednu hvězdu, ale k autorce se určitě ještě vrátím, protože příběh vystavěla velmi pěkně a uvěřitelně.

niki-chan
11.02.2018 4 z 5

Velmi zajímavý příběh ze středověkého Brna, nejvíc oslovila linka kata, to byl opravdu dobrý životní příběh, doplnění o tehdejší právo činilo knihu ještě zajímavější. Bohužel na kráse ubírá fakt, že korekturu asi nepotkala.

smuma
10.02.2018 4 z 5

Čtivě napsáno, čte se jedním dechem - čtenář promine i špatnou korekturu

Pavelina
13.01.2018 4 z 5

Čtivě napsáno, příběh s několika dějovými liniemi. Příběh sice nikde nedrhne, ale některé momenty jsou čtenáři až vnuceny - tím jak nápadně podrobně jsou popsány a jindy je děj možná zbytečně zkratkovitý. Ale pořád platí - čtivé, jednak styl je svěží a jednak popis kadodenního života a zvyklostí ve středověkém Brně - to je určitě přínos. K celé sérii se určitě vrátím, díky autorce za ni :-)

Škoda je těch pravopisných chyb a chybějících písmen, ale za to autorka nemůže.

Ramiel
27.12.2017 4 z 5

Ohromně se mi líbí vylíčení života v Brně 14. století, které tato kniha přináší. Stejně tak jako vystavění kostry příběhu na historicky doložených záznamech.
P.S. Odpovědný redaktor si s touto knihou moc práce nedal. Chyb je zde spousta. A je to škoda, protože některé chyby přímo bijí do očí a odvádějí pozornost od jinak skvělého příběhu.

bronulka
24.12.2017 5 z 5

Tato kniha byla moje první od této autorky a velice se mi líbila. Ze začátku jsem měla problém se zorientovat v množství postav. Určitě si přečtu i další knihy ze série. Vytkla bych akorát korekturu textu, někde se objevují chyby