Brněnské Židovky

Brněnské Židovky https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/179641/mid_brnenske-zidovky-CgG-179641.jpg 4 204 60

Moravský markrabě Jan Jindřich zachraňuje své klatbou stižené manželství s Markétou Opavskou a sžívá se s Brnem, jehož součástí je i Židovská čtvrť. Rabín Jakob, který kromě svých dětí vychovává i schovanku Hester, spolupracuje s „židovským“ rychtářem a společně řeší zločiny, jichž se na sobě vzájemně dopustili Židé a křesťané. Mordechaj a jeho dcera Noba přežili dva pogromy a hledají útočiště v Brně, kde se zatím Židé a měšťané tolerovali. Blíží se však kritický den, který prověří sílu letitých vztahů...... celý text

Galadwen
30.09.2016 2 z 5

Za mne nic moc. Trvalo mi víc jak polovinu knihy, než jsem se trochu začetla, a i potom mi dost vadila nesoudržnost jednotlivých drobných příběhů, které skoro nic (krom souvislosti s Židy) nepropojuje a jsou rozsekané na pidikousky. Spousta postav se vynoří na pár stránek a hned je s nimi konec, chybí nějaký zastřešující příběh s trochou napětí.

vivalamuff
09.07.2016 3 z 5

Kniha mě svým způsobem zklamala. Zaprvé ani nevím, proč se jmenuje Brněnské židovky. Je to narážka na Hester a Nobu? Jejich příběh je vlastně jenom taková vsuvka do celého děje. Kdyby se kniha jmenovala Brněnští židé, tak bych to pochopila, ale takhle mi ten název nedává smysl. Což ale asi není podstatné. Podstatné je, že děj se odvíjel strašně rychle. Byla tu nějaké zápletka a ta se během další stránky hned vyřešila. To mě mrzelo. Chybělo mi pak napětí a chvílemi jsem se i nudila. Navíc žádná z postav mi nepřirostla k srdci. Možná i proto, že jich bylo hodně a žádná nebyla popsaná do hloubky. Kapitoly samy o sobě byly krátké. Někdy jsem se ani nenadála a už jsem četla zase o něčem jinám, popř. o někom jiném. Dávám tedy tři hvězdičky.
Přesto, abych nebyla jenom kritická, musím přiznat, že paní spisovatelka používá hezkou, spisovnou češtinu, čehož si vážím. Zkusím další díly. Třeba budu ještě překvapená :-)

renataab
14.05.2016 2 z 5

Za mě jen průměr, tato kniha mě na rozdíl od Brněnských nevěstek zklamala; převaha popisu, málo přímé řeči a hlavně žádné napětí, vše bylo předem určené, škoda. ...

irousek9
10.05.2016 5 z 5

Opět skvělá kniha od této autorky...Nemám ráda sáhodlouhé popisování v knihách,ale její popis středověkého Brna a života v něm není vůbec nudný, když jsem četla tuto knihu, měla jsem milý pocit,jak jsem se nechala unést do úplně jiného období a byla jsem v něm ráda :-)

astroweb
16.03.2016 4 z 5

Opravdový historický román inspirovaný skutečnými událostmi. Líbilo .

Damato
22.02.2016 2 z 5

Trošku si připadám "nepatřičně", - po tom gejzíru kladných komentářů na tuto knihu - ale nepovedlo se mi knihu dočíst, dostala jsem se do 1/3 a pa to vzdala. Prostě jsem nepocítila to svoje večerní "těšení" na otevření knihy a když jsem ji otvírala naposledy s pocitem "teď,nebo nikdy" a zas se nezačetla, tak jsem to prostě vzdala.

ritz
18.11.2015 5 z 5

Další moc pěkná knížka od oblíbené autorky, už se těším na další.

Selinute
17.09.2015 5 z 5

Moc pěkné čtení, které uspokojí všechny milovníky historie. Už se těším na další díl - "Jeptiška pro markraběte", jak píše paní Horáková na Facebooku, měl by vyjít v listopadu tohoto roku.

Dandulka
21.08.2015 5 z 5

Mám tuhle autorku moc ráda. Středověké Brnoí bylo moc zajímavé.

Dandulka
21.08.2015 5 z 5

Mám tuhle autorku moc ráda. Středověké Brnoí bylo moc zajímavé.

Zdenik
25.06.2015 4 z 5

Kniha mě nadchla, opravdu výborné čtení pro člověka, který Brno zná a dokáži si v průběhu čtení "oživovat" jednotlivá místa. Trošku mě mrzela málo propracovaná mapka na vnitřní straně obálky, ve které chyběly některé názvy ulic a tzv. "předměstí".
Očekávala jsem také, že kniha bude historickým románem využívajícím skutečné osoby a místa z historie - když jsem si však hledala informace o hradu Horákov, dočetla jsem se, že první zmínka o hradu je z první poloviny 15. století (pokud jsem tedy hledala a našla správně). Tak teď mi trošku vrtá hlavou, co všechno je a není v knize použito pouze účelově.

elizabeth_ba
25.06.2015 5 z 5

Žid z Krakova - Ronon Salo, Jiskra (totiž Unso z Aueršperku z rodu Pernštejnů ) a hlavně Záviš ze Skalky z rodu Vítkovců (maje své jméno po svém slavném praprastrýci), kteří dokonce zastíní i obvyklé mně milé postavy (Marka z Erlachu a Jana Jindřicha); to pak není divu, že se mi tahle kniha ze série o mocných i ubohých Markrabství moravského líbila nejvíce. Tresty za čin (ať už zlý nebo neuvážený) byly v této době těsně po Velkém moru přesně tak strašlivé, jak se dalo čekat, jen mě překvapilo, že krádež tehdy byla horším zločinem než loupež (dnes je to přesně naopak).

cérka
01.06.2015 5 z 5

Za mě palec nahoru a plný počet bodů. Kniha se mi moc líbila a po knize: Ještě, že nejsem kat od pana Vondrušky, jsem si spravila chuť. Děkuji autorce za přiblížení kousku dějin z naší milované Moravy.

Heyhey
01.06.2015 3 z 5

K mému zklamání to byl pouze průměr.

Keddie
28.04.2015 5 z 5

Původně jsem od celé série očekával něco jako moravského Oldřicha z Chlumu a po přečtení anotace jsem byl trochu zklamán. Nicméně všechny knihy jsou skvělé. Sice si myslím, že je tu středověk trochu učesán, ale čte se to velmi dobře a už se těším na další díl (epilog knihy mne trochu vyděsil, že autorka se sérií končí), který má vyjít tenhle rok.

Marika Vanova
02.04.2015 5 z 5

Pro mě velmi čtivé. Tahle historie mě baví, ale neustále mě stejně překvapuje ta nenávist vůči Židům. Co se dalo, to na ně svedli, plno pověr ach jo...

acheska
02.01.2015 5 z 5

Po Brněnských nevěstkách a Ženách na pranýři od autorky již třetí kniha v pořadí, Syrovost středověku detailně popsaná skvělým výpravným umem spisovatelky, Za mě 5*

KikiZ
21.08.2014 5 z 5

Moje první kniha od autorky a rozhodně ne poslední. Určitě si od ní přečtu i další knihy z této série. Nejvíce se mi z postav líbil Jiskra a jeho příběh, který se nám postupně odkrýval. Hezké.

Macek58
17.08.2014

Krásné čtení o středověkém Brně.

Henriette
14.07.2014 3 z 5

Milé čtení o středověkých obyvatelích Brna. Z dosud vydaných knížek ze série se mi nejvíce líbily "Nevěstky", kde byl tak trochu detektviní příběh. Na "Židovkách" mi vadil nedostatek napětí. Když se stal nějaký zločit, byl hned vyřešen. Ale jinak velmi pěkně napsané, příjemné letní čtení.