Brněnské Židovky

Brněnské Židovky https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/179641/mid_brnenske-zidovky-CgG-179641.jpg 4 204 60

Moravský markrabě Jan Jindřich zachraňuje své klatbou stižené manželství s Markétou Opavskou a sžívá se s Brnem, jehož součástí je i Židovská čtvrť. Rabín Jakob, který kromě svých dětí vychovává i schovanku Hester, spolupracuje s „židovským“ rychtářem a společně řeší zločiny, jichž se na sobě vzájemně dopustili Židé a křesťané. Mordechaj a jeho dcera Noba přežili dva pogromy a hledají útočiště v Brně, kde se zatím Židé a měšťané tolerovali. Blíží se však kritický den, který prověří sílu letitých vztahů...... celý text

hapac
04.01.2019 4 z 5

Knížka se stejně jako předešlé díly dobře četla. Děj pěkně plynul a tak se těším na díl poslední.

certik003
02.11.2018

I když jsem od knížky čekal úplně něco jiného, nakonec jsem moc spokojená. V knížce je hodně postav, hodně různých zápletek, ale všechny se nakonec seběhnou. Moc se mi líbil popis historického Brna a popis toho, jak v něm lidé žili a docela lituju, že ho líp neznám. Určitě bych si knížku ještě víc vychutnala.

Pozde
20.10.2018 4 z 5

Výběr tématu - skvělé.
Děj - výborný.
Styl - tady jsem byla spokojená už méně. Některé části byly odvyprávěny trochu ledabyle, jakoby z rychlíku a ve zkratce. Kde to chtělo ukázat, popsat, rozvinout atmosféru a uplně čtenáře odrovnat, dostalo se nám jen strohého konstatování a urychleného závěru. Nebylo tomu tak vždy, abych zase nekřivdila. Materiálu a postav bylo skoro na epos. Vmáčknout to všechno do tříset stran z toho udělalo románově dost ochuzenou záležitost. Škoda.

adelinka
15.10.2018 5 z 5

Veľmi dobré čítanie. Dej sa odohráva v 14.storočí a v Brne. Knihu som si vybrala do čitateľskej výzvy. :-) Hlavným problémom je zasa náboženstvo. A to kresťania a židia....

tygřík2
03.10.2018 4 z 5

Ačkoli je to druhá kniha v sérii, děj předchází Brněnským nevěstkám, vůbec to nevadí.
Hezké čtení, chytne a nepustí. A pro milovnici historických detektivek, kterou si dovoluji se nazývat, potěšení.
A doufám, že paní spisovatelka nebude dbát na jedovaté sliny, které po ní plivou závistivci, nepřejícníci a jiní bubáci, a nenechá se od své, bohu i mně libé, činnosti odvrátit. Tož tak!

JIVaJaH
24.09.2018 3 z 5

Těšila jsem se. Přesně nevím, co jsem čekala, ale ne to, co jsem četla. Zajímavé osudy, ale spousta postav, zápletek....neoslnilo mě to. Děkuji za zkušenost.

Andrea81
12.09.2018 3 z 5

Docela mě to bavilo. A mám odškrtnuto další téma ve čtenářské výzvě.

Tevik
04.09.2018 4 z 5

Moje první kniha od autorka, těším se na další.

Schamila
19.06.2018 5 z 5

Krásně zajímavé středověké Brno se židovskou komunitou. Nápadité zápletky a konec jako z pohádky, tak tohle jsou příběhy autorky p. Horákové. Moc hezky se to četlo a také rychle, protože jste chtěli znát - jak to dopadne. Doporučuji....

kilometr
18.06.2018 odpad!

Nuda,nuda,šeď,šeď.Román vycházející ze tří kriminálních případů dochovaných v Pamětní knize města Brna.Jediné plus je zářez do ČV 2018,jinak nic.0%.Chudák tatínek Jiří.

kolacky
04.06.2018 3 z 5

Dobré čtení, jenom tenhle příběh předchází všem ostatním, není to díl třetí. Markrabě je ženatý teprve krátce, katovka Klára je ještě naživu, jak správně podotkla kolegyně bronulka, stejně jako Anna Falcká, a nevěstky pořád ještě bydlí na Puhlíku...

helenkan
21.04.2018 3 z 5

Asi jsem čekala něco jiného a ten začátek mi přišel dost nudný a zdlouhavý. Jinak to nebylo špatné čtení. :-)

bronulka
04.01.2018

Další skvělý díl. Akorát jsem podle názvu čekala, že tam bude více příběhu židovských dívek. Jediné, co mě překvapilo, že díly na sebe nenavazují. V ženách na pranýři katovka Klára zemřela, tady zase žije. To samé je s dispensem.

Ramiel
30.12.2017 3 z 5

Opět na historických základech vystavěný román ze 14.století, který tentokráte vypravuje o životě a nelehkém postavení Židů v křesťanské společnosti. A jak vidno, motivy pro zločin se nijak nezměnily, jen tresty jsou dnes jiné.

jaja1989
08.12.2017 4 z 5

Autorka je skoro tak.dobra jak v.vondruska.
Super kniha s happy endem a ty jsou nej:-)

KaajaS
05.08.2017 5 z 5

Příští cesta středem Brna bude jiná.

alabra
03.04.2017 4 z 5

Počteníčko pro milovníky historie, autorka nezklamala, opět zdařilá kniha. Jen počáteční třetina byla až moc rozvláčná, chyběla dynamika příběhu, proto jen čtyři hvězdy.

Evišťátko
15.03.2017 5 z 5

Přes počáteční rozmrzelost nad tím, že v úvodu knihy na několika stránkách popisují neustále nové a nové osoby, které jakoby nic nespojovalo, jsem nakonec byla knihou nadšená! Vůbec není od věci si přečíst knihu, která vybočuje z běžného stylu psaní!

vincek1
13.12.2016 5 z 5

Z počátku se mi zdál souběh několika příběhů nepřehledný, ale netrvalo to dlouho a vše do sebe zapadlo a stalo se z toho, pro mne pěkné počtení. Pěkně vykreslené postavy a popis středověkého Brna. Jedná se sice o beletrii, ale knih o Moravě v tomto období našich dějin je dle mého stále málo. Doporučuji každému.

lavendy
07.11.2016 1 z 5

Kniha mne zklamala, i když jsem od ní nic moc nečekala. Měla jsem docela velký problém ji dočíst. Byla vlastně neskutečně nudná. Kdyby to byl výklad v hodině dějepisu, tak asi skvělé, ale jako kniha ... nic moc.