Brněnské nevěstky

Brněnské nevěstky https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/127664/brnenske-nevestky-127664.jpg 4 353 106

Marek z Erlachu, přítel markraběte Jana Jindřicha Lucemburského, nalezne v lese nedaleko Brna umírající dívku a její novorozeně zabalené v drahé pleně se symbolem patricijského rodu Anshelmů. Na přání markraběnky Markéty Opavské začne diskrétně pátrat, kdo byla ona dívka a kdo je otcem dítěte. Stopy míří mezi brněnské nevěstky na kopec Puhlík, semeniště kriminality, kde se ukrývají kuplíři, zloději a vrazi a ony nebohé ženy zneužívají ke zločinům. Dívka ovšem nevěstka nebyla a otcem dítěte je významný brněnský měšťan. Skandál s nemanželským dítětem rozpoutá řadu intrik mezi bohatými patriciji a odhalí kruté poměry v některých zdánlivě spořádaných manželstvích...... celý text

katallinka
katallinka
06.03.2024 4 z 5

I když se jedná o historickou detektivku, tak mě více bavily postavy a poznávání, jak se žije nevěstkám ve 14. století a detektivní zápletka byla pro mě tentokrát vedlejší a i ta byla skvělá.

Janadvorackova
Janadvorackova
27.12.2023 4 z 5

Čtivý historický příběh s nejen lechtivou tématikou. Dokonce byl postaven na skutečném základu :). To můžu.

bábuška
bábuška
29.10.2023 4 z 5

Ocitáme se v polovině 14. století v Brně. Autorka velmi pečlivě popsala období oné doby, kdy se žilo celkem dost neřestně, což mě dost překvapilo. Že na ulici Česká byly vymezené dva domy pro potěšení pánů movitějších, na rozdíl od vršku Puhlík za hradbami, kam chodili ti chudší. Že se tam děly i věci kruté je nasnadě. Příběh je částečně i detektivní, ale čte se hezky, dokonce jsem se i příjemně pobavila.

DraculasLady
DraculasLady
28.10.2023 5 z 5

Velmi cením přípravu autorky, která musela zabrat opravdu spoustu času. Příběhu to dodává na autentičnosti a rozhodně mě dokázal vtáhnout od první chvíle. Vlastně jsem do přečtení díla ani netušila, že nějaký dokument, zajišťující práva nevěstkám, vůbec kdy existoval. A ještě od koho vlastně vzešel! Dotvořený příběh na pozadí této události byl zajímavě propletený a plný nečekaných zvratů. Nemám co vytknout a těším se na další díly. :)

ivakola
ivakola
06.10.2023 5 z 5

Já jsem velmi mile překvapena. Moc se mi historická asi krimi líbila. Brno mám kousek a tak o to se mi četla knížka lépe. Pěkný příběh, dobře vykreslené tehdejší poměry. Já nemám co vytknout. Určitě si od autorky ještě něco přečtu.

čef
čef
12.09.2023 5 z 5

Musím pochválit historický obsah této knihy. Dějiny Brna v době vlády Karla IV. a jeho bratra markraběte Jana jsou podány velmi plasticky formou historické detektivky, kde o mrtvé není vůbec nouze. Probírá se také pomalé zlepšování postavení žen v tehdejší společnosti zejména těch na nejnižším žebříčku společnosti pracujících tvrdě v nevěstincích. Určitě číst.

hana1039
hana1039
30.06.2023 5 z 5

Audiokniha:
Další příběhy z Brna a okolí v r.1353...a je co vyprávět... chamtivost, přežít, tajemství, chránit... pro mě krásné vyprávění a také poznání,jak to v té době bylo...

evelýny
evelýny
24.06.2023 3 z 5

Naivní, jednoduché vyprávění, kterému sekunduje velké množství postav s neobvyklými jmény. Nedoporučuji dlouhé prodlevy ve čtení. Hrozí zmatenost čtenáře.
Kdo, s kým, o čem, pro koho?
Zapletené, spletené, tak trochu Sodoma a Gomora v Brně.
Přesto betelné, špicové kratochvilné čtení s kapkou historie skoro detektivní.

Audiokniha: artikulovaně, protahovaně zdlouhavě čte Dušan Urban

medlovice
medlovice
27.05.2023 4 z 5

Zajímavé, dost mě to chytlo . Historická detektivka , už se nedivím, že se tyto knihy dost dobře půjčují.

Le Chat
Le Chat
07.05.2023 5 z 5

Tak tato historická detektivka se podle mne opravdu povedla, navíc se odehrává v Brně, které mám ráda. Uděluji 5 hvězdiček a už se těším na Ženy na pranýři.

renefer
renefer
22.03.2023 3 z 5

Chtěla jsem si přečíst nějakou historickou krimi z Brna. Detektivní zápletka tady není nijak zajímavá, autorka spíš popisuje prostředí města a postavení prostitutek ve středověku. Co mi hodně vadilo, bylo používání slova "patriciové". Patriciové mi evokují spíš prostředí italských městských států než český středověk.

kopeceli
kopeceli
20.03.2023 5 z 5

Čtivá historická detektivka. Narazila jsem na ni náhodou na Databázi a vůbec mě to nemrzí, strávila jsem s ní hezký víkend. Jako odpočinkovou doporučuji.

Vesmich
Vesmich
16.03.2023 5 z 5

O Brně jsem se toho dozvěděla víc než jsem čekala a protože jsem tam krátce po přečtení zrovna byla, hned jsem některá místa vlastnonožně prošlapala (žlutou stuhu jsem si nevzala).

boticelli
boticelli
03.03.2023 5 z 5

Brno mám rád, takže jsem si s chutí přečetl román o obyvatelích tohoto města z poloviny čtrnáctého století. Vzhlížíme k historii ale tenkrát žili lidé morálně pokleslí a pokrytečtí stejně jako dnes. A být tenkrát ženou, chudou ženou nebo dokonce nevěstkou, byl život obzvlášť těžký. 4,5*

Parwana
Parwana
27.02.2023 4 z 5

Skvělý historický román, autorka opět nezklamala. Rušivě působily pouze chybějící zájmena nebo celá slova. Trochu mě zklamalo, že u většiny postav nevíme, co se s nimi stalo.

666Jitka
666Jitka
21.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Velmi dobré počtení z doby vlády Karla IV. Děj knihy nás zavede do Markrabství moravského, kterému v té době z Brna šéfoval bratr krále Jan Jindřich se svou ženou Markétou Opavskou. Kniha se všeobecně známých historických událostí dotýká jen okrajově, aby měl čtenář hrubou představu, v jaké chvíli se ocitá. Náplní příběhu je přiblížit knihomolům život středních vrstev, měšťanstva a lidí na okraji společnosti té doby, vysvětlit, jak kdysi fungovalo právo a tresty, což se autorce moc dobře povedlo. Děj knihy je zajímavý a člověka rychle pohltí. V prvním díle série je hlavní náplň věnovaná nevěstkám, jejich velmi těžkému životu a zavedení nových zákonů, které jim přeci jenom dost pomohly. Jediné, co bych vytkla, je neuspořádanost kapitol - často se v souvislém textu ztratíte, protože se děj, aniž by byl text oddělen, přesune úplně jinam.

Eliska07
Eliska07
28.10.2022 5 z 5

díky databázi jsem našla další skvělou spisovatelku.

Haduwig
Haduwig
27.07.2022 4 z 5

Příjemné oddychové čtení, které čtenáře zavede do Brna 14. století a dá nahlédnout do života různých společenských vrstev.

Rozhodně by neuškodilo, kdyby byly jednotlivé příběhy více propojené, přeci jen je děj roztříštěný na vícero postav a osudů. Ale čtivé to je, tak proč ne.

Simi
Simi
19.04.2022 3 z 5

Čtivá kniha s kriminální zápletkou na způsob Vondruškových historických detektivek. Středověcí vyšetřovatelé však často nejsou třeba, protože se náhle zápletka sama vyřeší (např. v rámci úvah utíkajícího lumpa nebo náhlým zábleskem v mysli měšťanky). O Statutě brněnských nevěstek jsem nikdy neslyšela, opravdu zajímavý počin markraběnky. Mimochodem, Jan Jindřich byl ženatý celkem 4x. Markéta byla jeho druhou chotí a po její smrti se oženil jen 2x, ne jak je uvedeno v Epilogu 3x. No není to učebnice dějepisu. Brno mám ráda, asi si přečtu ještě jeden díl.

Pavlina50
Pavlina50
08.03.2022 4 z 5

Tato detektivka ze středověku, konkrétně ze 14. století, která mě přenesla do období vlády Karla IV, ukázala mimo jiné na mé naprosté mezery v dějepise. Jméno Jana Jindřicha Lucemburského stojí hodně v pozadí za svým slavným bratrem a jeho působení v Brně pro mě bylo zcela neznámé.
Proto byla neoddělitelnou součástí při čtení této knihy wikipedie, kde jsem hledala informace a porovnávala historická fakta s tím, co bylo předloženo v románu. Ať už ohledně postav či brněnského místopisu, se kterým kniha také velice bravurně seznamovala.
Co se týče samotného děje, kniha mě mile překvapila. Příběh byl nápaditý, poutavý, zajímavý. Do atmosféry 14. století mě dokázala krásně přenést a s jednotlivými postavami jsem se dokázala bez problémů sžít. Kupodivu jsem se brzy začala orientovat i v tom velkém množství středověkých jmen s typickými přívlastky, které mě na začátku knihy trochu děsily.
Detektivní zápletka byla také fajn. Bylo vtipné sledovat, jakým způsobem „vyšetřovali“ trestné činy v tomto období, kdy byli lidé ještě oproštěni od metod DNA, otisků prstů či ostatních současných důkazních materiálů. Tenkrát holt byly významným důkazním materiálem kromě očividných svědectví, zejména sousedské klepy. I když vlastně…ví někdo, jak to tenkrát ve skutečnosti vlastně bylo? Jestli vůbec nějaké „vyšetřování“ takových úmrtí a mizení lidí probíhalo a jestli vůbec někoho zajímalo…? Nicméně tyto pochybnosti absolutně nesouvisejí s tím, že se mi kniha opravdu líbila. Navíc byla pro mě dost přínosná, zábavnou formou mi totiž rozšířila obecný historický přehled a zároveň byla velice příjemným osvěžením a hlavně změnou v té řadě klasických thrillerů. Moc se těším na další díly z této série.