Mocné vášně a nedokonalé myšlenky

Mocné vášně a nedokonalé myšlenky https://www.databazeknih.cz/img/books/65_/65458/bmid_mocne-vasne-a-nedokonale-myslenky-hew-65458.jpg 3 14 4

Vypravěčem románu Mocné vášně a nedokonalé myšlenky, jehož děj se rozvíjí v Rio de Janieru, Berlíně, Paříži a Diamantině – brazilském centru těžby zlata a diamantů –, je filmový režisér, který má natočit pro německého producenta Babelovu Rudou jízdu a v době karnevalu se nečekaně zaplete do sítě brazilských pašeráků drahokamů. V politicky rušné době konce osmdesátých let minulého století se střetává s kuriózními postavami intelektuálního světa i podsvětí a prochází řadou nebezpečných situací, v nichž si vlastní proces myšlení konstruuje jako filmový scénář a své představy a obsese konfrontuje s drsnou realitou.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

Vastas emoções e pensamentos imperfeitos , 1988

Disease
17.01.2022 4 z 5

Jak už jsme zvyklí u latinskoamerických spisovatelů, je příběh podán řádně zeširoka. Někdy mi to sedne, někdy ne. Tady ano.

alkazemka
21.09.2021 2 z 5

Knížka, jejíž mimořádně poutavý název mi probudil ve fantazii mnohem více, než jsem toho pak dostala v realitě. Takový jakýsi nemastný neslaný příběh, ale napsaný moc pěkným jazykem. Jakoby šlo víc o formu, než o obsah, nebo co....
Ale jako u každé knížky i tady samozřejmě platí, že na ni někde čeká nadšený a zapálený čtenář, který ocení veškeré její kvality.

"Kdysi mi otec řekl, že muži jsou bohužel hodnocení jako závodní koně: podle toho, co mají za sebou."

Skip
07.04.2012 3 z 5

Román tohoto brazilského spisovatele je po formální stránce dobrý. Lehce čtivý styl, ne moc slov, která by byla nadbytečná, možná zbytečné zařazení podivných snů, ale dejme tomu. Jenže co je to platné, když nám tu jaksi forma vítězí nad obsahem? Ten je totiž velice...no skoro až plytký, tvářící se jakoby záhadně, a přitom je to jen obyčejný příběh režiséra, který uniká před gangstery, jejichž drahých kamenů se zmocnil, a k tomu jde po ztraceném rukopisu Isaaka Babela, podle jehož knihy Rudá jízda měl v Německu točit stejnojmenný film. A pointa je taková, že si nakonec řeknete: "Ztráta času."

Stammel
12.01.2012 3 z 5

Co si vzpomínám, byla ta kniha napínavá, zajímavá i chytře napsaná detektivka, kterou jsem prosvištěl jak vítr. Přes intelektuální kapacity autora, ve světové kultuře pevně zakotveného, který se odvolává například na Isaaca Babela, zůstal ale pouze dojem kvalitní oddechovky.

brazilská literatura filmování pašeráctví Brazílie karnevaly dobrodružné romány

Rubem Fonseca
brazilská, 1925 - 2020
2006  64%Mocné vášně a nedokonalé myšlenky
2001  85%Černý román a jiné povídky
2021  85%August
2022  67%9+1

Kniha Mocné vášně a nedokonalé myšlenky je v