Mnichovská dohoda 1938

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

První české vydání jedné ze základních položek světové historiografie na téma Mnichova. Základem úspěchu Čelovského práce je nejen jeho odborná erudice, jazyková výbava a umění vládnout slovem, ale především poctivá práce s prameny, důsledná analýza historických faktů a souvislostí jdoucí až daleko do zákulisí popisovaných událostí. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/99_/99090/mnichovska-dohoda-1938-99090.jpg 4.76
Žánr
Literatura naučná, Historie
Vydáno, Tilia
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Mnichovská dohoda 1938

Přidat komentář
pravnik
29.03.2018

Věrný popis smutné historie

Daydreamer
06.06.2016

"...nesčetným varováním, ani těm z Německa, nepopřál Chamberlain sluchu. Snížil se k navrhování společných plánů a k důvěře muži, který hlásal zkázonosnou doktrínu a který se ani nezalekl jejího uskutečňování se všemi důsledky. Chamberlain dal přednost jedné diktatuře před druhou ve slepé důvěřivosti, že se vztahuje pouze na Německo a nechová celosvětové dobyvačné úmysly... Nepochopil, co je národní socialismus - chyběla mu státnická zkušenost i moudrost..."
To je jen jeden citát z vynikající autorovy práce na téma Mnichovská dohoda(rozuměj: Mnichovský diktát), neboť diktát to nadevší pochybnost byl. Autor prošel velké množství dostupných pramenů a podařilo se mu napsat práci, která je, navzdory roku vzniku, živá dodnes a dodnes u nás práce obdobného významu ani nevznikla(!) Možná chybí chuť, možná ( v době tolik populárního národního sebemrskačství) i odvaha. O to více je cenná tahle Čelovského práce, podložená mnoha citacemi z důvěryhodných (a v knize citovaných) zdrojů. Čtenář se zde dozví o tragické britské, a později i francouzské, politice appeasementu, o veřejně deklarovaném britském nezájmu o osud oné malé země ve středu Evropy, o proměnlivém přístupu Francie, zmítané vládními krizemi, aby nakonec podlehla britskému nátlaku a Československ nepomohla... V knize je toho skutečně mnoho, co čtenáře zaujme - je pochopitelně opatřena rejstříkem, bohatým poznámkovým aparátem, uváděným průběžně pod čarou v textu(!) a nikoliv někde kdovíkde vzadu, aby čtenář nemusel neustále nepohodlně listovat sem a tam, a texty, citované v cizím jazyce, jsou ke konci knihy přeloženy(nejsou ovšem z nepochopitelného důvodu přeloženy všechny a to je jediná výtka, kterou bych ke knize měl).Za sebe mohu knihu jen vřele doporučit!


Doporučujeme

Intimní historie od antiky po baroko
Intimní historie od antiky po baroko
Krvavé země: Evropa mezi Hitlerem a Stalinem
Krvavé země: Evropa mezi Hitlerem a Stalinem
Sapiens - Úchvatný i úděsný příběh lidstva
Sapiens - Úchvatný i úděsný příběh lidstva
Hanin kufřík
Hanin kufřík

Štítky

rok 1938 Mnichovská dohoda

Autor a jeho další knihy

Bořivoj Čelovský
česká, 1923 - 2008

všech 19 knih autora

Podobné knihy

Kniha Mnichovská dohoda 1938 je v

Přečtených6x
Doporučených1x
Knihotéce7x
Chystám se číst2x
Chci si koupit5x