Mnich, který prodal své ferrari

Mnich, který prodal své ferrari https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35569/mnich-ktery-prodal-sve-ferrari-35569.jpg 4 1397 282

Kniha patřící mezi nejznámější klasická díla s duchovní a psychologickou tematikou. Tato „úchvatná knížka, která přináší potěšení i poznání“, jak se o ní vyjádřil Paulo Coelho, byla přeložena do třiačtyřiceti jazyků a inspiruje miliony čtenářů na celém světě. Vypráví příběh o slavném a bohatém právníkovi Julianu Mantlovi, jenž se ocitl na pokraji smrti, když jednoho dne v přeplněné soudní síni utrpěl infarkt. Jeho fyzický kolaps je provázen krizí duchovní, která jej donutí hluboce se zamyslet nad neutěšeným stavem svého života a vydat se hledat odpovědi na nejdůležitější otázky lidského bytí. V naději, že nalezne štěstí a splnění svých snů, vypravuje se Julián Mantle na putování do nedostupných indických končin obydlených prastarou východní kulturou. Zde se postupně seznamuje se starobylou moudrostí a filozofií, která jej naučí objevovat, kultivovat a ovládat skrytý potenciál vlastního vědomí, těla i ducha. Někdejší slavný advokát, který se postupně oprošťuje od svého dosavadního životního stylu, prochází hlubokou osobní proměnou. Příběh Juliána Mantla čtenáře krok za krokem provází na cestě k sebepoznání a ke smysluplnému a vyrovnanému životu.... celý text

Duchovní literatura , New Age

Vydáno: , Portál

The Monk Who Sold His Ferrari , 1997

Vivetkav
04.03.2021 4 z 5

Zajímavá nadčasová kniha .. kdo chce duchovní cestu příjemnou formou kniha určena pro něj

VeruMalfoy
06.01.2021 5 z 5

Úžasná kniha, co donutí člověka k přemýšlení nad svým životem. Je plná pravd a rad, jak svůj život efektivně změnit. Určitě jsem ji nečetla naposledy.

Kira283
24.11.2020 1 z 5

Kniha mě dost zklamala. Na to, jak je opěvována, čekala jsem víc. Styl, jakým je příběh napsán, je pro mě dost nešťastně zvoleným. Možná kdyby se jednalo spíše o populárně-naučný styl, přineslo by to víc užitku.

Vůbec nezatracuji to, co si máme z knihy odnést, bohužel díky formě jsem knihu ani nedočetla do konce...

Jodys.63
31.10.2020 2 z 5

...svoje “Ferrari” už jsem prodal, ale ještě je toho hodně , čím je moje duše spoutána ????

Shirlei
15.09.2020 5 z 5

Báječná knížka ze sekce osobního rozvoje, kterou by si měl přečíst úplně každý. Spousta mouder, uvedených v této knize, mě velmi ovlivnilo v mém smýšlení a pohlížení na život, v širším slova smyslu. Autor je velice moudrý člověk, který rozhodně ví, o čem mluví. Kéž by se tímto dílem inspirovalo ve svém jednání a chování více lidí. Kniha vypráví o právníkovi, který se po vážných zdravotních problémech zamyslí nad svým životem a rozhodne se, zcela ho změnit. Popisuje svoji cestu za moudrými mnichy a s tím spojené hledání smyslu života.

Hermiona419
11.09.2020 5 z 5

Krásná kniha v oblasti osobního rozvoje! Doporučuji :-)

JaniMa
13.08.2020 2 z 5

Ke knížce jsem se dostala skrze doporučení. Duchovní literatuře příliš pozornosti nevěnuji, proto nemohu knihu porovnat s dalšími podobnými.
Předkládaný příběh mě zprvu zaujal. V polovině knihy se ale začal ztrácet a zbyly jen na můj vkus až příliš manipulativní pasáže. V knize jsou dobré myšlenky, ale myslím, že k jejímu čtení je potřeba přistupovat kriticky a s odstupem.

Layyen
11.08.2020 4 z 5

Kniha je pěkná, čtivá ale cvičení co tam mají mi nesedí, každopádně ladí s mým přístupem k životu a něco jsem si z ní vzal

helena4103
06.08.2020 5 z 5

Kniha se mi čte dobře. Nemohu ji ale číst podobně jako beletrii. Přečtu část, kterou nechám vstřebat a až později pokračuji dál. Není to na závadu. Jde u duchovní rozvoj a to je, myslím, práce na celý život :-). Co jsem zatím přečetla, se zdá, že funguje.

Ashi
27.07.2020 3 z 5

Přiznám se, že ač jsou popsané techniky zajímavé, místy mě kniha nebavila. O den dříve jsem četla "Muž, který chtěl být šťastný" a ten se mi líbil řádově víc. Ale převedení technik do příběhu a jeho následné vysvětlování se mi opravdu líbilo. Techniky mi přišly celkem povrchně popsané. Ocenila bych důkladnější popis života mezi mnichy.

Marciem
26.07.2020 5 z 5

Hodně povzbudivá kniha. Poznej sám sebe........

Bibionyka
02.07.2020 4 z 5

Krásně pozitivní kniha. Jedna z nejlepších knih pro dobrou náladu.

PT_
18.06.2020 5 z 5

Nejlepší kniha o seberozvoji, kterou jsem četl.

Mojepočteníčko
02.06.2020 4 z 5

Mnich, který prodal své ferrari je kniha, kterou řadíme do motivační literatury. Já osobně tento žánr nevyhledávám, knihu jsem dostala darem s krásným věnováním a nedávno přišla chvíle, kdy jsem po ní s chutí sáhla.

Ústředním bodem je příběh Juliana Mantla, úspěšného a velmi bohatého právníka. Své peníze investoval především do majetku, drahých aut a bujarých večírků. Při jednom ze soudních přelíčení Julian zkolaboval následkem těžkého infarktu. Po této události pověsil Julián právničinu na hřebík, prodal svůj majetek a vydal se do Indie objevovat nejen památky, ale především najít sám sebe.
Po mnoha letech se objevuje v právnické kanceláři svého společníka Johna, kterého si vybral jako partnera v období studií. John je Juliánovým vzezřením velmi překvapen. Stojí před ním silný, energický člověk, ze kterého čiší vyrovnanost a vnitřní klid. Oba muži si na druhý den večer domluví schůzku. Během ní vypráví Julian Johnovi celý svůj příběh a na samém konci odkryje i jedno celoživotní tajemství.

Musím říct, že mi tato kniha skvěle sedla. Přála jsem si klidné, povzbuzující čtení a přesně to, jsem od ní dostala. Pokud máte chuť vyzkoušet tento typ literatury nebo jen získat návod jak rozvíjet sám sebe a posunout se v životě lepším směrem, věřím, že se tento příběh bude líbit i vám. Navíc nám autor veškeré informace předkládá jasnou, čtivou a srozumitelnou formou.

Doporučuji bez výhrad!

Ternem
15.05.2020 3 z 5

Z knihy mam rozporuplny pocity.
Cetla se mi spatne, musela jsem do ni nutit, rozecitala jsem ji snad na 4krat.
Na druhou stranu nevim proc - obsah mi je blizky, psana byla srozumitelne a za kazdou kapitolou bylo shrnuti. A tak i pres ty nesnaze ji prelouskat to beru jako prinos.

kazatell
12.05.2020 5 z 5

Poutavě napsaný návod jak žít a změnit svůj život ve prospěch všech

ctenarka881
06.05.2020 5 z 5

Ja musim dat plny pocet hvezd! Tuhle knihu jsem cetla poprve asi pred 10 lety a od te doby jeste mnohokrat.. zmenila mi zivot a pokazde tam najdu neco noveho nad cim se zamyslet;-)

Simii45
29.04.2020 5 z 5

Poslouchám ji jako audio a uz ted ji radim mezi moje top knihy, je uzasna a inspirativní.

Lily101
27.04.2020 2 z 5

Dvě hvězdičky dávám opravdu jen za snahu. Knihu jsem dostala k Vánocům v roce 2017 od osoby blízké a byť knihy zásadně dočítám, tak nebýt obdarování, nejspíš to jednou provždy vzdám. Ona jako ta kniha stojí za přečtení, ale vlastně obsahuje hodně "chyb" a je velice nepraktická při aplikaci.

Upřímně, nevím čím začít, neb mám popsané dvě A5 poznámek k vytknutí a skoro jednu stranu A4 s odkazy na strany, kde se nachází zajímavé citáty.

Tak zaprvé, jak může stokilový muž hodnotit nadváhu jiného muže (str. 12 věta nahoře)? To, že je dotazující (á la hlavní protagonista, jehož jméno není v knize řečeno) má 100kg, je řečeno až za polovinou knihy a ano, nevíme sice kolik měří, ale...(hluboký nádech a výdech). S tím souvisí předposlední odstavec 118 strany, konkrétně věta 8, kde když mám porovnat, jak se bude cítit 100kg chlap, když sní maso a když salát, tak po masu nebude mít hlad za půl hodiny až hodinu, což u salátu bez masa hrozí (nejím moc maso, ale nejsem vegetarián). Na straně 116 v posledním odstavci se lze mylně domnívat, že se takto stravuje každý advokát (nedávno jsem četla knihu "Moje bejby Amerika" a pokud je pravdivá, tak se tak spíš stravuje každý Američan).

Kniha je kýčovitá, obsahuje místy otřepalá vyčpělá moudra (á la str. 102-103: "Jediný limit je ten, co si sám vytvoříš." ve spojení s klikami), zcela postradatelné popisné odstavce (př. str. 100 poslední odstavec, str. 111 předposlední odstavec), naprosto zbytečné dotazy odbočujících od toho hlavního (př. str. 98 odst. 5/kaizen/ až str.99 předposlední odstavec), odbíhání od tématu v rámci výčtu(str.89-90 + str. 91 a str. 96) a navíc konečný výčet min. dvakrát neodpovídal konečnému počtu kroků (př. str. 90 odst. 4-výpis 3 kroků z údajných 5, str. 92 odst. 5 věta 3.=5 kroků a věta 4.-4.kroky /neb sepis je součástí třetího kroku/ a na str. 111 se v posledním odstavci zmiňuje "Deset rituálů nádherného života"-leč já jich mám vypsaných 11 s tím, že jsou možná dva součástí jednoho, ale nedává mi to v tom případě moc tématicky smysl), stereotypizace osoby dotazujícího (možná proto, aby se kniha hodila a zalíbila co největšímu množství čtenářu/?/, př. koukání na TV uvedené str. 131 odst. 3-je to i zevšeobecnělé tvrzení; co když člověk sleduje něco užitečného? Třeba se vzdělává na ZOOMu ohledně života zvířat, cestování atd.? Navíc podívat se na TV občas za účelem relaxace a třeba snahy dozvědět se něco o světě zvířat, rostlin či "cestovat" obzvláště v dnešní nelehké době do cizí země a poznávání tak jiné kultury může být obohacující a člověk se tak může dozvědět více/a méně násilnou formou/ než biflováním znalostí či listováním v deset let staré encyklopedii), inspirativní knihy vřele doporučované k přečtení dotazujícímu (str. 122 odst. 4: celkem zmiňovaných 6 knih, z toho: 2 jsou dle databáze knih hodnocené velice nízko s tím, že jsou "americké"/nerada škatulkuji, ale snad pochopíte, co je tím myšleno,raději ale předem podotýkám, že nic proti americkým autorům nemám, jen nevím, jak lépe označit skutečnost/, třetí a čtvrtá je špatně označená/má jiný název v českém vydání, než je uvedeno-ta od autora M. Gándhího a od autora Hermana Hesse-což ale není chyba autora/, pátá a šestá se týká přečtení jakékoliv knihy od dvou různých autorů a sedmá je ryze zaměřená na budhismus a jeho pojetí štěstí, což by nevadilo, ale také zrovna velké ovace na databázi knih kvůli tomu nezískala), dále nechápu omluvu (na str. 122 předposlední odstavec, neb zas tak moc se nestalo, aby se dotazující musel omlouvat), místy zavádějící označení (na str. 111 v posledním odstavci je uvedeno "Deset rituálů nádherného života" a na str. 138 je poslední z 10 rituálů je označen jako "rituál jednoduchosti"-spíš bych řekla, že je v tomto bodě popisována důležitost priorit než pojednání o jednoduchosti, když už tak spíš zjednodušení), dále místy text na sebe nenavazuje (př. str. 107 odst. 1 poslední věta mi sama o sobě nedává smysl a taktéž mi "nesedí" k navazujícímu odstavci /=str. 107 odst. 2/), neautentičnost dotazujícího(jak již bylo řečeno, někdy jsou otázky hodně divné a víceméně jen odlučují pozornost od podstatného, což se může "vymstít" nejen čtenářům, kteří tak ztratí "nit", ale i autorovi samotnému, jenž tak může udělat následně chybu z nepozornosti-např. počet kroků či rituálů, avšak současně se mi nechce věřit, že by se čtyřicetiletý muž nad některými záležitostmi nikdy nezamyslel (a to jsem schopna mu některé neznalosti prominout, neb kniha byla vydána v roce 1979, kdy nejspíš ještě nebyl internet pro využití v domácnosti, jak jej známe dnes- á la str. 126 odst. 4-to jako vážně existuje člověk, co se nikdy nezamyslel nad tím, co daný den dělal či stihnul? a další příklad/mimo jiné mnohé/ je str. 187 odst. 2 spolu se stranou 189 odst. 1-protože pardon, ale nemám děti/ťuk ťuk/ a něco takového mě napadlo již před nějakou dobou/dobrá není to zase až tak dávno/, ale jsem cca o skoro polovinu let mladší než dotazující), starověké pravidlo dvaceti = Paretův princip(také Paretovo pravidlo, str. 167 úplně nahoře věta 2.-nicméně je otázkou, kdy přesně P. princip či P. pravidlo vzniklo), odpočinek je ale důležitý (ač tkví v pár minutovém poklábosení s kolegy/o počasí se bavit nemusí/, odst. 4 poslední věta) a místy si protiřečí (např. na str. 171-172 je vysvětlena tzv. metoda "smrtelné postele"/á la carpe diem/, leč mi osobně připadá, že je to trošku v rozporu s myšlenkou na str. 135 odst. 6, tedy, že když si budu "vsugerovávat" myšlenku, že je dnešek mým posledním dnem, tak se tak skutečně stane?). Tímto končí můj výčet nedostatků a v dalším odstavci se dostáváme konečně ke skutečnostem, jež se mi v knize líbily.

(pokračování níže)

Lily101
27.04.2020 2 z 5

Zásluhou této knihy jsem konečně zjistila nějakou přijatelnou definici pojmu "mantra" a jak si takovou "mantru" mohu vytvořit, aniž bych musela používat ty již obecně známé (pro osobu, kterou toto téma zajímá). Pro zájemce; jedná se o str. 134-135. Tuto knihu bych jednoznačně zařadila k četbě v rámci rituálu bohatého vědění (str. 119 předposlední odstavec-zmínění rituálu a str. 120 odst. 6-jak vybírat knihy ke čtení). Kniha se sice četla velice pomalu, avšak měla na mě meditativní účinky. Pomalu se vesměs monotonně prostřednictvím dialogu poklidně rozplývala na sítnici zraku a skrze své myšlenky na Vás působí. Nemám ráda rozvleklé knížky, ale pokud jste na tom stejně, nemáte se v tomto případě čeho bát, resp. za chvíli (hodinu či den-záleží, jak intenzivně budete číst, což se odvíjí od Vašich časových možností) si zvyknete a přizpůsobíte se tempu, aniž byste o tom museli nějak podvědomě přemýšlet a četba Vás tak ukolébá k pomalejšímu vnímání času.

Suma Sumárum: Knížka svým pomalejším tempem a jistými zajímavými postřehy měla něco do sebe, leč obsahuje také nemálo nedostatků. Možná je to můj problém, leč nejsem milovníkem "výčtu bodů", protože mi to mnohdy nepřipadá moc přehledné(jak se u této knihy trochu i potvrdilo, protože to může vést k tomu, že autor se ztratí ve svém výčtu či čtenář sám a také proto, že uchopit a uložit do své mysli deset bodů s podbody může být poměrně komplikované/obzvláště, pokud v paměti držíme ještě jiné důležité informace, třeba čerstvě naučené znalosti do školy či do práce, tedy po celodenní práci či učení nemáme úplně kapacitu ani chuť se přehnaně soustředit a ukládat každou informaci do paměti, po celém dni již zahlcené/, nicméně, kdyby si autor dal práci a jednotlivé výčty napřed přehledně graficky zpracoval a pak až se začal zabývat jednotlivými body, ušetřil by jistě hodně čtenářům vypisování/ano, i já si vypisovala + ještě ony nedostatky, takže jsem vlastně hodně času strávila psaním, byť věřím, že četba mi zabrala většinu času a psaní max. 1/3 celkového času stráveného nad knížkou/, tématicky by "nebloudil", jeden příklad za všechny je str. 101 odst. 1 věta 4.). Nicméně z knihy "Moje bejby Amerika" vím, že Američané milují návody krok za krokem, tudíž je tato kniha veskrze pro Američany "přizpůsobena". K dvěma hvězdičkám uděluji půl hvězdičku navíc za některé opravdu dobré myšlenky a citáty (skoro 1 strana A5 popsaná právě odkazy na části knihy, přičemž jednotlivé věty si ještě budu muset vypsat), avšak stále musím zaokrouhlit na dvě hvězdičky.

KNIHA JE VŠEOBECNĚ DOPORUČOVÁNA JAKO MOTIVAČNÍ PRO VŠECHNY, LEČ S OHLEDEM NA OBSAH JI HODNOTÍM JAKO DEMOTIVUJÍCÍ PRO STUDENTY PRÁV A PRÁVNÍKY OBECNĚ.