Mnich, který prodal své ferrari

Mnich, který prodal své ferrari https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23638/bmid_mnich-ktery-prodal-sve-ferrari-rvP-23638.jpg 4 1397 282

Kniha patřící mezi nejznámější klasická díla s duchovní a psychologickou tematikou. Tato „úchvatná knížka, která přináší potěšení i poznání“, jak se o ní vyjádřil Paulo Coelho, byla přeložena do třiačtyřiceti jazyků a inspiruje miliony čtenářů na celém světě. Vypráví příběh o slavném a bohatém právníkovi Julianu Mantlovi, jenž se ocitl na pokraji smrti, když jednoho dne v přeplněné soudní síni utrpěl infarkt. Jeho fyzický kolaps je provázen krizí duchovní, která jej donutí hluboce se zamyslet nad neutěšeným stavem svého života a vydat se hledat odpovědi na nejdůležitější otázky lidského bytí. V naději, že nalezne štěstí a splnění svých snů, vypravuje se Julián Mantle na putování do nedostupných indických končin obydlených prastarou východní kulturou. Zde se postupně seznamuje se starobylou moudrostí a filozofií, která jej naučí objevovat, kultivovat a ovládat skrytý potenciál vlastního vědomí, těla i ducha. Někdejší slavný advokát, který se postupně oprošťuje od svého dosavadního životního stylu, prochází hlubokou osobní proměnou. Příběh Juliána Mantla čtenáře krok za krokem provází na cestě k sebepoznání a ke smysluplnému a vyrovnanému životu.... celý text

Duchovní literatura , New Age

Vydáno: , Rybka Publishers

The Monk Who Sold His Ferrari , 1997

Com Truise
29.09.2019 2 z 5

Moudra východních náboženství naroubovaná do umělého, nerealistického příběhu. I tak kniha stojí za přečtení, avšak berte ji s rezervou.

Příklad úsměvných či vyprázdněných frází:

„Dobrá. Pokud je to dobré pro mnichy, musí to být dobré i pro
mne. Slibuji, že to vyzkouším, koneckonců nevypadá to jako velký
problém. Stejně už mne nebaví každý druhý večer zapalovat gril.“

„Vždycky buď statečný, Johne, právě tak jako ten malý chlapec.
Neustupuj a následuj své sny. Dovedou tě k tvému osudu. Následuj
svůj osud, dovede tě k zázrakům vesmíru. A vždy následuj zázraky
vesmíru, neboť ty tě dovedou do kouzelné zahrady plné růží.“

hana5094
25.09.2019 4 z 5

Kniha je většinou psaná formou dialogu, takže se čte velmi snadno a svižně. Některé myšlenky byly zajímavé a přínosné.

Pajic21
14.09.2019 2 z 5

Od této knihy jsem čekala mnohem více.

Beer_bro
08.09.2019 5 z 5

Spousta užitečných tipů k lepšímu duchovnímu životu. I když někdy až zavádějící. Už ten název. Nejprve prodal ferrari, pak se stal teprve „mnichem“. Nebo o dlouhověkosti obyvatel Okinawy. Protože prý nejedí maso. Ale ve skutečnosti tamní obyvatelé žijí dlouho právě mj. i díky vyvážené stravě zahrnující plody moře.
Přesto všechno má co nabídnout. I když někdy tahá za nos.

puuha
04.09.2019 3 z 5

Mám radši knihy od Gounelleho, ale tato také není špatná. Kniha je nabitá moudry pro osobní rozvoj, příběh je však slabší.

Kristynka7
30.08.2019 3 z 5

Inspirativni pribeh obohaceny o principy smysluplneho zivota, ktere muze kazdy zaradit do sveho zivota

Vesmich
06.08.2019 2 z 5

Není to zas až takový propadák. Jistě, působí to poněkud banálně: zastavte se, poznejte cenu času, jezte lépe, plánujte, přes den je světlo a v noci je tma, ale na knihu mě upozornili mlaďasové, kterým se líbila a něco si v ní pro sebe našli. Nemyslím, že to nějak extra bude fungovat, a to ani na ně ne, protože všichni, kteří se zastavili, poznali cenu času, jedí lépe a plánují, nečtou tyhle knihy, protože znají tu cenu času. Ovšem jsou příležitosti, kdy se to hodí. Kupříkladu při vaření (takovém tom málo uhrančivém, neatraktivním klechty klechty ) , mytí nádobí nebo žehlení. Protože jsem byla vyzvána k diskusi o knize, musela jsem se s tím poprat a využila jsem knihovnu a půjčila si CD s textem načteným Jiřím Dvořákem. Dělal, co uměl, ale i tak jsem se místy musela smát, zejména u těch dialogů typu: „Co bys na to řekl? A co ty? Povídej. A já na to…“. Ale nevypnula jsem to. Kdyby to bylo skutečně tragédní, nedá se u toho ani žehlit.

Dada077
31.07.2019 4 z 5

Cestoval po celom svete na pokyn svojho strýka a zbieral talizmany a indície, ktoré napovedajú, ako žiť. Ja som si vybrala štvorku a sedmičku :)
Príbeh trochu slabší, ale čitateľný je.

honza2412
31.07.2019

O této knížce jsem dost slyšel z více stran. A jen abych napsal tenhle komentář, jsem si založil účet na databázi.
Knížka má zvláštní myšlenky, které jsou zasazené do špatného děje, špatným autor, napsané špatnými slovy. Místo inspirace tato knížka přináší vymývání mozku bez většího osobnostního rozvoje.

Sasanka173
30.07.2019 4 z 5

Doporučuji. Zajímavé čtení a ispirativní..

alef
30.07.2019 2 z 5

„Na smrtelné posteli určitě nebudete litovat toho, že jste nestrávili víc času v práci.“

V každé knize se vždy snažím najít, motiv, myšlenku, větu … cokoliv, co mě osloví, a dá mi důvod knihu dočíst, nakonec se podařilo i v téhle, s uvedeným citátem mohu jen souhlasit :-).

„Nikdy nepodceňuj sílu jednoduchosti.“

I s tímto tvrzením souhlasím, dokonce jsem přesvědčená, že je to velmi dobrá myšlenka, správně uchopená, pak pro život velmi užitečná.

Nechci být moc přísná, v téhle knize se to ale autorovi spíš nepovedlo. Možná, že to s tou „jednoduchostí“ trochu přestřelil, až banálně jednoduché hlavní myšlenky nejsou nic nového, navíc podány, spíš bych řekla, obaleny, příběhem velmi, promiňte mi, primitivním. Opravdu si nedokážu představit, že by se rozhovor dvou špičkových právníků vystudovaných na Harvardské univerzitě vedl v tak primitivním duchu … a teď nehovořím ani tak o obsahu sdělení, ale spíš o jeho formě… stále dokola se opakující, velmi jednoduché a velmi často až úsměvně prosté fráze je třeba, pokud chcete knihu přečíst, brát opravdu s notnou dávkou nadhledu.
Mé hodnocení je čistě subjektivní, samozřejmě, ne každá kniha je pro každého, a každý čtenář k ní přistupuje s jiným očekáváním, ostatně autor je motivační řečník (pořádající semináře osobního rozvoje) … takže předpokládám, že kniha je asi nejvíc určená pro respondenty takových setkání. Přemýšlela jsem, za jakých okolností bych tuto knížku doporučila?

Tak za 1. … berte knihu s nadhledem :-), protože, jestli se chcete něco dozvědět, o psychologii vítěze, o holistickém přístupu k osobnímu růstu, o nevyužitém potenciálu v každém z nás, atp. … v téhle knize to nenajdete.
Za 2. … berte knihu s humorem :-), protože, a teď použiji citát z knihy: „Smích je lékem duše.“.
Za 3. … berte knihu i trochu vážně, protože, přeci jen, možná se z ní i něco málo, velmi light formou, dozvíte, o tom, jak naše mysl „žije“ v příbězích a že si tímto způsobem interpretujeme svět.
Za 4. … vezměte knihu na milost i z, řekněme, estetického (asi je to nepřesné vyjádření) hlediska, protože vám poskytne několik příjemně se čtoucích, popisných řádků, o síle okamžiku, projeveném např. v kráse přírody.

A na druhou stranu, knížku nečtěte! … a to zdůrazňuji, pokud jste náchylní nechat si podsunout myšlenky, že to bude „celý vesmír, který se spojí, aby vám pomohl využít váš vlastní potenciál, který v každém dřímá“, a že pak budete „znovu mladí, krásní a kypící zdravím“, protože změna … se musí uskutečnit vždy! ve vás :-).

Nechci tu rozvádět plno dalších více či méně rozporných, či diskutabilních, tvrzení … je to na každém čtenáři, ať posoudí věrohodnost Juliánových tvrzení … ohledně tajného společenství a toho, jak je jediný a na první pokus objevil, i když se o to už spousty let pokoušelo mnoho jiných, ale hlavně o trochu zvláštním mixu „metod“ k získání všeho co chceme :-).
Naopak, pokusím se ukončit svůj komentář optimisticky, základní pravdou, s kterou, opět, stejně jako s těmi na začátku, mohu jen souhlasit:

„Většina lidí žije … ve velmi omezeném kruhu svého potenciálního bytí. Všichni máme velké zásobárny … ze kterých můžeme čerpat.“

Takže, milí přátelé, do toho! … cílem je smysluplný život!

„Dobří lidé sami na sobě neustále pracují.“
/Confucius/

lenuskav
29.07.2019 5 z 5

Nádherná knížka

Gaara1
24.07.2019 3 z 5

Jestli hledáte nějakou kouzelnou formulku, která Vám změní život, v téhle knize jí nenajdete. Všechno je o dřině a zase o dřině. Chceš změnit myšlení? Chceš! Zase dřina. Vše začíná malými krůčky k dosažení svých cílů.... Jinak knížka o ničem a vlastně i o všem. Čekal jsem víc, 60%.

Han-nah
16.06.2019 4 z 5

Kniha mě zaujala. Každý si jistě uvědomí, že by mohl na svém životě něco změnit. V knize je hodně poučení a poznatků ze kterých se dá čerpat. Ale každý taky ví, že vědomí je pouze naše a naše myšlení a skutky ovlivňují náš život. Některé věty jsem si opsala a pokusím se je aplikovat do toho mého života.

Doly10
29.05.2019 3 z 5

Od knihy jsem čekal něco víc. Nebyla tak poutavá a některé části byly až nudné a nezajímavé. Nicméně v knize je spousty dobrých myšlenek a návodů, jak svůj život zlepšit a jak být šťastný. Rozhodně nelituji, že jsem knihu četl a doporučuji těm, kteří se chtějí něco dozvědět o životních hodnotách a o štěstí.

FaeleenFairy
15.05.2019 3 z 5

Dobrá... Výborné návody a cvičení, které může použít každý.. Ale čekala jsem nějaký příběh, nebo zápletku... Tudíž jsem ji četla docela dlouho...

Honziin
03.05.2019 3 z 5

Z této knihy se dá určitě odnést spoustu zajímavých myšlenek, něco je sice trochu přehnané, ale je třeba to brát s nadhledem.

verindela1
07.04.2019 4 z 5

Dá se říct, že něco jako učebnice nebo návod na život. Je třeba brát s nadhledem. Spoustu myšlenek k zamyšlení.

Emily82
28.03.2019 3 z 5

Knihu mi půjčila kamarádka. Přestože je mi "minimalismus" a hledání štěstí v drobnostech, ne v materiálních hodnotách, velice blízký, tady mne autorův styl nenadchl.
Téma pěkné, myšlenky dobré, ale číst mi to moc nešlo.

Veřenka13
28.03.2019 5 z 5

Jedna z nejvíce motivujících knih, které jsem kdy četla. Příběh je psán velice čtivě a poutavě. Doporučuji přečíst všem, kteří hledají štěstí a pravdu. ;-)