Mne soudila noc

Autorka zvolila téma velmi naléhavé a atraktivní. Zdůraznila mravní stránku věci. Novelka vypovídá o osudu medika Jana, jeho sestry Stanky a cynického Alberta. Jan a Albert vykonávají, pro peníze po druhé světové válce, nelegální potraty. Okruh klientek se jim začíná rozrůstat a oni nemají patřičné prostory k provozování této činnosti. Stanka je vdaná, mladá žena, kterou její muž nudí. Proto hochům nabídne, že přes den můžou potraty vykonávat u ní doma. Až jednoho dne..............celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/89_/8933/mne-soudila-noc-8933.jpg 4.4157
Novely, Literatura česká
Vydáno:, Československý spisovatel

Péťa1950

V době napsání knihy velice aktuální téma.Krásně vykreslené povahy všech zúčastněných, mě kniha hluboce zasáhla. Poprvé jsem ji četla jako velice mladá v roce 1970. Vrátila jsem se k ní i po letech.

blaninka3

Tuhle knihu mám moc ráda. Hezky se čte, má silný příběh i překvapivý závěr.

Blanchidlo

Drsné téma s překvapivým závěrem. Řekla bych, že až ironie osudu, nicméně klobouk dolů, že se do ošemetného tématu potratů Stýblová pustila a popsala příběh velmi emotivní a bez servítků.

kap66
12.12.2017

Dodnes z ní mám husí kůži. Jak jsem se dostávala ke konci a jen doufala, že se TO nestane, že to nakonec skončí jinak - tu bezmoc si pamatuji i po několika desítkách let. Opravdu silné a drsné.

Jana283
25.09.2017

Mám ráda knížky V. Stýblové. Myslím, že jsem přečetla všechny, Tato krátká novelka je velmi bolestná. Je těžké představit si strach a trápení, které musely ženy v té době postavené před takto těžké rozhodnutí prožívat. Slyšela jsem i jako rozhlasou hru. Též velmi dobře zpracovanou.

Frity
22.05.2017

Krátká novela, přesto ve mně zanechala velký dojem. Neobvyklé, silné a citlivé téma. Morální a etická otázka, na kterou kniha poukazuje, nenechá člověka jen tak na ni zapomenout.

Jessica007
05.01.2017

Prvotina Valji Stýblové. Knížka je krátká, o to je však hutnější. Docela drsná, určitě zajímavá, no, taková dost smutná. Velké a závažné téma.

Dahlia
26.04.2016

Jak tady již bylo řečeno - přes krátký rozsah velké téma. Čekala jsem, že kluci po kyretáži provedené v 5. měsíci přestanou, ale když už si člověk zvykne na peníze, tak se asi těžko přestává.

Cagbel
02.03.2016

Smutný ale čtivý příběh. Jsem ráda, že jsem si knihu (jak jsem pochopila, tak asi prvotinu paní Stýblové) přečetla. Myslím si, že je to i v dnešní době zajímavá studie o lidské psychice, motivaci, tápání při hledání toho, co je či není morální, resp. správné. A to často vůbec není jednoduché, jak je znát i z tohoto příběhu. Je tolik svůdných cest a tolik svůdců, kteří nás jsou schopni celkem nenápadně a nenásilně navést na scestí.....

ber-tram
12.01.2016

Krize přichází hned na začátku a teprve pak se rozplétá, jak k takové konstelaci mohlo dojít?! Mám rád retrospektivní sondy do psychiky rozličně disponovaných jedinců, motivovaných různými podněty, a zasažených jednou tragédií. Stýblová na společenském morálním dilematu hutně vykresluje démony, které netřeba literárně vymýšlet, když sídlí v nás. 1/16

sandra.sancho
27.09.2015

pěkně napsaná kniha, která se četla sama, a občas člověk zůstal "čumět"

triatlet
20.08.2012

Autorčina prvotina napsaná krátce po válce, vydaná až v 50. letech. Přes krátký rozsah velké téma.