Mne soudila noc

Autorka zvolila téma velmi naléhavé a atraktivní. Zdůraznila mravní stránku věci. Novelka vypovídá o osudu medika Jana, jeho sestry Stanky a cynického Alberta. Jan a Albert vykonávají, pro peníze po druhé světové válce, nelegální potraty. Okruh klientek se jim začíná rozrůstat a oni nemají patřičné prostory k provozování této činnosti. Stanka je vdaná, mladá žena, kterou její muž nudí. Proto hochům nabídne, že přes den můžou potraty vykonávat u ní doma. Až jednoho dne..............celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/89_/8933/mne-soudila-noc-8933.jpg 4.4191
Novely, Literatura česká
Vydáno, Československý spisovatel

Kniha Mne soudila noc

růžovámakrela

Strhující novela, svou dějovostí, zasazením do jednoho místa a krátkýho času připomíná divadelní drama. Vynikající, morálně dusivý a znepokojující. Autorka dokázala vystihnout strach a pochyby hlavního protagonisty bezchybně i na tak malý ploše, což málokdo umí, většinou se to každýmu rozplizne na čtyři sta stran, z toho dvě stě je totální nuda, páč je to furt dokola. Tohle je zkrátka jedna z knih, na který nepůjde zapomenout, který rezonujou v hlavě ještě dlouho.

borupet

Úžasná kniha, ke které jsem se už několikrát vrátila. Téma potratů v napínavé dějové linii, aktuální v kterékoliv době. Valja Stýblová je moje velice oblíbená autorka.

Mirka2778

S medikem Janem prožíváme jeho soudnou noc, po tom co nešťastně zabil svou sestru.
V době kdy bylo nemyslitelné, ponižující a všeobecně vylučující být svobodnou matkou a zároveň trestné podstoupit, nebo vykonat kyretáž, paní Stýblová nám předkládá potrat ze všech úhlů. Nesoudí, neodsuzuje, neobhajuje, jen nás nutí se zamyslet. Doporučuji!

Kdybych tak mohl prožít jeden život jako naivní chlapec s úzkostlivě čistou morálkou, v přesvědčení, že se do puntíku držím kladných zásad . Klid, žádné pochyby. A druhý, rvavý a bez výčitek, život utržený za syrova, strhující. Ničit při tom, brát všechno, i to nejsvětější a strhávat z toho surově krásu. Nakonec sečíst oba životy jako početní úkol, a pak se znovu rozhodnout a začít žít plně a rozvážně.

Radka1911

Velice sugestivní, smutná, napínavá novela. Je až neuvěřitelné, že to byla autorčina prvotina.

yellowbanna

Těžké čtení. Tedy tématem, zpracováním je naopak kniha velmi čtivá. Ale líčení emocí a strachů hlavního hrdiny, jeho pozorování a odvozování pocitů dalších postav a strohé, ale velmi přesně vystižené popisy některých událostí jsou velmi sugestivní. Poslední stránky jsem hltala, ovšem se vzrůstající tísní. Nečekala jsem, že na mě bude mít autorčina prvotina vydaná v 50. letech 20. století letech až takový účinek.

*Výzva 2019 - 3. Kniha od ženské autorky s mužskou hlavní postavou

stanza

Psychologická analýza do nitra mladého medika Jana, který prožívá děsivou noc, při které svou vlastní vinou přichází o svojí sestru Stanku. Silné a stále aktuální téma i po tak dlouhé době. Kniha se v době svého vydání stala bestsellerem a byla přeložena do angličtiny.

JitrniPoutnik
07.10.2018

Autorce se povedlo na mě přenést úzkost, ironii a podivnost situací a životů hlavních i vedlejších postav. Přečteno za den. Nelze odsoudit, jen přečíst a přemýšlet...

SSTknihy
10.09.2018

Novela útlá svým rozsahem, ale široká svým obsahem. Emotivní příběh tří mladých lidí, které osudová chyba smetla z mírně šikmé plochy na dno pekla. Skvěle vykreslené charaktery, překvapivý závěr, napětí, vypjaté emoce, otázka viny, svědomí – téma, které je stále aktuální i po těch téměř padesáti letech.