Mne soudila noc

Psychologický román, v němž autorka-lékařka řeší závažnou společenskou otázku umělého přerušení těhotenství. Význam románu je v přesvědčivém zdůraznění etické náročnosti zdravotnické práce.

https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/8933/big_mne-soudila-noc-xSr-8933.png 4.4252

Kniha Mne soudila noc

Lidka

Tak abych měla doslova husí kůži se mi po přečtení knihy stává opravdu zřídka. A tady se mi to stalo. A musela jsem si sednout a vstřebat celý ten příběh, který jednak řeší závažné zdravotní téma, ale i to, jak někdy stačí souhrn nešťastných náhod a i dobrý úmysl se zvrtne ./ Nic neprozrazuji, protože hned na prvních stánkách se dozvíte co se stalo. /
Kniha vydaná v roce 1970, trochu jsme změnili i názor na problematiku kterou řeší, ale to vůbec nic nemění na psychologickém náboji toho příběhu.
Ta kniha je slabá jen počtem stánek, vše ostatní je v ní silné.

intelektuálka
29.11.2021

Výborná novela z roku 1957 - o poslání medicíny - o zázraku zrození života - ale také o prospěchářství a egoismu ....

Postavy dvou mediků - Jana a Alberta - idealista a cynik ....

" ..... společnost, která se chodí modlit a stejným dechem tě pomluví a okrade ....
....... a přitom si připadá vysoko nad tebou, protože ty to nevíš ...."

Příběh jedné temné noci, která se navždy vryje do života dvou mladých mužů ....

Člověk ani noc nemají právo soudit - Jana a Alberta bude soudit vlastní svědomí ....

Pavelpi
28.09.2021

Jedna z mála knih, které se touhle problematikou zabývají. Je to drsné a současně i dost smutné.

Mahuleno
10.05.2021

(+ SPOILER) Mne soudila noc -
velmi dobře zvolený titul knihy.
Myslím, že čtenář se dovede vcítit do pocitů medika Jana, který po tragické chybě prožívá krutou noc plnou strachu, zoufalých úvah a výčitek svědomí. Výčitek, které si neodvolatelně ponese s sebou do dalšího života.
V myšlenkách se vrací k dosavadnímu životu, který byl ovlivňován kamarádstvím s Albertem. Albert – Janův zkušenější kamarád, který sám pokládá svůj odlišný přístup k životu za pragmatický, z vnějšího nezaujatého pohledu se ovšem takový přístup jeví spíše jako cynický.
„Vztahy k lidem se nesmějí přehánět. Chci pracovat, a dobře, ale žádám protihodnotu. Nejsem Kristus. Lidé nestojí za oběti.
Poznal jsi někdy někoho, komu šlo víc o druhé než o něho samotného? Já ne. Ale to je přirozené. Horší je, že to každý zastírá, nejen jiným lidem, ale i sám sobě. A to je nemravné.
Nevěřím jim. Všichni jsou trochu dobráci, to ano, ale v jádru jsou egoisti, bezohlední, zlí.
A každého z nich si koupíš. Každý je na prodej.“
Z diskuzí s Albertem vychází Jan vždy trochu nalomený a nakonec slevuje částečně ze svých zásad.
Nemohl jsem si to všechno srovnat v hlavě. Je to jen póza? Nebo je Albert opravdu dál než já? Ale kdo ví, zda není jeho skeptický postoj přece jen výhodnější. Aspoň se v nikom nezklame.

Kdybych tak mohl tak mohl prožít jeden život jako naivní chlapec Jan s úzkostlivě čistou morálkou, v přesvědčení, že se do puntíku držím kladných zásad. Klid, žádné pochyby. A druhý, rvavý a bez výčitek, jak to dělá Albert. Život utržený za syrova, náruživý. Ničit přitom, brát všechno, i to nejsvětější, a strhávat z toho surově krásu. Nakonec sečíst oba životy jako početní úkol, a pak se znovu rozhodnout a začít žít plně a rozvážně.

Příběh Jana a Alberta je vyprávěn způsobem, který nutí čtenáře přemýšlet o jejich životních prioritách. Je zřejmé, že autorka čerpala z bohatých životních i profesních zkušeností – byla lékařkou, neuroložkou.

Chesterton
28.01.2021

Temnota. Hra s ohněm. Smutek.
Podepisuji SSTknihy.
3/4

pocketka
24.01.2021

Posloucháno jako audiokniha. Vynikající, nepřekonatelný Ivan Trojan, který Vás provází celým příběhem, nenechá Vaše myšlenky ani na chvilku plynout jiným směrem. Věřím, že i kdybych knihu četla, bude stejně poutavě napsaná a bude mít spád jako ona audiokniha.

nadali
08.08.2020

Pro mě stále aktuální téma. Knihu jsem četla před mnoha lety, velmi mě oslovila a pomohla mi pochopit.

Monika1717
24.06.2020

Kniha se mi moc líbila,doporučuji. Nechtěné mateřství, nelegální potrat nebo výslech před komisí. Co si vybrat? V tehdejší době to opravdu nebylo jednoduché.