Mne soudila noc

Mne soudila noc https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76124/bmid_mne-soudila-noc-KYU-76124.png 4 275 31

Psychologický román, v němž autorka, mladá lékařka, řeší závažnou společenskou otázku: zda totiž lékař má právo bez závažných zdravotních, sociálních nebo eugenických příčin zničit zárodek v lidském těle. Příběh, vyprávěný retrospektivně v rámci jedné noci, vrcholí dramaticky smrtí mladé ženy, u níž měl být nedovolený zákrok proveden. Tragický účin je zvýšen tím, že nešťastná oběť je v blízkém příbuzenském a citovém vztahu k oběma medikům, kteří se podjali provedení pokoutního, v tomto případě vražedného činu. S oběma neodpovědnými mediky ostře konstrastuje starý lékař Ruth, hájící důsledně humanistické poslání medicíny. Hlavní význam románu je v přesvědčivém zdůraznění ethické náročnosti zdravotnické práce.... celý text

blaninka3
19.05.2018 5 z 5

Tuhle knihu mám moc ráda. Hezky se čte, má silný příběh i překvapivý závěr.

Blanchidlo
19.02.2018 5 z 5

Drsné téma s překvapivým závěrem. Řekla bych, že až ironie osudu, nicméně klobouk dolů, že se do ošemetného tématu potratů Stýblová pustila a popsala příběh velmi emotivní a bez servítků.

kap66
12.12.2017 5 z 5

Dodnes z ní mám husí kůži. Jak jsem se dostávala ke konci a jen doufala, že se TO nestane, že to nakonec skončí jinak - tu bezmoc si pamatuji i po několika desítkách let. Opravdu silné a drsné.

Jana283
25.09.2017 4 z 5

Mám ráda knížky V. Stýblové. Myslím, že jsem přečetla všechny, Tato krátká novelka je velmi bolestná. Je těžké představit si strach a trápení, které musely ženy v té době postavené před takto těžké rozhodnutí prožívat. Slyšela jsem i jako rozhlasou hru. Též velmi dobře zpracovanou.

Frity
22.05.2017 5 z 5

Krátká novela, přesto ve mně zanechala velký dojem. Neobvyklé, silné a citlivé téma. Morální a etická otázka, na kterou kniha poukazuje, nenechá člověka jen tak na ni zapomenout.

Jessica007
05.01.2017 4 z 5

Prvotina Valji Stýblové. Knížka je krátká, o to je však hutnější. Docela drsná, určitě zajímavá, no, taková dost smutná. Velké a závažné téma.

Dahlia
26.04.2016 4 z 5

Jak tady již bylo řečeno - přes krátký rozsah velké téma. Čekala jsem, že kluci po kyretáži provedené v 5. měsíci přestanou, ale když už si člověk zvykne na peníze, tak se asi těžko přestává.

Cagbel
02.03.2016 4 z 5

Smutný ale čtivý příběh. Jsem ráda, že jsem si knihu (jak jsem pochopila, tak asi prvotinu paní Stýblové) přečetla. Myslím si, že je to i v dnešní době zajímavá studie o lidské psychice, motivaci, tápání při hledání toho, co je či není morální, resp. správné. A to často vůbec není jednoduché, jak je znát i z tohoto příběhu. Je tolik svůdných cest a tolik svůdců, kteří nás jsou schopni celkem nenápadně a nenásilně navést na scestí.....

ber-tram
12.01.2016 4 z 5

Krize přichází hned na začátku a teprve pak se rozplétá, jak k takové konstelaci mohlo dojít?! Mám rád retrospektivní sondy do psychiky rozličně disponovaných jedinců, motivovaných různými podněty, a zasažených jednou tragédií. Stýblová na společenském morálním dilematu hutně vykresluje démony, které netřeba literárně vymýšlet, když sídlí v nás. 1/16

sandra.sancho
27.09.2015 5 z 5

pěkně napsaná kniha, která se četla sama, a občas člověk zůstal "čumět"

triatlet
20.08.2012 5 z 5

Autorčina prvotina napsaná krátce po válce, vydaná až v 50. letech. Přes krátký rozsah velké téma.