Mne soudila noc

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Psychologický román, v němž autorka, mladá lékařka, řeší závažnou společenskou otázku: zda totiž lékař má právo bez závažných zdravotních, sociálních nebo eugenických příčin zničit zárodek v lidském těle. Příběh, vyprávěný retrospektivně v rámci jedné noci, vrcholí dramaticky smrtí mladé ženy, u níž měl být nedovolený zákrok proveden. Tragický účin je zvýšen tím, že nešťastná oběť je v blízkém příbuzenském a citovém vztahu k oběma medikům, kteří se podjali provedení pokoutního, v tomto případě vražedného činu. S oběma neodpovědnými mediky ostře konstrastuje starý lékař Ruth, hájící důsledně humanistické poslání medicíny. Hlavní význam románu je v přesvědčivém zdůraznění ethické náročnosti zdravotnické práce....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76124/big_mne-soudila-noc-KYU-76124.png 4.4247
Nahrávám...

Komentáře (29)

Kniha Mne soudila noc

intelektuálka
29.11.2021

Výborná novela z roku 1957 - o poslání medicíny - o zázraku zrození života - ale také o prospěchářství a egoismu ....

Postavy dvou mediků - Jana a Alberta - idealista a cynik ....

" ..... společnost, která se chodí modlit a stejným dechem tě pomluví a okrade ....
....... a přitom si připadá vysoko nad tebou, protože ty to nevíš ...."

Příběh jedné temné noci, která se navždy vryje do života dvou mladých mužů ....

Člověk ani noc nemají právo soudit - Jana a Alberta bude soudit vlastní svědomí ....

Pavelpi
28.09.2021

Jedna z mála knih, které se touhle problematikou zabývají. Je to drsné a současně i dost smutné.


Mahuleno
10.05.2021

(+ SPOILER) Mne soudila noc -
velmi dobře zvolený titul knihy.
Myslím, že čtenář se dovede vcítit do pocitů medika Jana, který po tragické chybě prožívá krutou noc plnou strachu, zoufalých úvah a výčitek svědomí. Výčitek, které si neodvolatelně ponese s sebou do dalšího života.
V myšlenkách se vrací k dosavadnímu životu, který byl ovlivňován kamarádstvím s Albertem. Albert – Janův zkušenější kamarád, který sám pokládá svůj odlišný přístup k životu za pragmatický, z vnějšího nezaujatého pohledu se ovšem takový přístup jeví spíše jako cynický.
-
„Vztahy k lidem se nesmějí přehánět. Chci pracovat, a dobře, ale žádám protihodnotu. Nejsem Kristus. Lidé nestojí za oběti.
Poznal jsi někdy někoho, komu šlo víc o druhé než o něho samotného? Já ne. Ale to je přirozené. Horší je, že to každý zastírá, nejen jiným lidem, ale i sám sobě. A to je nemravné.
Nevěřím jim. Všichni jsou trochu dobráci, to ano, ale v jádru jsou egoisti, bezohlední, zlí.
A každého z nich si koupíš. Každý je na prodej.“
-
Z diskuzí s Albertem vychází Jan vždy trochu nalomený a nakonec slevuje částečně ze svých zásad.
-
Nemohl jsem si to všechno srovnat v hlavě. Je to jen póza? Nebo je Albert opravdu dál než já? Ale kdo ví, zda není jeho skeptický postoj přece jen výhodnější. Aspoň se v nikom nezklame.

Kdybych tak mohl tak mohl prožít jeden život jako naivní chlapec Jan s úzkostlivě čistou morálkou, v přesvědčení, že se do puntíku držím kladných zásad. Klid, žádné pochyby. A druhý, rvavý a bez výčitek, jak to dělá Albert. Život utržený za syrova, náruživý. Ničit přitom, brát všechno, i to nejsvětější, a strhávat z toho surově krásu. Nakonec sečíst oba životy jako početní úkol, a pak se znovu rozhodnout a začít žít plně a rozvážně.
-

Příběh Jana a Alberta je vyprávěn způsobem, který nutí čtenáře přemýšlet o jejich životních prioritách. Je zřejmé, že autorka čerpala z bohatých životních i profesních zkušeností – byla lékařkou, neuroložkou.

Chesterton
28.01.2021

Temnota. Hra s ohněm. Smutek.
Podepisuji SSTknihy.
3/4

pocketka
24.01.2021

Posloucháno jako audiokniha. Vynikající, nepřekonatelný Ivan Trojan, který Vás provází celým příběhem, nenechá Vaše myšlenky ani na chvilku plynout jiným směrem. Věřím, že i kdybych knihu četla, bude stejně poutavě napsaná a bude mít spád jako ona audiokniha.

nadali
08.08.2020

Pro mě stále aktuální téma. Knihu jsem četla před mnoha lety, velmi mě oslovila a pomohla mi pochopit.

Monika1717
24.06.2020

Kniha se mi moc líbila,doporučuji. Nechtěné mateřství, nelegální potrat nebo výslech před komisí. Co si vybrat? V tehdejší době to opravdu nebylo jednoduché.

RH faktor
08.06.2020

Autorka, která mě nevtirave provází moji životní literární poutí... Princ a Skřivánek, Dům u nemocnice, Až bude padat hvězda... Dlouhá léta jsme o sobě nevěděly a potom, díky knihobudkám, Zlaté rybky, Nevěra a Mne soudila noc... Mám knihy této paní spisovatelky moc ráda. Jsou hluboké, nanejvýš citlivé, plné vhledu, nadhledu, síly, slabosti, odvahy zbabělosti; zkrátka plné vší lidskosti. Poctivě a krásně napsané. Obávám se, že takové knihy už se snad ani nepisou...

1