Mlýn na mumie

Mlýn na mumie https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/199980/mlyn-na-mumie-199980.jpg 4 859 252

Komisař Durman je sympatický prasák vyšetřující sérii bizarních vražd. Hodně času však věnuje ženským vnadám, dobré krmi či zrzavému moku. Ostatně celá tato staropražská detektivka působí opulentně: zažijete v ní honičku na střechách ghetta, navštívíte nejstarší pražský bordel, s císařem Maxmiliánem si odskočíte do Mexika a v proslulém pouličním Kandelábru si pochutnáte na jehněčím srdíčku „nadívaném do jedné komory frikasé z jater a do druhé z brzlíku“. Všechno možná působí starosvětsky, ale píše se nešťastný rok 1866: rok války Němců s Němci, jímž symbolicky počíná moderní nacionalismus a jiné -ismy, komunismus nevyjímaje. Durman má sice před sebou ještě pět zdánlivě idylických desetiletí, žije však zároveň v době, kdy se rozorávají mohyly a parní mlýny melou kosti starých bojovníků na spodium pro cukrovary. A ten bílý prášek je již drogou naší doby. Jedno je pro mě jisté: Stančík vytvořil nejpražštější knihu současnosti, a kdyby dnes psal Angelo Maria Ripellino novou Magickou Prahu, nemohl by tento majstrštyk v pojednání o pražské literatuře pominout. (Bogdan Trojak)... celý text

Calarmis
20.12.2018 5 z 5

Úžasná, skvělá věc. Směsice historie, fantastie a bravurního vypravěčského umění. Vadila mi snad jen ta kapitola, kde se Durman ocitl ve Francii a postavy často hovoří ve francouzštině. Je mi ale zcela jasné, že tohle zmatení čtenáře byl Stančíkův záměr - určitý druh experimentu. Plné hodnocení!!!

mosem
03.11.2018 4 z 5

Popravdě řečeno, název knihy mne docela odrazoval. Přece jen na mne působil dojmem literatury na pomezí mezi thrillerem a hororem, někde mezi sci-fi a fantazy. A tohle nejsou žánry, které bych vyhledával...ostatně v mé věkové kategorii to ani není úplně běžné. Postupem času jsem narážel na recenze, hodnocení a komentáře, které nebyly příliš jednoznačné. Někteří hodnotitelé se rozplývali nadšením (z různých důvodů), jiní zaujímali postoj spíš rezervovaný (přece jen kritizovat knihu, která dostala hodnocení Magnesia Litera zavání obviněním z nekulturnosti), a poslední skupina zastávala postoj jednoznačně odmítavý.
Co v takovém případě? Nejlepší je knihu vzít, přečíst a udělat si vlastní názor. Podotýkám, vlastní - ne nutně objektivní, ne nutně jediný správný. Takže jsem knihu vzal a přečetl. A přiznávám, že jsem na rozpacích, jak ji hodnotit - stejně jako rozporuplně ji hodnotí jiní čtenáři.
Na jedné straně hodnotím kladně respektování základních historických skutečností, hodnotím kladně i humor a nadsázku. Nicméně, oproti tomu stojí otázka, zda fantazie není popuštěna až příliš - pak humor působí až křečovitě. Vadilo mně i popisování sexuálních scén, které nebylo podle mého názoru nezbytné, ale spíše jsem měl pocit nějaké účelovosti - ale ta mně osobně zůstala utajena. Dějová stránka se dostává do pozadí, v podstatě o ni už ani moc nejde. Tato stránka knihy mne příliš nenadchla a jen z tohoto důvodu bych knihu ani nedočetl, a zcela jistě ji zařadil mezi knihy "na jedno použití".
Druhou oblastí, která mne (a jistě nejen mne) upoutala, je jazyk autora. Je to ještě próza? Nebo je to už poezie? Nevím, tohle si netroufám hodnotit. Nicméně jazyk, který autor používá je úžasně barvitý. Dokonce si troufám tvrdit že natolik, že otázku obsahovou úplně opouštím a přestávám vnímat, pohlcen poetičností, krásnými obraty, novými výrazy. Žádné obraty na úrovni vyjadřování žáka druhého stupně základní školy. Holé věty a jednoduché výrazy. Naopak, krásná, barvitá řeč. A přiznávám, že ta u mne natolik převážila, že jsem dal 4 hvězdy - popravdě 3 za jazyk, 1 za děj. A jen kvůli té krásné češtině stojí za to po ní po čase opět sáhnout.

Daydreamer
29.10.2018 1 z 5

Stačilo pár desítek stránek, abych pochopil, že tahle kniha tedy opravdu, ale opravdu ne. Nesedlo mi v ní nic. Jistě trochu naivně jsem očekával obdobnou záležitost, jako je Urbanův naprosto skvělý Lord Mord. Nemohl jsem se více zmýlit.

Kristy78
28.10.2018

Absurdní? Myslím, že je to nejvýstižnější hodnocení děje a nečekaného vývoje a závěru :) Kniha je úžasně čtivá, skvělá po jazykové stránce. Zaslouženě oceněná. Moc díky za tip, P.!

Blue
23.10.2018 4 z 5

Pánské čtení. Mohou to samozřejmě číst i dámy, ale budou se červenat.

sarka45
05.10.2018 5 z 5

Tak něco takového jsem ještě nikdy nečetla. Vybrala jsem si to kvůli výzvě a vůbec nelituji. Neuvěřitelně bohatý jazyk, klobouk dolů. Takový Karel Čapek dnešních dnů. Zařazení "lidových" slov bylo přirozené a vůbec neuráželo. Fascinující fantazie ale i znalosti. Spousta zajímavých myšlenek k zamyšlení. Nečekaný závěr. Mně se to moc líbilo.

eliska2669
27.09.2018 3 z 5

Jedna z nejvíce WTF knih, co jsem kdy četla. Četla jsem to při pěší cestě 90km o samotě skrze německé lesy, ještě jsem potom měla horečku, takže to tomu nepřidalo. Durman (představovala jsem si ho jako nějakýho padesátníka, ačkoli bylo mnohokrát zmíněno, že je mladý) tam furt s někým šoustá a jí podivný jídla. Ale jsou tam vtipný citáty na začátcích kapitol a kniha je krásně graficky zpracovaná.

Miloš333
22.09.2018 5 z 5

Skvělé počteníčko! Oceňuji brilantní práci s jazykem, zbalosti staropražských surreálií i jistou posedlost obskurnostni všeho druhu...
Podobné knihy: Miloš Urban - Sedmiikostelí, Lord Mord.

jitka7655
05.09.2018 1 z 5

Obávám se, že jsem knihu nepochopila... a v polovině odložila. Pro mne nesourodý zmatek... nicméně musím přiznat krásnou práci s jazykem, bohužel, proto abych pokračovala mi nestačila.

InaPražáková
28.08.2018

Původně jsem tu měla komentář, který končil: Autor napsal knihu pro vlastní potěšení a já se bavila s ním. Druhé čtení už asi nebude takové, když znáte všechny příšery, zámek hrůzy ztrácí kouzlo, ale zážitek to byl jedinečný.

Po Andělím vejci, které se mi četlo dost nepříjemně, jsem si zopakovala Mumie, abych viděla, jestli jsem se posunula já, nebo autor. Třeba mi Vejce pořád moc leží v hlavě, ale tentokrát mě to zesměšňování žen, Němců a republikánů bavilo o dost míň, spíš jsem si říkala, nakolik Stančík v duchu pouček svého pseudořádu beletrizuje nepohodlné názory, aby je učinil stravitelnějšími.
Poprvé jsem přirovnávala k zámku hrůzy, tentokrát to byla procházka zákulisím atrakcí, o kterých vím, že jsou zábavné, ale mně už cizí. Ale třeba prostě ztrácím smysl pro humor.

flipflop
08.08.2018 5 z 5

Skvělá kniha, už jsem ji dvakrát četl a jednou slyšel.

MayB2
27.07.2018 4 z 5

Krásná práce s češtinou.

EmiClare
26.07.2018 3 z 5

Věřím, že má tato kniha mnoho příznivců, je psána osobitým stylem a krásným jazykem. U mě se ale minula obsahem.

Kaik
21.07.2018 5 z 5

Jazykový koncert! Takovou slovní pestrost jsem už dlouho v knize nepotkal. Vyprávění je spíše popisné, ale popis křivolakých uliček, hospod a tajů staré Prahy je brilantní. Děj, řekl bych, je spíše druhotný, nicméně jedná se o kriminálku se sériovým vrahem. Neskutečně mě bavila jména osob, např. takový baron Sulz-Rossoll d’Aspiq mě totálně rozsekal. A ty popisované kulinářské výtvory - úplně se mi sbíhaly sliny. Pochválit musím historickou zdatnost autora i jeho leckdy až zvrhlou fantazii. Velmi osvěžující dílo plné humorné nadsázky, které bych rozhodně nechtěl překládat. Zasloužená Magnesia Litera, tohle byla dobrá volba!

lenkycka
19.07.2018 5 z 5

Opulentní román plný chuti morku, pachů a špíny Prahy druhé poloviny 19. století, napětí a sexu na prodej.

Perfektní rešerše dobových reálií a zaujetí Prahou.

antonin0999
17.07.2018 4 z 5

Zábavná jazyková hravost Terryho Pratchetta se spoustou zajímavých pochutin a encyklopedií pornografie.

Čeština se vydala na ples a pan Stančík z ní udělal královnu.

Libovej bordel.

Pablo7
16.07.2018 3 z 5

Nechápu, že tohle mohlo dostat Magnesii Literu. Originální to sice je, ale moc jsem se nebavil. Kombinace líčení brutálních vražd, "geniálního" vyšetřovatele, který neustále vymetá hospody a bordely mě příliš vtipná nepřišla. jsem asi moc útlocitný. :-) Snad se u líčení sexuálních dobrodružství aspoň uspokojil autor.

slawa.cap
10.07.2018 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Vtipně napsaná detektivka o jídle, sexu a cestování s trochou napětí a mystiky.
Nevěděl jsem do čeho jdu a začal číst jako čtenářskou výzvu. První kapitola mě zaskočila, ale rychle jsem se zaposlouchal. Celou dobu jsem se bavil a s napětím očekával jak se bude Poldiho příběh odvíjet dál. Byl bych rád za pokračování.

olga8832
09.07.2018 5 z 5

Snad nejzajímavější kniha, jakou jsem kdy četla

Tirisa
05.07.2018 4 z 5

Trvalo mi opravdu jen pár stránek se začíst, a když se stalo už jsem se jen vezla a užívala si. Styl psaní se mi neuvěřitelně líbil, pan Stančík dokázal dát poezii i do těch nejpovrchnějších denních úkonů a o to asi hlavně šlo...Příběh sám o sobě byl tak naprosto absurdní, že nějaké vyšetřování vraždy jsem nakonec ani nemohla brát moc vážně a prostě jsem jen četla, co mi autor předkládal a usmívala se u toho. Nejvíc asi na začátku každé kapitoly a pravidel spolku Ordo Novi Ordinis. Takže za mě nakonec "absurdní" 4 hvězdičky a "absurdní" doporučení k přečtení :-)