Mlýn

Mlýn https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391225/bmid_mlyn-5BW-391225.jpg 5 959 322

Fascinující příběh podle skutečné události. Dva bratři. Jeden mlýn. A jeden slib… Strhující příběh dvou bratrů, kteří dali slib umírajícímu otci, že uchrání jejich mlýn a majetek proti všem. Lze takový slib dodržet za všech okolností? Může oddanost takovému závazku odolat i mašinériím totalitních režimů? Bratři svůj závazek splnili. Ale za jakou cenu…... celý text

5tužka
06.08.2023 5 z 5

Fantastický příběh vyprávěný v audioknize dokonalým Pavlem Soukupem. Jsem absolutně blažená a všem doporučuji!!!

Martina166
27.07.2023 5 z 5

Milé překvapení. Stalo se mi co málokdy - nalistovala jsem dopředu pár stránek, abych se ujistila, že se bratři např. z psychiatrie ,zdraví' vrátí na svůj mlýn.
Františku, Karle a faráři Hřibe moc jsem vám fandila.

lencin
05.07.2023 3 z 5

Fascinující příběh dvou bratrů a jejich mlýna. Dějiny 20.století Česko(slovenska) na příběhu jedné rodiny.
Výborné byly ukázky z dobového tisku (Rudé právo).
Co mě trochu mrzelo byl styl knihy, chvílemi na mě působila spíš jako kronika obce Hoslovice než jako román.

Jana_Hlus
18.06.2023 1 z 5

Příběh mě nalákal, potenciál určitě měl, ale to zpracování ho úplně zabilo. Škoda. Možná to chtělo spojit se s někým, kdo dovede dobře psát, ale nemá o čem:-).

marwinmh
24.05.2023 4 z 5

Jak dodržet slib daný otci v době, která nepřála jiným názorům, vyžadovala poslušnost a podřízení se režimu? Těžko a rozhodně ne bez následků.
Bravurně vykreslený příběh o cestě dvou bratrů za udržení rodinného Mlýna napříč měnícími se politickými režimy.

Veruci
15.05.2023 3 z 5

Bohužel musím konstatovat, že mi to přišlo stylisticky velmi slabé.
V knize se střídají popisy skutečných historických událostí, popisy dění na vsi a pokus o příběh. A byl by to příběh s velkým P, pokud by autor byl spisovatelem s velkým S.
Připadalo mi to chvílemi jako ucházející učebnice dějepisu, chvílemi jako kronika obce, ale román nikde.
Příšerná byla přímá řeč, dialogy jsou napsány velmi těžkopádně - zejména uvozující věty.
Plusy: Výňatky z tehdejších zákonů a vyhlášek. Je zde představen opravdu velmi zajímavý osud obou bratrů a mlýna (mám další tip na výlet). Nakonec hodnotím lehce nadprůměrně. Zejména za přiblížení životní pouti obou bratrů, díky čemuž byla kniha zajímavá.

SonaH
20.04.2023 5 z 5

Tolik se mi chtělo v tom mlýně ještě chvíli zůstat tak dobře to tam teď znám to je úděl čtenáře dobré knihy. Děkuji za vzpomínku na staré časy, ikdyž to bylo smutné ohlédnutí, a také za literární zážitek.

Martule44
14.04.2023 5 z 5

Krásně sepsané vzpomínky na dobu, která lidem přinesla mnoho utrpení a bolesti.
Bratři Hadrbolcovi obdivuhodně ustáli slib daný svému otci a uctili tak nejenom jeho památku, ale poukázali též, jakou váhu měla dříve rodinná pospolitost, úcta a dané slovo.
Bylo by tomu tak i dnes?

katerina9582
09.04.2023 5 z 5

Mně se kniha líbila velmi. Svižná, čtivá. Fascinující příběh. Určitě doporučuji

Lucissia
18.02.2023 5 z 5

Myslela jsem si, že knihu budu číst týdny. Přečetla jsem ji za pár dní, takže to mluví asi za vše. :-) Silný příběh, jen škola toho konce, i když byl asi opravdu ze života. Až si člověk říkal, jestli to všechno bratrům Hadrbolcovým za to stálo. A fakt vynikající linie kolem faráře Hřiba. :-)

oladnb
31.01.2023 5 z 5

Přečteno již od loňského srpna, bohužel jsem zapomněla vložit komentář a hodnocení. Pocházím ze Strakonic a nyní žiji od Hoslovického mlýna do 10ti km. Několikrát jsem ho samozřejmě navštívila a žasla nad jeho zachovalostí. Ještě před přečtením knihy jsem častokrát uvažovala, co se zde odehrávalo a jak se zde žilo, jací zde byli lidé. Zahřálo mě u srdce, že lidé zde žili dobří. Jak by také ne, když se věnovali tak ušlechtilému řemeslu, ale to není samozřejmostí. Co u naopak u srdce bolelo jsou smutné a mnohdy až nešťastné osudy. Ach běda, jaká tehdy byla těžká doba, to my zkrátka vůbec neznáme....

EllisIsland
18.01.2023 5 z 5

Zvláštně napsaná kniha, ale naprosto skvělá. Připomněla mi tu hromadu komunistických keců, které jsem viděla a poslouchala za totáče a které už jsou minulostí. Knihu by měli číst především mladí lidé, kteří tu dobu nepamatují a domnívají se, že podobné zřízení by za jiného vedení mohlo fungovat. Prostě nemohlo, mějte to všichni na paměti. Bohužel historie se čase opakuje, doufám, že já už to za svého života nestihnu. Poslouchala jsem jako audio se skvělým Pavlem Soukupem. Kniha je inspirovaná skutečným Hoslovickým mlýnem.

slečna.k
15.01.2023 2 z 5

Bohužel ne moc dobře napsaná kniha, tak trochu středoškolská kvalita. Kniha tudíž pro jinou věkovou kategorii, nebo někoho méně náročného na kvalitu. A tematicky jistě spíš pro ty, co neví o historii 20. století nic moc.

Isew
14.01.2023 5 z 5

Jsou knihy, na které po přečtení velmi brzy úspěšně zapomenu. Jsou knihy, na které nezapomenu nikdy. Tato kniha je ten druhý případ. Silný příběh dvacátého století. Omlouvám se za vulgarismus, ale je to citace a já to tak cítím "Komunismus je svinstvo a komunisti jsou svině." A to i ti, kteří se po revoluci převlékli z montérek do fialových sak. Porevoluční doba byla popsána stejně pravdivě jako období komunismu. Je to kronika dvacátého století. Doporučím ji svým dětem, protože je nutné, aby věděli, jaká byla doba do které se narodili jejich rodiče a proč někteří spoluobčané i po třiceti letech po pádu toho zrůdného režimu chtějí do čela státu demokraticky zvolit usvědčeného estébáka, lháře a zloděje.
Citace z knihy: "Marcela přemýšlela o tom, že tu zvláštní dobu už asi nikdo nepochopí. Nikdo si to už neumí představit. Jen nevěděla, jestli je to dobře. Jestli je dobře, že by už asi nikdo z dnešní mladé generace neuvěřil tomu, čeho byla za svůj život svědkem. Neuvěřil by vyprávění Františka a Karla o tom, čeho může být člověk schopen. Co se může stát, když si lidi dobrovolně a demokraticky zvolí systém, který umožní vládnout psychopatům a zrůdám."

faraonka
31.12.2022

Čekala jsem od této knihy víc .

TomHr
09.12.2022 5 z 5

Měl-li bych někomu zcela neznalému vysvětlit, proč byla komunistická vláda lůzy tak strašná, v čem spočívala devastace země, krajiny a lidí za tzv. socialismu, s klidným svědomím doporučím Mlýn. Autor nás provází životními osudy neokázale statečných bratrů mlynářů a lidí v jejich okolí. Kniha je však mnohem více o tom, jak se spodina společnosti, gauneři a psychopati rádi ujali moci. Jaký teror rozpoutali a jak nevýslovné utrpení tahle komunistická sběř dokázala připravit lidem čestným, lidem, kteří si dokázali stát za odlišným názorem, příslušníkům církve nebo nešťastníkům, kteří prostě jen měli nějaký majetek, byť nevelký. Není to příjemné čtení, styl je navíc místy těžkopádný. Přestože Mlýn bych nezařadil mezi knihy, od kterých se nelze odtrhnout. Příběh je natolik působivý a silné osobnosti tak dobře popsané, že je člověku až líto, že už je konec.
Text osvěžují dobové novinové titulky (dvacet let novoročních projevů soudruha Husáka) a sem tam budovatelská báseň. Také je z knihy zřejmé, proč se stále tisícům lidí stýská po době před rokem 1989. Ono se vlastně lidem žilo dobře, měli domky, i když hnusné, měli auta, i když šunty. Co kdo potřeboval, ukradl si ve fabrice nebo v družstvu. Neschopní impotenti si snadno léčili komplexy na šikovných a pracovitých, stačilo říkat ta správná hesla a stát se třeba předsedou závodního výboru KSČ. Smutná doba. A smutná společnost, která jako dnes tíhne ke snadným řešením a silným vůdcům slibujícím vyřešit za nás všechny problémy a rozdat všechno všem. No jo no, koho dneska zajímá nějaký Leopoldov, Jáchymov, Příbram. Ostatně i ve škole se čtyřikrát za školní docházku probírá prvobytně pospolná společnost a osmkrát se provede rozbor třeba plytkého spisku B. Němcové. Ale jak to doopravdy vypadalo v táborech Svornost nebo Nikolaj, které konkrétní zrůdy a které zrůdné ideologie stály za devastací Československa od poloviny 20. století, na to ve školních osnovách nezbývá prostoru. Složité to téma, pojďme si, děti, radši udělat rozbor Babičky!

DorianGreene
08.12.2022 1 z 5

Fascinující příběh podle skutečné události. Tak zní podtitul románu Mlýn. A byl by to opravdu fascinující zážitek, ale bohužel literární kvalita je na úrovni základní školy. Poslední čtvrtinu už jsem četl v podstatě jen názvy kapitol, protože ty už samy o sobě vysvětlují, o čem budou následující odstavce a připravují tak čtenáře i o překvapení. Dostat takhle silné téma, které opravdu vychází z reálné nedávné historie Hoslovického mlýna na Strakonicku, do rukou Alena Mornštnajnová nebo Karin Lednická, tak je z toho senzace roku. Tohle byla bohužel promarněná příležitost. Na druhou stranu, kdyby byla kniha určená třeba pro čtenáře od 12 let, tak je to ideální seznámení se s hrůzami nacismu a komunismu.

katerina6763
08.12.2022 4 z 5

Kniha trochu zjednodušeně pohlíží na historii dvacátého století v naší zemi, i když četla se velmi příjemně. Kapitoly jsou většinou velmi krátké, bohužel z nich lze vyvodit, co se na následující stránce odehraje.

j.vitek
04.12.2022 1 z 5

Nezaujalo mě tedy jsem odložil záhy. Pro mě jaksi příliš předvídatelné a zjednodušující. Odradila mě i určitá snaha o historizování až didaktičnost podpořená dobovými výstřižky. Míří na jiný druh čtenáře.

Janek
28.11.2022 4 z 5

Čtivá kniha s originální procházkou po nedávné historii. Velká škoda, že nadpisy kratičkých kapitol prozrazují, co se bude na nadcházejících řádkách dít. Čtenář je ochuzen o jakékoli překvapení,