Mlýn

Mlýn https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391225/bmid_mlyn-5BW-391225.jpg 5 959 322

Fascinující příběh podle skutečné události. Dva bratři. Jeden mlýn. A jeden slib… Strhující příběh dvou bratrů, kteří dali slib umírajícímu otci, že uchrání jejich mlýn a majetek proti všem. Lze takový slib dodržet za všech okolností? Může oddanost takovému závazku odolat i mašinériím totalitních režimů? Bratři svůj závazek splnili. Ale za jakou cenu…... celý text

zandu
15.03.2024 5 z 5

Silný příběh.

Mayaotzin
02.03.2024 4 z 5

Vlastně si nejsem jistá, zda chci dát 3 hvězdy, 4...5...
Určitě stojí za přečtení, jen toho slibu otci tam bylo až moc.

Jinak to bylo opravdu výtečné, ale je mi z toho špatně na duši. To potrestání všech těch zmetků, které nikdy nepřišlo.

...

Marcik7
19.02.2024 5 z 5

Příběh dvou bratrů a jejich mlýna na pozadí událostí naši nedávné historie měla by to být součást doporučené četby pro ty, kteří to nezažili a snad nezažijí už nikdy. Přitom psáno lehce, čtivě a dokonce s dávkou humoru.

AlenaF
14.01.2024 5 z 5

Příběh, který se zaryje pod kůži a o kterém musíte přemýšlet hodně dlouho. Vše, co bych chtěla napsat do komentáře už bylo napsáno.

Lenka276
04.01.2024 5 z 5

Nádherná kniha, prostě TOP! Neuvěřitelný příběh o statečnosti bratrů, kteří splnili slib otci. Osobně jsem navštívila mlýn v Hoslovicích, kde bratři žili, všude jsem tam bratry viděla :-), velmi silný zážitek. Velmi chválím pana spisovatele, děkuji za knihu.

Entaglement
26.12.2023 5 z 5

Vynikající kniha/příběh s mnohovrstevným pohledem na dobu zlořádu, na doby před a po ní, na lidské povahy, na běh dějin, na smysl(y) bytí. Kniha je také skvělou možností zpětné cesty ve vlastních vzpomínkách a projekcí epoch a dob skrze lidské vlastnosti. Ocenil jsem i sem tam se objevující autorův jemný cit pro humor, ale především realistický pohled na věc, včetně zakončení příběhu. Velice za tuto knihu autorovi děkuji. A doplňuji, že v audio verzi je na cesty autem dokonalá.

preciousek
01.12.2023 5 z 5

Silný příběh....
Pohled na komunismus z druhé strany, než jak tu dobu znám já.....

Čičolina
27.11.2023 2 z 5

Nepochybuji o autorově nenávistí ke komunismu a touze na všechno to komunistické svinstvo zamířit reflektor pravdy. To ho ctí, ale...jak navíjel fakta a zlořády do jednoho klubka, už se asi ani nemohlo povést převyprávět příběh uvěřitelný, ač se všechno tohle mohlo stát a také stalo. Něco ve Škvoreckém, něco ve Švandrlíkovi, Peckovi či Doležalovi. Dokonce i Vašek byl...a to už fakt bylo moc, možná tři novely na tohle téma a vypadalo by to lépe,nevím.Pro mě od půlky otrava,pak už jen ironicky škleb.

Myrha
27.10.2023 4 z 5

Jeden mlýn, 2 bratři a dějiny pos* se.

Tahle kniha v audio verzi dostala 4. rozměr.
Úryvky z dobových novin doprovázené radostnými budovatelskými melodiemi opravdu člověka vtáhly do děje. Úplně mi běhal mráz po zádech při vzpomínce, jak tohle člověk slýchával z rádia.

Příběh je napsaný jakoby dokumentárně, ale to krásně podtrhuje povahu obou hlavních hrdinů. Moc jsem si užívala tu cestu prostých obyčejných lidí od poctivých sedláků po úplné podivíny a vyvrhele společnosti.
Na těch 2 samorostech jsem si připomněla, jak se člověk nesměl lišit a mít názor.
Poučné byly citace z dobových zákonů.

Možná by to měla být povinná četba.

Bedřich63
20.10.2023 4 z 5

Kniha se mi líbila, bylo to zajímavé a poučné čtení.
Ale neodpustím si poznámku vůči popisu této knihy v záhlaví. Podle mě se nejedná o fascinující a strhující příběh, ale spíš bych to hodnotil jako velice silný příběh, jak se píše v komentáři pode mnou.
Autor je celoživotně ajťák, tomu také odpovídá styl psaní v této knize. V oblasti IT jsem se pohyboval i já mnoho let, takže ten styl vyjadřování znám a je mi blízký. Proto má kniha krátké a jasně definované kapitoly, stručně popsané události a dlouhými popisnými pasážemi nehýří.
Vlastní příběh je zajímavý a také v mnohém poučný. To, že v každém režimu jsou odlišnosti od průměru trestány, je známá věc.
Já jsem si čtení užil a zase jsem díky DK a jejím čtenářům objevil pro mě nového autora. Přečtu si od něj i další knihy, už jen proto, abych si pro sebe vyhodnotil, jestli ten úsporný styl je mu vlastní, nebo ho použil jen v této knize.

gargamelka
01.10.2023 5 z 5

Silný příběh, který nás provází historií

Han-nah
25.09.2023 5 z 5

Je to nezapomenutelný, až neuvěřitelný příběh. Styl psaní mi vyhovoval, téma zaujalo, včetně, dneska, pro někoho komické, ale v té době krutě pravdivé útržky z Rudého Práva. Knihu bych doporučila jako povinnou četbu, ale dle myšlení některých mladých lidí, jejichž názory slyším, v době komunismu nežili, ale rádi o něm mluví. U některých mi připadá, jakoby neměli rodiče a prarodiče.
Mé babičce v padesátých létech úmyslně, jako výstrahu, podpálili stavení, vzali jí pozemky do JZD, kde pak i pracovala, protože byla vdova s dvěma dětmi. Vždy, jak dnes procházím okruhem kolem přehrady Olešná, zastavím se na určitém místě, podívám se na vodu a na svou milovanou babičku vzpomenu. Byla ze selského rodu a půda byla její život. Ale i v její vesnici byli lidé a LIDÉ. Udavači, ale i ti neviditelní s nataženou pomocnou rukou a srdcem na dlani. Toto vše se mi promítalo při čtení této nádherné , emotivní knihy.
Dva bratři, Karel a František a jejich slib daný umírajícímu otci, ať zachovají mlým. Nezapometulný příběh těchto bratrů, kteří byli ponižování, mučeni, odveleni k nuceným pracem, odolávali totalitnímu režimu, který se je snažil zničit i za cenu omezení svéprávnosti. Obdivovala jsem jejich odvahu, málomluvnost, pracovitžost a hlavně všestrannost v boji peklem nástrah, mučení a zastrašování.
"BYLI DVA A PROTI VŠEM"
Jedinými přáteli byli Marcelka a úžasný farář Hřib, který taky přošel peklem.
Ale ani po pádu komunismu zájem o mlýn neupadá.
Zaujaly mě pravdivé citace, ale i moudra pana faráře.
Toto není z knihy, ale k tématu.
- Být dobrým člověkem je mnohem těžší, ale o to víc naplňující. Můžete mít
spoustu funkcí a obrovský vliv, můžete mít spousty peněz a majetku,
ALE POKUD NEMÁTE DOBRÉ SRDCE, JSTE K NIČEMU.

Kuci12
17.09.2023 5 z 5

Kniha o tom - "Co se může stát, když si lidé dobrovolně a demokraticky zvolí systém, který umožní vládnout psychopatům a zrůdám."
Jeden slib, jeden mlýn a dva bratři, kteří dokázali čelit zlu a svůj slib dodržet i když zaplatili až příliš velkou cenu. "Čas. Vzali jste nám čas. Čas svobody."
Po celou dobu mi v hlavě rezonovala otázka proč? Jak jsme si mohli navzájem způsobit takové věci a proč?
"Přemýšlela o tom, jestli jednou, až lidé zcela zapomenou, jestli se to všechno může opakovat" Ráda bych věřila, že ne, ale znáte to.....Díky za příběh "Nejobyčejnějších hrdinů", který tu už s námi bude napořád - stejně, jako mlýn.

Martina157
08.09.2023 5 z 5

Za mně jedna z nezapomenutelných knížek, na které čtenář myslí ještě dlouho po jejím dočtení, popisuje smutnou minulost, na kterou bychom neměli zapomínat.

iceVS
08.09.2023 5 z 5

Úžasný.
Naprosto mě uchvátil autorův civilní styl psaní. Místa a situace, kde by jiní dojili city až na krev, popsal pan Vaněček s lehkým odstupem a záleží jen na čtenáři, jak moc chce děj prožívat. Taková svoboda rozhodnutí při četbě i prožitku, to mám ráda.
Za vynikající nápad považuji použít výňatky z dobového tisku, alespoň mě to zlehka a naprosto automaticky usadilo do příslušné doby, což přesně potřebuju a vyhledávám.
Vážně úžasná a báječná knížka.
Jen zamyšlení. Vážně by rodiče chtěli po svých dětech slib vztahující se k majetku, kdyby jen z části tušili, jak moc jejich děti budou strádat a trpět? Jen vím, že já bych takového hrdinství, kterým "trpěli" oba bratři, schopna fakt nebyla.

Luteka
31.08.2023 2 z 5

Velmi průměrná kniha. Příběh je zajímavý, ovšem stylisticky je to velmi slabé a celé to jen tak klouže po povrchu. Autor se asi pokoušel o kroniku vesnice, podobně jako Karin Ledecká v Šikmém kostelu, ovšem neuměl lidsky vykreslit postavy a tak to zůstalo spíše jen na povrchním dobovém vyprávnění.

JankaV80
22.08.2023 4 z 5

Za mě osobně super kniha. Příběh se četl sám, děj přirozeně ubíhal a byl doplněn dobovými texty z novin, což bylo pro dokreslení celé situace naprosto bezvadný. Když si člověk uvědomí, že se jedná o skutečný příběh, běhá mu občas mráz po zádech.
Knihu určitě doporučuji.

Úprava komentáře 2.9.2023:
Včera jsem měla možnost navštívit mlýn v Hoslovicích, o kterém kniha vypráví. To, že se autor knihy nedržel všech historických faktů, to bych ještě pochopila - nepsal kroniku vesnice, ale román. Co je ale zarážející je skutečnost, že autor popsal Mlýn úplně jinak, než vypadá. Vůbec jsem neměla pocit, že ten Mlýn, co vidím v reálu je stejný Mlýn, o kterém vypráví kniha. A přitom víme, že Mlýn je prohlášený za památku právě proto, že se dochoval v původním stavu. Autor totiž příběh sepisoval, aniž by Mlýn navštívil (to sice udělal, ale až po vydání knihy), aniž by se prošel po vsi. Pochopila bych to, kdyby se jednalo o Mlýn na druhé straně zeměkoule, ale ne, když se jedná o Mlýn v naší vlasti.

Jessica007
22.08.2023 5 z 5

Výborná kniha. Koupila jsem si ji i do svojí domácí knihovny. Je podle skutečných událostí. Doporučuji.

Monika164
13.08.2023 5 z 5

Krásná kniha, doporučuji

Anitram22
09.08.2023 4 z 5

(SPOILER) Zajímavý příběh, který nas provede 100 letým obdobímnaší země. Chvílemi až děsivé, co vše se v jednotlivych dekádách 20. stoleti dělo. Kniha se mi četla dobře, jen ten konec se oproti předcházejícímu ději, tak nějak vlekl. Knihu doporučuji k přečtení. Na některé milníky naší historie by se rozhodně zapomínat nemělo.