Mlýn

Mlýn https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391225/bmid_mlyn-5BW-391225.jpg 5 959 322

Fascinující příběh podle skutečné události. Dva bratři. Jeden mlýn. A jeden slib… Strhující příběh dvou bratrů, kteří dali slib umírajícímu otci, že uchrání jejich mlýn a majetek proti všem. Lze takový slib dodržet za všech okolností? Může oddanost takovému závazku odolat i mašinériím totalitních režimů? Bratři svůj závazek splnili. Ale za jakou cenu…... celý text

Ivana.Ka
23.03.2021 2 z 5

Za mě tedy obrovské zklamání... Většinou se v hodnocení sejdu s ostatními čtenáři, nicméně, teď mám pocit, že jsem četla úplně jinou knihu... Téma je určitě skvělé a byl to důvod, proč jsem si chtěla knihu přečíst, ale po pár stranách jsem ji musela odložit. Co se týče kvality zpracování textu, velká bída, ruší mě neustálé nadpisy a jednoduchost vět, žádný čtenářský zážitek. Nejvíce mě asi rozčilovala přímá řeč, kdy se stále opakovalo: řekla maminka, řekla Hanka; řekla porodní bába, řekl Hadrbolec. To se nedá...

Chesterton
13.03.2021 5 z 5

[audiokniha]
Nádherné - trochu podobenství, trochu pohádka - na podkladě sakra kruté, krušné a bolestivé československé reality!

Je tu převaha chvály, která se týká síly příběhu, ale i kritika stylu a formy. Způsob popisu vskutku zpočátku dlouho tahá za oči i uši.
Jak trefně píše hanzmb:
"Další ajťák v naší literatuře, který ukazuje, že literární řemeslo se naučit nedá."
A zároveň si pak v průběhu říkáte "tohle by měly slyšet naše děti nebo vnoučata". Styl psaní je mladšímu čtenáři šitý na míru, asi že se autor na něho ve své tvorbě zaměřuje?
Dlouho jsem bojovala zda neodložím, ale asi v polovině si mě bratři Hadrbolci svou osobitostí a autentickým venkovským přístupem neskutečně získali !
A vzhledem k mojí zkušenosti s venkovskou generací té doby vůbec nepůsobí jako balíci. Naopak.
Tanuki to dokonale vystihl. Podepisuji. Veverka@ořech pěkně píše o nezlomnosti charakteru a podstatu vnitřní svobody, což je hlavní motto příběhu.

Kaja77 zmiňuje žactvo, k tomu bych dodala, že kniha rozhodně pro větší děcka není počtem stran vhodná i přes styl, který by asi vyhovoval. Ovšem audiokniha s dokonalým hlasem Pavla Soukupa, to už je jiná káva. Tam je vše trochu snesitelnější . . .
5/2

Maryl
10.03.2021 4 z 5

Je to takový sprint stoletím. Autor to chtěl mít asi rychle za sebou. Nejdřív si napsal názvy kapitol, pak vepsal pod každou příběh (někdy jen anotaci), ale zapomněl pak ty názvy kapitol smazat, což ubírá polovinu zážitku. Z toho jsem byl nešťastný. Ale jinak jsem se odtrhnout nemohl, to zase jó ;-).

invocation11
08.03.2021 2 z 5

Půjčeno na základě reklamy o strhujícím příběhu popisujícím celé století boje dvou mužů o otcův starý mlýn. Zaprvé – zase se mi potvrdilo, že reklamy kvalitu nezaručí. Zadruhé – celé to století boje zní sice skvěle, ale taky by se mělo dodat, že z (téměř) každého roku je tu jen jedna, dvě krátké kapitolky o tom, co se zrovna událo. No jo, to se pak celé jedno století shrne celkem snadno...
Nevím, jestli mám v poslední době na českou literaturu smůlu, ale stejně jako u Sametových iluzí i tady mi vadil úděsně popisný styl (ten řekl toto a pak myslel tamto, aby udělal hento...), dobové novinové články jsou sice fajn, ale knihu jako celek nezachrání. Téma je úžasné, silné a motivující, ale psané takovým tím oblíbeným, moderně lehkým stylem, aby oslovilo co největší základnu čtenářů. Bohužel tím ale ztrácí na své vážnosti (bratři občas vystupují skutečně jako tuctový venkovský balíci), což je u takového tématu skutečně velká škoda.

ahomonicky
05.03.2021 5 z 5

No tak musím říci, že ačkoliv mám doma knihu dlouho, a dlouho jsem nemohl odhodlat k četbě, jsem příjemně překvapen. Knížka se mi moc líbila. Popis doby je sice mnohdy zjednouššený, ale to je účelem a velmi příjemným. To co tady mnozí popisují jako naivní přístup je naopak promyšleným a krystalickým popisem pocitů doby. Příběh jako takový není nijak obsáhlý a jeho jednoduchost je v kontextu vyprávnění odpovídající. Ačkoliv je hlavní náplní popis doby "temna", je z konce patrné, že lidi se prostě nemění...Fajn čtení

Šura
22.02.2021

Ne, knihu po 25ti stránkách odkládám. Jak už psal někdo níže v komentářích - nestačí silné téma, důležitá je i kvalita zpracování. Tady mám dojem, že čtu slohovou práci žáka ZŠ, který ještě navíc nedával pozor při probírání nadužívání slovesa být.
Jsem ráda, že lidi pořád čtou, ale už poněkolikáté jsem narazila na knihu s absolutně neodpovídajícím hodnocením.

kaja77
03.02.2021 5 z 5

Bylo to velmi zajímavé čtení, jak někdo níže navrhoval vhodné jako povinná četba (bohužel pro žactvo příliš mnoho stran, soudím dle vlastního potomka). Doba komunismu zvlášť v 50.letech byla strašná zvrhlost. Každopádně František a Karel byli dobří týpci. stránky Rudého práva v textu byly názornou ilustrací doby. Docela jsem koukala, jaké kraviny se psaly v novinách v roce mého narození.... mlýn stojí dodnes, je rekonstruovaný a jakmile se někdy dostanu v onu část republiky velmi ráda vodní mlyn v Hoslovicich navštívím. A nemohu si pro sebe nechat citací z knihy "Mnoho se změnilo, ale lidé zůstávají stejní, jenomže teď víme líp, kdo je kdo. Kdo je slušný, byl slušný vždycky, kdo byl věrný, je věrný i teď. Kdo se točí s větrem, točil se s větrem i dřív, kdo myslí, že teď přišla jeho chvíle, myslel vždycky jen na sebe. Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky, kdo mění víru, nemá žádnou"

Blue
03.02.2021 5 z 5

Suverénní vypravěčství. Originální styl. Dobrý příběh. Velký smysl pro humor a ironii. Ještě větší zážitek pro ty, co ve mlýně byli.

Eva-K
30.01.2021 3 z 5

Velmi chválím za námět, za některé myšlenky, které si určitě budu pamatovat... ale jak už psal někdo dříve, čekala jsem víc. Je to čtivé, ale ke konci se to už táhlo, psychologie postav nebyla vždy úplně dobře vystižená, postavy různě “mizely” atd. Takže za mě se jedná o zajímavý příběh, ale velká literatura to bohužel, dle mého názoru, není.

Maarty
19.01.2021 5 z 5

Na knihu jsem narazila úplnou náhodou. Naštěstí! Je skvělá, doporučuji.

hapac
11.01.2021 5 z 5

Moc hezká kniha, příběh, který vám musí ještě dlouho ležet v hlavě, který vás nutí přemýšlet, příběh, kdy děj určuje slib, který není planým. Určitě doporučuji k přečtení.

mirinda973
08.01.2021 5 z 5

SKVĚLÉ!
Mlýn je přesně ta knížka, která Vás nutí číst a číst. Krátké a svižné kapitoly a vy si pokaždé říkáte ještě poslední, ještě poslední a ani nemrknete a z té jedné poslední je deset:o)
Smutný příběh dvou bratrů, kteří svým slibem podepsaly svůj těžký osud. Vyprávění o mlýnu a bratrech občas přeskočilo na osud někoho jiného, což bylo milé a osvěžující.
I Kdyby byl příběh inspirován třeba jen desetinou ze skutečného života bratrů, klaním se před jejich statečností a postoji vůči režimu.
DOPORUČUJI

Ivana11
05.01.2021 5 z 5

Právě dočteno, prostě nádhera.

PéEm
03.01.2021 5 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem se začetla,ale pak už nešlo přestat číst. Příběh dvou bratrů, co dali slib umírajícímu otci, se mi dostal pod kůži. Mrazilo mě při popisu výslechů a metod komunistického režimu. Rozhodně doporučuju!

Mišák240
28.12.2020 5 z 5

Za mě plný počet. Úžasný příběh o bratrech hrdinech, který nejde než jen číst a číst. V knize je skvěle popsaná nelehká (šílená) doba, její důsledky pro ty, co nešli s "davem", a neskutečné hrdinství obou bratrů, kteří se nikdy nevzdávají a bojují za slib, který dali otci.

Veveruška320
23.12.2020 5 z 5

Byla to úžasná kniha.Je neuvěřitelné,co museli lidé prožívat během války i po válce...,co všechno museli obětovat...Kniha stojí za přečtení a klidně bych ji doporučila i jako povinnou četbu...:o))

evask
20.12.2020 5 z 5

Mně se to líbilo. A styl psaní pana Vaněčka taky. Občas se mně něco trochu nezdálo, např. že by se farář mohl po propuštění z vězení vrátit na svou faru a pokračovat, musel by přece mít státní souhlas, ale to je detail.
Pěkná, čtivá knížka, krátké kapitoly, má to spád a občas i lehký humor, když se to hodí.

crazyslunicko
19.12.2020 5 z 5

Jedním slovem krása. Smutné, ale krásné. Dva bratři, kteří dají slib svému otci, že se nikdy nevzdají svého mlýna. Starají se o něj a dřou a brání se všem, kteří jim ho chtějí vzít, ať to stojí co to stojí. Velice smutná doba, kdy se vše znárodňovalo. Bylo mi z knihy velice ouzko a smutno. Tolik utrpení museli všichni prožít. Velice mi bylo líto pana faráře. Kdysi vládla velká nespravedlnost. Doufejme, že se již takové ošklivé doby nikdy nedožijeme.
Kniha je velmi hezky zpracovaná. Autor probíhá jednotlivými roky a text prokládá články z rudého práva a zasazuje je plynule do děje. Velice hezky napsaná kniha.

tanuki
15.12.2020 4 z 5

Opět jedna kniha, která nám připomíná, co tu bylo a že je dobře, že už to tu není. Politická strana, která to všechno zapříčinila, stále ještě ovlivňuje legálně naše životy, ale volební výsledky dávají naději, že v horizontu pár let zmizí pod hranicí 5%. Potom už ji budeme znát jen z učebnic dějepisu a výstředních prvomájových průvodů zbytků pomýlených věrných.

Zápletka je jednoduchá. Dva bratři slíbí otci, že se postarají o mlýn, který je v majetku rodiny po mnoho generací a soudruzi na všech úrovních státní správy nemohou vystát, když někdo disponuje soukromým majetkem, který odmítá s budovatelským nadšením odevzdat státu. Soudruzi z vesnice jsou při řešení sporů benevolentnější, přece jen to jsou taky sousedé a známí. Soudruzi v Praze už třídního nepřítele dokážou zmáčknout nekompromisně a tvrdě. Aby toho nebylo málo, tak se v knize mihne i zástupce šlechty a farář, takže je ukázáno, kdo všechno pykal buď za svůj původ nebo vyznání. Takto to může znít jako klišé, ale do příběhu to zapadá hladce. Klišé na druhou stranu je, že většina kladných postav je vysokých, tělesně zdatných a fyzicky silných (bratr Tyrš by byl potěšen), kdežto záporáci jsou bezebytku neduživý skrčci s deviantsky pokřiveným charakterem.

Máme před sebou silný příběh o vytvalosti a snaze žít si po svém mimo systém, i když to může vypadat jako bláznovství a výstřednost. Kdo má ale právo zakazovat lidem jejich styl života, pokud nikomu neubližují a nikomu neškodí? Jen chtějí žít tak, jak byli vychováni, ve staletí vyjetých kolejích, které možná nevedou ke světlým zítřkům, ale zároveň nikomu nekříží cestu, aby je musel znárodnit a postavit místo nich asfaltovou silnici, na které bolí nohy a při chůzi schází konejšivý stín starých lip...

veverka@ořech
11.12.2020

Na tuto knihu jsem se dlouho těšila a byla jsem ráda, když na ni konečně došla řada. Má očekávání naplnila. Začátek mě sice připadal poněkud zvláštní, dokonce jsem si říkala, jestli knihu dočtu nebo ne. Trvalo mi, než jsem se začetla.
Celkové dojmy z četby jsem však pozitivní. Autor velmi citlivě a plasticky dokázal popsat dobu 50. let a drsných vyšetřovacích metod. Při některých popisech mi běhal mráz po zádech. Dva bratři mi byli velmi sympatičtí. Dialogy, které spolu nebo s jinými lidmi vedli , byly prostě nádherné, mnohé slovní obraty, narážky a situační komiku bych si chtěla uchovat v paměti a snad i praktikovat ve svém životě. Na příkladě dvou bratrů autor velmi pěkně popsal nezlomnost charakteru a podstatu vnitřní svobody.