Mluviti pravdu

Mluviti pravdu https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/107/bmid_mluviti-pravdu-Y9v-107.jpg 4 704 151

Brutální román o lásce k životu Román psaný podle skutečného příběhu, který hlavní hrdina na sklonku svého života vypráví autorovi, jenž na jeho základě přehodnocuje svůj život. Skutečný, osudový, brutální román o lásce k životu a o nutnosti mluvit pravdu.

bigbabe
02.04.2024 3 z 5

Kniha se mi dostala do ruky na doporučení kamaráda, že to si musím přečíst. Nejdříve jsem byla trochu naštvaná, protože jsem se před pár lety zapřísáhla, že nebudu už číst žádné pravdivé příběhy z války, z útěků z Koree a podobné smutné věci.
Styl autora mě nějak zvlášť neuchvátil. Naštěstí ke konci kniha obracela téma do současného života a tak jsem to úspěšně dočetla.

baji42
10.02.2024 2 z 5

Příběh sám o sobě by nebyl špatný. Vadila mi ovšem forma, jakým je to celé podané. Autor do příběhu velmi často promítá své životní pocity a problémy. Hlavně kvůli tomu jsem knihu dočetla jen s největším úsilím.

Šura
10.09.2023 5 z 5

Velmi povedené dílo mého oblíbeného autora. Skvělá kniha, ke které se v budoucnu určitě vrátím. Byla plná moudrosti a citu, to Formánkovi jde. Vůbec mi nevadily vsuvky z autorova života, jež pro mě výborně doplňovaly ústřední příběh Bernarda Marese. Za mě top!

eva3992
22.01.2023 5 z 5

Pravdivý příběh jednoho muže, který v životě prošel tolika, až neskutečnými, situacemi. Válka, vězení, lidské utrpení, ale i láska, sny, síla a odvaha. Ve válce byl v SS, v Rudé i československé armádě. Ocitl se v KSČ, ale také byl politickým vězněm a uprchlíkem. A stále hledal odpověď na svou otázku – jaký je smysl lidského života.

Mám ráda knihy podle skutečných událostí, mám ráda to, jak Josef Formánek píše, tahle kniha byla pro mě skvělou volbou.

Bylo to drsné, kruté, smutné, ale zároveň i krásné a nečekané. Krásně formulované myšlenky, i když většinou bolestné. Jsou tu emoce, chtělo se mi brečet, bylo mi smutno a těžko. Ale zároveň jsem se kolikrát musela usmát.

Bylo skvělé, jak se příběh prolíná se životem autora. S jeho myšlenkami a pocity, kam až ho to zavede…

Chtěla jsem číst dál a dál, chtěla jsem být součástí příběhu. Ale zároveň jsem se bála, co ještě přijde. Osud hlavního hrdiny byl těžký, bylo nepředstavitelné, čím vším si musel projít.

Silná kniha, ke které se ráda v budoucnu vrátím.

nevermore3
17.11.2022 4 z 5

Jako pravdivý příběh je to téměř až neuvěřitelné. Jednomu se až nechce zdát, co se dá za život vše stihnout.

juraj238
20.10.2022 4 z 5

Neskutočne silný skutočný príbeh, v ktorom sa premieta celá história dvadsiateho storočia. Hlavná postava, ktorá poriadne nevie, čo od života chce, vstupuje do SS bez toho, aby tušila, čo je to za organizáciu. Poznal hlbokú lásku k židovke zachránené z koncentračného tábora. Keď o svoju lásku prišiel, nebol dôvod už ďalej žiť.
Neuveriteľne silný príbeh, ktorý mi snáď len ruší autorove vsuvky.

michal2601
07.07.2022 5 z 5

Velmi silný příběh.

JasmínKučera
19.04.2022

Pepa Formánků psát neumí, jenom prostě chce být slavný. Proto neustále řeší, jak sám sebe hledá, předbíhá, ztrácí, nachází... Klišé, proklamace, komplexy, nuda.

n.ezn.amy
14.03.2022 5 z 5

Fantastická kniha, kdy pan Formánek zpovídá Bernarda Marese, člověka, jehož život byl naprosto k neuvěření, odložený chlapec, který z nevědomosti a touze po přátelství vstoupil do SS, aby se po válce vstoupil do KSČ a po únoru se z něj stal politický vězeň. Po tvrdém vězení a návratu do života, kdy se jen těžko začleňoval do společnosti. Jeho vzestupy, ale hlavně pády, vše co člověk může přežít, kolikrát v životě může padnout na dno a zase se zvednout, síla lidské vůle, pochopení pro slabší a hlavně brutální lásky k životu. Díky za tip na tuto knihu Tome.

Martiiiik
11.03.2022 5 z 5

Tak toto je velmi těžká kniha.. Autor vypráví příběh Bernarda Marese a čím je kniha dál, tím více se zde projevuje vlastní příběh autorova života.. Život Waldemara Solara byl hodně složitý a neměl by se soudit.. Je to někdy až absurdní.. Co se vše dá prožít za jeden život.. Chtěl to na sklonku života vyprávět.. A jsem ráda, že díky autorovi toho můžeme být svědky :-) A autorův vlastní život? Ten nepotřebuje komentář :-)

Sitting-Bull
04.02.2022 3 z 5

Jedna z knih, které bych v psané podobě nedala, ale jako audiokniha se to dalo dotáhnout do konce.
Příběh Bernarda Marese je zajímavý, v knize je spousta podnětných myšlenek, které mě oslovily, ale je to jak se zlatem na Klondiku, které taky člověk musí vysbírávat z bahna a ještě při tom stát po kolena v ledové vodě...
Celkově pro mě byla forma podání knihy i audioknihy velice ubíjející. Nejen, že Formánkův styl mi opravdu nesedl a tím pádem od něj už nic dalšího zkoušet nebudu, ale nervydrásající je i podání audioknihy, ve které jsem musela musela přeskakovat četné dvouapůlminutové vložky kvílivé "pamuziky". Doprkýnka, až budu chtít poslouchat muziku, pustím si muziku a ne audioknihu. Navíc muziku dle svého výběru. Nevím, jestli měl producent potřebu natáhnout a-knihu a nacpal tam tu muziku jako vatu, ale je to jednoznačně na a-knize to nejhorší. Ad Formánek a podání knihy - nesedlo mi, jak moc v knize řeší svoje životní problémy, i když on si asi zrovna něco pořešit potřeboval, stejně jako si něco řešila Boučková v Roce kohouta. Nicméně bylo to to, co mě na té knize nejen nezajímalo, ale vadilo a rozptylovalo od příběhu. Jak píše zde někde dole Oskli: "Až budu chtít číst o tom, jak Formánek neví co se svým životem, udělám to, ale proč to cpát do knihy o někom jiném?!"
* * *
A na konec jeden citát - jedna z podnětných myšlenek, snad dokonce nejhlubší, která mě oslovila a kvůli kterým dávám knize přeci jen tři hvězdičky: "No, a jednou jsem našel ulitu prázdnou. S nikým jsem nechtěl mluvit a zavřel jsem se do skříně.
(...)
Až po těch letech jsem se dozvěděl, že poustevníci se stejně jako hadi svlékají, a při té příležitosti si hledají novou a větší ulitu.
Ten můj (ráček poustevníček) svůj domov nikdy nenašel, a proto vyschl.
A proč o tom mluvím? Za prvé, z toho jsem pochopil, že nemám nikdy ztrácet naději, neboť věci nemusí být takové, jaké se zdají, i když je vidíme na vlastní oči. A za druhé, že v osamění za skříní, ve tmě a bez domova, hynou nejen poustevníci."
* * *

Katka2382
02.02.2022 5 z 5

Opravdu skvělá a hutná kniha,která se čte jedním dechem.
Ano je občas asi trochu "brutální " a vulgární(puritáni ať na ni rovnou zapomenou)ale je tam i láska,humor a zamyšlení.
A není život přesně o tom?

Sedmikráska45
02.01.2022

Knihu jsem dostala loni k Vánocům a byla jsem překvapená její " brutalitou" a pravdou a přesto musím napsal, že byla nádherná. Rozhodně doporučuji. Dávám 5 hvězdiček.

DuchDoby
29.11.2021 5 z 5

„Tak tohle je síla, ty vole!”
To je asi jediné na co se zmůžu.

BookDave
09.10.2021

Prostě "Mluviti pravdu". Kniha i příběh, velice povedené dílo.

Snoopi
12.09.2021 5 z 5

Už podtitul "Brutální román o lásce k životu" vypovídá o mnohém. Autor si rozhodně nebere servítky: jde o syrové, strohé líčení jedné životní pouti a několika osudových setkání, zbavené zbytečného sentimentu. Takové neobvyklé bádání nad smyslem života, spolu se snahou o rozluštění jeho kódu.
Stojí před námi převyprávěná zpověď člověka, který z bláta a marastu /ne/všedního života vyhrabává skryté poklady, ať už obrazně, či doslova. Bernard Mares, muž, který vytrvale vzdoruje osudu, vydrží peklo války, šikanu v lágrech i v dírách nejhorších českých věznic. Prožívá vzestupy a pády, ochutnává svobodu, ale zase ji ztrácí. Zocelený všemi ranami zůstává sám: s věčnou otázkou, proč zrovna jemu je dán život, když všude kolem řádí smrt.
Jako protipól mu autor do cesty postavil sám sebe v podobě opilého novináře, a vlastně si během celého románu nepřestane pohrávat s tím, co vše z takového setkání může vzejít. Dovedně mísí několik dějových linií a spolu s tím, jak mu stařec odhaluje tajemství svého života, se rozrůstají i zápletky. Pro zesílení dojmu využívá i neobvyklá přirovnání a šokující kontrasty: jeho vyjadřování je plné paradoxů, krásu vidí i uprostřed hnusu.
Knihu můžeme vnímat též jako jakýsi "román o románu": jde o určitou sebereflexi autora, kdy hodnotí styl svého psaní a samotný způsob, jakým text vznikal. Dá se říci, že se poměrně zdařile zhostil zvláštní schizofrenní role nejen tvůrce, ale i postavy. Též věrohodně a téměř až plasticky ztvárnil tvrdé prostředí, v němž se Mares pohybuje.
Zajímavá je i grafická stránka textu: mnohdy připomíná dovedně vytvořenou malířskou a dějovou koláž. Jednotlivé epizody oddělují drobné vstupy, které navozují atmosféru. Mají podobu zvonění imaginární tramvaje, která nás vozí světem a vymezuje náš čas. Získané zkušenosti navíc trefně doplňují latinské citáty.
Jde o velice strhující a napínavé dílo plné nečekaných zvratů. Dobré sousto - někdo však nemusí zrovna skousnout všudypřítomnou vulgaritu. Jenže dané téma ani jiné prostředky neumožňuje. Autor šikovně chňapl po nabízeném tématu z doby nedávno minulé a zcela mistrně je zpracoval. Nenabízí řešení - jen další a další nezodpovězené otázky. Ať si do svědomí sáhne i čtenář...

Sarapet
16.05.2021 5 z 5

Opravdu pěkná kniha. Neváhejte, otevřete a čtěte. Za mne si ji dám ještě jednou.

oskli
07.05.2021 3 z 5

Další z knih, které bych nebyla schopná dočíst, ale audioknihu jsem zvládla, ač se skřípěním zubů. První třetinu knihy jsem trpěla a chtěla to vzdát. Příběh samotný je zajímavý, ale ta forma pro mě byla ubíjející. Formánkův styl mi nesedl a vím, že od něj už nic dalšího zkoušet nebudu. Vadilo mi, že v knize řeší svoje životní otázky, že na pozadí silného příběhu řeší svoje problémy. Kolikrát jsem měla chuť v zoufalství řvát, že koho to sakra zajímá. Kdybych chtěla číst o tom, jak Formánek neví co se svým životem, udělám to, ale proč to cpát do knihy o někom jiném?! Válečná část mi lezla na nervy snad nejvíc. Tam autor nacpal tolik klišé, tolik patosu, tolik svého ega. Celkově by knize sedl spíše trochu víc strohý styl, možná až reportážní. Nebo to jen vnímám jinak než většina čtenářů a chyba je ve mně? Vzhledem k vysokému hodnocení to vyloučit nemůžu, ale za sebe nemůžu dát více než tři hvězdy, ač pocitově to vnímám tak na 2,5.

Ema22
22.04.2021 5 z 5

Dočteno a ještě dlouho mi bude rezonovat v hlavě. Formánek umí vyprávět opravdu poutavě. Chytl mě a jen tak nepustí. Jako první jsem četla jeho Umřel jsem v sobotu. Byla jsem nadšená. Ale Mluviti pravdu hodnotím o level výš. " ... věci nemusí být takové, jaké se zdají, i když je vidíme na vlastní oči. ...v osamění za skříní, ve tmě a bez domova hynou nejen poustevníci."

Kanylka
22.04.2021 5 z 5

Moje srdeční záležitost. Na obálce je uvedeno...Brutální román o lásce k životu...A přesně to v knížce najdete.