Mluvící balík

Mluvící balík https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11328/bmid_mluvici-balik-cHt-11328.jpg 5 331 67

BYLO – NEBYLO... Pohádky nám vyprávějí o světě, kde pomalu v každém království měli své potíže s draky, kde lesy byly plné lesních víl a moře mořských panen a kde se to jen hemžilo fénixy, bazilišky, ptáky nohy a mluvícími zvířaty. Jakmile však lidé přestávali věřit v jejich existenci, začalo pohádkových bytostí na světě valem ubývat. Aby je zachránil před úplným vyhynutím, vyčaroval pro ně dobrý kouzelník Hengist Hannibal Velebobule rozsáhlou podzemní říši Mytologii, kde všichni pohádkoví tvorové našli nový domov. Po staletích klidného a pokojného života si však baziliškové – to víte, baziliškové! – vzali do hlavy že si podrobí ostatní obyvatele říše a ze svého hradu budou vládnout celé Mytologii. A kdyby se Penelopka se svými bratranci Petrem a Šimonem nešli jednou odpoledne na pláž koupat, nikdy by neobjevili tajemný mluvící balík, nikdy by se nedozvěděli o Mytologii a jejím ohrožení a nevydali by se na cestu plnou fantastických dobrodružství – a kdoví, kdoví, jak by to bez jejich pomoci s podzemní pohádkovou říší dopadlo... 1. vydání. -- zdroj: legie.info --... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

The Talking Parcel , 1974

hawatt
04.05.2020 4 z 5

Četl jsem ji jako malej kluk a miloval ji... Dneska jsem ji dočetl dětem (měnil hlasy dle postav) a milujeme ji všichni čtyři včetně partnerky... Prostě krásná pohádka.

Ariane909
07.02.2020 5 z 5

Četla jsem jako dítě několikrát a doteď si pamatuji, jak jsem byla nadšená.

míra611226
03.02.2020 5 z 5

Nejlepší kniha od G.Durrella pro děti.

ArwenEvenstar
05.01.2020 5 z 5

Naprosto skvostný jazyk. Myslím, že v téhle knize si své najdou i dospělí.

smardice
16.12.2019 5 z 5

Obdivuhodná fantazie, krásná pohádka.

Tms636
21.11.2019 4 z 5

tenkrát... moc prima

Hajásek
15.11.2019 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih v dětství. Škoda, že nikdy nepotkám čarotele ani Osvaldka. Krásná knížka, která ukazuje autorův vztah ke zvířatům a přírodě vůbec. A ještě je to hezká pohádka.

Kulturnice
15.10.2019 5 z 5

Kniha, kterou mi v dětství četli rodiče (ale nepamatovala jsem si příběh) a teď , v dospělosti, jsem přečetla svému synovi. Báječně jsem se u toho bavila a myslím, že jako dítě jsem ji ani nemohla docenit. Ta imaginace, naprosto kouzelný jazyk, nespočet super zvláštních postav, a žúžo dobrodružo výprava, které děcko by to nechtělo zažít, že. Spoustu vynálezů bych ocenila i u sebe doma, třeba čaromrkev a čarotelecírosol by se šikly...škoda jen,že v knize není více ilustrací, syn na ně byl hodně zvědavý. Pan Durrell byl zdatný vypravěč, smekám. Kniha má čestné místo v naší knihovně. Těším se, až jednou budu číst vnoučatům. Must read kniha.

Qwerty1000
20.09.2019 5 z 5

Jedna z mých top knih už od dětství. Skvělý příběh, výborné vyprávění a překrásné Bornovy ilustrace. Právě čtu synům a doufám, že je také zaujme :-)

Taťka Hraboš
16.08.2019 5 z 5

Gerald Durrell v netradiční poloze, ale i pohádky zvládá výborně. Dle mého názoru se tu pořádně "vyblbnul". Pohádky holt dávají autorům ještě více svobody, než kterýkoli jiný žánr. Tahle knížka je kromě fantazie plná i Durrellova typického humoru, ale nechybí jí ani napětí, překvapení, morální ponaučení, prostě nic, co by dobrá pohádka měla mít. Jedinou výtku mám k závěru - dobývání baziliščího hradu mohl autor věnovat více prostoru; takhle mi ten konec připadal nějak moc rychlý.

havranice
23.06.2019 4 z 5

Knihu jsem ze svého dětství neznala. Setkala jsem se s ní poprvé až jako dospělá, kdy jsem ji předčítala primárně synovi (7 let), poslouchaly ale i dcery (5 a 11 let). Je to takový prototyp něčeho, co si člověk představí pod pojmem DĚTSKÁ kniha. Je to dobře vystavěný fantazijní příběh, děti se z našeho světa dostanou do říše Mytologie, kterou ovládli zlí bazilišci a děti se je snaží spolu s ostatními mytologickými tvory porazit a navrátit vládu v Mytologii do správných rukou. V knize nejde o nic hlubokého, charaktery jsou milé, některé vtipné, ale v zásadě placaté, skoro žádná psychologie postav ani vztahů, žádný přesah, nic konfrontujícího se skutečným životem, žádné hlubší poučení. Prostě milý, pro dětské uši dobře vystavěný a dobře pochopitelný fantazijně - dobrodružný příběh, který má tendenci děti bavit a potěšit. Také se určitě mnoha dětem vryjí do paměti mnohé pěkně vymyšlené fantazijní prvky - u nás vedla čarotelata. Veškeré zlo je zde střídmé, nic děsivého a drastického, přesto je to příběh dostatečně chytlavý a dobrodružný. Kniha se i příjemně předčítala. Ke srovnávání s Harry Potterem - v knize je skutečně mnoho mytologických zvířat stejných jako v HP, mnohá jsou zase ovšem jiná. A ano, do Mytologie se také jede vlakem. Tím podobnost končí, tato kniha rozhodně není i pro dospělé, je to skutečně zcela dětská literatura. Je stylisticky napsaná pěkně a barvitě, nejvíc podle mě bude sedět dětem mezi 7-9 lety. Synovi (7) a dceři (11) se kniha líbila hodně, i když dcera už čte knihy mnohem složitější. Pětiletá dcera čtení také poslouchala, ale příběh ještě nechytala úplně, bylo to na ni ještě moc složité. Dávám 4 hvězdičky, protože osobně mám radši, když kniha přináší do dětské duše ještě něco trochu víc, a to tady tak úplně není.

Aghatte
14.06.2019 5 z 5

Top kniha mého dětství, nevím, zda má konkurenci. Nepřekonatelná, nedoceněná, nebo už možná doceněná :-)

JAnD
09.04.2019 5 z 5

Po mnoha letech jsem opět přečetl. Grandiózní, gargantuické a glorifikální. Arogantní ale jinak milý Papouš, ustaraná Dulcinela, ubrečená Tabita - tohle jméno mi zůstane nadosmrti spojené s dračicí.
Inteligentní, inovativní a impozantní Bornovy ilustrace posunují příběh ještě o stupínek výše.
Prostě tahle kolosální, kverulantní a kvazipohádková kniha má jedinou vadu - je krátká.

MC87
25.12.2018 5 z 5

Takhle výborné knihy by se pro děti vůbec neměly psát, protože si je nezaslouží a docení je až časem :-) Zaslouží si je naopak dospělí, kteří potřebují únik ze svého uspěchaného života a vzpomenout si na své dětství. Lze jen spekulovat o tom, co mohl Durrell vše napsat, kdyby se nemusel věnovat chodu své zoo na ostrově Jersey u Francie.

Věrný své kariéře zoologa se i v pohádkové říši zvané Mytologie zaměřuje na detaily zvířat, pro mne obohacující je zejména popis Baziliška, kterého snáší zlatý kohout. Dobrodružná část knihy nemá chybu, zejména noční výprava na ostrov vlkodlaků, kde hlavní hrdinové musí natrhat mandragoru. Závěrečná bitva je bitvou důvtipu, ale překvapivě přichází i první mrtvý v knize.

P.S. Komentář níže s odkazem na jednu velkou východní mocnost je opravdu úlet a na úrovni diskuse na novinky.cz

daniel3056
09.12.2018

moje dětství, pro knihu jsem jako prcek jel do albatrosu na národní třídě, dodneška si pamatuju všechny postavy a nezlobte se na mě, ale harry potter je prostě vykrádačka týhle knihy a vlastně poměrně slabá

bobo7592
21.11.2018 5 z 5

Naprosto skvělá knížka pro děti. A navíc s nádhernými ilustracemi A. Borna.
Mytologie je krásně pohádková a dobrodružství může začít. Tak nasedat a jedem :-)

debe
06.09.2018 5 z 5

Úžasný příběh, děti se bavily, na předčítání večer se těšily a já oceňuji perfektní překlad s krásnou češtinou!

surikata246
14.04.2018 5 z 5

Krásná knížka, kterou jsem dostala od tety Anežky k 10. narozeninám. Pana Durrela mám moc ráda.

Zuzkaasheltie
27.01.2018 5 z 5

Mluvící balík je tak moc úžasný!
Spousta magických postav....
A čaromrkev♡!

VladimirTetur
12.12.2017 4 z 5

Četl jsem to až jako dospělý a hlavně jsem chtěl zjistit co je pravdy na tom, že Rowlingová vykrádá Durella, což se rychle ukázalo jako pravda.

Úvod byl i díky HarryTrotlovi trochu slabší (jedna hvězda dolů), protože ukradený koncept setkání s kouzelným světem skrze balík (v Rowlingovic plagiátu dopis) a přesun v čarovném vlaku do říše pohádek (v plagiátu rovněž vlak) mě byl již Rowlingovou jednou znechucen. Nicméně od té doby kniha parádně graduje a od půlky do konce jsem to zvádl na jeden zátah.

Krásná kniha z doby, kdy ještě neexistovaly neomarxistické kvóty na počty buzerantů a barevných v hlavních postavách. Nikdo zde neprovede nečekaný coming-out. Dětem se zde neordinuje otrocká poslušnost k nějakému vyššímu řádu (Rowlingovic Bradavice), ba naopak, hrdinové berou zodpovědnost na svá bedra a utlachaní srabové (lasičky) se musí sjet mandragorou aby jim konečně přeplo. Paráda!

Na Rowlingovou sere bílý tesák, Durell je jedinečný.