Mlsoun

Mlsoun https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/169326/bmid_mlsoun-Giq-169326.jpg 4 171 33

Británie roku 1972 čelí hospodářskému propadu, masovým nepokojům a hrozbám teroristických útoků. Bojuje se na všech frontách – i na té kulturní. Tajná služba distribuuje pod zástěrkou různých nadací peníze perspektivním umělcům, kteří budou propagovat „správné názory“. Tak je koncipována i operace MLSOUN. Agentka Serena ovšem poruší nejen základní pravidlo špionáže – nevěřit nikomu –, ale brzy i další – do jednoho z mladých umělců se zamiluje. Špionážní thriller o literatuře a se šťastným koncem – novinka z autorovy dílny i další vrchol jeho tvorby.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Sweet Tooth , 2012

kadgam
10.04.2015 4 z 5

Pekná a inteligentná študentka Cambridskej univerzity Serena Frome po ukončení štúdia a aféry s profesorom nastupuje do MI5. Je rok 1972 a studená vojna ešte neskončila. Legendárna anglická IA má záujem o manipulovanie kultúrneho vývoja v krajinách pomocou operácie "medový motúz".
Serena, nadšená čitateľka románov, je vybranou kandidátkou na infiltrovanie do literárnych kruhov a získanie mladého autora menom Tom Haley. Najprv je jeho čitateľkou, potom milenkou a zisťuje, že je ťažké skrývať svoj profesiu, ktorá nenapĺňa jej predstavy a živote a zároveň ju vykonávať najlepšie ako vie. Koniec je otvorený. Ako sa kto rozhodne?
Mne sa kniha páčila a začínam púť dielami McEvana

cantona
27.03.2015 odpad!

Tak tohle byl můj největší omyl co se týče literatury. Musím se přiznat, že jsem tohle nedočetl. Po šedesáti procentech už jsem opravdu nemohl. Tohle se fakt nedalo číst. Příběh totálně o ničem. Nuda a nic než nuda. Hlavní hrdinka mě vůbec nebavila. Vyspí se snad s každým koho potká! Takže této knize dávám titul s****a roku!

kajanovakova
07.03.2015 4 z 5

Ian McEwan patří mezi mé oblíbence, jen aby bylo jasno.
Mlsoun je čtivým dílkem. Prostředí, doba, okolnosti, oblast nakladatelství a tvůrčího psaní versus tajná služba,.. to všechno k sobě krásně ladilo.
Jediné, co mě trochu rozhodilo, byl ten konec. Říkala jsem si, že je takový otevřený, že bych se ráda dozvěděla, jak vztah pokračoval nebo ne. Na druhou stranu takovýhle konec může být asi tím nejlepším koncem vzhledem k celému příběhu, který nám byl popsán.
Nicméně dílko je to povedené.

Disease
06.02.2015 5 z 5

Možná ne nejlepší, ale rozhodně nejčtivější McEwanův román.

marvan00
15.11.2014 4 z 5

McEwanův pokus sloučit neslučitelné, klasicky vyprávěný příběh a narativní experiment, takový autorský průzkum bojem. To zdejší nízké pochopení pramení z toho, že většina čtenářů vyhledává klasicky vystavěný příběh a těm pak může román přijít příliš odtažitý. Jedno z těch přínosných autorských selhání, které umožní čtenáři nahlédnout do spisovatelovy "kuchyně".

fanciulla
23.08.2014

Mala som trochu strach, z toho, že sa jedná o prostredie tajných služieb, bála som sa, že to bude príliš komplikované, ale nakoniec to bolo príjemné čítanie. V skutočnosti je to viac o literatúre, než o tajných službách, v knihe je mnoho odkazov na literárne diela, prevažne britské. To, že je to napísané v ich-forme z pohľadu mladej ženy je významné plus.

teacup
04.08.2014 4 z 5

Mlsoun je parádně napsaná kniha a mistrovsky vypointovaná. Ačkoliv špionážní thrillery nevyhledávám, zde jsem se začetla od první strany.

Hanka_Bohmova
26.07.2014 3 z 5

Moc roztahané, ale změna perspektivy na konci dost vylepšila celkový dojem.

666
17.07.2014 3 z 5

Bylo to moje první setkání s autorem. Brilantně napsané, ale občas trochu zdlouhavé a možná příliš komplikované. Překvapivý závěr. určitě si od tohoto autora ještě něco přečtu,

Belatris
06.04.2014 1 z 5

Největší mcewanovské zklamání od Nevinného. Hodně naředěné s fádním až diletantským začátkem, který mě u McEwana šokoval. Po vlažné reakci na Solar je Mlsoun dalším důkazem, že můj oblíbený spisovatel možná opravdu míří z vrcholu dolů. Závěr byl očekávatelný, ale to nebyla největší chyba románu. Utahanost a mnohem menší hutnost, než na co jsem si zvykla v Sobotě (což je stále pro mě jeho vrchol). Snad příště rozptýlí můj pesimismus nějakým povedeným, konzistentním a vypilovaným kouskem.

Jodie
19.03.2014 4 z 5

Musím přiznat, že jsem měla s Mlsounem trochu problém a už už jsem se chystala ho odložit, ale nakonec se mi podařilo se začíst a příběh mě uchvátil.

Basti06
17.12.2013

McEvan at his best... jeho klady asi neni ani nutne vyjmenovavat. Konkretne u tohoto jeho dila me prekvapila jakasi muzska jesitnost hranicici se sexismem. I kdyz konec knihy poskytuje jakesi rozhreseni, prece jen McEvan v teto knize vykresluje hlavni postavu jako celkem neschopnou hloupouckou divenku, ktera je "jen" pekna a ktera nema v "muzskem" svete co delat a de facto se tak zastava tech, kteri se v sedmdesatych letech ostre staveli proti "pronikani" zen do pracovniho prostredi, ktere vzdy patrilo muzum a svym romanem dava vsem jejich argumentum za pravdu...

Morsie
21.11.2013 4 z 5

Mé už několikáté setkání se s McEwanem. Od přečtení Betonové zahrady je McEwan mým oblíbencem a já při každé nové knize tajně doufám, že mi právě ona navodí podobné pocity úžasu a zhnusení – ty stejné, jako ona zmiňovaná zahrada.
K mé smůle se ta zatím nestalo - ale neztrácím naději!

I přes mé, možná až moc velké očekávání, na mě Mlsoun vskutku zapůsobil. Opět je příběh psaný oním brilantním jazyk, který je tak vlastní právě jen McEwanovi. Dobrá forma je ovšem jen jednou z mnoha složek úspěšné knihy. Já především hodnotím obsah a ten je nadmíru uspokojivý. Co říkám, je výtečný - nechybí mu nápaditost, zdravá čtivost, lehký závan sedmdesátých let a prostě to McEwanovoské fluidum, které dýchá z každého řádku!

Sice si na druhou Betonovou zahradu bud muset ještě chvíli počkat, ale Mlsnou mi to čekání příjemně krátí.