Mlhy na Blatech / Vypovězen

od:

Mlhy na Blatech / Vypovězen

Román Mlhy na Blatech je o dvou zámožných selských rodech, žijících v okolí zbudovských Blat. Krušnej se svou ženou a osmi dětmi bydlí v Pašicích a Potužák se svou manželkou, dcerou Apolenou, synem Václavem a hříbkem Vojtou žije v Plástovicích. Hříbka Vojtu Potužák vzal pod svou ochranu, když Vojtovi zemřela matka. Od té doby se na Potužákovu statku stará o koně a Blata zná tak, jako snad nikdo jiný. I poslepu by je prošel. Hlubocká neboli zbudovská Blata se rozkládají mezi Hlubokou a Netolicemi. Dříve Blata patřila knížectvu, poté o ně proběhlo několik bojů, ale jediný, kdo je pro obce vybojoval byl rychtář Jakub Kubata... Román Vypovězen - Tragickým hrdinou je venkovský člověk z pobaltské vesnice, z které ho vyhání bída. Pro nepatrný přestupek je uvězněn. Usazuje se v bohaté vesnici jako tovární dělník a snaží se založit novou existenci. Ale i odtud ho vyhání surovost selských představitelů obce, neschopných soucitu a porozumění... V knize je 8 černobílých fotografií....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26405/mlhy-na-blatech-vypovezen-v40-26405.jpg 4.463
Žánr:
Romány, Literatura česká
Vydáno:, SNKLHU - Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (11)

Přidat komentář
Damato
02. srpna

Ke knize jsem se dostala, když jsem trávila čas u rodičů a jak je mým zvykem, beru si do postele knihy ze staré knihovny , kdy v maminčiných duchnách s tatínkovými knihami zažijete nečekané, prostě čtenářská pohoda ( to nemluvě o propašovaných buchtách v posteli- kdyby to babička viděla, vynadala by mě i dnes, kdy už mám postarší věk ....).
O Klostermannovi vedu s tatínkem obsáhlé debaty a spory. Mně připadá ponurý, smutný a depresivní, jemu zas prý ukazuje život takový jaký opravdu je a byl na jeho milované Šumavě.
Tak jsem knihu otevřela.... a přečetla za pár nocí. Co víc napsat. Lidé čtěte? Byla to čtenářská bašta a naštěstí má tatínek doma klostermannových knih víc, takže při příští návštěvě si jdu pro nášup a pane Klostermanne... těším se, víte?

Ramilia
20. února

Nějak jsem se nedokázala začíst. Popisy krajiny krásné, ale kvůli nim nemusím číst zrovna tuhle knihu.

ariel platto
16. ledna

Knihu jsem četla před 20ti lety a netušila jsem, že něco podobného zažiji ve vlastní rodině, nota bene, v rodině manžela. Přečteno znova a o to víc mě udivuje autencita příběhu...

MOu598
25.07.2017

Četla jsem v prosinci 2013. Podle mých poznámek:
Dlouhý, klasický, vesnický román o sedlácích a dalších lidech z Blat.
Hezké, ale ke konci sice šťastné, ale takové divné vyústění. Ten konec mne zklamal.
Jinak moc pěkné, s pěknými zápletkami, lidské.

ArwenAragorn
02.01.2017

Dobrá kniha.

bookworm007
20.10.2016

Do knížky jsem se zprvu nemohla vůbec začíst, ale když jsem překonala, pro mě, trochu nudný úvod a naplno se rozehrály osudy postav, tak jsem se nemohla odtrhnout.

Kandy
14.01.2016

Krásne počteníčko na dlouhý večer. Ďěkuji pane Klostermanne.

Jana_Z
19.08.2014

Též moje první kniha od Klostermanna - příjemně mě překvapila a musím říct, že jsem byla celou dobu napjatá, jestli to dopadne dobře. Za mě pět hvězdiček.

Mark
09.04.2013

Tohle byla první kniha od Klostermana kterou jsem čet. Velice se mi líbila. Nadherný příběh.

D.-e.-e.-
28.10.2012

"Mlhy na Blatech zůstávají odrazem doby i prostředí, které vykreslují, a podávají nám svědectví o době dávno minulé. Zachycují s výraznou věrností vesnické prostředí, určené hrdými selskými rody. Hrdinové se vyznačují nejen niterním vztahem k obdělávané půdě, ale také pytláckou vášní...." Tato krásná slova pravil o příběhu distributor na stránkách jisté filmové databáze a moje pocity z románu vystihují tak přesně, že jsem si dovolila použít jeho citaci, než abych pracně hledala slova, kterými bych dokázala vyjářdřit sílu knihy. Opravdu příjemné nahlédnutí do minulosti...

vercza
02.03.2012

Jako každé Klostermannovo dílo - naprostá paráda. Krásný příběh ze života selského lidu.