Mlha

Supermarket se stává posledním útočištěm lidstva v boji s mimozemskými vetřelci... výlet na půdu se proměňuje v cestu do pekla... řidička objevuje vpravdě děsivou zkratku do ráje... idylické jezero může být domovem bezbřehého zla... a opuštěný ostrov se stává svědkem toho neúděsnějšího boje o přežití, jaký kdy člověk vedl.... celý text

Ve vynikající sbírce dvaadvaceti povídek Stephen King opět čtenářům poodhaluje temná zákoutí své jedinečné fantazie... méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1133/mlha-tPD-1133.jpg 4.2723

Skeleton Crew (1985)

Literatura světová, Horory
Vydáno:, Beta - Pavel Dobrovský

DasaN

Povídka Mlha je perfektní, hlavně proto jsem si jí půjčila. Ostatní povídky také nejsou špatné, ale žádná nepředčila Mlhu.

Micifuza

Chtěla jsem to nějak okomentovat ale Kní to napsal za mě

kní

Nemám ráda povídky, a tak jsem Mlhu chtěla vrátit, když jsem až doma zjistila, že jsou to povídky. Ale pře(d)mluvil mě: ... "Fajn - konec reklam. Teď se mě chyťte za ruku. Držte se pevně. Zavedu vás na několik hodně temných míst, ale nebojte se, cestu znám. Jen se mě nepouštějte. A kdybych vám v té tmě dal zničehonic pusu, neberte to až tak vážně; prostě vás mám rád. Tak, a teď poslouchejte: " Stephen King, 15. dubna 1984, Bangor, Maine
- už jsem v půlce knihy, právě čtu povídku Prám - a nechtějte vědět, co se právě stalo Rachel...

WencelTurambar

Kvalita povídek v knize je různá, ale některý, hlavně ta Mlha, Čarodějnice a ta poslední z PostApokalip světa byly skvěly

marek6463
07.11.2016

Některé povídky jsou vynikající, ale tudíž jsou v knize i méně zaujatelné povídky, z knihy to dělá přijatelný průměr.

Nikolas0311
23.10.2016

Povídkovou knihu nelze pořádně ohodnotit jako román, protože nějaká povídka je slabší nějaká silnější, ale dobré čtení

tomaserd

Balada o pružné kulce 2*
Úžina 3*

Anna 13
24.04.2016

Doporučuji všem Kingovým fanouškům!

Mlha je dokonalá, nejhnusnější je asi Nezmar, Babička a Prám, a jsou také nejlepší...
Na Zkratku paní Toddové mám mnoho odpovědí...
Zaklínadlo: Paranoia je neuvěřitelná a četla jsem ji asi osmkrát...

Zkrátka pocta autorovi...

Je to umění vychutnat si povídku... A já jsem to dokázala. Jsem přenadšená a bohužel vynořená...
Však já se zas brzy ponořím...

ElenRiannon
20.03.2016

Vynikající. Ale varuji ty, kteří se chtějí podívat na film Mlha. Není špatný, ale konec se velmi liší a šokoval mě :D

martunka
30.01.2016

Musím říct, že tahle kniha povídek se mi líbila. Četla se mi dobře. Některé povídky jsou slabší, ale to mně při čtení nevadilo.

Rumnnec
06.01.2016

Kniha byla zajímavá a svým způsobem nádherná, vřele doporučuji všem :-)

Tinoušek
14.12.2015

Výborná kniha... Klasický King - prostě se začtete a už vás kniha nepustí. Originální nápady, skvělé zápletky a hlavně perfektní zpracování. Není, co dodat :-)

danny_21
13.10.2015

Po Noční Směně druhá nejpovedenější povídková sbírka. Vyzvidhnul bych zejména samotnou Mlhu ( kterou se povedlo skvěle převést na filmové plátno díky Franku Darabontovi, včetně odvážného zakončení ), Jaunt, Zkratku paní Toddové, Textový procesor Bohů, Prám a Plážový svět - 85 %

MartinSt
27.09.2015

Přemluvil jsem se zkusit povídky od Kinga a musím říct že zatím spíše zklamání. Jsem u 13té povídky a z těch 13ti mi v hlavě zůstala doopravdy vrytá jen Mlha, Prám, trochu Opice a I povstal Kain, která se mi líbila v tom, kolik násilí je King schopen dát na pár stránek. Po přečtení těchto přijde chvíle, kdy zavřete knížku, koukáte z okna a přemýšlíte nebo jen tak koukáte a tenhle pocit miluju :3

Další jako Jaunt, Kšeft na svatbě, Muž, který nepodával pravici se četly sami a po jejich přečtení jsem ihned začal číst další povídku s přáním, aby byla lepší než předešlá.

Co jsem opravdu četl s odporem (a ne že by děj byl hrůzostrašný) byla Zkratka paní Toddové. Povídka, kde 90% textu tvoří názvy silnic jako vážně? A rádoby vstřelení děsivého děje? Fakt ne děkuji.

Zde jsou tygři, Textový procesor bohů, Plážový svět a bojím se že budou i další takové bych hodil do jednoho pytle... NUDA a absolutně nezajímavé.

Čeká mě poslední třetina knihy a doufám, že v ní najdu alespoň dvě stejně dobré povídky, při kterých tuhne krev v žilách.

zylla
08.07.2015

U některých povídek jsem si říkala "to jako vážně, Kingu?" na můj vkus jich bylo příliš mnoho velmi slabých. Mlha se mi líbila a asi jako jedna z hodně mála se povedla její filmová verze (ta se mi dokonce asi nějakým zázrakem líbila o chlup více, než předloha). Jen nechápu proč film končí tak hrozně smutně, když v povídce je konec o něco málo méně k pláči.

panHnědý
21.06.2015

Chapadla mě chytala za nohu a táhly do děje čím dál silněji. Závěr je velmi strhující (nehnutelný pohled).

lucie.8
09.06.2015

Skvělá kniha!

kethy
22.05.2015

Síla, jedna povídka a co v ní pan King dokáže za čáry. Velmi věrohodné prostředí, neznámí nepřítel a úžasné vyvrcholení. U filmu jsem na konci brečela, protože to bylo bestiální a kruté.

Terva
28.04.2015

Je to průser, já povídky nemusím, ale pan King mě totálně donutil je číst. A Mlha je jedna z nejlepších zbírek povídek, co jsem kdy četl. Vřele doporučuji i film Mlha, který natočil, kdo jiný, než Frank Darabont.

Budicek51
06.04.2015

Při čtení Mlhy jsem pořád slyšela tu depresivní hudbu z konce filmu Mlha. :-)

Filatov
26.03.2015

Na můj vkus bylo v této sbírce povídek až moc průměrných, čímž celou sbírku srážejí dolů nicméně hodnocení hodně nahoru vytahují ty povídky, které mi svou kvalitou vzaly opravdu dech (mohu jmenovat například Mlhu, Babičku, I povstal Kain nebo například Nezmar. Ty se mnou dokázaly opravdu hodně zacloumat. Mlha je po právu ústřední povídkou sbírky, která si po ní vzala jméno. Babička je hodně hrůzostrašná a málem jsem se u ní slučně řečeno po...Kain je pro změnu hodně brutální a přitom tak krátký. Byl tak napěchovaný, že jsem se divil, jak to Stephen King dokázal všechno nacpat do pár stránek. Stejný byl i Nezmar. Balada o pružné kulce byla lahůdka takže ano, slabších povídek je tu hodně, ale o to víc budete odměněni u těch ostatních. Suprových 75% a díky za fornity. Můj obzor se opět rozšířil. S forniti fornus.

Monix
13.03.2015

Střídají se povídky, při kterém ztrácíte dech, s povídkami, které čtete s donucením.... Do předposledního příběhu jsem knihu četla s chutí... Balada o pružné kulce byla má "stopka". Nemohla jsem se přes ni překousat a ve finále tyto poslední příběhy nedočetla.

Dáma s hrnstjm
23.02.2015

Uffff... to bylo náročné. Přecenila jsem svoje čtenářské síly, nepatřím k milovníkům povídek a tady jich je požehnaně. Byla jsem zvědavá na povídku Mlha, kvůli té jsem si hlavně knihu půjčila, a do každé další povídky jsem se spíš nutila - hlavně seznamování se stále novými postavami mě odrazovalo. A když už to vypadalo, že se ke konci prokoušu, přišla rozvláčná (ale ne špatná) Balada o pružné kulce a zase mě na pár dní zdržela. Souhlasím s ostatními komentáři, že úroveň povídek je různá, některé zajímavé, jiné nic moc, takže jako celek hodnotím průměrně. Sbírkám povídek se pro příště vyhnu obloukem.

martunka
14.01.2015

Mlha je opravdu skvělá novela. Líbí se mi vykreslení psychiky všech postav. Nejlepší je konec - to se autorovi fakt povedlo.

jiri77
09.01.2015

Mlha, Jaunt, Opice a Prám jednoznačně nejlepší povídky,naopak Úžina a Nona nejhorší .Kniha se mi celkově líbila,příjemné čtení.

pastelka53
28.12.2014

Mlha, novela co stojí za přečtení, jako první jsem viděla film a možná proto jsem trochu byla zklamaná z knižního konce. Nevadí, stávají se i horší věci.

Některé povídky byly fajn, Opice pro mě byla asi největší TOP.. u některých jsem zase nevěděla co je jádrem pudla ...

Séboun
22.10.2014

Opice, Prám a Babička jsou povídky, které se mi líbily nejvíc. Balada o pružné kulce mě naopak vůbec nezaujala. Zbytek ok.

3/5

Petrvs
09.08.2014

Velké zklamání. Jak už zde bylo trefně řečeno: mix povídek (a jedné novely) velmi různorodé kvality i data vzniku. Zklamání proto, že lepší z povídek už kdysi zveřejněny byly ve sbírkách Hodina děsu a Mrtví se někdy vracejí (znám je skoro nazpaměť; četl jsem je, když mně bylo 14 a bylo to mé první - a osudové - setkání se SK).

Z povídek, které jsem neznal, příjemně překvapila Opice a Babička (ta ovšem hlavně pro hold Lovecraftovi), něco do sebe měla i Balada o pružné kulce. Zbylé povídky považuju za nedodělanosti (Tygry a Kaina), špatné pokusy o SF (Jaunt a Plážový svět; zejména Jauntu je škoda, protože jeho velmi silný a děsivý potenciál zcela shazuje mizerné a nudné technické pozadí) nebo přímo za stejné redakční omyly jako bylo vydání Svědectví v původní nekrácené verzi (Paranoia, Owen a oba Mlékaři).

Zbytek knihy nijak kladně ani záporně příliš nezaujal a zřejmě se k němu v budoucnu nebudu vracet. Škoda, škoda. Mlhu si ponechám snad jen z bibliofilsko/sběratelských důvodů...(ovšem i tady mě možná malicherně irituje nesmyslně světlá obálka, která vedle ostatních paperbacků SK působí jako horčice na čokoládovém dortu).

Máte-li rádi SK a válí se vám v koutech knihovny stará vydání Hodiny a Mrtvých, Mlze se vyhněte. O nic nepřijdete.

callahanh
07.08.2014

Mlha je sbírka dvaceti povídek mistra Stephena Kinga. Nutno říct, že všechny povídky nespadnou pod průměr, což je myslím dost dobré znamení o kvalitě knihy. Všechny povídky jsou poutavé a napínavé tak, jak to dokáže jen King. Nejvíce se mi ale líbily povídky Mlha, Opice, I povstal Kain, Textový procesor Bohů, to jsou povídky , které bych si dovedl představit rozpracované jako román, i když možná by potom ztratily své kouzlo, těžko říct. Nutno ale říci, že kniha obsahuje i dvě povídky, které se mě osobně moc nelíbily a klidně bych je vypustil, jedná se o povídky Jaunt a Plážový svět, jedná se o velmi zvláštní povídky, spíš sci - fi... opravdu velmi zvláštní... jinak ale knihu mohu jen a jen doporučit, povídky napínavé a děsivé až mrazivé, jak jsme u mistra zvyklí a samozřejmě čtivé. 90%