Mléko a med

Mléko a med https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353613/mid_mleko-a-med-waJ-353613.png 4 1537 373

Sbírka básní a krátké prózy o přežití. O lásce a ztrátě, násilí a zneužívání, o ženskosti. Kniha je rozdělena do čtyř kapitol a každá má jiné poselství. Jedna se snaží léčit zármutek, jiná zase bojuje s všudypřítomnou bolestí. Čtenáři nabízí cestu od nejhorších životních momentů ke smíření a hledání radosti. Ta je totiž všudypřítomná, jedinou podmínkou je chtít ji vidět.... celý text

Literatura světová , Poezie

Vydáno: , Omega

Milk and Honey , 2015

NikolaJ.
18.02.2021 2 z 5

Měla jsem od sbírky přílišná očekávání, protože byla všemi vychvalována, nakonec mě ale tak neuchvátila. Některé části byly v pohodě, s jinými to bylo horší.

amejzlík
09.02.2021

Knihu nebudu hodnotit hvězdičkami, jelikož nevím kolik bych jí jich měla dát. Chápu, že mnoha dívkám může pomoci se postavit znovu na vlastní nohy. Ale neřadila bych ji do poezie. Autorka si musela prožít velmi těžké životní období a jejím pocitům rozumím. Ale moje očekávání bylo jiné a kniha mne moc neoslovila.

tiajackey666
30.01.2021 3 z 5

nejde určite o moju najobľúbenejšiu zbierku básní, vlastne by som to ani nie vždy nazvala básnickou z´bierkou, niekedy som mala pocit že ide o afirmácie, každopádne som si čítanie tejto knižky celkom užila

Ivka14
28.01.2021 4 z 5

Knihu jsem četla v originále a určitě ve mě nechala pocity, že nejsem jediná, kdo má takové problémy či myšlenky. Nějaké básně byli smutné, jiné až moc pravdivé. Doufám, že až si knihu přečtu znovu, najdu v básních další skrytý význam se kterým se budu moct ztotožnit.

nicitelkasnu
21.01.2021 5 z 5

ok tahle kniha patri mezi me oblibene a stihla jsem ji precist za okamzik. rupi kaur mam strasne rada a tahle kniha je opravdu povedena. doporuju.

LintuShelly
21.01.2021 5 z 5

Kniha na jeden večer, ale v hlavě zůstává mnohem déle.

MamaKnihomolka
15.01.2021 2 z 5

Od téhle jednohubky na jeden večer jsem hodně očekávala. Už jen proto jaký kolem ní byl povyk, ale začala jsem ji číst až na potřetí, protože mě z některých řádků ze začátku bylo hrozně úzko a bála jsem se co bude dál, už jen proto, že jsem si podobnými věcmi prošla.
Kniha je rozdělena na čtyři části: Zraňovaná, Milující, Opouštěná a Odpouštějící. První část byla skvělá, působila na mě až tak moc, že jsem se chvílemi oklepala a měla husí kůži. Druhá část byla naopak nijaká. Třetí část mě zas bavila víc než předchozí a poslední byl úplný propadák plný otřepaných citátů z Googlu.
Moc se mi líbilo, že si knihu autorka sama ilustrovala. Jen mě překvapilo, že některé ilustrace byli úžasné a některé vypadali jako by je kreslilo dítě.
Celkově mi některé texty přišli nijaké a jen myšlenky rozdělené do řádků ("Tumblr poetry" jak jsem zjistila). Ale naopak mě některé texty taky zasáhly a byly velmi hlubokomyslné. Mezi poezii bych to já vyloženě neřadila. Básně to rozhodně nebyli. Takže poezie volného verše. Co mi naprosto zkazilo celý i když nic moc požitek bylo "Co je dobré udělat po rozchodu". Copak to je příručka pro puberťáky?!
Dvě hvězdy za dvě části, které se mi líbili a další knihy už nejspíš ne.

Daduna
13.01.2021 5 z 5

Kniha plná myšlenek, které Vám mluví z duše.

ondrach018
08.01.2021

Nejhodnotnější na této knize je to, co jsem si přečetl zde v komentáři od Mášenky31: to je "Tumblr poetry", což v podstatě znamená, že vezmete myšlenku, zabalíte ji do věty a tu rozdělíte odřádkováním, aby to nevypadalo jako věta.

takže díky za tohleto :-))

Damonka12
03.01.2021 5 z 5

Pravdivé, veselé a smutné básně, které jsem si zamilovala.

inachisio
30.12.2020 2 z 5

Některé části byly hezké, jiné naprosto zbytečné. Malá písmena všude, kde být neměla mi nevadila, beru to jako určitý styl. Jinak mě knížka vůbec nenadchla, ale zase nebyla úplně na vyhození.

Audrey122
29.12.2020 4 z 5

Velmi neobvyklá a velmi zajímavá kniha.
Nesouhlasím s negativními názory co tu v komentářích nacházím.
Kniha se mi velmi líbila, byla zajímavá a moc se mi líbila, bylo znát že vypráví příběh.
Já určitě doporučuji

Vixiene
28.12.2020 odpad!

Toto byl přešlap, hrůza všech hrůz. Mléko a med se představuje jako sbírka moderní poezie. Já samozřejmě nejsem žádný odborník na poezii, ale napsat přisprostlý text bez špetky "něčeho" pod povrchem, přičemž věty rozdělit do řádků jakožto do veršů a vydávat to za poezii... To opravdu neocením. Přemýšlím, čím to je, že je kniha relativně oblíbená? Ale nic mě nenapadá.

V knihovně česká verze nebyla, tak jsem sáhla po slovenské, ale ani příjemně znějící slovenština mi nepomohla.

Vrcholem všeho bylo, když nám autorka "poeticky" sdělila, že je na každém, jestli si holí chlupy, nebo ne. Wow. Tleskám.

Samozřejmě jsem nečekala, že budu kdovíjak odvařená, po knize jsem sáhla hlavně z důvodu čtenářské výzvy, ale ani jsem nečekala, že to bude až tak špatné.

Ani se mi nechce k tomu psát cokoliv dalšího. Bohužel hodnotím jako odpad a Mléko a med se pro mě stává jednou z nejvíce přeceňovaných knih, s jakými jsem se doposud setkala.

Evina74
26.12.2020 4 z 5

Zajímavá, pro mě trochu neobvyklá četba. Ač nejsem zrovna příznivcem poezie, některé básně mi byly blízké, s jinými jsem se úplně neztotožnila. Rozhodně to bylo rozšíření obzorů a třeba se k autorce ještě někdy vrátím.

capricorn__
23.12.2020 1 z 5

Dobře, dobře, než se vrhnu do kritizování, začnu s něčím pozitivním: co se tohohle stylu psaní poezie týče, Rupi Kaur je jedna z lepších autorek. (Četl jsem horší poezie psané podobným stylem, které si hrály na to, jak jsou hluboké, přitom byly akorát trapné a autoři si namastili kapsy na tomhle laciném trendu.) Líbí se mi, že autorka si dělá sama ilustrace a - pokud pominete obsah - na knihu se docela dobře kouká. Našel jsem v knížce pár poezií, které se mi líbily a ke kterým se rád vracím, ale celkově? Ne, tohle není pro mě... A nemyslím si, že je problém v tom, že nejsem cílová skupina Rupi Kaur a nemohl bych se s problémy, se kterými se autorka svěřuje, nějak ztotožnit. Spíš mi vadí tenhle líný styl psaní. A ano, budu tomu říkat líný, protože líný je. Potom, co jsme zažili historické básníky, kteří si hráli se zvukomalbou, s perfektními metaforami nebo přirovnáními, autory, kteří tvořili například haiku, při které musíte myslet nad každým slovem, mi tohle nepřipadá úplně kvalitní. Autorka si toho zjevně zažila dost, její básničky mají příběh, to se tomu nedá odepřít, ale sakra, vždyť vymyslet aspoň rým není nic tak těžkého, ne?
Podle mě
tohle
není nic, co
by bylo
hodnotné
pro literární
(svět)
A nějak nemůžu pochopit, proč se "Mléko a med" daří takové popularitě. Je to jiné, to jo, ale pro mě zkrátka líné a primitivní. Možná, že kdyby tato kniha nespadala pod poezii, ale třeba pod citáty, asi bych taky hodnotil jinak, ale tohle prostě není poezie.

Mášenka31
26.11.2020 3 z 5

Říkat, že se jedná o poezii, je velmi zavádějící. Tomuhle se přezdívá "Tumblr poetry", což v podstatě znamená, že vezmete myšlenku, zabalíte ji do věty a tu rozdělíte odřádkováním, aby to nevypadalo jako věta.

Nicméně některé myšlenky mají sílu a nesou s sebou spoustu silných emocí.

Neitiri
19.11.2020 3 z 5

Upřímně bych okamžitě vyškrtla sousloví "sbírka básní", protože (ač nemám ráda poezii a nejsem žádný odborník) tohle mělo do básní určitě daleko. Shrnula bych to spíš jako sbírku citátů, z nichž spousta je průhledná a o ničem, některé však chytí za srdce a reflektují různé pocity různých lidí. Ale nic víc neočekávejte. Nerada vidím, když takovéhle knihy sklízejí větší úspěch než rozsáhlé romány.
Mimochodem mě děsí, kolik papíru se na tohle spotřebovalo, když jedna věta zabere celou stranu (plus znepokojivý obrázek).

Tesset
02.11.2020 3 z 5

Jako poezii musím knihu hodnotit jinak než klasické příběhy. Některé "básně" mi přišly trochu mimo, některé se mě naopak velmi dotkly a vyprávěly úžasný příběh. Mínus hvězdička za ilustrace, ty mě vůbec neoslovily a působily spíš rušivě.

Anyzz
02.11.2020

Přečteno jako součást čtenářské výzvy. Nejsem cílová skupina poezie, takže jsem sáhla místo klasiky po "modernější" poezii s očekáváním, že to přece jen nebude tak náročné čtení. No, náročné to rozhodně nebylo.. spíš si po přečtení kladu otázku, co jsem to vlastně četla? Poezii teda rozhodně ne. Sdílím stejný pohled na věc, jako někteří níže. To, že autorka pod sebe napíše pár svých niterních myšlenek, z toho ještě nedělá báseň...

Adelhyskova
30.10.2020 2 z 5

Abych byla upřímná, tuhle knížku jsem si přečetla jen kvůli čtecí výzvě, ale nijak mě nezaujala a rozhodně nemám potřebu se k ní vracet.