Mléko a med

Mléko a med https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353613/mid_mleko-a-med-waJ-353613.png 4 1537 373

Sbírka básní a krátké prózy o přežití. O lásce a ztrátě, násilí a zneužívání, o ženskosti. Kniha je rozdělena do čtyř kapitol a každá má jiné poselství. Jedna se snaží léčit zármutek, jiná zase bojuje s všudypřítomnou bolestí. Čtenáři nabízí cestu od nejhorších životních momentů ke smíření a hledání radosti. Ta je totiž všudypřítomná, jedinou podmínkou je chtít ji vidět.... celý text

Literatura světová , Poezie

Vydáno: , Omega

Milk and Honey , 2015

oblakaknih
18.06.2020 3 z 5

3,5/5
Pořád si nejsem jistá, jestli je moderní poezie něco pro mě, ale stejně jsem se rozhodla si Mléko a med přečíst.
Přijde mi, že všechny tyto sbírky řeší naprosto identická témata, takže jde jen těžko najít nějakou originalitu.
Některé stránky jsem si označila a je možné, že se k nim v budoucnu vrátím. Bohužel se mi ale zdálo, že se spousta témat zbytečně opakovala, takže mě kniha občas i nudila.
V knize ale najdete krásně zobrazené emoce, vše je doplněné jednoduchými, ale nádhernými ilustracemi a čte se to samo.
Myslím si, že pokud sbírka není úplně jedinečná a o něčem jiném, stačí vám doma jedna.

PavkaM
22.05.2020 2 z 5

Podle mě nesmyslně přeceňovaná kniha, plná motivačních citátů, kterých je plný internet, navíc některé jsou tak laciné jako např.

když se naučíš
mít se ráda
můžeš učit ostatní
aby tě měli rádi

Tím, že budete po každém slově mačkat enter opravdu NEVZNIKNE poezie. Některé myšlenky nebyly špatné, proto 2 hvezdičky.

Zkusím tady napsat svou první "báseň" à la Rupi Kaur:

v tvém životě

Pecka ne?

AnnieR.
21.05.2020 5 z 5

Tuto knihu jsem si koupila kvůli knižní výzvě a nikdy nebudu litovat, že jsem ji četla. Tato kniha je, jsou - bílé růže, svíčky, vůně knih, déšť, romantická balada, smích, rodina, červená, hodně červené. Tato kniha je vše co mám ráda. Díky bohu za med a mléko... Tato kniha, tato sbírka básní tě přinutí zamyslet se... ⭐⭐⭐⭐⭐

Lenkazahal
21.05.2020 5 z 5

Nejlepší co jsem kdy četla.. Každá stránka, slovo nutí přemýšlet a zamyslet se..

ADE138
16.05.2020 4 z 5

Knížka intimní poezie. Líbily se mi kresby. Básně jsou většinou krátké, ale dokážou být velmi přesné. Kdybych knížku četla během dospívání, nebo v období citových zmatků, tak se v ní určitě pěkně plácám.

Maky78
02.05.2020 5 z 5

“Všechno má svůj smysl
i chlupy na těle
proč by tam jinak byly”
Proč bojovat s tím co je přirozené
Nádhera :-)

SakuraLuci
01.05.2020 3 z 5

Jednohubka na jeden večer při svíčce a skleničce vína.. Neurazila, nenadchla

indyka
25.04.2020 3 z 5

Spousta výstižných myšlenek a zároveň

Spousta
Slov
Napsaných pod sebe
Protože to je
Umění
Přece.

Rozumím, že psaní knihy bylo autorce terapií a dovedu si představit, že kniha pomůže mnohým, co právě řeší totéž (i mě samotnou si mnohé myšlenky našly) - ale opravdu všechno, co spadne na papír, je poezie? V mých očích ze sebe kniha dělá trošku víc, než je, což je škoda. Potenciál to má, ale zajímavé myšlenky jsou prokládány vatou naporcovanou tlačítkem Enter.

Majesty_V
14.04.2020 1 z 5

Celkově mě kniha moc neoslovila. Působila na mě depresivně a tak trochu nemastně neslaně.

Marekh
09.04.2020 5 z 5

Na tuto knihu jsem už slyšel hodně recenzí, někteří čtenáři hodnotí knihu pozitivně, jiní negativně. Abych si vytvořil vlastní názor, tak jsem se rozhodl, že si knihu přečtu. Po dlouhé době jsem četl poezii a zároveň se mi tato kniha hodila do Čtenářské výzvy na rok 2020. Kniha se mi líbila, knihu hodnotím na 5*. Časem si plánuji přečíst knihu KVĚTY SLUNCE.

V naprosté většině čtu prózu, občas vyzkouším poezii nebo drama. Na této knize se mi líbilo, že jsem většinou porozuměl textu, což u básní není pravidlem. K některým básním jsem se vrátil, abych si je znovu přečetl a ještě lépe pochopil jejich význam. Kniha se četla dobře. Autorka svoje osobní zážitky a prožitky sepsala do těchto básní a krátkých próz. Texty na mě působily upřímně a myslím si, že některé ženy mohou najít v těchto básních věci, které sami prožily, anebo prožívají. Autorka dává ženám naději a víru, že bude lépe, ať už se nacházejí v jakékoliv životní situaci, nabádá je, aby si vážily sami sebe, dává jim různé rady. V závěru autorka píše: „děkuji a přeji vám ať vidíte v lidech kolem sebe jen to dobré a oplácíte jim stejnou mincí. ať se na tom nic nezmění i když se nám zrovna nedaří. je třeba doufat a věřit a něco pro to dělat. společně to dokážeme.“

Kniha je po grafické stránce pěkně zpracovaná. Obsahuje také ilustrace, které se povedly.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

musela jsem tě ztratit

07.04.2020 4 z 5

Nádhera.

dzejkbeltygros
04.04.2020 5 z 5

Na poezii moc nejsem a nechtělo se mi to číst, ale nelituji! Lépe než v komentáři od Jass bych to nenapsala. Za mě nebylo co vytknout, obrázky i některé fráze mě dost pobavili. Taky je v těch slovech neskutečná síla. Alespoň pro mě která jsem si prošla téměř stejnými pocity.

lenkaBajza
03.04.2020 3 z 5

Je pro mě velmi těžké hodnotit poezii, nejsem na ni odborník, vyhledávám ji velmi zřídka. Ale tato sbírka patří dle mého názoru mezi ty zdařilejší, některé myšlenky mají hloubku, nutí čtenáře zamyslet se. Jo, ale jindy je to úplně bezvýznamná kravina! Takže hodnotím třemi hvězdičkami, není to úplný propadák, ale zase nic světoborného (i když odborníci přes poezii by byli jistě jiného názoru).
Obecně mě zaujalo, že jednotlivá 4 témata odráží autorčiny zážitky-sexuální zneužívání, nevěru apod. Jako terapie zajímavé. Poslední kapitola má dodat ženám odvahu a přesvědčení, že jsou krásné a jedinečné - proč ale autorka často zmiňuje neoholené nohy, je mi záhadou:D

whiolet
31.03.2020 1 z 5

Už od první stránky jsem věděla,že tohle není nic pro mě, a to prosím poezii miluji!
Spousta básniček byla dost divná.
Škoda těch sedmi co mělo hloubku, neboť ty to fakt nezachrání.
Pro mě tohle není bestseller,ale odpad!

Denní_čtení
28.03.2020 4 z 5

Četla jsem v angličtině, nicméně pro porovnání a lepší porozumění se chystám číst i v našem jazyce. Autorka se mi trefila do vkusu jak stylizací textu, tak i mnohými myšlenkami. Bavilo mě číst stránku po stránce a bloumat, 'co tím chce básník říci'. Jsem zastánce toho, že obyčejné věci udělají neobyčejný zážitek. A zážitek ze čtení se dostavil též. Jednoduché ilustrace, černo-bílá vizuální stránka. Těším se, až se dostanu ke druhé (již vydané) autorčině knize.

Noeni
28.03.2020 3 z 5

První moderní poezie, kterou jsem četla, a musím uznat, že to bylo zajímavé čtení, byť jen chvilkové. Pár myšlenek, které ve mně něco zanechaly, jsem si v knize našla.

„když jsi dost slabá
na to aby ses zhroutila
jsi dost silná
na to abys vstala"
- Rupi Kaur

chaera
26.03.2020 3 z 5

(čteno v originále) Moc velký dojem ve mně tato sbírka nezanechala, možná protože nejsem cílovou skupinou této knihy. Několik básní mě zaujalo, ale spousta z nich mi přišla jako obměněná verze citátů z Pinterestu, které si mladé holky dávají pod svoje selfíčka. Možná se ke knize ještě někdy vrátím a zkusím ji pořádně pochopit, ale zatím ji hodnotím třemi hvězdičkami. Průměr. 3/5

Verousek
03.03.2020 3 z 5

Musím se přiznat, že básně nejsou zrovna můj šálek kávy, protože jsem se ještě nenaučila trpělivosti při pomalém klidném čtení, abych si je mohla dostatečně vychutnat. K této sbírce jsem se dostala vlivem masivní pobídky okolních čtenářů a musím říci, že jsem trochu na rozpacích. Kniha se mi zároveň líbila i nelíbila. Ze čtyř částí se mi líbila druhá a třetí. Místy jsem obdivovala, kolik věcí se dokáže vtěsnat do tak malého prostoru slov, hlavně jsem ale byla unesena hlubokými emocemi, které jsou mi známé i vzdálené zároveň. Celou knihu doplňují minimalistické ilustrace, které nicméně knihu náramně doplňují a spolu vytvářejí pozoruhodný celek. Z čeho jsem však byla na rozpacích (a co se mi nelíbilo), byla první a čtvrtá část knihy. Tam jsem měla silný pocit, že se autorka snaží knihu dostat do pozice, jež nikdy nemůže mít, místy na mě sálalo lehké pozérství. Tematika knihy je místy velmi těžká a nemám právo soudit autorky zpracování, přece jen si ale myslím, že by těmto částem lépe posloužilo beletristické zpracování.

Monikino
26.02.2020 1 z 5

Kniha má nádherné kresby, básničky však pro mě postrádaly to kouzlo, které potřebujete u poezie mít - buď svojí formou, kdy obdivujete autorovu schopnost pracovat se slovy, rýmy či metaforami, anebo svým vyzněním tak, že se vás básně dotknout, ztratíte pojem o čase a prostoru, a chcete si je přepsat a snažit vrýt do paměti minimálně napořád.

Z trošku objektivnějšího hlediska, myslím, že kniha cílí spíše na mladší čtenáře, kteří si prochází první láskou, prvním zklamáním, nepochopením ze strany blízkých, rodičů (můj osobní tip je cca 14-18let). Zároveň hodnotím na základě českého překladu, v originále se rozhodně může jednat o odlišný zážitek, kdyby se mi knížka dostala do ruky v originále, zkusila bych jí dát druhou šanci.

Jass
22.02.2020 5 z 5

S tím jaký byl kolem knihy humbuk mě ani nenapadlo, že by se mi mohla líbit, ale líbila... objev roku. Čteno za horkého letního rána v houpacím křesle na zahradě... Asi mi taky zrovna sedla do nálady... A taky jsem jí četla v originále, což jak se zdá pomohlo (vzhledem k některým nižším komentářům...)

you were so afraid
of my voice
i decided to be
afraid of it too

Zcela nesouhlasím s těmi, co píšou, že se to nedá číst jako příběh, dá. Naopak bych řekla, že když to jako příběh nečtete, dost to ztrácí na významu. Možná to není žádná velká poezie ani neobyčejný příběh. Ne, je to docela obyčejný příběh ke kterému se dokáže vztáhnout kdokoli komu někdo ublížil. A je to příběh o uzdravování a dost možná je to klišé, ale dle mého skromného názoru je to moc pěkné klišé.

the thing about writing is
i can't tell if it's healing
or destroying me

Je pravda, že na téhle knize není nic majestátního a velkého - ničím nepřipomíná díla Tolstého, Shakespeara, Rimbauda a jiných géniů. Na druhou stranu, ale ani nepředstírá, že taková je. Je to obyčejná kniha... ale na tom není nic špatného.