Mléko a med

Mléko a med https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353613/mid_mleko-a-med-waJ-353613.png 4 1537 373

Sbírka básní a krátké prózy o přežití. O lásce a ztrátě, násilí a zneužívání, o ženskosti. Kniha je rozdělena do čtyř kapitol a každá má jiné poselství. Jedna se snaží léčit zármutek, jiná zase bojuje s všudypřítomnou bolestí. Čtenáři nabízí cestu od nejhorších životních momentů ke smíření a hledání radosti. Ta je totiž všudypřítomná, jedinou podmínkou je chtít ji vidět.... celý text

Literatura světová Poezie
Vydáno: , Omega

Milk and Honey , 2015

kristy.d
05.12.2022 1 z 5

Jestli toto má být moderní poezie potěž pánbůh teda... pardon ale toto je jak z deníčku 13leté holky kterou trápí celý svět.. jediný co se mi líbí je dising.

alef
01.12.2022 3 z 5

„říkáš, abych mlčela protože
mé názory mě činí méně krásnou
ale nepřišla jsem na svět s žárem v těle
abych se nechala uhasit
nepřišla jsem na svět s darem řeči
abych se nechala snadno umlčet
jsem svá
někdy drsná někdy jemná
bude lehčí se s tím smířit
než na mě zapomenout“

Instagramová poezie, jíž je Rupi prý královnou … Zraňovánou, Milující, Opuštěnou a Odpouštějící … Dostala se mi do ruky náhodou /objev knihobudky/.

První překvapení … před přečtením, že je to graficky pěkně zpracovaná knížka, která mi hned padla do oka.
Druhé překvapení … při čtení, zjištění, že Rupiina poezie je opravdu hodně intimní pozvánkou, do jejího nitra.
Překvapení třetí … po přečtení, nabývám přesvědčení, že tady jde skoro o "beatnickou" poezii, jež dává autorce prostor vypovídat se z toho, co je „uvnitř“.

Atmosférou nabitý,
emocemi divoký,
proud slov,
jež se vydral ven ... na čistý list papíru.

Rupiina poezie je hořká a silná, jako černá káva, ale taky sladká a jemná, stačí, když přidáš cukr a mléko …

Hořká …
popláčeš si
ale nikdy ji
nepřestaneš pít …“

Silná …
„nemusíš se snažit přimět je
aby tě chtěli
musejí to chtít sami“

Sladká …
„ten kdo přijde po tobě
mi připomene že láska
by měla být něžná

bude chutnat
jako báseň
kterou bych si přála napsat“

Jemná …
„i utrpení
lze čelit
s půvabem“

„miluji tě
samoto“

Kamčučák
25.10.2022 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Zanechalo to ve mě něco, co snad ani nelze popsat. K téhle knize se budu rozhodně vracet, když budu mít slabší chvilku.

Paty995
23.10.2022 1 z 5

Kniha měla i pár zajímavějších myšlenek. Nejedná se však o nic, co bych si nemohla přečíst každý den na Instagramu či jiné sociální platformě. Největším nedostatkem byl pro mě primitivní průhledný a nepropracovaný způsob podání. Pod pojmem poezie si opravdu představuji něco úplně jiného. Ani všudypřítomná sexuální tématika, která je tu tak trochu nebo tak trochu víc na sílu, není nic pro mě.

adevis
19.10.2022 4 z 5

Toto bylo mé druhé setkání s Rupi Kaur. Mladou a nadanou indicko-kanadskou spisovatelkou, ilustrátorkou a především básnířkou. Věděla jsem, že po lásce ke sbírce moderní poezie od Atticuse bude další kniha od Rupi Kaur sázka na jistotu.

Záležitost na půl hodinu. Když se nad básněmi pozastavíte a popřemýšlíte, tak na hodinu. A i když se budu opakovat, tyhle knihy prostě miluju. Každý si v tom totiž najdeme to své.
V některých textech jsem se našla. Označila je. Později se k nim vrátím. A opět se v nich uvidím. Přitom jde doslova o pár řádků… a jak dokáží pohnout se srdcem.

Jednu stránku si zase dovolím vypsat.

„tvé jméno znamená
to nejlepší i to nejhorší v jakékoli řeči
buď mě rozzáří nebo
bude dlouhou dobu bolet“

Luffi
18.08.2022 2 z 5

Některé myšlenky byly zajímavé více, některé méně, některé vůbec a někde jsem ani netušila, co to sakra je. Čekala jsem však mnohem více než moudra a myšlenky vystřižené z instragamu a tiktoku. Pokud by se kniha netvářila jako hluboká cesta do nitra lidské duše pomocí básní, ale spíše jako sborník myšlenek a střípků ze života autorky, vnímala bych to mnohem pozitivněji. Pozitivně tak hodnotím alespoň přítomné ilustrace.

VercaV
01.08.2022 odpad!

Tak tady vůbec nevím, proč je/byla ta kniha tak vychvalovanána. Chápu, že každému se líbí něco jiného, ale toto je podle mě jen plýtvání stránek. Absolutně o ničem. Vůbec nevím, co to mělo být. Básně o ničem, pokud se tomu vůbec dá říct básně. Líbila se mi ze všech jen jedna, která měla nějaký význam/smysl.
Mám doma "bohužel" i druhý díl, jedinou výhodou, že je to "četba" na hodinu, je to rychlé, protože toho textu je tam pramálo.

Krub
20.06.2022 1 z 5

Kdybych se měl s Rupi Kaur setkat,
a říct jí,
co si o její knížce myslím,
snažil bych se být laskavý,
ale také upřímný,
a nemyslím si,
že by se mi to povedlo,
protože být jí,
vydal bych těhle pár vět,
jako,

"If you were born with
the weakness to fall
you were born with
the strength to rise."

Moc milá knížka, v níž se autorka zaměřuje výstředně na ženskost, násilí a diskriminaci. Všechny své pocity a problémy zasadila do poezie s takovou lehkostí, že jsem se občas ani nestačila divit. Básně se střídaly obsahově i délkami, což se mi líbilo a mně osobně vyhovovalo. Nicméně nesmím zapomenout pochválit i její zajímavé, krásné a občas i obdivuhodné kresby, které básně doplňovaly.

Krásnáhora
04.05.2022 3 z 5

Hodně ženské, hodně moderní a minimalistické. Byl jsem docela spokojen, ale nebyl nadšen.

MartinkaSl
27.04.2022 4 z 5

Moderní poezie je prostě láska. Tato sbírka pro mě byla druhou od autorky, bohužel mě ale nezaujala tolik, jako nejnovější Home body. Stále je tam ale spousta zajímavých básní, které stojí za přečtení. Nejvíce mne zaujala poslední část.

Fiddis
15.04.2022 3 z 5

Já na tu poezii moc nejsem, ale chtěla jsem to zase zkusit. Bylo to celkem příjemné, líbilo se mi, jak to "plynulo". Nelíbilo se mi, že v delších textových částích nebyly čárky a velká počáteční písmena (ano, záměr, ale prostě mě to rozčilovalo). Ilustrace samy o sobě se mi moc nelíbily, až na pár výjímek, ale velmi se k textu hodily a oceňovala jsem na nich volnost a syrovost.

lagina
23.03.2022 2 z 5

Kupodivu nenadchlo, přitom v okolí tolik spokojených komentářů

holkazbrooklynu
21.03.2022 3 z 5

Novodobá poezie co stojí za přečtení. Autorka zde promítá své zážitky ze života ve 4 fázích. Skvěle napasované na dnešní dobu a strasti či slasti dnešní mladé generaci. Z knihy přímo cákají převážně negativní emoce co vás chytí za srdce.

Kara28
17.03.2022 4 z 5

Kniha, která mě nechala jen žít a zamyslet se. Ovšem některé básně byly o ničem.

B612
03.03.2022

Koupila jsem ji své 16 leté neteři jako vyžádaný dárek. Knihu jsem si pročetla a spolu s manželem a 13 letým synem jsme se smáli tomu, že na celé stránce bylo mnohokrát napsáno jen několik nic neříkajících hesel (například o tom, že holení je soukromá záležitost a jen vlastní rozhodnutí). Velmi absurdní čtení. Bohužel je celá kniha o ničem, je vidět autorčina emočně nezralá a nevyrovnaná osobnost, její "deníček emocí" nemohu nazvat poezií. Považuji za omyl, že byla tato kniha vydána. Klobouk dolů českému překladateli - překládal to muž. Muselo to pro něho být velmi náročné.
V hodnocení bych dala minus pět bodů, což bohužel nejde.

Janinkniznisvet
29.01.2022 5 z 5

Knížku jsem dostala k Vánocům od spolužačky. Knížka mě zaujala natolik, že jsem ji během pár hodin přečetla. Používala jsem i barevné lepiky, abych si mohla zvýraznit pro mě ty nejsilnější básničky (citáty). Ikdyž je to poezie, bylo to silné čtení. Knížka je doplněna krásnými kresbami. Jsem spolužačce strašně moc vděčná, že právě tuto knihu mi dala a já si ji mohla přečíst. Všem ji určitě doporučují, přečte si ji. Já se k ní určitě budu vracet. Pro mě je to nejlepší knížka, kterou jsem přečetla v roce 2022.

Gabi13
27.12.2021 5 z 5

Knížku jsem si půjčila od své 13leté dcery a byla mi příjemným společníkem. Jen tak se trochu zamyslet a být.

Nikolda
15.12.2021 1 z 5

Velké zklamání. Myslela jsem, že si půjčuji knížku poezie, ale jsou to spíš takové citáty, rým 0.0 nic a obrázky. Chápu, že to má být moderní poezie, ale moudra jako "neptej se, jestli jsi pro něj byla dost dobrá, ptej se, jestli on byl dost dobrý pro tebe" opravdu nepovažuji za ženskou poezii.