Mlčící pacientka

Mlčící pacientka https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/433424/bmid_mlcici-pacientka-9kh-433424.jpg 4 1337 432

Ticho ještě nikdy nebylo hlasitější. Psychologický thriller, který přečtete jedním dechem. Nejlepší thriller roku – vítěz Goodreads Choice Awards 2019 Celosvětově prodáno přes milion výtisků Slavná malířka Alicia Berensonová měla idylické manželství. A pak jednoho dne svého muže zastřelila. Do záhadného případu nemá kdo vnést světlo, protože Alicia od vraždy už šest let nepromluvila ani slovo. Její mlčení chce prolomit psychoterapeut Theo Faber, pro kterého se na první pohled nelogická vražda stane posedlostí. Řešení se možná skrývá v jednom z Aliciiných obrazů. Je však Theo připraven zjistit pravdu?... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Motto

The Silent Patient , 2019

soukroma
03.05.2023 3 z 5

Hodně rozdrobené, vyprávění spíš o psychoterapeutovi než o vražednici zavřené v ústavu. Dlouho trvalo, že do sebe začaly útržky zapadat (vlastně až do posledních stran).
Celkově málo napínavé, zdlouhavé, málo čtivé. A ani tím závěrem se mi autor neodvděčil za dlouhé čekání a sledování výplodů terapeuta (vzato kolem a kolem hodně špatného).
Opět (jako v Pannách) povrchně připomenuta antika, přesněji jedna málo známá tragická postava z Euripida: Alkéstis.

"Hněv je mocný komunikační prostředek."

Panny se mi nelíbily dějově, tohle jen o trochu víc. Ale v Pannách je spousta zajímavostí, zato tady jsem se spíš hodně často podivovala nad zaručenými psychoterapeutickými postřehy a moudry (mj. o děsivosti dětství). 65%

_Lucie_97
15.04.2023 3 z 5

Z knížky mám rozporuplné pocity. Na jednu stranu se mi celý příběh velmi líbil! Zasazení děje do psychiatrické léčebny a spousta psychoterapeutických perliček k tomu, to bylo naprosto skvělé!

Na druhou stranu jsem rozuzlení příběhu odhadla velmi brzo a díky tomu, nepřišlo žádný Aha-efekt a uspokojení. Naopak mám pocit, že se z terapeuta stal detektiv, který překračuje každé jedno pravidlo a nikoho to moc nezajímá. Zároveň je až moc rozbitý na to, aby vůbec mohl psychoteraputa dělat, a občas se chová velmi neprofesionálně - opět to nikoho moc nezajímá. Proto bych knížce dala 3,5 .

Bustedka
10.04.2023 4 z 5

V recenzích se hodně opakuje naprosto nepředvídatelný závěr. Netvrdím, že byl předvídatelný, ale na zadek jsem si z toho nesedla. Detektivka bez strhujícího závěru prostě není dobrá detektivka.

Velmi oceňuji prostředí psychiatrické léčebny, to já ráda. Příběh je docela dobře rozepsán, vystavěn. Jsem moc zvědavá, zda bude poutavý Michaelides i v Pannách :-)

kahoma
08.04.2023 3 z 5

Poslouchala jsem coby audioknihu. Nesedl mi hlas vypravěčky, nejspíše to ovlivnilo i můj názor na knihu. Asi ve třetině jsem chtěla poslechu nechat, ale zvědavost mě přiměla poslouchat dál: rozmluví terapeut onu mlčící ženu nebo nikoli... Terapeut se téměř změnil v detektiva, aby se na konci knihy ukázal ve zcela jiném světle... Ano, konec mě překvapil. Čekala jsem asi něco jiného. Ale dalo se to. Nicméně nejspíše po další knize autora nesáhnu...

Čmeláček
27.03.2023 5 z 5

Naprosto fantastický thriller! Jsem nadšený, stejně jako ostatní moji oblíbení přede mnou :). Tato kniha byla jiná než ostatní v tomto žánru a to se mi fakt líbilo. A z konce mi spadla brada :))). Dávám pět stars a doporučuji.

Sixtinka144
11.03.2023 5 z 5

Ani nevím, co na to mám říct. Po dlouhé době se mi do ruky dostal thriller, který mě držel od začátku až dokonce. Miluji, když je kniha vyprávěna v přítemném čase a retrospektivně se vracíme zpátky v čase. Taky deníkové záznamy jsou super, a příběhu dodávají úplně jiný level. Od knihy jsem měla vysoká očekávání, a opravdu jim dostála. Líbila se mi atmosféra, která mě po celou dobu, co jsem četla, pronásledovala. Autor moc hezky vybudoval napětí, bravurně popsal psychologické prostředí a já si užívala každou stranu. Když jsem byla lehce za polovinou knihy, začala jsem mít tušení, jak to celé nakonec dopadne, a nakonec se ukázalo, že jsem měla pravdu. Hodně lidí konec šokoval, já jsem docela dobrá na odhadování zápletek, takže ani tady jsem nebyla úplně překvapená, ale co se týče originality, musím dát palec nahoru. Opravdu jsem přečetla spoustu thrillerů, a tenhle je hodně odlišný, hlavně díky konci. Líbilo se mi, jak se to hezky celé propojilo a dávalo to smysl. Za mě určitě tato kniha jedno velké ano, a pokud máte rádi thrillery, určitě se do toho vrhněte.

Tralalanka
09.03.2023 5 z 5

Knizka mala vsetko, co som od nej ocakavala a dokonca aj prekvapila zaverom. A to az tak, ze som si este dlho v hlave prehravala dej. Tlieskam a doporucujem

xmichaelac
19.02.2023 5 z 5

Super. Knížka přečtená za pár večerů. Po všech recenzích o tom, že do poslední chvíle nevíte, co se vlastně stalo, jsem se celou dobu snažila na to přijít a nad knížkou vyzrát. Díky tomu jsem analyzovala každý detail. No, nakonec jsem na to nepřišla a konec mi postupně otvíral ústa v překvapení.

MisakCZE
17.02.2023 4 z 5

Velmi zajímavé čtení, docela neodložitelné.

Děj je vyprávěn dvěma osobami, mlčící pacientkou prostřednictvím jejího deníku a psychoterapeutem, který se ji snaží rozmluvit.
Právě tento muž se, na můj vkus až příliš, mění spíše v detektiva a snaží se odhalit vše ohledně vraždy manžela oné mlčící pacientky. Což mě maličko zklamalo, chtěl jsem a očekával, že to bude více o psychologii než detektivní thriller.
Ale jako celek knížka funguje a určitě nebudete litovat, že jste po ní sáhli.

Konec bych jako šokující nenazval, asi od poloviny čtení jsem měl nějaký tip a tak to také skončilo.
Na zážitku z knihy to však vliv nemělo ... 5/6.

Aneleh
13.02.2023 5 z 5

Moc nechápu, proč nemá kniha vyšší hodnocení. Za mně tedy výborný psychologický thriller, jaký jsem už dlouho nečetla. Až do konce netušíte, jak to vlastně všechno bylo a pak tedy jen zíráte. Zajímavé sondy do světa psychologie, jak jsme formováni už od dětství a v období, na které si vůbec nepamatujeme - to je zajímavý bonus této knížky. Doporučuji ji všem přemýšlivým čtenářům, kteří mají rádi překvapení a neuvěřitelné zvraty a konce.

zdenaR
23.01.2023 4 z 5

Napínavé, čtivé, překvapivý závěr.

simca9342
16.01.2023 5 z 5

Začala jsem číst knihu s tím, že to bude zase nějaká detektivka, ale asi jsem se spletla... Jestli chcete thriller plný frustrace, vnitřních bojů pocitů hlavních postav nebo vlastního pocitu přemýšlení nad tím jak příběh dopadne a jestli se jasný cíl a zároveň slib, který dala jedna z hlavních postav ostatních podaří tak máte před sebou tu správnou knihu. Doporučuji, čte se jedním dechem

Přečti_si
30.12.2022 2 z 5

Tak toto byla slušná krizovka. Tak do půlky jsem se vůbec nemohla začíst, vůbec jsem se nechytala. Až poslední desítky stran se daly, ale taky jsem více "skenovala" než četla. :( Za mě bohužel fakt žádná sláva, a to měl příběh fakt potenciál.

hanjana
22.12.2022 3 z 5

Tohle mě docela zklamalo, nebylo to špatné čtení, ale konečný zvrat byl takový nemastný neslaný, čekala jsem ho už od půlky knížky.

Araso
21.12.2022 3 z 5

Půl knihy očekáváte zda začne mluvit nebo ne... a pak se to celé protrhne. Spousta myšlenek a velmi zajímavě propletený děj.
Za vteřinu dvanáct mě to ťuklo! Ano.. takhle to bylo. Ono to bylo samozřejmě ještě trochu jinak, ale bylo to dobré. Dobrá a čtivá kniha.

playada
19.12.2022 5 z 5

Někdo zde napsal, že to byl " masakr " a mně nezbývá, než souhlasit. Plný počet bodů za vykulený oči, když jsem se dozvěděla, kdo je strůjce dramatu...

Bax9
06.12.2022 4 z 5

Nebyla to špatná kniha. Zajímavé téma, propletení postav a překvapivý závěr - to jsou určitě pozitiva. Nevím, jestli bych knihu označila jako thriller, ani jednou jsem nebyla napnutá nebo snad že bych se dokonce bála. Jak to dopadne jsem byla spíš jen zvědavá, než že bych samým napětím a očekáváním otáčela stránky (obrazně - poslechnuto totiž jako audiokniha). Jak už přede mnou řada čtenářů napsala, je to taková oddychovka.

sarkaditt
21.11.2022 4 z 5

Zajímavá kniha, ale musím říct, že Theo mi nebyl extra sympatický. Konec jsem nečekala, fakt překvapil.

Gabriela_K
20.11.2022 4 z 5

Nejlepší část knihy byl určitě konec, který byl napínavý a šokující. Jinak byla kniha taková nemastná neslaná, zkrátka trochu nudná.

dlabikk
08.11.2022 1 z 5

Asi ohodnotím jedním slovem - nebavilo :o(

psychologie psychiatrické léčebny psychoterapie thrillery pro ženy

Alex Michaelides
kyperská, 1977