Mlčící kameny: Putování Himálajem

Mlčící kameny: Putování Himálajem https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23969/mlcici-kameny-putovani-himalajem-23969.jpg 4 8 3

Výpověď o několika výzkumných cestách známého amerického ekologa a zoologa do hynoucího světa Himálaje a jeho volně žijících zvířat. Přeložil Milan Daniel. První tři kapitoly této knihy popisují výzkum v severním Pákistánu, kde jsem se setkal s mnoha živočišnými druhy, jako jsou svišti, vlci a vysokohorští ptáci. Avšak žádné zvíře mne tolik nezaujalo jako levhart sněžný – vzácné, stále unikající a těžko dostižitelné stvoření, které mne nepřestávalo vábit, ale jenom zřídkakdy se mi ukázalo. (úryvek z knihy)... celý text

Literatura naučná Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Mladá fronta

Stones of Silence: Journeys in the Himalaya

Pablo70
02.09.2023 4 z 5

Četl jsem jako doplněk ke knize Petera Matthiessena, který se této expedice zúčastnil a své vnitřní pocity geniálně vylíčil v knize Sněžný levhart,

pajaroh
14.12.2017 3 z 5

Kniha je zajímavým zápisem poznatků ze zkoumání přírody, nicméně jsem čekala cestopis biologa z neporušených koutů horských údolí a srázů Himalájí. Jak naivní. Bohužel už tehdy (výzkum v podstatě začal první výpravou v roce 1967) autor poukazuje na neúprosný postup civilizace, ničení přírody, vybíjení zvířat.
"O pouhých třicet let! V tak krátkém časovém období, v prchavém okamžiku historie, v němž ani nepřetržitý útok větru a sněhu nebyl s to zničit život na skalních útesech, člověk zdecimoval himálajskou zvířenu."
Poznatky a záznamy o místních poměrech jsou pečlivé a vhodné především pro čtenáře zaměřující se na tuto konkrétní oblast.

Chogori
08.10.2011 5 z 5

Knížka, která ve mně vzbudila zájem o divoké kozy a ovce (Caprinae). Přínáší spoustu zajímavostí se života urialů, bharalů, markhurů, tahrů a dalších. Cestopisné vyprávění, popisující všechny strasti spojené s putováním ve vysokých horách Himalájí či pouští jižní Indie je prokládáno popisem (a to poutavě napsaným popisem) etologických projevů nejrůznějších koz a ovcí, autorovými úvahami nad jejich fylogenetickou příbuzností a problémy ochrany těchto často ohrožených druhů. Kromě sudokopytníků Schaller také naráží na vlky, dhouly, hulmany, kabary a další faunu. Jakýmsi symbolem divoké přírody se pak stává levhart sněžný ("...levhart sněžný byl pro mne nejen vzácnou a překrásnou kočkou, jejiž způsob života jsem toužil studovat, ale také symbolem čehosi prchavého, co se zdálo naprosto nezachytitelné."). Kniha však není jen o zvířatech, ale také o životě lidí v horách, jejich historii, zvyklostech a vztazích k přírodě.

Himálaje cestopisy

George B. Schaller