Mlčící fontány

Mlčící fontány https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/456572/bmid_mlcici-fontany-8mz-456572.jpg 4 1341 356

Madrid, píše se rok 1957. Španělsko za diktatury generála Franca skrývá temné tajemství. Do země proudí turisté a zahraniční obchodníci lákáni na slunce a víno. Mezi mini je i osmnáctiletý Daniel Matheson, syn ropného magnáta, který přijede do Madridu se svými rodiči a doufá, že bude moci prostřednictvím čočky fotoaparátu poznat zemi, kde se narodila jeho matka. Fotografování - a osud - mu přivedou do cesty Anu. Překážky, jimž musí její rodina čelit, odhalují přetrvávající hrozby španělské občanské války i mrazivé rozhraní mezi štěstím a strachem. Danielovy fotky vyvolávají nepříjemné otázky. Je zahnaný do kouta složitými rozhodnutími, protože chce chránit ty, které miluje. V příběhu, kde se potkávají životy a láska s osudy, se ukáže neuvěřitelně temná stránka tohoto jinak slunného španělského města.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: ekniha , CooBoo

The Fountains of Silence , 2019

aquaver
23.08.2021 5 z 5

Toto byla má první kniha od Ruty Sepetysové, kterou jsem četla. Delší dobu jsem se na ni už těšila a opravdu splnila moje (celkem dost vysoká) očekávání. Za mě povedený historický román. I když ten konec byl možná maličko useknutý a otevřený, jsem s ním spokojená, myslím, že se k celé knize hodí. Autorka si opravdu musela dát s knihou hodně práce a určitě se chystám někdy (snad v brzké době) přečíst i její další knihy. Mohu jen doporučit. Opravdu to stojí za to.

marara
20.08.2021 5 z 5

Tahle kniha mi bude nějakou dobu ležet v hlavě. O frankistickém Španělsku jsem doteď věděla jen základní fakta, nějak se o něm neučí, nepíše, nediskutuje. Věděla jsem jen, že to byl režim autoritářský a kdysi jsem cosi zaslechla o praktikách odebírání dětí, ale nijak mi to neutkvělo. No, tak teď, když jsem díky knize prožila příběh Any, její sestry Julie, bratra Rafa a sestřenice Puri, kteří se tématu tajného odebírání dětí republikánským rodinám dotkli každý z jiné strany, si to už pamatovat budu. Tyto praktiky mnou opravdu otřásly, navíc, když jsem si v doslovu přečetla, že pokračovaly ještě hluboko do 80. let, tedy dlouho po Frankově smrti, a že se týkaly zhruba 300 tisíc dětí a jejich rodičů.

Stejně tak se mě dotklo téma Vallecasy, místa každodenního boje o jídlo, strachu, bídy, děsivých životních podmínek, ale také sounáležitosti, snů a vášnivého vztahu k životu. Kontrast života Američanů a chudých Španělů byl obrovský.

Zajímavé také bylo, jak nás autorka prostřednictvím dobových dokumentů, umístěných mezi kapitolami, neustále upozorňuje, že tyto příběhy byly ve Španělsku realitou.

Ani mně se moc nelíbil závěr. Jednak to bylo příliš sladké (na druhou stranu mám dobré konce ráda), jednak bych ráda, aby byla lépe uzavřena Puriina dějová linka. Dozvěděla jsem se velmi málo o tom, jaké byly její osudy v těch vynechaných 18 letech. Náznaky mi nestačily... I tak to ale bylo výborné čtení.

"Lidé odjinud tomu nemůžou rozumět. Mezi dějinami a pamětí je napětí. Někteří z nás touží uchovat a vzpomínat, jiní touží zapomenout."

Nicoletta1681
20.08.2021 5 z 5

Tato kniha odkrývá pravdu, kterou celý svět nevěděl přes 50 let. Ukazuje nám Španělsko skrz oči mladých lidí, které jsou z naprosto odlišných poměrů a přece všichni touží po stejném - pravdě.
Celý děj mě tak vtáhl do situace, že jsem ze stránek cítila dusno a ruch Madridu a prožívala s hrdiny jejich příběh od první do poslední věty. Líbí se mi, jak mezi kapitolami jsou zařazeny různé úryvky z novin, rozhovorů aj. a takto čtenáři dokazují, že tohle se opravdu stalo a s přidáním letopočtů i jak dlouho trvalo, než se tyhle informace dostaly na povrch.
Také mě zaujalo, jak nám autorka představuje příběh z různých pohledů, které mají úplně jiné přesvědčení.
Příběh se mi opravdu líbil, naučil mě toho spoustu o historii i o Španělsku samotném. Konec se mi zdál o něco více přemrštěný než by měl dopadnout, ale po všech těch událostí a strastech si to hrdinové této knihy zaslouží.

VasnivaCtenarka
18.08.2021 4 z 5

Kniha Mlčící fontány od autorky Ruty Sepetys vám pravdivě odkrývá ponurou historii Španělska, kterou velmi pevně ovládá generál Franco. Ruta si dala spoustu práce, aby si našla k dané době co možná nejvíce informací a díky tomu nám tak odhalila pravdivou, hořkou historii Španělska. A celý příběh doplnila romantickou zápletkou, čímž příběhu vdechla další rozměr.

Na celém příběhu velmi pozitivně oceňuji znalost právě historie. Příběh je doplněn o úryvky z reálných rozhovorů a publikací. S tím si autorka dala ohromnou práci a na celém příběhu je to velmi znát. Díky tomu je příběh tak uvěřitelný a pohlcující. Ta propracovanost je cítit na každé straně.

Velmi kladně hodnotím popis prostředí i hlavních hrdinů. Ani zde nenechala autorka nic náhodě a vpustila nás velmi hezky do světů všech hrdinů. Popis španělského prostředí bylo naprosto věrohodné, stejně jako vnitřní svět hrdinů.

Kladně také hodnotím promyšlenost děje. Je jasné, že skutečná historie dodala knize “šmrnc” a umožnila vytvořit skvěle promyšlený příběh. Musím však napsat, že některým lidem přišel konec trošku “nedotažený”. Možná snad i uspěchaný. Já osobně jsem tento dojem neměla. Mě to přišlo všechno v pořádku a žádné otazníky si po přečtení knihy v sobě nenesu. Ale musím uznat, že by mne zajímal trošku blíže vývoj hlavní hrdinky.

Zpočátku jsem měla problém se do knihy začíst. Celé mi to přišlo nějaké chaotické, ztrácela jsem se ve jménech, nějak jsem ten příběh nemohla uchopit. Ale po první třetině se to zlomilo a nechtěla jsem knihu odložit. A pak jsem už jen četla a četla a chtěla jsem vědět, jak se vše vyvine.

Knihu mohu s klidným svědomím doporučit všem čtenářům, kteří mají rádi historické romány. Za mne to bylo nejen příjemné čtení, ale také nahlédnutí do historie, o které se příliš nemluví. Jsem ráda, že alespoň touto formou může docházet k osvětě.

Buchtičkajani
18.08.2021 5 z 5

Krásná kniha o historii Španělska i s romantickou linkou. Příběh je čtivý a poučný, donutila mě i dohledat fakta. Doporučuji.

petulkapeta
16.08.2021 5 z 5

Poprve jsem si to chtěla přečíst diky humbooku a jeho nejlepším polibkům a pak diky společnemu čtení jsem se do ní pustila a nelituju toho-...Souhlasim byl to strhujici přiběh plný překvapení. Ani nevim kde začit natož kde zkončit, chyběl mi můj oblibený epilog a v podstatě konec takovy no useknuty bych řekla a nebo domyslete si...

Josh
16.08.2021 5 z 5

Strhující příběh - není dost přesné…. Ze začátku mi nešlo se začíst, hodně postav, každý chvíli mluvil, jednal, ale pak!! po pár stránkách to tedy byla jízda, prostě až na konec knihy, přesně jak to tato autorka umí:o)))

Úchvatné téma, jež nemohlo být lehké zpracovat, spíše jako chodit po rozpálené střeše nebo tenkém ledu. Nebo obojí. Autorka to zvládla bravurně, jakkoli je „historie diktátora Franca“ a pozadí hodně hořkých a bolestivých, bohužel pro mnoho lidí země ostudných dějin Španělska v pozadí. Je to zdánlivé, dostane se pod kůži, je mezi řádky, o to víc jste ve střehu co se stane… Prozradí se tajemství, kdo koho udá, zemře někdo, kdo je sympaťák a kdo ničema, je to pravá láska milenců, rodičů, přátel? Nejde najít jednoznačnou odpověď, život není 1značný. Vlastně žádná doba není lehká, i když ta bez války a diktátorů je lehčí. Možná záleží naše ne/spokojenost víc na nás samých či na lidech kolem? Jak říká autorka ve své poznámce:

CITACE: „Mé předchozí projekty obsahovaly nitky mé vlastní rodinné historie, a tak jsem ty příběhy mohla psát zevnitř. Když jsem začínala s rešeršemi ke knize, kterou držíte v ruce, uvědomila jsem si, že jestli chci psát o Španělsku, musím začít zvenčí a propsat se dovnitř … Dějiny ukazují, že ve válce často tu největší daň platí ti nejmladší … Každý národ má své jizvy, každý národ něco ze své historie skrývá.“

Kaja1
12.08.2021 5 z 5

Úžasná kniha, která nešla odložit. Každá diktatura přináší lidem, kteří se proti ní postaví, nelehký osud, který poznamená celé generace. Jsem ráda, že o tom jenom čtu. Nevědět datum narození, neznat své rodiče, nikdy se nedozvědět, co se stalo s vaším dítětem....

tessalovesbooks
11.08.2021 4 z 5

Já osobně mám historické romány ráda, takže na Mlčící fontány jsem se opravdu těšila. Asi tak první polovina knihy byla nudnější, nic moc se tam nedělo, bylo zde hodně popisů a poznávali jsme převážně historii a kulturu Španělska. Podle mě by vůbec neuškodilo, kdyby se těch prvních 250 stránek trochu seškrtalo a zkrátilo, protože se musím přiznat, že takhle mě ten začátek moc nebavil. Asi v té polovině se to však úplně přehouplo, příběh najednou utíkal, byly zde zvraty, intriky, a já se od knihy nemohla odtrhnout a než jsem se nadála, byla jsem na konci. Autorka celý ten příběh vymyslela opravdu bravurně, protože se v knize postupně ukazovalo, že vlastně všechno souvisí se vším, a ty zvraty, co se tam děly, by mě asi nikdy nenapadly. Zároveň autorku obdivuji v tom, kolik si s knihou dala práce, protože jak sama v poznámkách na konci píše, informace pro knihu sbírala osm let. Takže už jenom díky tomu, že jsou historické informace v knize podložené, vám toho tahle kniha hrozně moc předá. Asi úplně nevím, jestli by se Mlčící fontány líbily někomu, koho historie zas až tolik nezajímá, ale pokud máte historické příběhy rádi, tak je tohle povinnost. Jsem si jistá, že na Mlčící fontány budu ještě hodně dlouho vzpomínat. Jenom kvůli tomu začátku, který se mi zdál slabší, dávám nakonec 4,5⭐/5⭐.

Nikollinka
09.08.2021 5 z 5

Skvělá kniha, která chytne za srdce. Nutně jsem potřebovala vědět, jak to skončí, ale zároveň jsem ji dočíst nechtěla.. Tenhle příběh ve mě zůstane ještě dlouho. Moc se těším na další autorčiny knihy

Maky78
07.08.2021 5 z 5

Nádherný příběh.
Romantika až trochu moc. Trochu jsem měla obavy z počtu stran, ale přečteno za dva dny.
Krátké kapitoly a kniha má spád. Žádné nudné popisy.

Kája95
04.08.2021 5 z 5

Autorka opět dokázala neuvěřitelně popsat osud lidí. Krásný příběh.

stejsdan
02.08.2021 5 z 5

Ruta Sepetys mě opět nezklamala, fascinuje mě, jak má perfektně nastudovanou historii a všechny souvislosti, navíc její postavy jsou velice reálné a jejich příběh uvěřitelný. Jsem ráda, že jsem blíže poznala kus historie Španělska, včetně reálného popisu venkova 50.let.

"Když objevíte pravdu, musíte nahlas promluvit a pomoct ostatním, aby mohli učinit totéž. Pravda láme řetězy mlčení. Všem nám dává svobodu."

Úžasná knížka, určitě doporučuji.

Kniholenka9
01.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Krásný příběh odehrávající se ve Španělsku za diktatury generála Franca. Ana a Daniel mi byli velmi sympatičtí a kniha se lehce četla. Takovou historii nás ve škole neučili a jsem ráda, že jsem se něco nového dozvěděla i přesto, že to byly hrozné věci. Trošičku mi vadil ten zrychlený konec a skok o 18 let později, takže bych dala 4,5*. Knihu hodnotím velice kladně a doporučuji. Toto byla moje první kniha od autorky a určitě si přečtu všechny ostatní co napsala.

renata1268
31.07.2021 5 z 5

Právě jsem dočetla a jsem nadšená. Byla to má první kniha od této autorky a děj i způsob psaní vás nenechá dělat velké přestávky ve čtení. Neznala jsem historii Španělska z doby po válce a rozhodně mi otevřela oči.

smisekL
23.07.2021 4 z 5

Kniha se mi moc líbila, stejně jako všechny knihy od autorky, které jsem dosud četla. Zklamal mě však konec, který byl na můj vkus dost otevřený, resp. některé nitky příběhu se krásně spojily, u jiných mi chybělo zakončení. A v konečném důsledku i některé spojené nitky mohly mít pevnější uzlík. Proto dávám hvězdičku dolů.

Ivaiva
21.07.2021 4 z 5

S hodnocením této knihy mám trochu problém. Je to opravdu velmi čtivé (na pět hvězdiček). Krátké kapitoly tomu dodávají šmrnc. Nicméně oproti jiným knihám této autorky mi byl osud hlavních postav tak trochu jedno. A rychlý konec knihy byl opravdu klišé. Kniha měla mnohem větší potenciál. Z tohoto důvodu hodnotím 4*

VeruB
16.07.2021 5 z 5

Nádherný milý a poutavý příběh lásky zasazený do nehezké doby diktatury generála Franca. "Estamos más guapas con la boca cerrada." Moc ráda v knihách objevuji historii, kulturu jiné země, která mě láká ji hned navštívit a rozhodně si chválím kratší kapitoly, které mě vyloženě nutí knihu neodložit. Moc moc se mi líbila, doporučuji.

packlik
16.07.2021 5 z 5

Autorka mě opět nezklamala. Její knihy mám všechny ráda. Téma Franca a Španělska je opravdu silné a i třeba díky knize se dostane víc do povědomí.

SimonaM86
08.07.2021 4 z 5

Daniel Matheson byl sympaťák od první stránky :-)