Mlčící fontány

Mlčící fontány https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/451964/bmid_mlcici-fontany-kxG-451964.jpg 4 1337 355

Madrid, píše se rok 1957. Španělsko za diktatury generála Franca skrývá temné tajemství. Do země proudí turisté a zahraniční obchodníci lákáni na slunce a víno. Mezi mini je i osmnáctiletý Daniel Matheson, syn ropného magnáta, který přijede do Madridu se svými rodiči a doufá, že bude moci prostřednictvím čočky fotoaparátu poznat zemi, kde se narodila jeho matka. Fotografování - a osud - mu přivedou do cesty Anu. Překážky, jimž musí její rodina čelit, odhalují přetrvávající hrozby španělské občanské války i mrazivé rozhraní mezi štěstím a strachem. Danielovy fotky vyvolávají nepříjemné otázky. Je zahnaný do kouta složitými rozhodnutími, protože chce chránit ty, které miluje. V příběhu, kde se potkávají životy a láska s osudy, se ukáže neuvěřitelně temná stránka tohoto jinak slunného španělského města.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , CooBoo

The Fountains of Silence , 2019

TerkaM
18.09.2022 5 z 5

Tohle byla hrozně silná kniha o období v historii Španělska, o kterém se zase tolik neví - nebo minimálně já jsem o něm nic nevěděla. A hrozně ráda jsem se o něm něco dozvěděla. Trochu románku, ale veskrze kniha o dosti vážném tématu krádeží dětí po porodu a následně jejich přeprodávání a převychování... tvarování k tomu, aby byly poslušnými figurkami v diktátorském Španělsku.

Tady prostě nejde hodnotit jinak, než pěti hvězdičkami. Ruta Sepetys umí dokonale vystihnout tu atmosféru, která tam panovala a skvěle nás do toho přenést. Moc se těším na její nejnovější knihu Musím tě zradit. :-)

Jitty82
15.09.2022 5 z 5

Ruta Sepetys má dar vdechnout život historickým událostem a oživit pohledy, zvuky a vůně dob dávno minulých s úctou. Přenese čtenáře zpět v čase, aby pohlédl na éru z velké části zatemněnou dějinami, která mohla být přehlédnuta a zapomenuta.

V tomto románu o nezapomenutelné lásce, naději a odvaze nás zavede zpět do Španělska 50. let se vší jeho krásou a poválečnou hrůzou. Navzdory děsivým skutečnostem, které postupně stránku za stránkou objevujete, podala Ruta příběh tak, že nepůsobí ponuře. Ba naopak vystihla kouzlo slunečných Madridských ulic, radost lidí a touhu bojovat za život bez ohrožení.

Velice oceňuji, jakou práci si s knihou autorka dala. Nese v sobě poučení a vzpomínku na ty, jejichž život vyhasl ve jménu boje za lepší zítřky.

mufimuf
15.09.2022 5 z 5

Skvělá kniha, která čtivým způsobem přibližuje otřesnou historii.

denib
13.09.2022 5 z 5

(SPOILER) POZOR SPOILER !!!! Je to spíš 4,5 hvězdičky než 5. Kniha je skvěle napsaná a má fakt zajímavé téma. Život ve Španělsku za Franca, ztracené děti, podpora USA, strach, sociální rozdíly a do toho láska... Skvěle namícháno a dobře zpracováno, nemohla jsem se od knížky odtrhnout. Jen ten konec kdyby nebyl tak hollywoodský... V každém případě, ale budu autorku číst dál.

Mishi
11.09.2022 4 z 5

Autorku znám, věděla jsem tedy zhruba co čekat. Silný příběh z nepříliš "profláklého" období historie. Kniha byla čtivá, zase jsem se něco nového dověděla. Ale nepohltila mě tolik jako Sůl moře, která pro mě zůstává její nejlepší knihou.

ANDY28
07.09.2022 5 z 5

Smířila jsem se s tím, že to bude nešťastná láska, a tak jsem vůbec neočekávala pokračování a konec příběhu a druhá část mi přišla zbytečná. Ale já po pauze 1 dne, zavírám knížku a otevřenou pusou a říkam si wow! A nechávám doznít. Autorka je neskutečná! Opět velké dík nej kamarádko!

Ira13
02.09.2022 5 z 5

Napsáno úplně jednoduchým stylem. Na román jsem se těšila, pak jsem zjistila, že je to historický román a chtěla jsem knihu odložit. Ještěže jsem to neudělala. Kniha se krásně čte, je zajímavá. Tohle jsme se ve skole ani neučili.. Krásný příběh

JojaMaja
02.09.2022 5 z 5

Šla jsem najisto. Knihu mi vychválila kamarádka, která autorku zná. A musím říct, že jsem ráda, že jsem Rutu Sepetys objevila. Píše stylem, který mi velice sedl. V příběhu Mlčících fontán jsem si osvětlila temné stránky španělské historie. Mám ráda, když mě čtení baví, jsem vtažena do vyprávění, že jen těžko můžu knížku odložit, a přitom se ještě poučit. A tohle kniha naprosto splnila. Hned si dávám do záložky "chystám se číst" další autorčiny knížky.

marieke
28.08.2022 4 z 5

Další výborná kniha autorky. Tentokrát z frankistického Španělska, což je možná pro mnoho čtenářů první románové seznámení s tímto obdobím (já si vybavuji akorát film Faunův labyrint). Hlavní dějová linka je vztah mezi chudou pokojskou Anou a americko-španělským fotografem Danielem, který v hotelu bydlí se svými bohatými rodiči. Pod maskou luxusního hotelu, neonových reklam a plných barů v centru rušného Madridu se však skrývá tvrdý diktátorský režim, který dokázal rozdělit celé rodiny, chudinské čtvrti, tajní policisté, podřízené postavení žen i sirotčince, kde se dějí nekalé věci a jejichž tajemství se snaží odhalit Anina sestřenice i její kamarád Fuga, sám sirotek, snící o kariéře toreadora a Američan Daniel jim přijde jako ideální osoba, která díky svým kontaktům v novinách bude moct pomoci.
Příběh jako vždy u autorky rychle a čtivě odsýpá formou krátkých kapitol a čte se jedním dechem, tentokrát ale nedávám plné hodnocení za poněkud překombinovaný konec. Celkové hodnocení: 4,5/5.

Val
24.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Ač se tato kniha jeví oproti knihám V šedých tónech či Sůl moře jako milostný románek , není tomu tak . Milostná linka je sice v popředí, ale hrůzy fašistické diktatury tu pořád jsou a více či méně vystupují do popředí. I když fandíte Aně a Danielovi , pořád vnímáte tisíce rodičů , kteří byli okradeni o své děti, prázdné rakve a všudypřítomný strach . Za mě výborná kniha opět s tématem , o kterém se moc nemluví . Velké doporučení .

hannina
17.08.2022 4 z 5

Poválečné Španělsko. Generalissimus Franko a jeho praktiky zamířené zejména na lidi z té "nesprávné" vrstvy společnosti.... Od autorky jsem četla Sůl moře a V šedých tónech. Tuto knihu jakoby napsal někdo jiný. Je to spíš milostný román, dokonce s americkým happyendem, na pozadí drsných společenských reálií. Zajímavá je lehce načrtnutá linka spolupráce a obchodování Ameriky s Frankovým diktátorským režimem......

Stromovous
14.08.2022 5 z 5

Úžasná kniha s krátkými kapitolami, velice čtivá a téma zabývající se Frankovým režimem mě nadchlo a donutilo hledat další informace. V knize je několik linek, avšak režimem unášené a následně prodávané děti mě zaskočilo nejvíce.
Vsuvky od známých lidí a konzulů, kteří působili ve Španělsku skvěle dokresluje dobu a příběhu dodává hloubku.
Konec mi přišel useklý a chtěl bych se dočíst k čistému završení. Náznaky jak asi skončí postavy po ději nicméně v knize jsou!
Za mne knihu velice doporučuji a od paní Sepetys si chci načíst více knih.
Kniha zaujme čestné místo v mé přeplněné knihovně.

Katka_Malfoy
11.08.2022 3 z 5

Za mě jenom 3/5. Nebylo to nudné téma, to vůbec. Jen to mělo až moc dějů a vlastně to ani nijak neskončilo. Nutila jsem se k dalším kapitolám.

Lena78537
10.08.2022 5 z 5

Ráda se pomocí knih přenáším do dob dávno minulých. Poslední dobou sáhnu po historickém románu častěji, než dříve.
Mlčící fontány se odehrávají v Madridu v roce 1957, kdy je země doslova sužována nadvládou diktátora Franca. Kniha obsahuje spoustu informací ze španělské historie, kultury a tradic, které má autorka evidentně podrobně nastudované.
V knize nebyla ani jedna postava, kterou bych si nezamilovala. Příběh o těžkém životě v těžké době, kdy člověk nemohl svobodně vůbec nic. Přesto ale rodiny držely pohromadě a chránily to málo, co měly.
Těšila mě radost z lásky Daniela a Any a na druhou stranu mě pohlcoval smutek nad osudy sirotků, Rafa, Fugy…
Je to moje prvotina od této dle mého nadané spisovatelky, jejíž vyprávění mě zcela pohltilo. Kniha na mě má silný emoční dopad. Postupně se pustím do jejích dalších příběhů.

jejda.majda
06.08.2022 4 z 5

Příběh ze Španělska z doby diktatury Franciska Franca, která trvala v letech 1939 až 1975. Mrazivou situaci v chudého a vyhladovělém Španělsku sledujeme z pohledů několika různých lidí rozličného společenského postavení, jejichž životní osudy se mezi sebou různě prolínají.

Kniha je poměrně tlustá (536 stran), ale čte se úplně sama a hned od prvních vět vás vtáhne do děje a nepustí. Najednou za sebou máte 200 stran a ani nevíte jak.

Pro mě to byla spíš oddychovka, protože nejde o žádné hutné čtení nebo extrémně hluboký příběh. V první řadě jde hlavně o lásku. Knížku se ale rozhodně vyplatí si přečíst kvůli jejímu zasazení do historického kontextu. Autorka se velmi pečlivě připravovala, než knihu napsala, to dokazuje i seznam literatury na posledních asi 8 stranách. Mimo samotný příběh se v knize tu a tam objevují výstřižky z novin či rozhovory se státníky té doby dokreslující celou atmosféru.

Ještě to není ani 50 let, co ve Španělsku skončila diktatura. Až potom dostalo Španělsko šanci začít se přibližovat západnímu světu a z chudé a vyprahlé země se začalo rodit Španělsko, jak ho známe teď. Opravdu to není tak dávno, jak by se mohlo zdát.

Konec mi přišel trochu useknutý, po tom, jak se autorka zabývala do detailu osudy všech jednotlivých postav kniha najednou skončila a já si musela zbytek domyslet. Škoda a proto jedna hvězdička dolů.

simona g.
29.07.2022 4 z 5

Většinou knihy hodnotím hned po dočtení. Tady ne. Přemýšlela jsem, jak vlastně hodnotit. Jako první knihu autorky jsem četla Sůl moře. V porovnání s ní je tohle prostě o jednu hvězdu slabší kniha. I když zase v porovnání s jinými by měla možná i hvězd pět každopádně, srovnávám Rutu s Rutou tedy a tahle je slabší. Ale neznamená to, že by byla špatná. Jen prostě slabší. Sůl moře jsem zhltla jedním dechem, tady to místy maličko drhlo a na mě možná až moc směřovalo do červené knihovny. Ale jak píšu, neznamená to, že by byla špatná, to neee.

Nikola086
12.07.2022 5 z 5

Ruta Sepetys zkrátka umí psát tyhle příběhy. Myslím si, že každý si v něm najde to, co potřebuje a velmi oceňuji, že je kniha psaná takovým stylem, který sedne jak dospělým tak i mladším čtenářům. Kniha je psaná velmi čtivě a hned z několika pohledů.
Dočetla jsem se mnoho nového nejen z historie, o které jsem vůbec netušila.
Jako bonus vás v knize čekají menší výstřižky skutečných svědectví.
Chcete-li zkusit historický román, tak tento rozhodně doporučuji!

Vlašule
09.07.2022 5 z 5

Ruta Sepetys je pro mě Paní Spisovatelka. Nikdy nezklame, ba naopak, vždy mi dá víc než si dovedu představit. Trochu jsem se bála této bichle, ale jakmile jsem začala, už jsem nespala, nevařila, nemluvila, kniha mě pphltila, jak už dlouho žádná. Děkuji.

Ema24
02.07.2022 5 z 5

Moje v řadě třetí kniha od Ruty Sepetysové a já opět žasnu! Kniha, tentokrát nahlíží pod pokličku diktatury ve Španělsku. A já ji mohu pouze doporučit!

julanka
30.06.2022 3 z 5

Po Soli Moře a V šedých tónech trochu zklamání..Kniha má spoustu stran, ale těch informací, obsažených v ní, je vlastně strašně málo (mimochodem - proč se pořád v dnešní době šetření zdrojů podporuje tohle umělé natahování rozsahu, kdy je v knize nová kapitola po třech odstavcích a půlku knihy zabírají prázdné stránky, řádkování co největší apod.?) Co mi v autorčiných minulých knihách přišlo jako stručné a výstižné, tak tady mi přijde prostě velmi stručné a chudé. Asi největší zklamání byl ale konec, to už bylo vážně všecko přitažené za vlasy.