Mlčící fontány

Mlčící fontány https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/451964/bmid_mlcici-fontany-kxG-451964.jpg 4 1341 356

Madrid, píše se rok 1957. Španělsko za diktatury generála Franca skrývá temné tajemství. Do země proudí turisté a zahraniční obchodníci lákáni na slunce a víno. Mezi mini je i osmnáctiletý Daniel Matheson, syn ropného magnáta, který přijede do Madridu se svými rodiči a doufá, že bude moci prostřednictvím čočky fotoaparátu poznat zemi, kde se narodila jeho matka. Fotografování - a osud - mu přivedou do cesty Anu. Překážky, jimž musí její rodina čelit, odhalují přetrvávající hrozby španělské občanské války i mrazivé rozhraní mezi štěstím a strachem. Danielovy fotky vyvolávají nepříjemné otázky. Je zahnaný do kouta složitými rozhodnutími, protože chce chránit ty, které miluje. V příběhu, kde se potkávají životy a láska s osudy, se ukáže neuvěřitelně temná stránka tohoto jinak slunného španělského města.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , CooBoo

The Fountains of Silence , 2019

hanzmb
05.02.2023 5 z 5

Asi je zbytečné vypisovat všechny plusy této vynikající knihy. Rád bych se zaměřil na 2 věci. Každá z autorčiných knih je zároveň i fantastickou učebnicí historie. Uvědomil jsem si, že o poválečném Španělsku vlastně nevím vůbec nic. Ty nejnovější věci co znám napsal Hemingway už před desítkami let. Další obdivuhodnou věcí je 2. díl knihy. Tam, kde by většina ostatních sklouzla do sladkobolné romance, autorka přijde s novou myšlenkou a najednou, když to nejméně čekáte, je tu závěr. Žádný happy end, ale naděje pro hlavní hrdiny. O to víc litujete, že se musíte rozloučit.

hnilda3
03.02.2023 5 z 5

Další skvělá kniha od autorky.

L.Helena
30.01.2023 4 z 5

Další fiktivní příběh zasazený do skutečných historických událostí. Tohle autorka opravdu umí. Zpočátku to vypadá, že se zdánlivě nic moc neděje, pak se z toho postupně vyloupnou jedinečné příběhy několika postav, navzájem propojené. Na konci jsem měla pocit, jakoby mi tam několik kapitol ještě chybělo.

včelařka
24.01.2023 5 z 5

Opět skvělá kniha o úseku historie. Tentokrát Španělsko pod vládou Franca. ... Před některými hrůzami, křivdami a zločiny je snazší zavřít oči, nechtět vidět a vědět, vyhlásit amnestii. Ale je to správné?

Pisquosus
21.01.2023 4 z 5

Kniha se mi moc líbila, byla hezky a čtivě napsaná.

Už jsem si od autorky objednala další tituly, tak jsem zvědavá.

JankaV80
19.01.2023 5 z 5

*MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY*
Madrid z doby diktátora generála Franca a příběh, který má reálné kořeny. O tom, v jakých podmínkách museli lidé ve Španělsku za Franca žít, neměl nikdo asi žádnou iluzi. Ale o tom, že "za trest" docházelo k odebírání dětí biologickým rodičům "s rudým genem" a jejich nucené "rehabilitaci" = nelegálním adopcím, pro mě byla naprostá novinka. Autorka moc dobře ví, jak téma, o kterém se dlouho nemluvilo, zpracovat tak, aby čtenáře zaujalo. Však se mu taky dlouho věnovala, než o něm začala psát. A já autorce tleskám, protože se jí to podařilo víc než dobře. Knihu určitě doporučuji.

terinkha
08.01.2023 5 z 5

1/2023
Ruta nikdy nezklame.
Jestli nejste fanoušci literatury faktu a přitom byste se rádi dozvěděli něco ze světové historie, sáhněte po jejích románech. Velmi chytlavě a přitom citlivě uchopuje někdy ne až tak "profláknutá" témata a vždycky se jí podařit zahrát (minimálně mně) na city.
Ana a Daniel byla tak nádherná ústřední dvojice! Zbožňovala jsem El Huerfána, těšila se na kapitoly s Benem i s Nickem a užírala se zvědavostí, jaké je to velké tajemství Julie.
A uf uf, zase potupně přiznávám, že o tom, jaký byl režim ve Španělsku za Franca jsem moc velké povědomí tedy neměla...
Zavítejte do Madridu, nebudete litovat! Doporučuju všema deseti

brabofka
08.01.2023 5 z 5

Paní RS je opravdu knihu od knihy lepší a lepší. Horký letní Madrid, láska a to vše v 50.letech vlády generála Franca. Opět máme možnost nahlédnout pod pokličku historie, o které se moc neví. A opět výtečně. A pozor "Bejby nebude sedět v koutě". Jen má na sobě kalhoty, a s sebou foťák. Takže "Hola Texano", bylo mi ctí. Afterparty po 20 letech už být ale nemusela.

danka13
31.12.2022 5 z 5

Škoda, že nemohu dát víc hvězdiček, úžasná kniha a mrzí mě, že jsem ji téměř rok bez povšimnutí sušila v knihovně. Ale ještě mám tři od této spisovatelky, musím to napravit. Jdu na to :-)

Warty
24.12.2022 5 z 5

Naprosto úžasný příběh. Vřele doporučuji.

TheSarcasm
10.12.2022 5 z 5

Tak ten romantický závěr mě fakt úplně dostal…

sabinaK
05.12.2022 5 z 5

Prostě krása něco takového číst :)

Snoopi
02.12.2022 4 z 5

Jak jsem již jednou ohledně této spisovatelky poznamenala: Ruta Sepetys umí. Řemeslně své romány zvládá na jedničku: umí si vybrat atraktivní téma nedávné historie, dovedně ho spojit s palčivými odkazy minulosti a šikovně přimíchat ty správné ingredience tak, aby vzniklo čtivé dílo. Geniálním způsobem také manipuluje se čtenářem, neboť bravurně zvládá práci s napětím: ví, jak pracovat s jeho pozorností, ví, kdy ve vyprávění přitvrdit a kdy zase zvolnit, takže při čtení se rozhodně nikdo nudit nebude. Svá díla cílí spíše na dospívající generaci, ale smlsnou si na nich i čtenáři starší a zkušenější, kteří jí dokáží odpustit snad jedinou chybu, jíž se dopouští: její postavy působí lehce šablonovitě a poněkud ploše, v hlubinách jejich duše se zrovna příliš nebabrá, neboť je stvořila k obrazu svému tak, aby co nejlépe splňovaly její záměry.
Tentokrát si zvolila téma "zakázané lásky" v kulisách Francovy krutovlády ve Španělsku v roce 1957. Výsledkem je ucházející "cross-over" román, který si rádi přečtou nejen dospělí, ale i dospívající. Jeho děj zasadila do velmi nelehké doby a skrze něj se jí povedlo dokonale vystihnout atmosféru panující v celé zemi poté, co se Franco rozhodl zemi "otevřít světu", hlavně tedy americkým bohatým magnátům a investorům. Poukazuje spíše na odvrácenou stranu tohoto režimu, hlavně na všudypřítomný strach z gardistů, kteří fungovali asi jako naše STB či ruská KGB.
Román se svou stěžejní lovestory mezi oběma hlavními hrdiny tak trochu připomíná červenou knihovnu, jedná se však i o skvělou sondu do života španělské společnosti té doby. S nemilosrdnou obžalobou nám odkrývá temnou stránku tehdejší historie, kdy matky prodávaly své děti do útulků jen proto, aby mohly uživit početné rodiny. Zároveň se také podíváme i do zákulisí života toreadorů a matadorů.
V něčem mi kniha připomíná "doku-román" Tučkové: jednotlivé kapitoly uvádějí historická fakta a citace. Je kouzelné, jak autorka dokáže ve dvou větách shrnout historii i osud jednoho člověka. Jenže díky tomuto úsečnému stylu působí text poměrně strohým dojmem. Navíc se zde objevuje až příliš moc tajemství najednou, sice je postupně odkrýváme, ale i přesto se děj zdá být lehce překombinovaný a nepravděpodobný.
Přidávám i kritickou výtku k jazykovým prostředkům: velmi mě zarazilo použití výrazu "single" jakožto součást běžného hovoru již v roce 1957 - jde o nesmysl, neboť se užívá až od 90. let 20. století, kdy se postupně rozšířil do celého světa. Ke věrohodnosti textu naopak přispívá, že je stylově prošpikován španělskými výrazy: maletilla, el matader, torero, tesoro, cuadrilla, atd., jejichž význam si ovšem musíme již dohledat sami.
Kniha to byla strhující, děj mě pohltil a četla se rychle. Celkově se mi líbila, i když druhá část, odehrávající se v roce 1975, již kvalitou znatelně pokulhávala.

... "O chlapeckém dětském domově v Barceloně zásadně nemluví. Nebyl to žádný "domov". Byl to brloh, jatka pro duši. "Bratři" a "tety", kteří ústav řídili, si libovali v ponižování dětí. I pouhá vzpomínka na to je jako jed. Ta muka se jako švábi dodnes plazí Rafovou duší. Držet nosem minci přitisknutou na zdi, klečet na cizrně, trpět, že ho někdo tiskne k zemi a pálí cigaretou. Vzpomíná si, jak se v noci z čiré hrůzy počůrával. Vzpomíná si, jak hubnul, padaly mu vlasy a ztrácel odvahu."
... "Je těžké hledat správný směr ve dvou kulturách," řekla mu jednou matka. "Připadám si jako záložka zastrčená mezi kapitolami. Žiju v Americe, ale nenarodila jsem se tu. Jsem Španělka."
... "Ve Španělsku musí ženy dodržovat přísně podřízenou pozici vůči mužům. Ana si vzpomíná, jak ji v Sección Femenina učili: "Netvař se, že se vyrovnáš mužům." Také tam učí, že čistota je absolutní. Dámské plavky musejí dosahovat až ke kolenům. Když se o nějaké dívce zjistí, že šla s chlapcem do kina bez doprovodu, její rodina dostane žlutou kartu za prostituci."
... "Svět v tom hotelu je jako pohádka. Je mi to líto, Ano, ale náš svět to není. Pamatuj si to, prosím tě. Dávej si pozor, s kým mluvíš."

Han-nah
21.11.2022 4 z 5

Další kniha této autorky opět nezklamala. Tentokrát nás zavádí do krásného španělského města Madrid, ale ukazuje nám i krutou historickou dobu pod vedením generála Franca v padesátých létech 20,stol. Každodenní bída, krutost teroru režimu, těžký život a strach lidí promluvit, sirotčince plné dětí, ale i různé tradice i býčí zápasy.. Autorka opravdu skvěle popisuje historii, tradice ,strach. Je zde dost postav, kdy každá ukrývá nějaké tajemství, která vyplouvají pomaličku na povrch a v závěru knihy se až neskutečně protnou.
Jelikož i za tohoto režimu se Španělsko chce otevřít světu, autorka , pro někoho fádní histotorii, oživila dějovou linku milostnou zápletkou mladého Texasana Daniela, vášnivého fotografa, který sem přijel s rodiči . V hotelu pozná místní dívku Anu. S ní začíná poznávat , ne jenom, slunné Španělsko. Čtenářům historii obohatí i vsuvky - pasáže a úryvky z časopisů a zpráv z tohoto období.

LePetitPrince8
20.11.2022 5 z 5

Naprostá dokonalost. Obrovská poklona před Rutou Sepetys, která čtenáře zanese do Španělska za dob otřesné vlády diktátora Franca. Nad popsanými krutými praktikami člověk nevěřícně žasne a nechápe, jaká zvěrstva mohli lidé vymyslet a udělat jiným lidem, kteří se odlišovali pouze názorem, vyznáním či pohledem na život. Příběh byl zajímavě vyprávěn z pohledu několika lidí a člověk tak dostane více postojů na dané situace. Navíc dějová linka Any a Daniela byla milým vnesením lásky a naděje, která kontrastovala s tehdejší tvrdou dobou.
Mlčící fontány jsem si zamilovala a po jejich dočtení jsme se tloukla do hlavy, proč jsem si je nepřečetla už dávno. Všem moc doporučuji k přečtení. Knížka člověku otevře oči a dá mu nejen silný příběh ale i historická témata, o kterých se ve společnosti moc nemluví.

IvčaH76
19.11.2022 5 z 5

Krásná kniha. Když jsem viděla jak je silná, tak jsem si říkala, že jí budu číst měsíc. Přečteno za tři dny. Druhá kniha od této autorky a obě úžasný. Budu pokračovat v jejich knihách.

Grohlinka
18.10.2022 4 z 5

Ruta Sepetys je sazka na jistotu, jeji pribehy Vas vtahnou do deje, dojmou, roznezni a jeste vzdelaji. Mlcici fontany to jen potvrzuji. Opet je pribeh rozclenen do mnoha kratkych kapitol, takze se kniha velmi dobre cte, postavy jsou sympaticke a vy se zzijete nejen s hlavnimi, ale i vedlejsimi postavami, kdy se o jejich osudy doopravdy zajimate. Doporucuji vsem ctenarum bez ohledu na vek. Krasne cteni, prala bych vsem ctenarum vic takovych knih.

Kackac77
18.10.2022 5 z 5

Nádherná kniha. Ruta Sepetys opravdu umí zaujmout, knížka má více než 500 stran, ale četla jsem ji jedním dechem a nedala se odložit.
Příběh o Aně a Danielovi a dalších krásných postavách, zasadila autorka do padesátých let do Španělska, tedy do doby, kdy tam vládne fašista Franco. Přesto, že jsem byla během čtení v napětí, co se stane hlavním postavám, bylo v příběhu tolik krásných popisů Španělska a jeho obyvatel, že bych si nejradši šla koupit hned letenku, a jela si ty místa z knížky prohlédnout a nasát tu španělskou atmosféru.
Z některých praktik tehdejší vlády mi šel mráz po zádech. Je to silné, drsné, a krásné zároveň, má to hloubku. Druhá knížka od této autorky a tímto se dostává do mých top ten autorů. Vřele doporučuji. Přečtěte si to!!!

klarkacte
16.10.2022 4 z 5

Ze začátku pomalý rozjezd, potom zajímavý děj, který mě už ke konci přestal bavit. Tak jsem přeskočila na stránku, kde se najednou ocitáme za 18 let v budoucnosti a dočetla jsem to.
Knížka ve mě vzbudila zvědavost a pocit napětí. Tak jak to má být. Vadily mi krátké kapitoly, které vždy rozsekly děj a navazovala jiná kapitola o někom jiném. Za to o hvězdičku méně.

Dandulka
09.10.2022 4 z 5

Zpočátku mě kniha moc nebavila, měla jak se říká, pomalý rozjezd. Španělsko padesátých let minulého století není moc známé, o to byl příběh zajímavější. Mě však nejvíc zaujaly citace ze sbírky orální historie. To jsem v románu opravdu nečekala. Velice zvláštní, ale oživující.